Νεπάλ Νεπαλ!

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καλωσηρθες!!!!:clap::clap::clap:
Οτι πληροφορια καλοδεχουμενη!! Σε 1 εβδομαδα φευγω κι εγω. Κασμιρ δεν θα παω,αν και το σκεφτομουνα κι εγω στα ποταμοσπιτα..Εχεις δικο,κι εμενα δεν με νοιαζουν οι πολυτελειες,απλα καθαρα θελω ομως! Δελχι πως σου φανηκε? Τζαιπουρ? Βαρανασι 2 μερες θα μεινουμε κι εμεις. Η πτηση την σκεφτομουνα κι εγω,αλλα με αποθαρυνες...Αφου δεν σαρεσε εσενα,φαντασου εμεις που παμε σε περιοδο μουσωνων,μαλλον δεν θα αξιζει... Και οντως ακουγεται εντυπωσιακο..:D Εμεις παμε μονοι μας και τελευταια στιγμη αποφασισαμε και βαλαμε 6 μερες Νεπαλ! κατι μου λεει πως δεν θα το μετανιωσω....;)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
meli πλησιαζει το ταξιδι σου...θα ανυπομονεις απιστευτα φανταζομαι... ασχετο , απλα το θυμηθηκα τωρα..υπαρχει ενα καταπληκτικο σαιτ αφιερωμενο στην ινδια, το indiamike.com ... σε περιπτωση που δε το χεις ανακαλυψει...πραγματικα μου ελυσε καθε απορια, για τρενα, πτησεις , μερη, τα παντα...!
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
ε,ναι περιμενεις βρωμια αλλα οχι τοση!εγω δηλαδη οτι ακουγα νομιζα οτι ηταν υπερβολη αλλα τελικα δεν ηταν!τελοσπαντων η βρωμια και αυτη εμπειρια ειναι!
Το Δελχι δεν με τρελανε ιδιαιτερα πολλη κινηση (δεν ξερω αν σας φαινεται υπερβολικο αλλα και το να διασχισεις το δρομο στην Ινδια πολλες φορες ειναι δυσκολο! εχει πολλη κινηση και βεβαια δεν υπαρχει Κωδικας οδικης κυκλοφοριας. πατανε κορνα και οποιον παρει ο Χαρος μονο στην αγελαδα σταματανε!)
Το Νεπαλ μου αρεσε γιατι ισως μετα την τρελα της Ινδιας ηρεμησαν λιγο τα πραγματα!τελοσπαντων αυτο ειναι αποψη μου σε αλλους ισως να μην αρεσει καθολου!α! σημειωση μονο Κατμαντου και στις γυρω πολεις πηγα οποτε για αυτα μονο μιλαω!
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
α!και αφου λεμε για την πτηση στα Ιμαλαια να πω και την πληροφορια οτι κοστιζει 140 ευρω. Λενε οτι οταν δεν ειναι περιοδος μουσωνων τα αεροπλανα πετανε πολυ πιο κοντα στο Εβερεστ!Επισυναπτω και μια απο τις φωτο που εβγαλα!
 

Attachments

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
α!παλι κατι θυμηθηκα για μια ιδεα απο Κατμαντου δειτε την ταινια Μικρος Βουδας!
 

ORESTIS

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Τελικα ολα ειναι υποκειμενικα. Στην Αγκρα με το ΤΑΖ ΜΑΧΑΛ ευχαριστως θα τοχανα για να κερδισω μερες στο Νεπαλ η στο Βαρανασι. Οι αλλοι της ομαδας θελαν ....

TO MHNYMA TO ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ, απλως ειχε ξεχασει να γραφει σαν mikros oyranos αντε να δουμε ποτε θα παρω δικο μου υπολογιστη.
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Τελικα ολα ειναι υποκειμενικα. Στην Αγκρα με το ΤΑΖ ΜΑΧΑΛ ευχαριστως θα τοχανα για να κερδισω μερες στο Νεπαλ η στο Βαρανασι. Οι αλλοι της ομαδας θελαν ντε και καλα το παλατι του ερωτα.Διαφωνω λιγακι οτι 2 μερες ειναι αρκετες στο Βαρανασι. Γινονται λιγο ολα ''βλεπω-φευγω-εχω παει''. Αν δεν μεινεις λιγο χωρις να τα βλεπεις λιγο σαν οπτικη καταναλωση, πως θα νοιωσεις την αισθηση του μερους (οση νοιωσεις).Στο Βαρανασι αξιζει να μεινεις στα ξενοδοχεια διπλα στο ποταμι.Σ' ολο το ταξιδι δεν ειχαμε κλεισει πουθενα απο πριν αλλα παντα κατι βρισκεις, ασε που παιρνεις και μια γευση απο το ''δρομο''.Meli σου ευχομαι να απολαυσεις την εμπειρια του ταξιδιου, ασε που τα ταξιδια ειναι σαν τα παιδια, αμα δεν τα κανεις δεν καταλαβαινεις την εμπειρια αυτη. Και ενα αλλο που το καταλαβα μετα, οσες φορες ενοιωσα κινδυνο, εδω με καθαρο μυαλο, στο μυαλο μου ηταν παρα στην πραγματικοτητα. Οσο για την βρωμια εκτος οτι ειναι υποκειμενικο πως το εννοει ο καθενας, ασε το ταξιδι να στο δειξει, προς Βισνου μην πας με προκαταλειψη.
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω για τις ευχες!! Και συμφωνω απολυτα! Ολα εμπειρια ειναι που αν δεν την ζησεις,δεν της εχεις...
Απο ξενοδοχεια μονο Δελχι εκλεισα,ενα "πανακριβο" με 14 ευρω...:haha: Τωρα τι θα ειναι θα σας πω μετα...
Απο εκει κι επειτα τιποτα,θα τα βρω ολα εκει. Μονο αεροπορικο για Κατμαντου απο Βαρανασι,που λεω να παω 2 μερες,οχι τιποτα αλλο,ελλειψη χρονου..;)
Αγκρα επειδη εχω ακουσει απο ολους οτι δεν αξιζει να μεινεις,ενα περασμα λεω να κανω,μονο να δω το Ταζ Μαχαλ και να παρω το βραδινο τρενο για Βαρανασι.
Απο αποψη βρωμιας,ενταξει θα φανουν τα ορια μου! Γενικα εχω κανει παντως και καποια ταξιδια σε χωρες που θεωρουνται οχι και τοσο καθαρες,οπως Αιγυπτο,Μαροκο και με τρενα στην Ταυλανδη ταξιδεψα(σιγουρα βεβαια εκει θαναι χειροτερα). Με το που γυρισω,θα μπορεσω να συγκρινω και να σας πω...:lol:
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Η Αιγυπτος μου φανηκε σχεδον πεντακαθαρη μπροστα στην Ινδια!
τελοσπαντων την βρωμια την αναφερω για πληροφορια και μην νομιζεται και εγω στο Βαρανασι στο ξενοδοχειο με νερακι απο Γαγγη δεν θα κανα μπανακι ?:haha:
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Θυμηθηκα κατι και στο στελνω για το δρομο. Πριν φυγω μαζευα πληροφοριες απο φιλους, μουλεγε λοιπον ο πιο κατατοπισμενος, μολις βγεις απο το αεροδρομιο θα παθεις σοκ, θα θελεις να ξαναγυρισεις πισω. Τελικα για να μην τα πολυλογω εψαχνα να βρω το σοκ αν και ειχα παει καπως φοβισμενος.Φυσικα και ειχα ζοριστει με την βρωμια καποιες στιγμες, αλλα με μια φιλη λεγαμε οτι αν μεναμε καμμια βδομαδα στο Βαρανασι δεν το γλυτωναμε το μπανιο, ασε που στο Ρισικες(2 ωρες απο Δελχι) το νερο ηταν αρκετα καθαρο στο ποταμι.Οσο για την αποψη του καθενος ειναι σεβαστη και πολυτιμη, μας βοηθαει να ξεμπλοκαρουμε και στο τελος κραταμε οτι μας ταιριαζει.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σκεφτομασταν να κλεισουμε και μεις τα πρωτα 2-3 ξενοδοχεια ινδια και νεπαλ...και υπολογιζαμε γυρω στα 10-15 ευρω το δωματιο ...στο νεπαλ ειδικα βρηκαμε πολλα με καλες κριτικες σε αυτη τη τιμη....πιστευετε οτι θα ναι οκ? δεν μας ενδιαφερει καθολου να ναι πολυ καθαρα, θα χουμε sleeping bag μαζι...απλα υποφερτα ....!!!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια χαρα θα ειναι!! Δεν θα τα αγορασουμε κιολας...:bleh:
Νεπαλ τι βρηκες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom