Νεα Υόρκη Οργανωμένα ή Μόνος ?

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντως στην ιστοσελιδα τους το MET μιλα για tickets των 20$ τα οποια αγοραζονται και διαδικτυακα και μεσω εξωτερικων vendors και οχι για donation:
General Information | Plan Your Visit | The Metropolitan Museum of Art
αν όμως διαβάσεις τα ψιλά γράμματα....

By agreeing to purchase these tickets in advance and online, you are agreeing to pay the full recommended admission of $20 for adults

If you would like to pay less than the recommended admission, please go directly to The Metropolitan Museum of Art to pay as you wish.
δεν είναι σαφές?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως δε λενε για suggested admissions στην ιστοσελιδα τους. Για tickets μιλανε καθαρα και ξεκαθαρα. Τα οποια αγοραζονται διαδικτυακα κιολας. Υπαρχει καποια μεθοδος νομιμης αποφυγης της χρεωσης της αγορας εισιτηριου; Και πως γινεται αυτο;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δηλαδη μπορεις να πας και να πεις "δε συμφωνω να πληρωσω τιποτε παρα μονο 1 cent" και να σε αφησουν να μπεις μεσα; Και που κανεις τη δηλωση- διαδικασια αυτη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παντως δε λενε για suggested admissions στην ιστοσελιδα τους. Για tickets μιλανε καθαρα και ξεκαθαρα. Τα οποια αγοραζονται διαδικτυακα κιολας. Υπαρχει καποια μεθοδος νομιμης αποφυγης της χρεωσης της αγορας εισιτηριου; Και πως γινεται αυτο;
σόρυ διόρθωσα το προηγούμενο ποστ μου. οι ίδιοι λενε τι να κανεις αν θέλεις να πληρώσεις λιγότερο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι τελικά όντως λένε ότι μπορείς να πληρώσεις όσο θέλεις. Έχω πάει τρεις φορές στο ΜΕΤ και κανένας δεν με ενημέρωσε για αυτή τη διαδικασία.
Δεν ξέρω πόσοι θα είχαν το κουράγιο να αρνηθούν να πληρώσουν.
Πείτε μου τώρα ότι το ίδιο ισχύει και για το ΜΟΜΑ που τους άφησα μια μικρή περιουσία, να κόψω τις φλέβες μου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μισό γιατί μπερδεύομαι.Αφού είναι recommended γιατί στη σελίδα του "buy ticket" δεν με αφήνει να επιλέξω εγώ το ποσό του "donation" που θα δώσω.

Μπορεί να είμαι και κιμπάρης και να θέλω να δώσω παραπάνω βρε αδερφέ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω οταν ειχα παει πληρωσα $1. Στον ταμεια λες ΕΡΣΗ το ποσο που θελεις να πληρωσεις. Μαλιστα ειναι γνωστο οτι τα $20 τα πληρωνουν οι τουριστες και μονο. Οι περισσοτεροι Νεουορκεζοι δεν δινουν δεκαρα τσακιστη.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Α...μάλιστα! Ρε παιδιά, η κουβέντα αυτή έπρεπε να γίνει πρίν πάω, θα είχα γλιτώσει καμιά 10ριά δολλάρια, χαχαχαχα. Πλάκα κάνω, νομίζω πως αξίζει να δίνουμε $20 στο ΜΕΤ, δε θα έδινα λιγότερα έτσι κι αλλιώς...Αν πήγαινα ακόμα 2-3 φορές φυσικά θα έκανα αυτό που κάνουν οι Νεουορκέζοι! :xmas_lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φυσικά όχι! ο Τάβερ έχει πάλι όρεξη πρωί πρωί. Η είσοδος είναι φιξ, το άφησα στα 18 δολ τώρα μαθαίνω ότι είναι 20 δολ. Για τα ντονέισιονς σου δίνουν ειδικό φυλλάδιο και γράφεσαι εάν ενδιαφέρεσαι.
Παντως στην ιστοσελιδα τους το MET μιλα για tickets των 20$ τα οποια αγοραζονται και διαδικτυακα και μεσω εξωτερικων vendors και οχι για donation:
General Information | Plan Your Visit | The Metropolitan Museum of Art
Νομίζω σας απάντησαν οι παραπάνω. Το ΜΕΤ "σπρώχνει" το $20 ως γενική τιμή και μόνο αυτά δίνει στο internet, αλλά μπορείς κάλλιστα να πας στο γκισέ και να πεις "γειά σας, θέλω να δώσω $5.00" (ή και $50.00 αν προτιμάς). Ο λόγος για όλα αυτά είναι ότι ως επιδοτούμενο μουσείο (μπλα μπλα μπλα), δεν επιτρέπεται να χρεώνει υποχρεωτικό admission, οπότε βρήκαν το "donation" ως μοναδικό νόμιμο τρόπο να χρεώνουν είσοδο...

Α...μάλιστα! Ρε παιδιά, η κουβέντα αυτή έπρεπε να γίνει πρίν πάω, θα είχα γλιτώσει καμιά 10ριά δολλάρια, χαχαχαχα. Πλάκα κάνω, νομίζω πως αξίζει να δίνουμε $20 στο ΜΕΤ, δε θα έδινα λιγότερα έτσι κι αλλιώς...Αν πήγαινα ακόμα 2-3 φορές φυσικά θα έκανα αυτό που κάνουν οι Νεουορκέζοι! :xmas_lol:
Είχε γίνει. Π.χ. http://www.travelstories.gr/%E5%F1%F9%F4%E5%F5%EC%DD%ED%EF%E9-%EC%E5-%F4%E7-%ED%DD%E1-%F5%FC%F1%EA%E7/14691-%E1%EE%E9%EF%E8%DD%E1%F4%E1-%F3%F4%E7%ED-%ED%DD%E1-%F5%FC%F1%EA%E7-2.html#post144655 ή http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E7-%E5%EC%F0%E5%E9%F1%DF%E1-3.html#post211303 .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom