ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δεδομένων των παραπάνω καταλαβαίνω ότι συμφέρει το ρευστό κι όχι οι κάρτες στις ΗΠΑ....;
Εσείς που έχετε πάει τι λέτε;
Καλώς ήρθες!
Θα χρειαστείς σίγουρα μία από τις κάρτες που έφερε σαν παράδειγμα η @Earth Citizen ,ωστόσο και τα μετρητά στη χώρα τα θεωρώ απαραίτητα μιας και δε δέχονται παντού κάρτα. Καλό είναι να χαλάσεις μερικά όπου βρεις την καλύτερη ισοτιμία, ενδεχομένως και σε ανταλλακτήριο στην Ελλάδα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλο σου μεσημερι @Christos235 "σαντουιτσάκι των δύο δολαρίων" στην αλλη μερια του Ατλαντικου εχει πεθανει απο πριν την αρχη του 80, εδω στο νησι το 2ευρω εχει γινει 2.40 και 2.50. Κανα κομματι πιτσα στο δυτικο Χαρλεμ με $1.50 και πανω θα βρεις σιγουρα, τυροπιτσα, οχι με φρου φρου και αρωματα. Δεν ξερω ομως αν οι Πακιστανοι, η οτιδηποτε αλλοι παρεμφερει φυλες εκει δεχονται καρτα.
Το '18 στην Τσιναταουν στα εστιατορια καρτα δεν δεχοτανε!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
420
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλο σου μεσημερι @Christos235 "σαντουιτσάκι των δύο δολαρίων" στην αλλη μερια του Ατλαντικου εχει πεθανει απο πριν την αρχη του 80, εδω στο νησι το 2ευρω εχει γινει 2.40 και 2.50. Κανα κομματι πιτσα στο δυτικο Χαρλεμ με $1.50 και πανω θα βρεις σιγουρα, τυροπιτσα, οχι με φρου φρου και αρωματα. Δεν ξερω ομως αν οι Πακιστανοι, η οτιδηποτε αλλοι παρεμφερει φυλες εκει δεχονται καρτα.
Το '18 στην Τσιναταουν στα εστιατορια καρτα δεν δεχοτανε!
τυρο-πίτσα με 1$ κάτω από το central park επι της Broadway
νοστιμότατη και δέχεται και κάρτα, κάθε μέρα έτρωγα

99 Cent Fresh Pizza · 1723 Broadway, New York, NY 10019, États-Unis

off-topic αλλα μου ξύπνησες ωραίες αναμνήσεις
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Μπράβο σου και καλά που το γράψεις, ίσως θα πρέπει να γίνει κάποιο τμήμα/ενότητα γι'αυτα. Αλλά να πάω από το Queens στο Central για την προσφορά των <$3.00, γιατί με ένα κομμάτι δεν χορταινω, θέλω κάνα 3ωρο.
 

Christos235

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις αλλά και για τη συγχώνευση με το άλλο thread το οποίο και θα μελετήσω διεξοδικά!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρεις μέρος που δεν δέχεται κάρτα. Όπου το βρεις απλά το προσπερνάς. Φεύγεις πας άλλου.
Ανάληψη μετρητών με Ρεβολουτ από ΑΤΜ, στα όρια της, δηλαδή 200 δολάρια το μήνα πάνω κάτω, που θεωρώ ότι είναι υπέρ αρκετά για μια διαμονή 10 ήμερων, με την καλύτερη συναλλαγματική ισοτιμία και μηδέν ψάξιμο.
Αν είστε ζευγάρι ανοίξτε λογαριασμό ανά άτομο για να μπορείτε να βγάλετε περισσότερα χρήματα και αν το ταξίδι σας συμπίπτει σε αλλαγή μήνα το ποσό διπλασιάζετε. Μιλάμε για Ρεβολουτ πάντα.
Οι τράπεζες δεν αλλάζουν χρήματα αν δεν έχει λογαριασμό τουλάχιστον σε δυο που προσπάθησα παλιότερα.
Τα ανταλλακτήρια είναι ασύμφορα. Στα 1000 εύρω χάναμε κάπου 200 με 300 εύρω. Μιλάμε για 2016/17.
έκτοτε δεν ξέρω τι παίζει με αυτά και ούτε με ενδιαφέρει πλέον.
Το πρόβλημα του φιλοδωρήματος (που ήταν και το φρένο των κάρτων στην εστίαση) το έχουν λύσει τώρα δείχνοντας σου μια οθόνη πληρωμής με ποσοστιαία αύξηση της αρέσκειας σου. Πατάς 10, 20, 25 % και όλα ΟΚ.
Τα μπαρ μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα, αλλά έχεις επιλογές.
Η αφήνεις την κάρτα σου και την παίρνεις στο τέλος η βγάζεις μετρητά από ΑΤΜ που έχουν μέσα στα μαγαζιά (ασύμφορο) η τους σιχτιρίζεις και πας άλλου. Τελευταία επίσκεψη πριν μερικούς μήνες στον νότο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Παντού κάρτα. Και σε μπαρ.
Υπάρχουν πλέον πολλά μέρη που δεν δέχονται μετρητά.
 
Last edited:

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Υπαρχει η Black καρτα της Εθνικης που δεν εχει προμηθεια συναλλαγματος. Την εβγαλα για την Ιαπωνια που θα παω.
Βεβαια εχει 120 ευρω το χρονο παγια χρεωση που μηδενιζετε αν κανεις 12000 αγορες.
Τα ζυγιζεις και βλεπεις
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Καλησπέρα πρόκειται να ταξιδέψω Φλόριντα..ποια είναι η συμβουλή σας για συνναλαγμα?να κάνω εδώ Αθήνα? αεροδρόμιο?
 

Christos235

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Απλώς ένα follow up απο μένα: έβγαλα revolut για να μην έχω άγχος με τα μετρητά. Κι αν περισσέψει κάτι στην κάρτα το καταναλώνω στην Ελλάδα όταν γυρίσω ή αν, αντίθετα, χρειάζεται κι άλλο χρήμα στη Νέα Υόρκη, απλώς φορτώνω τη revolut από τον τραπεζικό μου λογαριασμό. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές!
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Καλώς ήρθες!
Θα χρειαστείς σίγουρα μία από τις κάρτες που έφερε σαν παράδειγμα η @Earth Citizen ,ωστόσο και τα μετρητά στη χώρα τα θεωρώ απαραίτητα μιας και δε δέχονται παντού κάρτα. Καλό είναι να χαλάσεις μερικά όπου βρεις την καλύτερη ισοτιμία, ενδεχομένως και σε ανταλλακτήριο στην Ελλάδα.
Καλησπέρα.. ταξιδεύω σε λίγες μέρες Μαϊάμι.. έχω revolut αλλα θέλω να έχω και μετρητά.. συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα απο Αθήνα?η όταν φτάσω εκεί?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα απο Αθήνα?η όταν φτάσω εκεί?
Δες απλά την ισοτιμία της ημέρας και τι σου δίνει το ανταλλακτήριο. Ενδεχομένως να συμφέρει ναι, μου έχει τύχει κάποιες φορές σε δολάρια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλησπέρα.. ταξιδεύω σε λίγες μέρες Μαϊάμι.. έχω revolut αλλα θέλω να έχω και μετρητά.. συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα απο Αθήνα?η όταν φτάσω εκεί?
Είναι δύσκολο τράπεζα στην Αμερική να σου αλλάξει χρήματα αν δεν έχεις λογαριασμό.
Αν σκοπεύεις όντως να έχεις ρευστό μαζί σου έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη να κανείς συνάλλαγμα εδώ, η δεύτερη να βγάλεις ρευστό από ΑΤΜ εκεί με ρεβολουτ η και με κανονική κάρτα. Τα ανταλλακτήρια όπου τα βρεις και αν τα βρεις, είναι ασύμφορα.
Έκανα δυο επισκέψεις στη μετά κοβιντ εποχή και δεν έπιασα στο χέρι μου δολάριο. Τα πάντα με κάρτα.
Σε μπαρ μόνο ενδέχεται να αρνηθούν παραπέμποντας σε ΑΤΜ μέσα στο κατάστημα. Φυσικά και δεν πρέπει να βγάλεις ρευστό από τα εν λόγω ΑΤΜ. Έχουν μεγάλη προμήθεια.
Θα δεις και εσύ από μόνος σου πως το ρευστό είναι Περιττό. Όπου αρνηθούν κάρτα απλά πας άλλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.604
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom