Νησί για Σεπτέμβριο;

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σας παιδια! Νομίζω το κρυο ή ζεστό νερό, είναι και λίγο υποκειμενικό. Είναι πως έχει συνηθισει ο καθένας. Το Αιγαίο, οι Κυκλάδες ό,τι μήνα και να πας, ακόμα και Ιούλιο, έχουν κρύες θάλασσες, χωρία να παίζει ρόλο η εξω θερμοκρασία. Έχει ρεύματα, είναι πέλαγος, ακόμα και ο Ευβοικός έχει κρύες παραλίες. Οπότε, εγω θεν ξέρω τι να προτείνω ειλικρινά.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Ιόνιο είναι πιο ζεστό από το Αιγαίο. Αν εξαιρέσεις συγκεκριμένα μεμονωμένα νησιά π.χ. Κέρκυρα ή Κρήτη.

Η Ζάκυνθος έχει ζεστές ρηχές θάλασσες (Αλυκές, Τσιλιβί) και άλλες επίσης ζεστές αλλά λίγο πιο βαθιές (Άγιος Νικόλαος). Δυστυχώς Ζάκυνθο, αν και την είχαμε γυρίσει σπιθαμή προς σπιθαμή συνεχόμενες χρονιές γύρω στο 2000, έχω να πάω αρκετά χρόνια και πολλά στον χαρακτήρα του νησιού μπορεί να έχουν αλλάξει (εξεπλάγην όταν έμαθα το '09 που ξαναπήγαμε ότι το Αργάσι είχε γίνει ο νέος Λαγανάς ή ότι ο Λαγανάς είχε ερημώσει). Όμως οι θάλασσες παραμένουν ίδιες. :)

Αν πάτε, μην χάσετε το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα στο Καμπί (κοντά σε Άγιο Λέων). Όταν πήγαμε πρώτη φορά κάπου το '97 ήμασταν 2-3 οικογένειες, τελευταία φορά το '02 είχε κάπως κόσμο (δεν ξέρω πώς είναι τώρα - φαντάζομαι περισσότερο αξιοποιημένα :cry:).

Φαντάζομαι παρόμοιες θερμοκρασίες θα έχει και Κεφαλλονιά, αλλά είχαμε πάει μόνο 2 φορές και πάλι πριν το 2000, οπότε δεν θυμάμαι με σιγουριά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.121
Likes
20.352
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χαχαχαχαχα καλά τα έχω με τον εαυτό μου.αλλά γιατί το λες αυτό;!
Δεν είναι νησί για διασκέδαση. Ούτε μου είχε δώσει την αίσθηση του οικογενειακου.
Παραλία, βόλτα με το αυτοκίνητο σε όλο το νησί, βόλτες στα χωριά και ξανά παραλια. Το βράδυ βόλτα στο βαθύ και για ποτό σε ένα μπαρ (λέμε τώρα) που είχε κοντά στο λιμάνι. Αύγουστος ήταν και έμεινα 10 μέρες.
Όμορφα και ήσυχα.
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Δεν είναι νησί για διασκέδαση. Ούτε μου είχε δώσει την αίσθηση του οικογενειακου.
Παραλία, βόλτα με το αυτοκίνητο σε όλο το νησί, βόλτες στα χωριά και ξανά παραλια. Το βράδυ βόλτα στο βαθύ και για ποτό σε ένα μπαρ (λέμε τώρα) που είχε κοντά στο λιμάνι. Αύγουστος ήταν και έμεινα 10 μέρες.
Όμορφα και ήσυχα.
Ε πίστεψέ με με αμόρε ,μετά από καλοκαίρι δουλειάς στην Αθήνα,αυτο χρειάζομαι!Κατάλαβα σαν την Αλόννησο ένα πράγμα.. Πωπω.. Τώρα που είπα Αλόννησο πρέπει να γράψω την ιστορία μου από πέρυσι από αυτό το μαγικό νησί!!!!!Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!Έρχομαι σύντομα με ιστορία από Αλόννησο !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom