Γενικά Θιβέτ Κίνα Μπουτάν Νεπάλ Νεπαλ / Μπουταν/ Θιβετ / Κινα / Χονγκ Κονγκ Προγραμμα Προτασεις

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όλα εξαρτώνται από τις πτήσεις
πχ Αν κατμαντού -Πάρο πετά μεσημέρι και θα πληρώσεις ακριβότερο εισιτήριο και θα έχεις μόνο μισή μέρα στο Μπουτάν που δεν νομίζω να στην χρεώσουν και μισή
Από την άλλη αν ξεκινήσεις οδικώς από Phuetsoling μπορείς να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα να δεις ένα κομμάτι της χώρας μέχρι το Thimphu (165 χλμ). Απλώς (το γράφω επειδή το έχω ψάξει) θα πρέπει να πετάξεις πρωί Delhi-Siliguri μετά οδικώς Phuetsoling και να διανυκτερεύσεις εκεί. Ίσως να αξίζει να περάσεις ένα βράδυ στο Δελχί για πρακτικούς λόγους ειδικά αν είναι η πύλη εισόδου στην περιοχή.
Kι εγώ το ορέγομαι το Μπουτάν αλλά το κόστος με αναστέλλει.
Για τα bus που αναφέρεις στο Δελχί δεν τα γνωρίζω. Εγώ δεν γύρισα πολύ την πόλη γιατί κρεβατώθηκα αλλά από όσο είδα δεν με ενθουσίασε καθόλου (δεν αναφέρομαι στα μνημεία της)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Όλα εξαρτώνται από τις πτήσεις
πχ Αν κατμαντού -Πάρο πετά μεσημέρι και θα πληρώσεις ακριβότερο εισιτήριο και θα έχεις μόνο μισή μέρα στο Μπουτάν που δεν νομίζω να στην χρεώσουν και μισή
Από την άλλη αν ξεκινήσεις οδικώς Phuetsoling μπορείς να αφιερώσεις μια ολόκληρη μέρα να δεις ένα κομμάτι της χώρας μέχρι το Thimphu (165 χλμ). Απλώς (το γράφω επειδή το έχω ψάξει) θα πρέπει να πετάξεις πρωί Delhi-Siliguri μετά οδικώς Phuetsoling και να διανυκτερεύσεις εκεί. Ίσως να αξίζει να περάσεις ένα βράδυ στο Δελχί για πρακτικούς λόγους ειδικά αν είναι η πύλη εισόδου στην περιοχή.
Για τα bus που αναφέρεις στο Δελχί δεν τα γνωρίζω. Εγώ δεν γύρισα πολύ την πόλη γιατί κρεβατώθηκα αλλά από όσο είδα δεν με ενθουσίασε καθόλου (δεν αναφέρομαι στα μνημεία της)
απο οτι εχω δει απο αποψη χρονου,
η πτηση φτανει καπου το χαραμα Νεο Δελχι. Ελεγα λοιπον να παω να αφησω την πραματια μου στο ξενοδοχειο, να βγω να παρω ενα hop-on-hop-off bus και να γυρισω σε οτι μνημεια μπορεσω, να γυρισω να ξεραθω που θα ειμαι πτωμα και την επομενη το μεσημερακι εχει το ημερησιο τρενο προς Siliguri που φτανει μετα απο 22 περιπου ωρες.

Φτανει Siliguri νωρις το απογευμα, ελεγα να μεινω το βραδυ εκει και μετα να φυγω αγριο χαραμα ωστε να ειμαι στα συνορα οταν ανοιξουν. Το πως θα παω παιζει, καποια πρακτορεια στελνουν ανθρωπο με αυτοκινητο να σε παρει απο Siliguri, αλλιως η αλλη λυση για αγριο χαραμα ειναι καποιο μισθωμενο αυτοκινητο με οδηγο και στα συνορα να με περιμενει ο guide απο το Μπουταν. Εφοσον η βιζα βγαινει απο το πρακτορειο δεν χανω χρονο στα συνορα καθολου μου ειπαν κανα δυο πρακτορεια που εστειλα ενα αρχικο ε-μαιλ.

Οποτε μπαινοντας πρωι στο Μπουταν μεχρι νωρις το απογευμα θα ημουν Thimphu και να μεινω εκει. να δω ενα μερος οσων αξιζει το απογευμα και το επομενο πρωι παλι, μεσημερι η οταν τελειωσω φευγω για Paro, οπου αφιερωνω και εκει ενα απογευμα για να δω καποια πραγματα. Την επομενη ημερα παει Tiger Nest και οτι μεινει απο αποψη χρονου και διανυκτερευση Paro.

Την επομενη αναλογα, ειτε πρωινη ειτε καποια πτηση αργοτερα μεσημερο-απογευμα αναλογα με το τι θα εχει.
Εν το μεταξυ νομιζω η χρεωσει παει με την διανυκτερευση. Ολα τα πρακτορεια που εστειλα, την τελευταια ημερα που φευγω, εστω και απογευμα δεν την εχουν υπολογισει σαν τιμη
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χαράς στο κουράγιο σου...22 ώρες σε τραίνο δεν θα έκανα... κι αν διασχίζει την επαρχία Oυταρ Πραντες μην περιμένεις να δεις και ΤΑ τοπία. Θα είχε νόημα αν έσπαγες το ταξίδι σου ενδιάμεσα πχ Gwalior, Varanasi κλπ
Άσε που ο σταθμός τραίνων στο Δελχί είναι χαοτικός (όπως οτιδήποτε στην Ινδία).
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Θα είχε νόημα αν έσπαγες το ταξίδι σου ενδιάμεσα πχ Gwalior, Varanasi κλπ
Εχω κανει και χειροτερα οπως υπερσιβηρικο :haha::haha:

Παντως Varanasi με ψηνει πολυ η ιδεα :twisted:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Last edited by a moderator:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Γιατι δε πας απο δελχι- sonauli? κατευθειν μετα ποκχαρα με αμαξι, φευγουν συνεχεια απο τα συνορα βαν/τζιπ καλης καταστασης 5-7 ατομων. Φοβερη διαδρομη. , απο εκει αφου τρυγυρισεις μετα πας κατμαντου και μετα μπουταν κ.τ.λ

Εγω εκανα για την ακριβεια Δελχι-αγκρα- sonauli-pokhara-kathmantu-varanasi.
To τρενο αν θυμαμαι καλα δε φτανει sonauli αλλα φτανει gorakhpur και απο εκει πας με λεωφορειο (δε το προτεινω ) ή αμαξι..
Φυσικα μια πτηση μαλλον θα ηταν πιο ξεκουραστη.

εδιτ: ακυρο, τα μπερδεψα νομιζα θα πας νεπαλ πρωτα :rolleyes:
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
αχαχα
ναι ελεγα να παω μπουταν πρωτα , αλλα εκ των υστερων..διοτι στην αρχη για νεπαλ ξεκινησα..που θα καταληξω μεχρι να το οριστηκοποιησω δεν ξερω ωστοσο :haha::haha::haha:

φυσικα και μια πτηση μπορει να ειναι πιο ξεκουραστη, αλλα πεταω τοσο συχνα λογο δουλειας..που μαλλον στις διακοπες θελω λιγο να κουραστω και να ζησω πχ την εμπειρια ενος τρενου στην ινδια. πχ η 1η θεση στο τρενο κανει περιπου οσο το αεροπορικο απο Δελχι για Σιλιγουρι, αλλα στο τρενο σιγουρα θα ειναι αλλη εμπειρια, ειδικα αν δεν παω πρωτη θεση και ταξιδεψω με ντοπιους
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
2. εχει διασχισει κανεις καποιο κομματι της Ινδιας με τρενο? Σκεφτομουν τρενο απο Νεο Δελχι ως Siliguri. ειναι μεν 22 ωρες, και εαν μιλαμε για AC 1 tier θεση, σιγουρα ειναι πιο ακριβο απο το αεροπορικο για να πεταξω ως εκει, αλλα απο την αλλη με ιντριγκαρει πολυ να ξοδεψω μια μερα να δω τα τοπια. τι προτεινετε?
Εκανα πληθωρα διαδρομων, στις ακριβες θεσεις δε βλεπεις πολλα απο τα τζαμια, ειναι σκιασμενα/θολα λιγακι, ac1 δεν εχουν ολα τα τρενα επισης. Επιπλεον συνηθως ειναι βραδινα. Και ξεπαγιαζεις. Αν το κανεις για το τοπιο μπορει και να απογοητευτεις. Οι μονες διαδρομες που απολαυσα τοπια εναι αυτες που πηρα θεση χωρις τζαμια :lol:

Αλλα αν εχεις πραγματα ειδικα αστο, μονος στο τρενο 22 ωρες, ειναι ευκολο να χασεις τιποτα. Κανε καμια μικροτερη για την εμπειρια.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
ναι στην πρωτη θεση αναφερομουν στο ac 1 που ειδα οτι ειχε το τρενο που παει Siliguri. Βεβαια μετα απο προτροπη του @hydronetta ηδη ψαχνω μια σταση στο Varanasi (αν και οπως παω τελικα θα κανω το ταξιδι της ινδιας στο τελος :haha::haha:).
λες να μπω σε βαγονι χωρις παραθυρα? :haha::haha:
στο υπερσιβηρικο σε καποιο κομματι της διαδρομης (μιας και το εκανα με στασεις σε διαφορες πολεις) ειχα παρει την τελευταια θεση, οπου ηταν χυμα ντοπιοι απο Ρωσια και Μογγολια. Ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον να εισαι αναμεσα τους και να ζησει ενα ταξιδι απο την οπτικη των ντοπιων :innocent:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
θα σου γραψω καποια στιγμη που θα μαι χαλαρα, δες και στο στορυ μου, αλλα δε ξερω , νομιζω ινδια ειναι λιγο πιο σκληρα τα τρενα απο αποψη συνθηκων... ac2 ας πουμε ετυχα και με 70 κατσαριδακια και 2 ποντικια μεσα στο δικο μας μονο δωματιακι :haha:. Θα επανελθω.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
θα σου γραψω καποια στιγμη που θα μαι χαλαρα, δες και στο στορυ μου, αλλα δε ξερω , νομιζω ινδια ειναι λιγο πιο σκληρα τα τρενα απο αποψη συνθηκων... ac2 ας πουμε ετυχα και με 70 κατσαριδακια και 2 ποντικια μεσα στο δικο μας μονο δωματιακι :haha:. Θα επανελθω.
:shock::shock:o_Oo_O:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom