Νικήτη Χαλκιδική

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
απευθύνομαι στούς βορειοελλαδίτες κυρίως συνφορουμίτες για να μάθω πληροφορίες
για τήν Νικήτη Χαλκιδικής διαμονή-φαγητό -ενδιαφέροντα τής περιοχής για 8-10 ημέρες κατα το τελευταίο δεκαήμερο του ιουλίου για καθαρά οικογενειακές διακοπές
οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλό μεσημέρι!σαν θεσσσαλονικιά τα μέρη αυτά λιγο πολύ τα ξέρω,βέβαια απο τη Νικήτη ειδικά είμαι πάντα περαστικη γιατι πηγαίνω παρακάτω στο πόδι....Η Νικήτη είναι μεν στο δευτερο πόδι αλλά στην αρχη περίπου,σα παραλίες έχει πιο καλές πιο κατω ,μέσα στο ποδι,σε κοντινές όμως αποστάσεις,ακτή ελιάς ,αγ ιωάννης στα 5χλμ,10 χλ,και ολες .η μία καλύτερη απο την άλλη!Στα 25 χλμ περίπου ειναι και ο Μαρμαράς κωμοπολη πιο κοσμοπολιτικη,(δεδομένου ότι η Νικήτη είναι ....οικισμος παραλιακός,το χωριο επανω,ο οικισμός κατω στην παραλία που εχει βέβαια τα παντα.)με τρία γραφικά λιμανάκια,αλλά και πολύ φασαρία:haha:.Η Νικήτη εχει πολλά ξενοδ και ενοικιαζόμενα δωμάτια,δεν ξέρω καθολου τιμές,πολλές φορές ειχα μείνει μεχρι πριν 3 χρόνια προς Μαρμαρα ακτή Παράδεισος.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
αφου θα μεινετε και αρκετές μέρες σίγουρα θα κανετε το γύρο του ποδιού,που αξίζει,Μαρμαρά και ακολουθεί ακτή τριστινίκα,Τορώνη,πορτο κουφό,μεσα απο πολύ ομορφη διαδρομή,βλεποντας παντα δεξια τη θαλασσα και αριστερά το βουνο,για να φτασεις κάτω στο γραφικό ψαροχώρι λιμάνι Πόρτο κουφο, γύρω στα 55 χλμ υπολόγιζε,και επιστροφή απο την άλλη πλευρά του ποδιου, γιατι έχει κι εκεί ομορφα μέρη,και πιο ήσυχα ,Σάρτη,ορμο παναγιας και επιστροφή νικήτη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.601
απευθύνομαι στούς βορειοελλαδίτες κυρίως συνφορουμίτες για να μάθω πληροφορίες
για τήν Νικήτη Χαλκιδικής διαμονή-φαγητό -ενδιαφέροντα τής περιοχής για 8-10 ημέρες κατα το τελευταίο δεκαήμερο του ιουλίου για καθαρά οικογενειακές διακοπές
οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη
Εγώ έχω μείνει 2 καλοκαίρια στη Βουρβουρού (λίγο πιο κάτω δηλ.) και είναι απίθανο μέρος. Το 2ο πόδι είναι απίθανο, από τη μέση και πάνω (περίπου) πνιγμένο στο πράσινο και με φανταστικές παραλίες όπου και να πας......και φαγητό σούπερ. Στο Μαρμαρά τώρα τι να πας να κάνεις κατά τη γνώμη μου.....α, και πολύ φιλικές παραλίες για παιδιά (π.χ. Καλογριά)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
o απολυτος προορισμος για οικογενειακες διακοπες στην χαλκιδικη πιστευω ειναι πλεον η Βουρβουρου
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Το 2ο πόδι είναι σαφώς πιο οικογενειακό,δεν υπάρχει αυτή η βαβούρα του πρώτου...Θα συμφωνήσω πως η Βουρβουρού είναι πολύ ωραίο μέρος και μου άρεσε πάρα πολύ η θάλασσα....Ήταν όνειρο...Συγκεκριμένα σε ένα beach bar ,Talgo αν θυμάμαι καλά...Από εκεί και πέρα σίγουρα αξίζει να πάτε στο Ν.Μαρμαρά όπου μαζεύει πολύ κόσμο,και αν θέλετε και στις Καβουρότρυπες ή στο Πόρτο Καρράς..Τα λέω αυτά επειδή θα έχετε αρκετές ημέρες και μπορείτε να γυρίσετε το πόδι...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Νικητη ε? Πρωτη φορα Χαλκιδικη?
Τυχαινει να εχω σπιτι εκει αλλα δεν πολυπαταω μονο κανενα σκ το καλοκαιρι
Λοιπον , το παλιο χωριο ειναι όμορφο, παραδοσιακο, εχει μονο σπιτια ντοπιων, εξοχικα και στην κορυφη την εκκλησια του Αγ.Νικητα (θεα), ενα ξενωνα, καθολου ενοικιαζομενα
Εχει ομως ενα γραφικο (και οικονομικο) ταβερνακι στον πλατανο της παλιας αγορας και ειναι ομορφα εκει το βραδακι
Το νεο χωριο τωρα συνεχιζει το παλιο προς την παραλια και εκτεινεται κυριως κατα μηκος της θαλασσας
Μην περιμενεις κανενα παραδεισο
Αναρχη δομηση, πολλα ενοικιαζομενα και οικισμοι,
και διαφορες πιτσαριες, ζαχαροπλαστεια,ταβερνες, σουβλακερι, καφετεριες και καναδυο μπαρακια το ενα διπλα( η σχεδον διπλα) στο αλλο σε μια απεραντη παραλια
Το πιο γραφικο σημειο της παραλιας ο μωλος με τα δυο αντικρυστα ταβερνακια διπλα στο κυμα και τη μικρη εκκλησια
Στα συν η θαλασσα, κατα τη γνωμη μου ιδανικη για παιδια
καθαρη+ρηχη+αμμουδερη+ζεστη
Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου σημειο για μπανιο τερμα αριστερα κατεβαινοντας μπροστα στο κάμπιγκ του Αι Γιωργη
Ηλιοβασιλεμα στην παραλια ολα τα λεφτα
Οσο για τις τιμες αναφερω ενδεικτικα οτι ενας φιλος που νοικιαζει καθε χρόνο το ιδιο στουντιο 1Δ, (Σαλο)κουζινα, απλης κατασκευης αλλα πρωτο στη θαλασσα , γυρω στα 55 Ευρω για Ιουλιο
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
http://www.travelstories.gr/members/xristos71-593.htmlXRISTOS71 εχεις αποφασίσει για κάποιο λόγο ότι θέλεις σίγουρα να πας Νικήτη, η ψάχνεις γενικά για Χαλκιδική? γιατί μάλλον δεν είναι η καλύτερη επιλογή η Νικήτη
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
XRISTOS71 εχεις αποφασίσει για κάποιο λόγο ότι θέλεις σίγουρα να πας Νικήτη, η ψάχνεις γενικά για Χαλκιδική? γιατί μάλλον δεν είναι η καλύτερη επιλογή η Νικήτη
mary πρίν 2 χρόνια είχα έρθει στήν κασσάνδρα στόν Αφυτο ,
σε βόλτα που κάναμε στήν σιθωνία είδαμε πολλά ωραία μέρη ,απλά θεωρώ τήν Νικήτη κομβικό σημείο για να μπορώ να εκδράμω έυκολα και στό 1ο πόδι και πρός τήν ουρανούπολη ......αλλά γιαυτό ζήτησα πληροφορίες για να καταλήξω κάπου ...κάθε πρόταση δεκτή και ευχαριστώ πολύ για τίς πληροφορίες

γιατι θεωρείς ότι δέν είναι η καλύτερη επιλογή ?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κοιτα η καλύτερη επιλογή είναι κάτι σχετικό, αν τη θέλεις για κομβικό σημείο, ώστε να κάνεις διάφορες εξορμήσεις είναι μια χαρά. Απλά σε ρώτησα γιατί την επέλεξες, για να μην σου λέμε όλοι εδώ -α η Βουρβουρού είναι πολύ καλή, ή -α! Μαρμαράς είναι καλύτερη επιλογή, και ξεφεύγει το θέμα.
Η Νικήτη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, σου τα έγραψε όλα η erminathess. Πολύ καλή παραλία, κοντά σχετικά στη Νικήτη είναι η Καλογρια, από τις καλύτερες τριγύρω θεωρώ.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Το πιο κομβικο σημειο ειναι σιγουρα γιαυτο που ζητας
και απο Μεταμορφωση, Ψακουδια, Μουδανια, Γερακινη ειναι σαφως καλυτερη επιλογη
Ο Μαρμαρας ειναι στα 20 χλμ βεβαια και ειναι οντως πιο γραφικος
αλλα και εκει αν μεινει κανεις μεσα στο κεντρο δεν εχει αμεση προσβαση στη θαλασσα
αν μεινει προς παραλια παλι, για να παει στα καφε, εστιατορια κλπ θα πρεπει να διανυσει καποια αποσταση
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
η επιλογή τής Νικήτης είναι για τους εξείς κυρίως λόγους

α) κεντρικό σημείο με εύκολη πρόσβαση και αναχώρηση πρός άλλους προορισμούς

β) επειδή έχω βρεί ένα μικρό ξενοδοχείο σε καλή τιμή πάνω στό κύμα ......που θα είναι
ότι καλύτερο για τίς μικρές και δέν θα χρειάζονται άσκοπες μετακινήσεις από και πρός
θάλασσα :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom