ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

eirinit76

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη again
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα!

Ετοιμαζομαι για Ν. Υορκη 13/5 (10 ημερες, πρωτη φορα, και ονειρο ζωης) και εχω φαει κολλημα με το αν θα κανω συναλλαγμα ή αν ειναι ασφαλεστερο και να παρω μια προπληρωμενη καρτα...
Παω μονη μου αλλα θα συναντησω εκει ενα φιλο που εχει εγκατασταθει τους τελευταιους μηνες (δυστυχως εκτος manhattan, οποτε δεν παιζει να με φιλοξενισει...).
Η απορια μου λοιπον ειναι: να κανω συναλλαγμα?

Ευχαριστω,

ΥΓ. δεκτες και οποιεσδηποτε αλλες συμβουλες και προτασεις για το ταξιδι αυτο :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μάλλον το έχουμε συζητήσει το θέμα εδώ μέσα

http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...4%E9-%F3%F4%E7-%ED%E5%E1-%F5%EF%F1%EA%E7.html

αλλά δε νομίζω ότι καταλήγουμε κάπου. Υποκειμενικό είναι. Καλό είναι να έχεις και συνάλλαγμα, μπορεί να μη λειτουργήσει η pre-paid ή να την χάσεις. Καλό θα ήταν να βγάλεις 2 να κρατάς. Καλό είναι και λίγο συνάλλαγμα για τα μικροέξοδα και τιπς και καλό είναι και μια πιστωτική αν ξέρεις ότι θα την πληρώσεις όταν επιστρέψεις (η πιστωτική περνάει παντού, η pre-paid έχει πρόβλημα καμιά φορά).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καλο ταξιδι να χεις
δε τιθεται θεμα ασφαλειας ως προς το συναλλαγμα αλλα θεμα συμφεροντος
απο καρτα αναληψης θυμαμαι εμενα μου ετρωγε 4 $ καθε φορα
Γενικα, παντα συμφερει το συναλλαγμα σε ανταλακτηρια που γραφουν no commition
 

eirinit76

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη again
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση... Μπηκα αρχικα στο forum σου αλλα δεν μπορεσα να το παρακολουθησω...Οντως δεν υπαρχει καταληξη..Αλλα απ οτι καταλαβαινω εσυ προτεινεις οχι ολα τα χρηματα σε συναλλαγμα ε? Αληθεια εχεις παει ή προκειται να πας?

Φενια κι εγω αυτο φοβαμαι , οτι θα πληρωσω τα μαλιοκεφαλα μου στις αναλληψεις...Ασε που αλλο πραμγμα το μετρητο βρε παιδι μου ..χααχαα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
α,και κατι ακομη, δε λειτουργουν οι καρτες μας παντου, υπαρχει ενα θεμα με τα μηχανήματα που δέχονται τις πιστωτικές/χρεωστικές μας .Δε καταφερα να εξιχνιασω τι ακριβως,αλλα επειδη ταξδεψα με 2 καρτες, καθε φορα που πήγαινα στο ταμείο έτρεμε το φυλοκάρδι μου μου γιατι πολλες φορες μου συνέβη να απορρίπτονται.
οποτε καλυτερα το χρημα ζεστο στο πορτοφολι
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση... Μπηκα αρχικα στο forum σου αλλα δεν μπορεσα να το παρακολουθησω...Οντως δεν υπαρχει καταληξη..Αλλα απ οτι καταλαβαινω εσυ προτεινεις οχι ολα τα χρηματα σε συναλλαγμα ε? Αληθεια εχεις παει ή προκειται να πας?
Πήγα πριν 4 μήνες περίπου.
Όχι βέβαια όλα τα χρήματα σε συνάλλαγμα. Νομίζω είναι τεράστια βλακεία να κουβαλάς μαζί σου πχ 1500 δολάρια, απο τη στιγμή που υπάρχουν οι κάρτες. Είναι σαφώς πιο ασφαλές. Αν χάσεις μια κάρτα απλά την ακυρώνεις και έχεις τη δεύτερη για τα έξοδά σου ή πιστωτική. Αν χάσεις τα χρήματά σου τα ζεστά τι κάνεις μετά;
Εγώ είχα 1 χρεωστική, 1 πιστωτική και 600 δολάρια. Αν κάπου δε λειτουργήσει η χρεωστική (σε 1-2 μαγαζιά μπορεί να συμβεί) χρησιμοποιείς πιστωτική αν έχεις, αλλιώς τελευταία λύση, απ'τα μετρητά που θα έχεις. Σε τελευταία ανάλυση, σηκώνεις απο ATM, αλλά δε συμφέρει όπως έχουμε πει.
Βασικά, δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει καν το δίλημμα κάρτα ή συνάλλαγμα...όχι για σένα μόνο. Αν δεν υπήρχαν κάρτες οκ, παίρνεις ρευστό, τώρα δε νομίζω πως πρέπει να αγχώνεσαι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το βέλτιστο exchange rate, χωρίς προμήθειες κιόλας (εξαίρεση: Citibank) το έχεις με χρήση πιστωτικών καρτών.
Οπότε κινήσου γενικά με πιστωτική κάρτα (αν δεν έχεις, βγάλε αρκεί να μην είναι Citibank), όπως κάνει όλος ο κόσμος εκεί πέρα, για σχεδόν όλες τις συναλλαγές (όχι μόνο για το συμφέρον, αλλά επειδή αν πληρώνεις με μετρητά σε κοιτάνε περίεργα κιόλας...).
Απο κει και πέρα, θα χρειαστείς και κάποια μετρητά. Αυτά κάντα με όσο το δυνατό λιγότερες αναλήψεις, χρησιμοποιώντας μια από τις κάρτες ανάληψης Ελληνικών τραπεζών που χρεώνουν χαμηλή η μηδενική προμήθεια (π.χ. Εθνική, Citibank, HSBC....) Όχι δηλαδή πως αν πας με κάρτα άλλης τράπεζας θα έχεις πρόβλημα, απλά θα χρεωθείς 2-3 ευρώ παραπάνω.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μην κάνεις συνάλλαγμα από ανταλλακτήρια σε αεροδρόμια ή από γκισέ τραπεζών (θα σε σκίσουν...). Και γενικά συμβουλεύω ΕΝΑΝΤΙΑ σε ανταλλακτήρια. Αποφεύγοντάς τα γενικώς, αποφεύγεις και ένα σωρό προβλήματα (κρυφές προμήθειες, απάτες, πλαστά κλπ). Άσε που στις ΗΠΑ σπανίζουν κιόλας...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ακομα και ενα burger το πληρωνεις με πιστωτικη δηλαδη;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ακομα και ενα burger το πληρωνεις με πιστωτικη δηλαδη;
Εξαρτάται φυσικά από το context - αν το πάρεις σε εστιατόριο το σύνηθες είναι η κάρτα, αν το πάρεις από "καταγώγι" ή stand στο πάρκο είναι τα μετρητά...
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Το βέλτιστο exchange rate, χωρίς προμήθειες κιόλας (εξαίρεση: Citibank) το έχεις με χρήση πιστωτικών καρτών.
Οπότε κινήσου γενικά με πιστωτική κάρτα (αν δεν έχεις, βγάλε αρκεί να μην είναι Citibank), όπως κάνει όλος ο κόσμος εκεί πέρα, για σχεδόν όλες τις συναλλαγές (όχι μόνο για το συμφέρον, αλλά επειδή αν πληρώνεις με μετρητά σε κοιτάνε περίεργα κιόλας...).
Απο κει και πέρα, θα χρειαστείς και κάποια μετρητά. Αυτά κάντα με όσο το δυνατό λιγότερες αναλήψεις, χρησιμοποιώντας μια από τις κάρτες ανάληψης Ελληνικών τραπεζών που χρεώνουν χαμηλή η μηδενική προμήθεια (π.χ. Εθνική, Citibank, HSBC....) Όχι δηλαδή πως αν πας με κάρτα άλλης τράπεζας θα έχεις πρόβλημα, απλά θα χρεωθείς 2-3 ευρώ παραπάνω.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μην κάνεις συνάλλαγμα από ανταλλακτήρια σε αεροδρόμια ή από γκισέ τραπεζών (θα σε σκίσουν...). Και γενικά συμβουλεύω ΕΝΑΝΤΙΑ σε ανταλλακτήρια. Αποφεύγοντάς τα γενικώς, αποφεύγεις και ένα σωρό προβλήματα (κρυφές προμήθειες, απάτες, πλαστά κλπ). Άσε που στις ΗΠΑ σπανίζουν κιόλας...


Όταν δίνεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ζητάνε ταυτότητα?
Σε περίπτωση που έχω πιστωτική κάποιου άλλου, θα με αφήσουν να κάνω συναλλαγή?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όταν δίνεις πιστωτική ή χρεωστική κάρτα ζητάνε ταυτότητα?
Σε περίπτωση που έχω πιστωτική κάποιου άλλου, θα με αφήσουν να κάνω συναλλαγή?
Εμένα δε μου ζήτησαν ποτέ, πουθενά, ούτε για τη χρεωστική βέβαια, ούτε για την πιστωτική. Αλλά είναι λίγο ρίσκο να πάς με άλλου κάρτα...Κι αν κάπου σου ζητήσουν; Ε, απλά δεν ψωνίζεις απο εκεί αν ζητήσουν...
Νομίζω στη χρεωστική δε ζητάνε ούτως ή άλλως, καθώς δεν αναγράφεται όνομα επάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom