Νεα Υόρκη Οργανωμένα ή Μόνος ?

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Καλημέρα, καταπληκτικό site... συγχαρητήρια...

Θέλω τη συμβουλή σας. σκέφτομαι να πάω 8 ημέρες τα Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη.
Οι απορίες μου:
είναι καλύτερα να πάω μόνος ή με γκρούπ?
να κοιτάξω να βρώ εισιτήρια τώρα ή κάποιο πακέτο από κάποιο ταξιδιωτικό? είναι καποια ταξιδιωτικά ποιο καλά για το συγκεκριμένο προορισμό?

τις παραπάνω ερωτήσεις τις κάνω με γνώμονα το οικονομικό (πμε ποιο τρόπο θα έρθει πιο φθηνά) αλλά και πρακτικό πχ με ποιο τρόπο θα δω - απολάυσω τη πόλη πιο καλά.

επίσης έχω ακούσει για κρυφές χρεώσεις . ισχύει?
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
Να το κάνω πιο συγκεκριμένο? αξίζει να έχεις ξενάγηση που δίνουν για 3 μέρες από εδώ ή να τα δεις μόνος σου? ή να πάρεις ξεναγό από εκεί(πχ touristo office για να σε μεταφέρουν κιόλας με ιδιόκτητο βανάκι?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλημέρα, καταπληκτικό site... συγχαρητήρια...
Καλώς ήρθες, ευχαριστούμε. :xmas_cheesygrin:
Θέλω τη συμβουλή σας. σκέφτομαι να πάω 8 ημέρες τα Χριστούγεννα στη Νέα Υόρκη.
Φτάνει. Μεχρι εδώ έπρεπε να γράψεις, τα παρακάτω είναι περιττά. :xmas_mrgreen:

Αλλά αφού τάγραψες άντε να σου πω:

Οι απορίες μου:
είναι καλύτερα να πάω μόνος ή με γκρούπ?
να κοιτάξω να βρώ εισιτήρια τώρα ή κάποιο πακέτο από κάποιο ταξιδιωτικό? είναι καποια ταξιδιωτικά ποιο καλά για το συγκεκριμένο προορισμό?
Αν μιλάς αγγλικά, σαφέστατα και να πας μόνος σου. Αν πάλι δε μιλάς αγγλικά, πάλι μόνος σου να πας :xmas_lol:

Ψάξε για τίκετς, αλλά επειδή έιναι αργά πολύ και μάλλον δε θα βρεις φτηνά, ρίξε μια ματιά και σε κανένα πρακτορείο για τιμές, νομίζω ότι θα σε βολέψουν καλύτερα οικονομικά. Δεν κατεχω δυστυχώς να σου πω σε ποια πρακτορεία να κοιτάξεις.
τις παραπάνω ερωτήσεις τις κάνω με γνώμονα το οικονομικό (πμε ποιο τρόπο θα έρθει πιο φθηνά) αλλά και πρακτικό πχ με ποιο τρόπο θα δω - απολάυσω τη πόλη πιο καλά.

επίσης έχω ακούσει για κρυφές χρεώσεις . ισχύει?
Για τα οικονομικά σου είπα, για το πώς θα δεις καλύτερα την πόλη, δε χωράει συζήτηση. Μόνος.

Για τις κρυφές χρεωσεις δε κατάλαβα τι εννοείς.

Να το κάνω πιο συγκεκριμένο? αξίζει να έχεις ξενάγηση που δίνουν για 3 μέρες από εδώ ή να τα δεις μόνος σου? ή να πάρεις ξεναγό από εκεί(πχ touristo office για να σε μεταφέρουν κιόλας με ιδιόκτητο βανάκι?
Μόνοοοοοοος !!!!!!! Ρίξε ένα διάβασμα στον Ταξιδιωτικό Οδηγό που έχουμε εδώ και θα καλυφθείς. :xmas_smile:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οπως ειπε ο Δεφ ειναι αρκετα εως πολυ αργα για εισητηρια -μιλαμε για 15-20 μερες απο τωρα.
Κανε ενα crash test ψαξε μονος σου στο ιντερνετ για εισητηρια και ρωτα και ενα πρακτορειο να δεις τι σε συμφερει πιο πολυ.
Να πας μονος σου παντως αν δεν βρεις μεγαλες διαφορες στις τιμες.Εγω που εχω διαβασει πολλα προγραμματα γκρουπ για ΝΥ ,ουσιαστικα 1-2 μερες σου κανουν ξεναγηση.Τις υπολοιπες μερες σε αφηνουν μονο σου να κινηθεις.
 

mbthemis

Member
Μηνύματα
57
Likes
99
budget έξοδα NY

thanks τελικά έχω βρεί με 560 ευρώ πήγαινε έλα με Delta 21 -29 Δεκεμβρίου και ξενοδοχείο το Park Hotel με 135 την βραδιά σε ευρώ το δίκλινο. Προετοιμάζω τι πράγματα να πάρω. Ισοθερμικά μαλλον πρέπει να αγοράσω.
Σκέφτομαι να πάρω λίγα ρούχα και να πάω Woodberry Commons Να ψωνίσω ρούχα.
Broadway μιουζικαλς φέτος έχει πολύ ακριβά εισιτήρια για το wicked (πάνω από 150) και σκέφτομαι να πάω στο mary poppins με 80 δολάρια.

έκανα ένα προϋπολογισμό σε ευρώ

560 αεροπορικά το άτομο
30 ταξιδιωτική ασφάλεια
540 ξενοδοχείο για 8 ημέρες το άτομο
50 ευρώ ταξί αεροδρόμιο ξενοδ το άτομο (100 δηλ για πηγ έλα και οι 2)
40 το ταξί σπίτι αεροδρόμιο στην ελλάδα
400 ευρώ το άτομο σε φαγητό στη ΝΥ το άτομο (για 8 ημέρες περίπου 100 την ημέρα για πρωινό βραδινο και ένα ποτό ή καφέ κάπου 800 & οι 2 μαζί)
20 ευρώ για μια 7ήμερα κάρτα μετρό
50 ευρώ (μουσεία μετροπόλιταν μόμα και ένα άλλο ίσως )
50 ευρώ ταξί μετακινήσεις έκτακτες μέσα στην πόλη
20 ευρώ top of the rock για τη θέα ή εναλλακτικά 180 ευρώ το άτομο για μια βόλτα με το ελικόπτερο γύρω από τη Νέα Υόρκη. Το τελευταίο είναι ακριβό πολύ αλλά αξίζει δεν αξιζει ? :)
400 ευρώ το άτομο για αγορές στο woodbury commons προσωπικά ρούχα αλλά και δώρα για οικογένεια (για 5 άτομα δώρα ο καθένας)
80 ευρώ το άτομο για μια παράσταση στο broadway

2420 ευρώ σύνολο το άτομο μαζί με το ελικόπτερο ή 2240 χωρίς...
να τα αφήσω? πολλά είναι λίγα είναι ? έχω ξεχάσει κάτι ? για συμβουλέψτε...
εμένα μου φαίνονται πολλά ... αλλά από που να κόψω?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.528
Παραπάνω θα φας, αλλά διασκέδασέ το, μη σκάς για 200-300 ευρώ παραπάνω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το ελικοπτερο το εχω κανει. Καλο ειναι, αλλα και να μην το κανεις, δεν θα το κλαις σε ολη σου τη ζωη. Σε παει γυρω γυρω παραθαλασσιως στο Μανχαταν. (Εγω ειχα απογοητευτει γιατι νομιζα οτι θα εκανα βολτες αναμεσα στους ουρανοξυστες ετσι οπως το εχω δει στο σινεμα αλλα δεν...). τελος παντων καλο ηταν, αλλα, δεκα χρονια μετα, δεν το θυμαμαι και ως εξαιρετικο highlight ταξιδιου, στις ταξιδιωτικες μου αναμνησεις υπαρχουν αλλες που καταλαμβανουν πολυ υψηλοτερες θεσεις. Αλλα ξερεις αυτα ειναι και θεματα προσωπικου γουστου.
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Tα ποσά που βάζεις είναι λογικά. Για φαγητό, μπορεί να φας περισσότερο, μπορεί και λιγότερο, υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα. Συμφωνώ με την Έρση, για το ελικόπτερο. Δεν είναι και η εμπειρία μιας ζωής και είναι και ακριβούτσικο. To Τοp of the Rock κάνει 16 ευρώ. Το Μετροπόλιταν είναι δωρεάν. Εκτός του Woodburry Commons, να επισκεφτείς και το Μacy's, στο υπόγειο sales, και στο ισόγειο reduced items. A και να πας στο siteMacy's γιατί συνήθως μπορείς να εκτυπώσεις μια κάρτα για εκπτώσεις, ή αν πας στo customer service (στον 1ο όροφο) με το διαβατήριο σου, σου δίνουν μια κάρτα έκπτωσης 10% για τους international customers (δεν ειναι tax-free).

Δεν είδα να βάσεις μεταφορικά για το Woobury. Με Grey Line 42 $ each !
 

newyorker

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
....!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά!!!)
thanks τελικά έχω βρεί με 560 ευρώ πήγαινε έλα με Delta 21 -29 Δεκεμβρίου και ξενοδοχείο το Park Hotel με 135 την βραδιά σε ευρώ το δίκλινο. Προετοιμάζω τι πράγματα να πάρω. Ισοθερμικά μαλλον πρέπει να αγοράσω.
Σκέφτομαι να πάρω λίγα ρούχα και να πάω Woodberry Commons Να ψωνίσω ρούχα.
Broadway μιουζικαλς φέτος έχει πολύ ακριβά εισιτήρια για το wicked (πάνω από 150) και σκέφτομαι να πάω στο mary poppins με 80 δολάρια.

έκανα ένα προϋπολογισμό σε ευρώ

560 αεροπορικά το άτομο
30 ταξιδιωτική ασφάλεια
540 ξενοδοχείο για 8 ημέρες το άτομο
50 ευρώ ταξί αεροδρόμιο ξενοδ το άτομο (100 δηλ για πηγ έλα και οι 2)
40 το ταξί σπίτι αεροδρόμιο στην ελλάδα
400 ευρώ το άτομο σε φαγητό στη ΝΥ το άτομο (για 8 ημέρες περίπου 100 την ημέρα για πρωινό βραδινο και ένα ποτό ή καφέ κάπου 800 & οι 2 μαζί)
20 ευρώ για μια 7ήμερα κάρτα μετρό
50 ευρώ (μουσεία μετροπόλιταν μόμα και ένα άλλο ίσως )
50 ευρώ ταξί μετακινήσεις έκτακτες μέσα στην πόλη
20 ευρώ top of the rock για τη θέα ή εναλλακτικά 180 ευρώ το άτομο για μια βόλτα με το ελικόπτερο γύρω από τη Νέα Υόρκη. Το τελευταίο είναι ακριβό πολύ αλλά αξίζει δεν αξιζει ? :)
400 ευρώ το άτομο για αγορές στο woodbury commons προσωπικά ρούχα αλλά και δώρα για οικογένεια (για 5 άτομα δώρα ο καθένας)
80 ευρώ το άτομο για μια παράσταση στο broadway

2420 ευρώ σύνολο το άτομο μαζί με το ελικόπτερο ή 2240 χωρίς...
να τα αφήσω? πολλά είναι λίγα είναι ? έχω ξεχάσει κάτι ? για συμβουλέψτε...
εμένα μου φαίνονται πολλά ... αλλά από που να κόψω?
Νομίζω ότι μπορείς να βρεις και φθηνότερη διαμονή. Εγώ είχα μείνει στο Amsterdam Inn παράλληλα στο Central Park, όπου πηγαίναμε κάθε πρωί για πρωινό πικ νικ(!!!!!) με 50 ευρώ περίπου το άτομο τη βραδιά. Επίσης, να
βγάλετε city pass. Πήγαμε σε όσα θεάματα προέβλεπε γιατί θεωρώ ότι εκ των πραγμάτων είναι και τα πιο βασικά και αντιπροσωπευτικά. Στοίχιζε 80 δολάρια και νομίζω ότι θα θέλαμε περί τα διπλάσια. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ταξί. Το μετρό τους είναι πολύ αναπτυγμένο και με 5 δολάρια θα είσαι στο μανχάταν και από εκεί παίρνεις πάλι μετρό για το κατάλυμά σου. Και δεν υπάρχει λόγος να παρεις ταξί. Εμείς κυριολεκτικά είχαμε περπατήσει όλο το μανχάταν. Εξάλλου η κάρτα του μετρό χρησιμοποιείται για όλα τα μέσα (έχει τέτοια επιλογή το μηχάνημα) και τα λεωφορεία κάνουν πολλές στάσεις και διατρέχουν όλη την πόλη
:xmas_lol:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Νομίζω το καλύτερο κατά τη γνώμη μου για ψώνια είναι το Marshall's - κάπου στο φόρουμ αναφέρεται, οπότε ψάξ'το, αξίζει τον κόπο. Το Macy's το βάζω τελευταίο στη λίστα καθώς είναι ακριβό (ακόμα και κάρτα με έκπτωση να σου δώσουν) αλλά και τεράστιο, οπότε τρώς ώρες και μες τον κόσμο και τον πανικό δε μπορείς να ψωνίσεις...τουλάχιστον όχι εγώ...
Το ελικόπτερο δε προλάβαμε να το κάνουμε, αλλά νομίζω αξίζει, μιά φορά πας. Αν βγείς με το μετρό στον σταθμό που είναι τα πλοία για το Ellis Island (δε θυμάμαι πως λέγεται η στάση τώρα) ακριβώς απο πάνω περιμένουν με τα φυλλάδια κλπ για να πάς με το ελικόπτερο, αν βρείτε χρόνο πάτε και το κάνετε.
Πάντως νομίζω πρέπει σε αυτό που υπολογίζεις να βάλεις τουλάχιστον +150 ευρώ παραπάνω για διάφορα έξτρα κλπ...εκτός αν μπορείς να αντισταθείς πολύ σε πολλά, ψώνια, φαγητά, πρωινά κλπ...Εγώ θα ξεχρεώνω για πολύ καιρό ακόμα τη πιστωτική (τη χρεωστική την άδειασα-δε το συζητάμε...).
Πάντως εμείς πριν 2 εβδομάδες πληρώσαμε κανονικά είσοδο στο MET, 15,28 ευρώ το άτομο (φαίνεται στον λογαριασμό της πιστωτικής)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom