Φερόε (Νήσοι) Νησιά Φερόε

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παψτε, απο χθες το βραδυ που ειδα οτι εχει πτησεις με 15000 μιλια ανα διαδρομη και διαμονη ακριβη, δηλαδη σε τιμες Βαρκελωνης, εχω τρελαθει.
Τι εννοείς με μίλια; Μίλα ξεκάθαρα Βίρνα Δράκου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι κι εγώ με μίλια το έκλεισα. Λίγα παραπάνω όμως γιατί ήθελα stopover.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απο Θεσσαλονίκη έχει Απρίλιο και Σεπτέμβριο με 30.000 μίλια...ανα σκέλος διαδρομής :)
Μας τρώει στη στροφή η πρωτεύουσα. Όταν λες από Θεσσαλονίκη εννοείς η πτήση περιλαμβάνει Θεσσαλονίκη - Αθήνα- Κοπεγχάγη- Φεροε, τρεις πτήσεις στα 30.000 μίλια;
Κοιτούσα πάντως τη Ράιαν από Θεσσαλονίκη, έχει τη Δανία στα πενήντα ευρώ Απρίλη Μάιο. Αν το ψάχνεις άμεσα κοίταξε το, κατά τα άλλα θεωρώ πολλά τα εξήντα χιλιάδες μίλια allez retour.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μας τρώει στη στροφή η πρωτεύουσα. Όταν λες από Θεσσαλονίκη εννοείς η πτήση περιλαμβάνει Θεσσαλονίκη - Αθήνα- Κοπεγχάγη- Φεροε, τρεις πτήσεις στα 30.000 μίλια;
Αυτή τη στιγμή έχω 28000 μίλια στο λογαριασμό μου, οπότε δεν με αφήνει να συνεχίσω ωστε να μπω μέσα και να δώ τη διαδρομή! Όταν είπα ανα σκέλος διαδρομής, εννοούσα την απλή μετάβαση, στην οποία ξέρω οτι αν δεν ξεπερνάει ένα χρονικό όριο τα stopover πιάνεται ως μία διαδρομή.

Αν το ψάχνεις άμεσα κοίταξε το, κατά τα άλλα θεωρώ πολλά τα εξήντα χιλιάδες μίλια allez retour.
Αν θέλεις έχει με 15000 μίλια SKG - KEF και με 22€ / άτομο. Αυτό είναι καλύτερο! Εγώ πάντως το έκλεισα ήδη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φανταστικά, καλά να περάσεις. Για μένα η Ισλανδια αργεί ακόμα, δε θέλω να την κάνω σόλο. Πάντως παιδιά ευχαριστώ για την πληροφορία για τα μίλια, πολύτιμη.
Στα Φερόε αδερφές μου, στα Φερόε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
@Sassenach77 Εχει 3 πτησεις και οχι μονο μεσω Κοπεγχαγης. Επειδη ειναι μεγαλες οι αναμονες, τον ιδιο χρονο θες αν ερθεις φτηνα Αθηνα και ξοδεψεις τα μισα μιλια.
@fenia42 δεν θα ρισκαρα Ryan για τετοιο ταξιδι. Καλυτερα με ο,τι να ναι στην Αθηνα και συνδεδεμενες πτησεις.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Επαναφέρω το θέμα επειδή θα πάω τον επόμενο μήνα. Υπάρχει κάποιος που να έχει ΠΑΕΙ ως εκεί να μας πει πέντε πράγματα;
Μια που εχεις παει πια, εχεις κι εσυ την αποψη που διατυπωθηκε απο τον Τραβελερ οτι ειναι αδαφορος προορισμος η αξιζει τον κοπο? Δεν εννοω συγκριση με την Ισλανδια η τα Σβαλμπαρντ, οπως αναφερθηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια που εχεις παει πια, εχεις κι εσυ την αποψη που διατυπωθηκε απο τον Τραβελερ οτι ειναι αδαφορος προορισμος η αξιζει τον κοπο? Δεν εννοω συγκριση με την Ισλανδια η τα Σβαλμπαρντ, οπως αναφερθηκε.
Κοίτα, είναι μοναδικό μέρος. Γυρίσαμε σχεδόν στο σύνολό τους τα κεντρικά νησιά. Όπου πήγαινε δρόμος, πήγαμε, απλώς επειδή πήγαμε σε δύσκολη περίοδο, αποφύγαμε δραστηριότητες που εξαρτώταν από τις καιρικές συνθήκες (π.χ. ferry boats). Αν κάποιος πάει χωρίς να νοικιάσει αυτοκίνητο ή άλλο μεταφορικό μέσο, πιθανόν θα δει μια άλλη εικόνα, και εικάζω ότι δε θα του αρέσει καθόλου, καθώς και οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι κοντά στο ανύπαρκτες.

Στα θετικά, έχουν την πολύ όμορφη άγρια φύση του Βόρειου Ατλαντικού. Τοπία που σε πολλά σημεία θυμίζουν Σκωτσέζικα Highlands με Σκανδιναβικά σπιτάκια (με το local touch...), ενώ η τοπική κουλτούρα προσομοιάζει περισσότερο με αυτής την Ισλανδία (και στη γλώσσα). Πολλά όμορφα χωριά και όμορφες διαδρομές για οδήγηση, και πολλά photo-ops.

Στα αρνητικά, εστιάζω στη ΜΗΔΕΝΙΚΗ ζωή. Έρημοι δρόμοι, ελάχιστα εστιατόρια (ΟΚ, πήγαμε εκτός τουριστικής σεζόν και σε μέρες αργίας του Καθολικού Πάσχα). Ένα καφέ/μπαρ βρήκαμε ανοικτό στην πρωτεύουσα για βράδυ, και μέσα δεν υπήρχε ούτε ένας πελάτης. Εστιατόρια μόνο με κράτηση και τιμές Δανίας (αλλά με καλό Σκανδιναβικό φαγητό).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Κοίτα, είναι μοναδικό μέρος. Γυρίσαμε σχεδόν στο σύνολό τους τα κεντρικά νησιά. Όπου πήγαινε δρόμος, πήγαμε, απλώς επειδή πήγαμε σε δύσκολη περίοδο, αποφύγαμε δραστηριότητες που εξαρτώταν από τις καιρικές συνθήκες (π.χ. ferry boards). Αν κάποιος πάει χωρίς να νοικιάσει αυτοκίνητο ή άλλο μεταφορικό μέσο, πιθανόν θα δει μια άλλη εικόνα, και εικάζω ότι δε θα του αρέσει καθόλου, καθώς και οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι κοντά στο ανύπαρκτες.

Στα θετικά, έχουν την πολύ όμορφη άγρια φύση του Βόρειου Ατλαντικού. Τοπία που σε πολλά σημεία θυμίζουν Σκωτσέζικα Highlands με Σκανδιναβικά σπιτάκια (με το local touch...), ενώ η τοπική κουλτούρα προσομοιάζει περισσότερο με αυτής την Ισλανδία (και στη γλώσσα). Πολλά όμορφα χωριά και όμορφες διαδρομές για οδήγηση, και πολλά photo-ops.

Στα αρνητικά, εστιάζω στη ΜΗΔΕΝΙΚΗ ζωή. Έρημοι δρόμοι, ελάχιστα εστιατόρια (ΟΚ, πήγαμε εκτός τουριστικής σεζόν και σε μέρες αργίας του Καθολικού Πάσχα). Ένα καφέ/μπαρ βρήκαμε ανοικτό στην πρωτεύουσα για βράδυ, και μέσα δεν υπήρχε ούτε ένας πελάτης. Εστιατόρια μόνο με κράτηση και τιμές Δανίας (αλλά με καλό Σκανδιναβικό φαγητό).
Οποιος δεν οδηγει εχει αποδεχτει οτι στους προορισμους δεν θα δει τα παντα, ομως μπορω να δω καποια πραγματα. Με μιλια και 82 ευρω, θα δω παρα πολλα για την τιμη αυτη, λοιπον, για 82 ευρω. Το σκεφτομαι αυστηρα για καλοκαιρι που τα φερι λειτουργουν επαρκως και ισως μια δυο ελικοπτεραδες. 4 μερες και ο,τι μπορεσω, εφοσον προβλεπεται 4ημερη καρτα συγκοινωνιων για φερι και λεωφορεια για τους θερινους μηνες που διαβαζω οτι λειτουργουν καλα τοτε. Να δουμε αν θα γινει μεσα στο 2020 :) Η πιθανη πληξη με εχει προβληματισει κι εμενα. Ισως το καλοκαιρι να ειναι ελαφρως καλυτερα, ισως και οχι. Το καθολικο Πασχα ειναι πολυ δυσκολη περιοδος, ακομη θυμαμαι προορισμους που μετα βιας βρισκαμε να φαμε με πληθωρα εστιατοριων, ποσο μαλλον εκει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom