ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

aklostr

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Jenny said:
Όταν δίνεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ζητάνε ταυτότητα?
Σε περίπτωση που έχω πιστωτική κάποιου άλλου, θα με αφήσουν να κάνω συναλλαγή?
Σε ταξίδι που έκανα τώρα τον Αύγουστο είχα μαζί μου μια prepaid (Κύπρου) και μια πιστωτική.
Απο τις 50 περίπου συναλλαγές, μου ζήτησαν id 2 φορές. Μια σε ένα Starbucks που πήρα ένα καφε(!!!) και μια στο century21 που ψώνισα. Στο century ψώνισα και δεύτερη φορά χωρίς να μου ζητηθεί id. Νομίζω ότι είναι και θέμα υπαλλήλου.
Την πιστωτική τη χρησιμοποίησα μόνο για να νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί δεν δέχονταν την prepaid.
Οπότε, μπορεί και να σου ζητηθεί ταυτότητα δεν είναι απίθανο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Jenny said:
Όταν δίνεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ζητάνε ταυτότητα?
Σε περίπτωση που έχω πιστωτική κάποιου άλλου, θα με αφήσουν να κάνω συναλλαγή?
Ζητανε συχνα. Οχι παντα, αλλα συχνα. Συχνοτερα απο οπουδηποτε αλλου στον κοσμο (εκτος Ελλαδας).

Sent from my Android phone using Travel stories
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Επειδή στις ΗΠΑ θα χρησιμοποιήσεις από πολύ συχνά μέχρι σχεδόν πάντα κάρτα, καλό θα είναι να έχεις και τα κατάλληλα έγγραφα μαζί σου που να πιστοποιούν σε ποιόν ανήκει η κάρτα.
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Η αλήθεια είναι ότι έχω πιστωτική, απλά φοβάμαι μήπως ξεπεράσω το πιστωτικό όριο...
Γι αυτό να έχω και μια καβάτζα μαζί μου...
 

aklostr

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η αλήθεια είναι ότι έχω πιστωτική, απλά φοβάμαι μήπως ξεπεράσω το πιστωτικό όριο...
Γι αυτό να έχω και μια καβάτζα μαζί μου...
Βγάλε μια prepaid αν θες και βαλε κι εκεί όσα χρήματα θες για καβάτζα. (ή χρησιμοποίησε αυτή, που δεν έχει πιστωτικό όριο, όσα εχεις μέσα τόσα μπορείς να χαλάσεις)
Α και για την πιστωτική, πριν φύγεις πάρε τηλ στην τράπεζα να ενημερώσεις ότι πας Αμερική για να μην στην μπλοκάρουν κ δε μπορείς να κάνεις συναλλαγές...
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Electron visa. Επίσης κανε ένα paypal με το λογαριασμό τράπεζας και την πιστωτική σου κάρτα, ανεβασε μερικα χρηματα στον paypal λογαριασμο, σε περίπτωση που ξεμεινεις, μπαίνεις στο Ίντερνετ και κάνεις μεταφορά στην κάρτα σου.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το βέλτιστο exchange rate, χωρίς προμήθειες κιόλας (εξαίρεση: Citibank) το έχεις με χρήση πιστωτικών καρτών.
Οπότε κινήσου γενικά με πιστωτική κάρτα (αν δεν έχεις, βγάλε αρκεί να μην είναι Citibank), όπως κάνει όλος ο κόσμος εκεί πέρα, για σχεδόν όλες τις συναλλαγές (όχι μόνο για το συμφέρον, αλλά επειδή αν πληρώνεις με μετρητά σε κοιτάνε περίεργα κιόλας...).
Απο κει και πέρα, θα χρειαστείς και κάποια μετρητά. Αυτά κάντα με όσο το δυνατό λιγότερες αναλήψεις, χρησιμοποιώντας μια από τις κάρτες ανάληψης Ελληνικών τραπεζών που χρεώνουν χαμηλή η μηδενική προμήθεια (π.χ. Εθνική, Citibank, HSBC....) Όχι δηλαδή πως αν πας με κάρτα άλλης τράπεζας θα έχεις πρόβλημα, απλά θα χρεωθείς 2-3 ευρώ παραπάνω.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μην κάνεις συνάλλαγμα από ανταλλακτήρια σε αεροδρόμια ή από γκισέ τραπεζών (θα σε σκίσουν...). Και γενικά συμβουλεύω ΕΝΑΝΤΙΑ σε ανταλλακτήρια. Αποφεύγοντάς τα γενικώς, αποφεύγεις και ένα σωρό προβλήματα (κρυφές προμήθειες, απάτες, πλαστά κλπ). Άσε που στις ΗΠΑ σπανίζουν κιόλας...
Να ρωτησω κατι; Αν και παλιο το θεμα.. Γιατί λες με εξαιρεση η Citibank? τι ειχες αντιμετωπισει με μια πιστωτικη citibank?

Επισης κατι άλλο. Οταν κανεις αγορα με πιστωτικη που το πιστωτικο οριο ειναι σε δολλαρια.. Η χρεωση γινετσι ακριβως όσο λ´εει; Πχ κανει κατι 100$ και σε χρεωνουν 100$;; Ρωταω γιατι κατι μου ειπε καποιος οτι δεν ενσωματωνουν παντα την προμηθεια της visa/mastercard ; Ισχυει κατι τετοιο;

Και κατι τελευταιο.. Η χρηση καρτας ειναι υποχρεωτικη για καποιες συναλλαγες? γιατι ειναι τοσο διαδεδομενη η καρτα ακομα και για μικροποσά;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτησω κατι; Αν και παλιο το θεμα.. Γιατί λες με εξαιρεση η Citibank? τι ειχες αντιμετωπισει με μια πιστωτικη citibank?
Χρέωση προμήθειας ανά συναλλαγή.

Επισης κατι άλλο. Οταν κανεις αγορα με πιστωτικη που το πιστωτικο οριο ειναι σε δολλαρια.. Η χρεωση γινετσι ακριβως όσο λ´εει; Πχ κανει κατι 100$ και σε χρεωνουν 100$;; Ρωταω γιατι κατι μου ειπε καποιος οτι δεν ενσωματωνουν παντα την προμηθεια της visa/mastercard ; Ισχυει κατι τετοιο;
Το πιστωτικό όριο έχει να κάνει με το λογαριασμό και είναι στο νόμισμα με το οποίο πληρώνεται η κάρτα. Για Ελληνικές κάρτες, είναι πάντοτε σε Ευρώ. Η χρέωση κάθε συναλλαγής μετατρέπεται αυτόματα σε Ευρώ, με την ισχύουσα ισοτιμία της ημέρας. Δεν υπάρχει κάποια προμήθεια της Visa/MC που να βαρύνει τον καταναλωτή. Υπάρχουν όμως δυνητικά κάποιες προμήθειες από τις εκδότριες τράπεζες (δες ανωτέρω).

Και κατι τελευταιο.. Η χρηση καρτας ειναι υποχρεωτικη για καποιες συναλλαγες? γιατι ειναι τοσο διαδεδομενη η καρτα ακομα και για μικροποσά;
Υποχρεωτική δεν είναι παρά μόνο για μεγάλα ποσά (αν και στην πράξη, διάφορα πράγματα είναι πολλαπλασίως πιο εύκολο να τα κάνεις με κάρτα). Αλλά η χρήση μετρητών "τραβάει βλέμματα"...
Σε κάθε περίπτωση, η χρήση της κάρτας (εφόσον δε χρεώνει προμήθειες συναλλαγής) συμφέρει.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Περιεργο. Εχω διαβασει οτι υπαρχει προμηθεια visa/mastercard οταν γινεται συναλλαγη σε ξενο νομισμα έτσι κι αλλίως . Νομιζω ειναι 2% στις visa και κατι παραπανω στις mastercard. Θα το ψαξω παραπανω ομως
 

Tzoker1988

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μάλλον το έχουμε συζητήσει το θέμα εδώ μέσα
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...4%E9-%F3%F4%E7-%ED%E5%E1-%F5%EF%F1%EA%E7.html

αλλά δε νομίζω ότι καταλήγουμε κάπου. Υποκειμενικό είναι. Καλό είναι να έχεις και συνάλλαγμα, μπορεί να μη λειτουργήσει η pre-paid ή να την χάσεις. Καλό θα ήταν να βγάλεις 2 να κρατάς. Καλό είναι και λίγο συνάλλαγμα για τα μικροέξοδα και τιπς και καλό είναι και μια πιστωτική αν ξέρεις ότι θα την πληρώσεις όταν επιστρέψεις (η πιστωτική περνάει παντού, η pre-paid έχει πρόβλημα καμιά φορά).
Καλήσπερα θελω να ρωτήσω να κανω συνάλλαγμα απο τα καταστήματα εκει η τις τράπεζες η να εχω πιστωτική κ ποια καρτα ειναι καλύτερη βίζα η μάστερ;;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλήσπερα θελω να ρωτήσω να κανω συνάλλαγμα απο τα καταστήματα εκει η τις τράπεζες η να εχω πιστωτική κ ποια καρτα ειναι καλύτερη βίζα η μάστερ;;
κάνε συνάλλαγμα καλύτερα από Eλλάδα..αν και η διαφορά ισοτιμίας που υπάρχει πλέον είναι πολύ μικρή και δεν παίζει πολύ μεγάλο ρόλο από που θα κάνεις..αλλά παραμένει καλύτερη επιλογή από Eλλάδα..πιστωτική είτε visa είτε master δεν υπάρχει καμια διαφορά.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
Καλήσπερα θελω να ρωτήσω να κανω συνάλλαγμα απο τα καταστήματα εκει η τις τράπεζες η να εχω πιστωτική κ ποια καρτα ειναι καλύτερη βίζα η μάστερ;;
ΗΠΑ πήγα πέρισυ, οπότε φαντάζομαι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο. Αν μπορείς να χαλιναγωγήσεις τον εαυτό σου ώστε να μη χάσεις το μπούσουλα με το τί ξοδεύεις με τη κάρτα, προσωπικά δε βρίσκω κάνενα λόγο να κυκλοφορείς με φυσικό χρήμα. Ίσως μόνο για ασφάλεια έχε καμιά εκατοσταριά δολλάρια, αλλά μέχρι εκεί. Νομίζω ότι δε συνάντησα πουθενά την ανάγκη να χρησιμοποιήσω φυσικό χρήμα, ούτε καν για tips (σε ένα εστιατόριο δίνεις τη κάρτα σου και μετά συμπληρώνεις το ποσό που θέλεις να χρεωθεί ώστε αν θέλεις να συμπεριλάβεις και tips).

Τώρα αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις debit κάρτα, παρόλο που είναι σα να έχεις Visa ή Mastercard, υπάρχουν κάποιες διαφορές και αυτές είναι στις περιπτώσεις που χρειάζεται να σου κάνουν δέσμευση και όχι απευθείας χρέωση. Το πιο κλασσικό παράδειγμα είναι τα βενζινάδικα, όπου χρειάζεσαι αναγκαστικά πιστωτική, γιατί ουσιαστικά βάζεις ένα μέγιστο ποσό που θέλεις, ανοίγει η αντλία, βάζεις βενζίνη και σε χρεώνει είτε όση βενζίνη μπήκε αν είναι κάτω από το ποσό που όρισες είτε μπαίνει όση βενζίνη αντιστοιχεί σε αυτό το ποσό.

Όσον αφορά το Visa ή Mastercard, όταν είχα πάει μου είχαν πει από τη Τράπεζα ότι η Mastercard είχε λίγο καλύτερη ισοτιμία από τη Visa. Από εκεί και πέρα καμία διαφορά, ότι έχεις περνάει.

Καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom