Γενικά Θιβέτ Κίνα Μπουτάν Νεπάλ Νεπαλ / Μπουταν/ Θιβετ / Κινα / Χονγκ Κονγκ Προγραμμα Προτασεις

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
απο οτι εχω δει απο αποψη χρονου,
η πτηση φτανει καπου το χαραμα Νεο Δελχι. Ελεγα λοιπον να παω να αφησω την πραματια μου στο ξενοδοχειο, να βγω να παρω ενα hop-on-hop-off bus και να γυρισω σε οτι μνημεια μπορεσω, να γυρισω να ξεραθω που θα ειμαι πτωμα και την επομενη το μεσημερακι εχει το ημερησιο τρενο προς Siliguri που φτανει μετα απο 22 περιπου ωρες.

Φτανει Siliguri νωρις το απογευμα, ελεγα να μεινω το βραδυ εκει και μετα να φυγω αγριο χαραμα ωστε να ειμαι στα συνορα οταν ανοιξουν. Το πως θα παω παιζει, καποια πρακτορεια στελνουν ανθρωπο με αυτοκινητο να σε παρει απο Siliguri, αλλιως η αλλη λυση για αγριο χαραμα ειναι καποιο μισθωμενο αυτοκινητο με οδηγο και στα συνορα να με περιμενει ο guide απο το Μπουταν. Εφοσον η βιζα βγαινει απο το πρακτορειο δεν χανω χρονο στα συνορα καθολου μου ειπαν κανα δυο πρακτορεια που εστειλα ενα αρχικο ε-μαιλ.

Οποτε μπαινοντας πρωι στο Μπουταν μεχρι νωρις το απογευμα θα ημουν Thimphu και να μεινω εκει. να δω ενα μερος οσων αξιζει το απογευμα και το επομενο πρωι παλι, μεσημερι η οταν τελειωσω φευγω για Paro, οπου αφιερωνω και εκει ενα απογευμα για να δω καποια πραγματα. Την επομενη ημερα παει Tiger Nest και οτι μεινει απο αποψη χρονου και διανυκτερευση Paro.

Την επομενη αναλογα, ειτε πρωινη ειτε καποια πτηση αργοτερα μεσημερο-απογευμα αναλογα με το τι θα εχει.
Εν το μεταξυ νομιζω η χρεωσει παει με την διανυκτερευση. Ολα τα πρακτορεια που εστειλα, την τελευταια ημερα που φευγω, εστω και απογευμα δεν την εχουν υπολογισει σαν τιμη
Δε νομίζω να βγαίνει το Siliguri-Τίμφου σε μισή μέρα. Τουλάχιστον μιάμιση θες (χωρίς καθόλου στάσεις είναι 10ώρες και πάνω). Και πιθανότατα στα σύνορα πρέπει να αλλάξεις όχημα. Υπόψη, δεν κινείσαι αυτόνομα στο Μπουτάν, πρέπει να έχεις ξεναγό, οδηγό και ακριβές πρόγραμμα δηλωμένο από πριν.
Μετά το Tiger's nest την ίδια μέρα μην υπολογίζεις τίποτα, θα είσαι κομμάτια. Τα αξιοθέατα πάντως στο Paro είναι λίγα, 2 ώρες υπόθεση.
Πρόγραμμα Μπουτάν χωρίς Punakha (και Chime Lhakhang) είναι σκορδαλιά χωρίς σκόρδο :)

Στη θέση σου πάντως δε θα ανακάτευα ΚΑΙ την Ινδία στο πρόγραμμα. Αρκετά σαλάτα θα είναι ήδη στο μυαλό σου τα διάφορα μέρη. Η πτήση από/προς Paro προσφέρει αρκετά thrills για να την προτιμήσεις (λέγε με θέα στο Everest ΚΑΙ προσγείωση σε ένα από τα πιο "δύσκολα" αεροδρόμια στον κόσμο - και υπόψη ότι η θέα στο Everest συχνά καλύπτεται από σύννεφα, με περισσότερες πτήσεις αυξάνεις τις πιθανότητες σου να τη δείς). Οι πτήσεις Κατμαντού - Paro είναι συνήθως πρωϊνές - με κάποιες μεσημεριανές πτήσεις με ATR να συμπληρώνουν το πρόγραμμα στο high season.

Ναι, η χρέωση πάει όντως με τη διανυκτέρευση.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν παρακολούθησα όλη τη συζήτηση. Αλλά στη Nagarkot και την Sarangkot το πιο πιθανό είναι να μην δείς τίποτα. Έχει τόση αιθαλομίχλη που για να δείς την θέα πρέπει την προηγούμενη μέρα να έχει βρέξει. Μας είπαν ότι μπορεί να καθίσεις και 10-15 μέρες και πάλι να μην πετύχεις καλή μέρα. Pokhara κάνε όπωσδηποτε paragliding. Είναι ότι καλύτερο έχω κάνει μέχρι τώρα σε ταξίδι και είναι και πάμφθηνο (45ε-50ε).

Επίσης, οι πτήσεις μπορεί να ακυρωθούν ή να αλλάξουν ώρα λόγω καιρού. Όταν επιστρέφαμε από Ποκάρα για Κατμαντού ακυρώθηκαν όλες οι πτήσεις της ημέρας λόγω ομίχλης και αναγκαστήκαμε να φύγουμε με ταξί γιατί την επόμενη μέρα είχαμε την πτήση επιστροφής προς Ελλάδα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Δε νομίζω να βγαίνει το Siliguri-Τίμφου σε μισή μέρα. Τουλάχιστον μιάμιση θες (χωρίς καθόλου στάσεις είναι 10ώρες και πάνω). Και πιθανότατα στα σύνορα πρέπει να αλλάξεις όχημα.
σιγουρα το Siliguri Timphu δεν βγαινει σε μιση μερα.
Εγω αυτο που ειπα ειναι να φυγω με ταξι η με αυτοκινητου πρακτορειου κοντα στις 4 το πρωι για να ειμαι 7-8 στα συνορα.
απο οτι λενε τα πρακτορεια, εφοσον την βιζα την βγαζουν αυτοι δεν χρειαζεται να περιμενω στα συνορα καθολου.
τα περιπου 10 πρακτορεια που εστειλα ενδεικτικα μηνυμα για να δω τι θα πουν και τι θα προτεινουν, λενε οτι απο συνορα εως timphu το κανουν με τα δικα τους αυτοκινητα απο 4 ως 6 ωρες.
οποτε οπως το ειχα κατα νου ειναι να ειμαι μεχρι τις 4 το απογευμα timphu.

Μετά το Tiger's nest την ίδια μέρα μην υπολογίζεις τίποτα, θα είσαι κομμάτια. Τα αξιοθέατα πάντως στο Paro είναι λίγα, 2 ώρες υπόθεση.
Πρόγραμμα Μπουτάν χωρίς Punakha (και Chime Lhakhang) είναι σκορδαλιά χωρίς σκόρδο :)
θα με καταστρεψεις εσυ :haha::haha::haha: γιατι το μπουταν το εβαλα μετα αφου ειδα οτι πηγες :haha::haha: αντε να βαλω και το σκορδο στο μενου, με βλεπω να γυρναω αφραγκος :haha::haha:

Pokhara κάνε όπωσδηποτε paragliding. Είναι ότι καλύτερο έχω κάνει μέχρι τώρα σε ταξίδι και είναι και πάμφθηνο (45ε-50ε).
το σκοπευω φιλε μου αυτο, δεν προκειται να το χασω :innocent:

εν το μεταξυ διαβασα το ταξιδι του @panius στην ινδια ..και με εχει πιασει τρομος για τα τρενα :shock::haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
εν το μεταξυ διαβασα το ταξιδι του @panius στην ινδια ..και με εχει πιασει τρομος για τα τρενα :shock::haha::haha::haha:
Δεν ξέρω για τα τρένα. Δεν χρησιμοποίησαμε λόγω των ωρών κτλ. Αλλά η χώρα είναι απίστευτη. Πήγαμε φέτος για περίπου 1μήνα και θα ξαναπάμε του χρόνου. Αυτό που λένε ότι όσοι πάνε στην Ινδία μόλις γυρίζουν σκέφτονται πότε θα επιστρέψουν ξανά, είναι 100% σωστό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To τραίνο το απορρίπτω κι εγώ, δε θα δεις τίποτε. Δύο μέρες στο Βαρανάσι είναι εμπειρία ζωής (και θανάτου).
 
Μηνύματα
111
Likes
265
To τραίνο το απορρίπτω κι εγώ, δε θα δεις τίποτε. Δύο μέρες στο Βαρανάσι είναι εμπειρία ζωής (και θανάτου).
Συμφωνώ απόλυτα και για το τρένο και για το Βαρανάσιν.Αν μπορείς αφιέρωσε δύο ημέρες στην πόλη και δεν θα το μετανιώσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom