Νεπάλ Νεπαλ!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ναι!! Το πηρα και τοχω ετοιμο για διαβασμα στα τρενα της Ινδιας!!!:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ερωτηση 1...πως της εκπαιδευσες τη μανα σου...ετοιμαζομαι και γω για ινδια...για 5 βδομαδες,,,και ακομα ε της το χω πει...θα παθει μεγαλο σοκ! επισης περιμενω εντυπωσεις απο το καιρο γιατι καλοκαιρι θα παμε και μεις ...μεσα ιουλιου...και ανησυχω λιγακι....καλα να περασεις!!!:)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
mfish 5 εβδομαδες,μου ακουγεται super!!! Μπραβο!!
Τωρα ,κοιτα τις μαναδες τις εκπαιδευεις με τον εξης απλο τροπο:
Κανεις πρωτα κατι ακραιο, κι απο εκει κι επειτα οτιδηποτε αλλο το θεωρουν απλο!!:bleh:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τελικα εχουμε παρομοιο προγραμμα εκδρομης...θα παμε και μεις 6-7 μερες νεπαλ...δε ξερω αν σε ενδιαφερει η πεζοπορια αλλα κοντα στη ποκχαρα (annapurna)εχει πολλες γνωστες διαδρομες απο μια μερα ως μηνα....οσο για τη μαμα μου θα το παθει τωρα το ακραιο...αν ακουστε στις 15 ιουλιου οτι μια γυναικα δεθηκε στις ροδες του αεροπλανου της gulf air η μανα μου θα ναι...:D:D:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
οπ ! ξεχασα τη φραση σου δε μας ενδιαφερει η πεζοπορια...αν δε θες πτηση εχει ψιλοανοιξει ενας χωματοδρομος απο ποκχαρα για τζομσον που ειναι μεγαλο υψομετρο και μπορεις να νοικιασεις τζιπ με λιγα λεφτα για κει.ετσι θα πατησεις και σε μεγαλο υψος!..το εξεταζουμε και μεις το ενδεχομενο
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σε ευχαριστω για την πληροφορια!
θα το κοιταξω.....
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Μολις γυρισα απο Ινδια-Νεπαλ, προτεινω Βαρανασι να καθησετε 2 μερες μονο ειναι αρκετα (η ζεστη σε συνδυασμο με την βρωμια δεν υποφερεται!αλλα νομιζω και αρκουν για να δεις οτι αξιζει). το Νεπαλ ειναι πραγματικα ομορφο και κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερο απο την Ινδια εγω εμεινα μονο 3 μερες αλλα ευχαριστως θα εμενα και λιγες μερες ακομα!
Η πτηση στα Ιμαλαια δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη οσο ισως ακουγεται.αυτη την περιοδο κιολας τα αεροπλανα δεν πλησιαζουν και πολυ κοντα λογω του καιρου (οπως μου ειπανε τουλαχιστον) γιατι πλησιαζουν οι μουσωνες!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Μολις γυρισα απο Ινδια-Νεπαλ, προτεινω Βαρανασι να καθησετε 2 μερες μονο ειναι αρκετα (η ζεστη σε συνδυασμο με την βρωμια δεν υποφερεται!αλλα νομιζω και αρκουν για να δεις οτι αξιζει). το Νεπαλ ειναι πραγματικα ομορφο και κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερο απο την Ινδια εγω εμεινα μονο 3 μερες αλλα ευχαριστως θα εμενα και λιγες μερες ακομα!
Η πτηση στα Ιμαλαια δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη οσο ισως ακουγεται.αυτη την περιοδο κιολας τα αεροπλανα δεν πλησιαζουν και πολυ κοντα λογω του καιρου (οπως μου ειπανε τουλαχιστον) γιατι πλησιαζουν οι μουσωνες!
Καλωσόρισες! Με air arabia τελικά?
Γράψε μας περισσότερες εντυπώσεις κάποια στιγμή από το ταξίδι... Είναι προορισμοί που μας ενδιαφέρουν αρκετούς! :)
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Καλως σας βρηκα!
Ναι,τελικα με air arabia, η οποια τελικα δεν ηταν κι ασχημη αν εξαιρεσεις το θεμα του φαγητου (μονο νερακι δινανε ζεστο) αλλα δεν με ενδιαφερει ετσι κι αλλιως πολυ γιατι σχεδον ποτε δεν τρωω το φαγητο στα αεροπλανα!
Λοιπον, αρχικα πηγα Κασμιρ, το οποιο ηταν πραγματικα πολυ ωραιο σαν φυσικη ομορφια και οι ανθρωποι πολυ ευγενικοι και καλοι (διαφορετικοι απο τους υπολοιπους Ινδους) ομως τα houseboat στα οποια μειναμε ηταν αθλια! Δεν απαιτω το ξενοδοχειο που θα μεινω να ειναι παλατι αλλα δεν νομιζω να ειναι υπερβολη να ειναι απλα καθαρο αντιθετα βρηκαμε σεντονια ασιδερωτα, μαξιλαρια βρωμικα και μπανιο αθλιο.Καθε καραβοσπιτο ειχε 3 δωματια οι τοιχοι των οποιων ηταν απο κοντρα πλακε ετσι ωστε τελικα να μιλαμε απο το 1 στο 3ο δωματιο αλλα και με το διπλανο καραβοσπιτο!:) Γενικα απο οτι καταλαβα δεν υπηρχε γνωση πανω στο θεμα εξυπηρετηση των τουριστων!
Επειτα επισκεφθηκα Δελχι,Τζαιπουρ, Βαρανασι και Αγκρα. Γενικα μου αρεσαν αλλα ηταν και ενα σοκ η ολη κατασταση που επικρατουσε απο βρωμια και θορυβο.
Το Νεπαλ ειναι μια χωρα που σιγουρα θελω να ξαναπαω! Μου αρεσε και λεω να το συνδυασω με Θιβετ και Μπουταν! Δυστυχως δεν ειχα αρκετες ημερες ωστε να επισκεφθω αλλα μερη εκτος απο Κατμαντου, Παταν και Μπακταπουρ. Διαφορετικο αρκετα απο την Ινδια. Οι πλατειες Durbar σε καθε πολυ ηταν υπεροχες!
Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε με οτι θελετε γιατι δεν ειμαι καθολου καλη στην αφηγηση!:bleh:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Καλως σας βρηκα!
Ναι,τελικα με air arabia, η οποια τελικα δεν ηταν κι ασχημη αν εξαιρεσεις το θεμα του φαγητου (μονο νερακι δινανε ζεστο) αλλα δεν με ενδιαφερει ετσι κι αλλιως πολυ γιατι σχεδον ποτε δεν τρωω το φαγητο στα αεροπλανα!
Λοιπον, αρχικα πηγα Κασμιρ, το οποιο ηταν πραγματικα πολυ ωραιο σαν φυσικη ομορφια και οι ανθρωποι πολυ ευγενικοι και καλοι (διαφορετικοι απο τους υπολοιπους Ινδους) ομως τα houseboat στα οποια μειναμε ηταν αθλια! Δεν απαιτω το ξενοδοχειο που θα μεινω να ειναι παλατι αλλα δεν νομιζω να ειναι υπερβολη να ειναι απλα καθαρο αντιθετα βρηκαμε σεντονια ασιδερωτα, μαξιλαρια βρωμικα και μπανιο αθλιο.Καθε καραβοσπιτο ειχε 3 δωματια οι τοιχοι των οποιων ηταν απο κοντρα πλακε ετσι ωστε τελικα να μιλαμε απο το 1 στο 3ο δωματιο αλλα και με το διπλανο καραβοσπιτο!:) Γενικα απο οτι καταλαβα δεν υπηρχε γνωση πανω στο θεμα εξυπηρετηση των τουριστων!
Επειτα επισκεφθηκα Δελχι,Τζαιπουρ, Βαρανασι και Αγκρα. Γενικα μου αρεσαν αλλα ηταν και ενα σοκ η ολη κατασταση που επικρατουσε απο βρωμια και θορυβο.
Το Νεπαλ ειναι μια χωρα που σιγουρα θελω να ξαναπαω! Μου αρεσε και λεω να το συνδυασω με Θιβετ και Μπουταν! Δυστυχως δεν ειχα αρκετες ημερες ωστε να επισκεφθω αλλα μερη εκτος απο Κατμαντου, Παταν και Μπακταπουρ. Διαφορετικο αρκετα απο την Ινδια. Οι πλατειες Durbar σε καθε πολυ ηταν υπεροχες!
Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτηστε με οτι θελετε γιατι δεν ειμαι καθολου καλη στην αφηγηση!:bleh:
Δες και το βρώμικο κατάλυμμα σαν εμπειρία...:)
Όσο για την αφήγηση δεν χρειάζεται να είσαι συγγραφέας, γράψτα μας με δικά σου λόγια! :)
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Εννοειται σαν εμπειρια το ειδα!Ποτε ξανα θα εχω την ευκαιρια να κοιμαμαι μα τα ρουχα μου, με το μπουφανακι μου με τα χερια στις τσεπες και την κουκουλα!
Αλλους επρεπε να δεις στο γκρουπ (γιατι πηγα με γκρουπ αν και μετα απο αυτο θα την κοψω την κακη συνηθεια μαλλον:D!)που μολις μπηκαν στα δωματια βγηκαν εξω με το ματι να γυαλιζει απο την τσατιλα:haha:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλωσηρθες!ωραια θα ηταν παρα τα δυσαρεστα...και αυτο εμπειρια....φανταζομαι οταν πας προς ινδια περιμενεις και λιγο οτι δε θα ναι καθαρα...απλα καποιοι μαλλον στο γκρουπ διαλεξαν λαθος προορισμο...αυτα παντα συμβαινουν....απο αγκρα, δελχι εντυπωσεις? ανυπομονω να ακουσω, φευγουμε σε ενα μηνα, ανευ γκρουπ....απο νεπαλ εχουμε μονο 6-7 μερες και τις 4 θα παμε ποκχαρα για πεζοπορια εκει κοντα, οποτε μας μενουν λιγες για καντμαντου...και βλεποντας τοσο ενθουσιασμο για νεπαλ , μηπως μετανιωσουμε που βαλαμε λιγες?τελοσπαντων....!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom