Νησί κατάλληλο για παρέα?

elli.pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τα φώτα σας για τις καλοκαιρινές μου διακοπές.Ψάχνουμε (μαζί με μια φίλη) να πάμε τέλη Ιουλίου σε ένα νησί που να ενδείκνυται για διακοπές με παρέα και να μην είναι γεμάτο οικογένειες (και ζευγαράκια τύπου Μήλος :p).
Σκεφτήκαμε αρχικά την Αντίπαρο αλλά επειδή μας είπαν ότι είναι για 2-3 μέρες είμαστε ακόμα στο ψάξιμο μήπως τη συνδυάζαμε και με κάποιο άλλο νησί.Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα για Σίφνο-Νάξο-Ικαρία-Ανάφη.
Νησιά τύπου Μύκονος-Ιος-Σκιάθος δεν είναι του στυλ μας διότι μας αρέσουν λίγο πιο εναλλακτικοί προορισμοί με ανοργάνωτες παραλίες, ταβερνάκια με ρεμπέτικα κτλ.
Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει? Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.914
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αν θα μπορούσα να σου απαντήσω μονολεκτικά (διαβάζοντας τη τελευταία σου πρόταση κυρίως) θα έγραφα τη λέξη «Αμοργός», καθώς είναι η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό. Τα έχει όλα και συμφέρει, και με το παραπάνω.
Νομίζω ότι στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα το ψάξιμο και κυρίως το διάβασμα.
Όχι ότι η Αντίπαρος είναι κακή, απλά έχει άλλου τύπου διασκέδαση, πιο πολύ σε μπαρ και είναι όντως για 2-3 μέρες.
Στην Αμοργό κάθεσαι και βδομάδα άντετα, και τη κυκλοφορείς και σχετικά καλά χωρίς όχημα.
Την Ικαρία που αναφέρεις με τίποτα, τη Νάξο πιο δύσκολα, τη Σίφνο ναι αλλά κι εκεί έχει άλλου τύπου διασκέδαση, λίγο πιο κυριλέ.
Εναλλακτικά πάντως θα κοιτούσα και Ανάφη για 4-5 μέρες, αλλά μόνο αν δεν έβρισκα.
Καλή αρχή και καλό διάβασμα!
 

elli.pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Αν θα μπορούσα να σου απαντήσω μονολεκτικά (διαβάζοντας τη τελευταία σου πρόταση κυρίως) θα έγραφα τη λέξη «Αμοργός», καθώς είναι η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό. Τα έχει όλα και συμφέρει, και με το παραπάνω.
Νομίζω ότι στη θέση σου απο εκεί θα ξεκινούσα το ψάξιμο και κυρίως το διάβασμα.
Όχι ότι η Αντίπαρος είναι κακή, απλά έχει άλλου τύπου διασκέδαση, πιο πολύ σε μπαρ και είναι όντως για 2-3 μέρες.
Στην Αμοργό κάθεσαι και βδομάδα άντετα, και τη κυκλοφορείς και σχετικά καλά χωρίς όχημα.
Την Ικαρία που αναφέρεις με τίποτα, τη Νάξο πιο δύσκολα, τη Σίφνο ναι αλλά κι εκεί έχει άλλου τύπου διασκέδαση, λίγο πιο κυριλέ.
Εναλλακτικά πάντως θα κοιτούσα και Ανάφη για 4-5 μέρες, αλλά μόνο αν δεν έβρισκα.
Καλή αρχή και καλό διάβασμα!
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι πως έψαχνα μια άλλη Αμοργό διότι έχω πάει ήδη δύο φορές κι έχεις δίκιο καθώς είναι από τα αγαπημένα μου νησιά... απλώς έλεγα να επισκεφτώ και κάποιο άλλο φέτος.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.073
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η Ίος πάντως δεν είναι τόσο mainstream όσο νομίζεις (εκτός κι αν έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα από τότε που θυμάμαι). Το κακό (όσον αφορά το nightlife πάντα) είναι το χυμαδιό, οι πολύ μικρές ηλικίες και το τρελό νυφοπάζαρο. Εγώ όταν είχα πάει πιτσιρίκα είχα περάσει εξαίρετα, αλλά σε αυτή τη φάση δεν θα την προτιμούσα, εκτός κι αν έμενα εκτός Χώρας.

Όσον αφορά το στυλ που σας αρέσει πάντως θα συμφωνήσω για Αμοργό και θα πρότεινα επίσης την (πολύ πιο δυσπρόσιτη) Σαμοθράκη.
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Τα κουφονησια εγω τα εμαθα ζευγαρονησι και τωρα που ξαναπηγα ειχε πιο πολυ παρεες παρα ζευγαρια!
Εμεις σαν παρεα σκεφτομασταν Ελαφόνησο η κάτι ανάμεσα σε Πάρο(ναι πάλι), Αντίπαρο και Νάξο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.914
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από ποια άποψη το λες;
Από θέμα ΄μετακίνησης και μόνο, όχι για άλλο λόγο φυσικά, αγαπάμε Ικαρία

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι πως έψαχνα μια άλλη Αμοργό διότι έχω πάει ήδη δύο φορές κι έχεις δίκιο καθώς είναι από τα αγαπημένα μου νησιά... απλώς έλεγα να επισκεφτώ και κάποιο άλλο φέτος.
Δεν είδα να το γράφεις στο αρχικό σου ποστάρισμα γι αυτό το πρότεινα!;)
Τότε αλλάζουν τα δεδομένα, μπορείς να κοιτάξεις ζεστά την Ανάφη, την Αστυπάλαια, αλλιώς μετά κατά βόρεια Δωδεκάνησα.
Θα υπάρχει μεταφορικό μέσο ή όχι; Είναι σημαντικό για την επιλογή σου.
Και βέβαια που να βρει κανείς ''άλλη'' Αμοργό, δύσκολο ζητούμενο από κάθε άποψη:haha:

Εγώ θα έλεγα Κουφονήσια Σχοινούσα ηρακλεια....
Πολύ καλή περίπτωση και το tour αυτό στις Μικρές Κυκλάδες. Θα έβγαζα τα πανάκριβα και πολύβουα Κουφονήσια (μιλάμε για τέλος Ιουλίου) και θα έβαζα φυσικά τη Δονούσα, που είναι σε τέτοια κατηγορία.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

elli.pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Από θέμα ΄μετακίνησης και μόνο, όχι για άλλο λόγο φυσικά, αγαπάμε Ικαρία



Δεν είδα να το γράφεις στο αρχικό σου ποστάρισμα γι αυτό το πρότεινα!;)
Τότε αλλάζουν τα δεδομένα, μπορείς να κοιτάξεις ζεστά την Ανάφη, την Αστυπάλαια, αλλιώς μετά κατά βόρεια Δωδεκάνησα.
Θα υπάρχει μεταφορικό μέσο ή όχι; Είναι σημαντικό για την επιλογή σου.
Και βέβαια που να βρει κανείς ''άλλη'' Αμοργό, δύσκολο ζητούμενο από κάθε άποψη:haha:



Πολύ καλή περίπτωση και το tour αυτό στις Μικρές Κυκλάδες. Θα έβγαζα τα πανάκριβα και πολύβουα Κουφονήσια (μιλάμε για τέλος Ιουλίου) και θα έβαζα φυσικά τη Δονούσα, που είναι σε τέτοια κατηγορία.
Μεταφορικό μέσο δε θα έχω αλλά θα κοιτάξω να νοικιάσω αν χρειαστεί για κάποιες μέρες. Πέρυσι πάντως που πήγα Κουφονήσι (κάπου μέσα Ιουλίου) έβλεπα μόνο οικογένειες και ζευγάρια. Αστυπάλαια (επίσης λατρεμένη) πήγα πριν δυο χρόνια οπότε πάει κι αυτή η επιλογή :rolleyes-80: και Δονούσα που πήγα εκείνη τη χρονιά για δυο μέρες είχε μόνο μικρές ηλικίες τύπου 20-25 και καθόλου μπαράκια ή κάπου να βγεις για βράδυ.

Συμφωνω με τον προλαλησαντα. Τα κουφονησια εγω τα εμαθα ζευγαρονησι και τωρα που ξαναπηγα ειχε πιο πολυ παρεες παρα ζευγαρια!
Εμεις σαν παρεα σκεφτομασταν Ελαφόνησο η κάτι ανάμεσα σε Πάρο(ναι πάλι), Αντίπαρο και Νάξο
Ποια περίοδο πήγες Κουφονήσια? γτ εγώ πέρυσι Ιούλιο μόνο οικογένειες και ζευγάρια πετύχαινα:confused:
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.914
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μεταφορικό μέσο δε θα έχω αλλά θα κοιτάξω να νοικιάσω αν χρειαστεί για κάποιες μέρες. Πέρυσι πάντως που πήγα Κουφονήσι (κάπου μέσα Ιουλίου) έβλεπα μόνο οικογένειες και ζευγάρια. Αστυπάλαια (επίσης λατρεμένη) πήγα πριν δυο χρόνια οπότε πάει κι αυτή η επιλογή :rolleyes-80: και Δονούσα που πήγα εκείνη τη χρονιά για δυο μέρες είχε μόνο μικρές ηλικίες τύπου 20-25 και καθόλου μπαράκια ή κάπου να βγεις για βράδυ.
Ένα - ένα μας τα λες κι έχεις γυρίσει κι εσύ όλα τα νησιά της Ελλάδας μου φαίνεται...:haha:
Τι να πω, αναφορικά με όσα ψάχνεις δεν έχω κανένα πολύ καλό συνδυασμό.
Ανάφη ναι μεν αλλά, ίσως το καλύτερο όλων.
Ικαρία σίγουρα, αλλά για άλλες καταστάσεις, νύχτα μόνο στο Χριστό Ραχών.
Σίφνος πολύ κόσμο, νέο κόσμο, αλλά αρκετά κυριλέ κατάσταση.
Νάξος ναι, πολύ ανεβασμένη αλλά μεγάλο νησί για Κυκλάδες και όχι κάτι ιδιαίτερο σα νύχτα.
Δε ξέρω, ίσως βγάλεις κάτι με συνδυασμό νησιών, νομίζω είναι το προτιμότερο σενάριο.
 

elli.pap

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Από θέμα ΄μετακίνησης και μόνο, όχι για άλλο λόγο φυσικά, αγαπάμε Ικαρία



Δεν είδα να το γράφεις στο αρχικό σου ποστάρισμα γι αυτό το πρότεινα!;)
Τότε αλλάζουν τα δεδομένα, μπορείς να κοιτάξεις ζεστά την Ανάφη, την Αστυπάλαια, αλλιώς μετά κατά βόρεια Δωδεκάνησα.
Θα υπάρχει μεταφορικό μέσο ή όχι; Είναι σημαντικό για την επιλογή σου.
Δηλαδή στην Ανάφη έχει νυχτερινή ζωή, δλδ να βγεις για ποτό ή σε κανενα ταβερνάκι?

Ένα - ένα μας τα λες κι έχεις γυρίσει κι εσύ όλα τα νησιά της Ελλάδας μου φαίνεται...:haha:
Τι να πω, αναφορικά με όσα ψάχνεις δεν έχω κανένα πολύ καλό συνδυασμό.
Ανάφη ναι μεν αλλά, ίσως το καλύτερο όλων.
Ικαρία σίγουρα, αλλά για άλλες καταστάσεις, νύχτα μόνο στο Χριστό Ραχών.
Σίφνος πολύ κόσμο, νέο κόσμο, αλλά αρκετά κυριλέ κατάσταση.
Νάξος ναι, πολύ ανεβασμένη αλλά μεγάλο νησί για Κυκλάδες και όχι κάτι ιδιαίτερο σα νύχτα.
Δε ξέρω, ίσως βγάλεις κάτι με συνδυασμό νησιών, νομίζω είναι το προτιμότερο σενάριο.
χαχαχα! Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχω πάει σε αρκετά τελικά και έχω απαιτήσεις πολλές:p
Απ' αυτά που διαβάζω με βλέπω για συνδυασμό, ίσως Ανάφη-Αντίπαρο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.489
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom