Γενικά Νησι απο θεσσαλονικη

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλημέρα. θα παρευρεθώ σε μια βάφτιση στη Σκύδρα και θέλω Δευτέρα να παω σε κάποιο νησί. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε που μπορώ να πάω από Θεσσαλονίκη; Η αρχική ιδέα ήταν για σαμοθρακη αλλά το πλοίο φεύγει 8 το πρωί και δεν βολευόμαστε. Θα ήταν πιο βολικό να φεύγαμε πιο αργά... Είδα για Σκόπελο ότι φεύγουν από Βόλο. ισχύει; Υπάρχουν άλλες προτάσεις; σας ευχαριστώ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα. θα παρευρεθώ σε μια βάφτιση στη Σκύδρα και θέλω Δευτέρα να παω σε κάποιο νησί. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε που μπορώ να πάω από Θεσσαλονίκη; Η αρχική ιδέα ήταν για σαμοθρακη αλλά το πλοίο φεύγει 8 το πρωί και δεν βολευόμαστε. Θα ήταν πιο βολικό να φεύγαμε πιο αργά... Είδα για Σκόπελο ότι φεύγουν από Βόλο. ισχύει; Υπάρχουν άλλες προτάσεις; σας ευχαριστώ
Από Θεσσαλονίκη μπορείς να πας Χαλκιδική και από εκεί Αμμουλιανή. Ή Καβάλα και μετά Θάσο. Από δρομολόγια δεν έχω ιδέα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα. θα παρευρεθώ σε μια βάφτιση στη Σκύδρα και θέλω Δευτέρα να παω σε κάποιο νησί. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε που μπορώ να πάω από Θεσσαλονίκη; Η αρχική ιδέα ήταν για σαμοθρακη αλλά το πλοίο φεύγει 8 το πρωί και δεν βολευόμαστε. Θα ήταν πιο βολικό να φεύγαμε πιο αργά... Είδα για Σκόπελο ότι φεύγουν από Βόλο. ισχύει; Υπάρχουν άλλες προτάσεις; σας ευχαριστώ
Από Καβάλα Λήμνο. Ξημερώματα Τρίτης.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πέρα από την πρόταση της katkats πιο πάνω, να αναφέρω ότι σε λίγες ημέρες θα μπει ταχύπλοο της seajets από Θεσσαλονίκη για βόρειες Σποράδες, με προσεγγίσεις και σε Σκιάθο και σε Σκόπελο/Αλόνησσο. Θα επανέλθω στο συγκεκριμένο νήμα μόλις μάθω κάτι παραπάνω
 

sephiroth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα φίλοι μου. Χρειάζομαι βοήθεια. Θέλουμε με την κοπέλα μου να πάμε διακοπές σε ενα νησάκι την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου για 3-4 μερούλες καπου οικονομικά. Δεν μας ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή αλλα κυρίως οι καλές παραλίες και τα ταβερνάκια. Επίσης δεν έχουμε αυτοκίνητο. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια νησιά που να τήρουν αυτές τις προυποθέσεις ώστε να τα ψάξω μετά στο κατάλληλο forum. Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να βοηθήσετε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
Πες μας περισσότερες πληροφορίες, όπως από που ξεκινάς που είναι το πιο βασικό αλλά και αν εχεις ψαχτεί καθόλου για κάποιο νησί. Το δύσκολο τέτοια εποχή ειναι τα δωμάτια
 

sephiroth

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλώς ήρθες.
Πες μας περισσότερες πληροφορίες, όπως από που ξεκινάς που είναι το πιο βασικό αλλά και αν εχεις ψαχτεί καθόλου για κάποιο νησί. Το δύσκολο τέτοια εποχή ειναι τα δωμάτια
Απο Θεσσαλονίκη ξεκινάω. Ναι το γνωρίζω αυτό δυστυχώς :(
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Απο Θεσσαλονίκη ξεκινάω. Ναι το γνωρίζω αυτό δυστυχώς :(
Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα τότε, μάλλον θα το ξέρεις ήδη. Τα νησιά που δεν απαιτούν όχημα είναι συνήθως πιο δυσπροσιτα. Τι εχεις βρει το έως στιγμής; Αεροπορικά για Αθήνα με στόχο την αναχώρηση από Πειραιά ή κάτι άλλο;

Αν ναι θα κοιτούσα για Σίφνο ή Σέριφο, που και κοντά στην Αττική είναι και πολλές επιλογές έχουν σε καταλύματα, αν και παντού θα ειναι δύσκολο να βρεις τελευταία στιγμή.

Εχεις επίσης την επιλογή για Σποράδες που δε το συνιστώ για πιο κοντά. Η Σκύρος που είναι πολύ καλή και οικονομική περίπτωση χρειάζεται όχημα.

Αν βλέπεις για αεροπορικά πάντως δες και για Σαντορίνη μήπως και εχει καμια προσφορά της τελευταίας στιγμής με volotea, προκειμένου να πας σε κάποιο γειτονικό νησάκι. Δύσκολη περίπτωση.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Κι εγω αυτό πιστευω, για καποιο νότιο/μακρινο προορισμο απλα θα χασεις χρόνο στο πηγαινε-ελα. Σαμοθρακη που λεει και η @paefstra κυκλοφορεις με τα τοπικα μεσα, και πολυ ωτοστοπ, Θασος με επισης πολλες επιλογες φθηνες που κυκλοφορεις ευκολα με τα τοπικα λεωφορεια (το εκανα για χρόνια, camping στον Ποτό και λεωφορεια για ταβερνακια στα ορεινα χωρια). Επισης ειναι και οι Σποραδες αν σε βολευουν τα δρομολογια των πλοιων, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη επιλογη χωρις οχημα. Αν υπαρχει διπλωμα για μηχανακι παντως, μπορεις να νοικιασεις σε κάποιο νησι, τις 2 από τις 4 μερες για παραδειγμα (για πιο οικονομικα, ωστε 2 μερες να την βγαλετε στις κοντινες παραλιες, και 2 μερες να δειτε κατι πιο μακρινο). Μιας και θες απαραιτητως νησί, υπαρχει και η κοντινή μας Αμμουλιανή βεβαιως, ησυχία, φθηνο camping, ταβερνακια.
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Καλησπέρα φίλοι μου. Χρειάζομαι βοήθεια. Θέλουμε με την κοπέλα μου να πάμε διακοπές σε ενα νησάκι την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου για 3-4 μερούλες καπου οικονομικά. Δεν μας ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή αλλα κυρίως οι καλές παραλίες και τα ταβερνάκια. Επίσης δεν έχουμε αυτοκίνητο. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια νησιά που να τήρουν αυτές τις προυποθέσεις ώστε να τα ψάξω μετά στο κατάλληλο forum. Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να βοηθήσετε.
Καλησπέρα, πρώτη επιλογή απο Θεσσαλονίκη είναι Σκιάθος Σκόπελος που έχει εύκολη πρόσβαση με ένα πλοίο απο Θεσσαλονίκη απευθείας, πολύ ωραίες παραλίες, έχω πάει και στα δύο χωρίς μεταφορικό μέσο μια χαρά φτάνουν τα ΚΤΕΛ και κάτι μίνι βαν που βάζουν εκδρομές για να δεις τα βασικά σε 2-3 μέρες.

Μετά αεροπορικώς κοίτα για προσφορές της τελευταίας στιγμής ιδιαίτερα από Volotea όπως αναφέρθηκε πχ για Ζάκυνθο που πιστεύω για 2-3 μέρες με τα μέσα μεταφοράς και καραβάκια που σε πάνε σε παραλίες θα είστε εντάξει χωρίς δικό σας μεταφορικό. Φθηνά αεροπορικά μπορείς να βρεις επίσης και για Μύκονο και μετά να πας με καράβι σε διπλανό νησί με οικονομικά ακτοπλοϊκά πχ Σύρο, Άνδρο, Τήνο που και πάλι για 2-3 μέρες με τα μέσα μεταφοράς θα είστε εντάξει, απλά να ψάξεις να βρεις πρόσφατα δρομολόγια των τοπικών ΚΤΕΛ σε όποιο νησί κι αν σκοπεύεις να πας. Επίσης αεροπορικά κάτω των 100€ με επιστροφή κατά άτομο έχει και για Κύπρο που δε γνωρίζω αν βολεύει να μην έχεις δικό σου όχημα.

Επίσης Θάσος αλλά πρέπει να πας με λεωφορείο Καβάλα ή Σαμοθράκη αλλά πρέπει να πας μέχρι Αλεξανδρούπολη με λεωφορείο/τρένο. Λευκάδα μπορείς να πας απευθείας με ΚΤΕΛ από Θεσσαλονίκη επίσης για 2-3 μέρες με τα μέσα μεταφοράς και καραβάκια που σε πάνε σε παραλίες θα είστε εντάξει χωρίς δικό σας μεταφορικό.

Για καταλύματα κάνε επίσης καλή έρευνα για δωμάτια που δεν υπάρχουν σε πλατφόρμες όπως booking, rbnb και παίρνε τηλέφωνα απευθείας ίσως βρεις έτσι κάτι ευκολότερα από τυχόν ακύρωση κλπ. Επίσης καλύτερη επιλογή τα καταλύματα που βρίσκονται μέσα στη χώρα σε απόσταση που περπατιέται από το λιμάνι που θα γίνει άφιξη-αναχώρηση αλλά και από τη στάση των μέσων μεταφοράς.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom