Νικήτη Χαλκιδική

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
η επιλογή τής Νικήτης είναι για τους εξείς κυρίως λόγους

α) κεντρικό σημείο με εύκολη πρόσβαση και αναχώρηση πρός άλλους προορισμούς

β) επειδή έχω βρεί ένα μικρό ξενοδοχείο σε καλή τιμή πάνω στό κύμα ......που θα είναι
ότι καλύτερο για τίς μικρές και δέν θα χρειάζονται άσκοπες μετακινήσεις από και πρός
θάλασσα :D
οπότε κλείστο και όλα καλά!!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Φαγητο οπωσδηποτε στον Αρσανα, προσεγμενα και πρωτυπα πιατα, ωραιο περιβαλλον (αργο σερβις), στην παραλια της Νικητης, μετα τα μπαρακια
Και στον Καζανη (πιο απλά πιατα, φρεσκα ψαρια) 400 μ πιο περα προς Αι Γιωργη
Πιτσα στον Αλεξανδρο all time classic στη σειρα
Top Secret Μπουκαδουρα στην Ακτη Ελιας, απεναντι απο το Elea Villas
Υπέροχη ταβερνουλα (τσιμπιμενη ελαφρως), εκπληκτικη θεα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Η Βουρβουρού είναι καλύτερο σημείο για αυτό που θες....πολύ πράσινο, δωμάτια φτηνά και πάνω στο κύμα. Δε θυμάμαι τώρα το όνομα ενός που είχα μείνει πριν χρόνια, αλλά ήταν σούπερ. Μεγάλο κήπο με παιδάκια να παίζουν, η θάλασσα εκεί μπροστά και ρηχή. Στο είπα και πριν έχοντας γνώμονα το παιδί και θα επιμείνω. Υπάρχει ένα site νομίζω με τα ενοικιαζόμενα στη Βουρβουρού, ψάξτο και δες....και φυσικά η Βουρβούρού, όντας ψηλά στο πόδι είναι σε απόσταση βολής και από τις δύο πλευρές....είναι ιδανικά για μπόμπιρες και πιτσιρίκες
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
mary πρίν 2 χρόνια είχα έρθει στήν κασσάνδρα στόν Αφυτο ,
σε βόλτα που κάναμε στήν σιθωνία είδαμε πολλά ωραία μέρη ,απλά θεωρώ τήν Νικήτη κομβικό σημείο για να μπορώ να εκδράμω έυκολα και στό 1ο πόδι και πρός τήν ουρανούπολη ......αλλά γιαυτό ζήτησα πληροφορίες για να καταλήξω κάπου ...κάθε πρόταση δεκτή και ευχαριστώ πολύ για τίς πληροφορίες

γιατι θεωρείς ότι δέν είναι η καλύτερη επιλογή ?
για Νικήτη πήρες νομίζω αρκετές πληροφορίες ,μια που ανέφερες την Ουρανούπολη εγω θα σου δώσω καποιες πληροφοριες για κείνα τα μέρη,γιατί εχω παραθερίσει 4 καλοκαίρια προς τα κει.
Κατ αρχάς καλό θα ήταν να ενημερωθείς ως προς ποιο δρόμο θα παρεις (απο θεσνικη ακολουθουμε άλλο δρόμο),μία και μοναδική φορά ετυχε απο νικήτη να παω ουρανουπολη και πήγα απο αγ νικόλαο,σαλονικιου,πυργαδίκια ευχάριστη διαδρομή και ωραιοτατες παραλίες,μετα μπαινεις στο βουνο .....μεγάλη παναγιά,αλλα σχετικά καλος δρόμος ,για να βγεις τελικα παλαιχώρι,στον κανονικο πολυ καλό αυτοκινητόδρομο για τρίτο πόδι.Μήπως υπαρχει και άλλη πιο σύντομη διαδρομή,;δεν ξέρω.
Στο δρόμο σου και περίπου 17 χλμ πριν την ουρανουπολη,περνας απο Ιερισσο,τουριστικό θέρετρο της περιοχής,με πλατείες,παρκο,και το κυριώτερο καταπληκτική παραλία!!! με καταπληκτική θάλασσα!!απλωμένη παραλία σε μεγάλη εκταση και αμμουδια εξω και μέσα!αυτο στο λέω γιατί αν το κανεις σαν ημερήσια εκδρομή και θελήσετε καπου να κολυμπησετε αξίζει εκεί.
Μετά την ιερισσο. ,περνάς απο Ν.Ρόδα,η παραλια ίδια αφου είναι στην ίδια ευθεια(δεν ετυχε να κολυμπησω εκει),γραφικό χωριό ,το χαρακτηριστικό του η αξιοποιημένη παραλία με τα πολλα καφέ κατα μήκος της παραλίας,και εστιατόρια.
Και φτάνεις τέλος ουρανούπολη,πολύ γραφική,αλλα και με πολυκοσμία λογω και των επισκεπτων για το αγ όρος, όμορφο το λιμάνι με το κάστρο να δεσπόζει ,σημα κατατεθέν,και η παραλία με καφε,ταβέρνες,μαγαζιά με σουβενίρ κλπ κατα μήκος της.
Η θάλασσα της όμως .....δε λεει:haha:,καμια σχεση με ιερισσό και δευτερο πόδι,έχει περιοχές καθαρες και περιοχες με φυκια,χάλια βυθό,κλπ.Εννοείτα ότι στην πολη δε κολυμπας,είναι το λιμάνι,αναφέρομαι ουτως η αλλως σε παραλίες λιγο πριν ,μπροστα απο μεγ ξενοδοχεία,που πάλι ομως δεν....αξίζουν ,παντα συγκριτικά με την υπολοιπη χαλκιδικη
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
λοιπόν ξενοδοχείο τέλος .....έκλεισα 27/7----3/8 θα είμαι με 85 το τετράκλινο πάνω στο κύμα περιοχή Νικήτη
ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τίς πολύτιμες πληροφορίες για να καταλήξω εκεί


λέω όμως μια και θα είμαι χαλκιδική δέν το συνδιάζω και με κανά δυό μερούλες στήν
όμορφη θεσσαλονίκη .πέρασαν κιόλας 15χρόνια απο τήν τελευταία επίσκεψη μας εκεί
θα είναι αρχές αυγούστου !!!καλό η κακό ? εσείς τι λέτε παιδιά
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
αντε βρε, θα ερθεις τελικα στο "χωριο" μας, μπραβο!
κριμα που δεν θα προλαβεις το σαββατοκυριακο του "Διαπλου"
ειναι το μεγαλο event του καλοκαιριου και εχει πολλες εκδηλωσεις

Οσο για την πολη μας,
κοσμο δεν θα δεις πολυ τον Αυγουστο, αυτο ειναι σιγουρο..
έχει και η ηρεμια τη γοητεια της
Με τη ζεστη πως τα πατε, αντεχετε ?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αντε βρε, θα ερθεις τελικα στο "χωριο" μας, μπραβο!
κριμα που δεν θα προλαβεις το σαββατοκυριακο του "Διαπλου"
ειναι το μεγαλο event του καλοκαιριου και εχει πολλες εκδηλωσεις

Οσο για την πολη μας,
κοσμο δεν θα δεις πολυ τον Αυγουστο, αυτο ειναι σιγουρο..
έχει και η ηρεμια τη γοητεια της
Με τη ζεστη πως τα πατε, αντεχετε ?
με τήν νορμάλ ζέστη δέν έχουμε πρόβλημα ....με τόν κάυσωνα ..εκεί έχουμε ένα θέμα
αλλά το ξεπερνάμε και αυτό με καλή διάθεση

το ότι θα λέιπει κόσμος αυτό για μας θα είναι καλό
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
με τήν νορμάλ ζέστη δέν έχουμε πρόβλημα ....με τόν κάυσωνα ..εκεί έχουμε ένα θέμα
αλλά το ξεπερνάμε και αυτό με καλή διάθεση

το ότι θα λέιπει κόσμος αυτό για μας θα είναι καλό
θα σου πουμε εν καιρώ....και για την πολη μας:clap:που να πατε ,τι να κανετε,καλά θαναι που δεν θα εχει πολύ κόσμο,βέβαια μη νομίζεις ότι θαναι και ....νέκρα,περσι ήταν η μοναδική χρονιά μετα απο καμιά 10αρια χρόνια που ημουν τριήμερο 15αυγουστου στην πολη,και τα βράδυα η παραλία και τα καφέ της ήταν.....όνειρο!!είχε και ξένους τουρίστες αλλά και αρκετούς που σαν εμένα είμασταν εκεί.....:roll:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πρώτες εντυπώσεις απο Νικήτη ......
το μερος είναι ιδανικό για οικογενειακές διακοπές ( δηλαδή για μας )
παραλία μεγάλη καθαρά νερά
φαγητό στην αλμύρα ...πολύ καλή κουζίνα σε μαγειρευτά .
ψάρια στον όρμο παναγιάς φρέσκα και πεντανόστιμά .
μπάνιο στις καβουρότρυπες ...απίθανα νερά μου θύμησαν τα λαλάρια στην Σκιάθο
άυριο πρωί πλώρη για Πόρτο Κούφό
αυτά πρός το παρών .........to be continue
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλα να περνατε χρηστο...:D

μου λενε πως ειναι κατι κοριτσακια στη νικητη και τραγουδανε ενα κομματι που λεει καπου στο ρεφραιν... "της μανας σου"... δικα σου ειναι?:rolleyes:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
χρήστο αν πας μέχρι μαρμαρά, να επισκεφτείς το οινοποιείο στο πόρτο καρά. μπορείς να αγοράσεις υπέροχα κρασιά σε πολύ καλές τιμές (εγώ πάντα προμηθεύομαι). Είναι πάνω στον δρόμο αμέσως μετά την είσοδο του πόρτο καρά (δεν χρειάζεται να μπεις μέσα) θα το δεις στα δεξιά του δρόμου. άντε στην υγειά σας και καλά να περνάτε!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
χρήστο αν πας μέχρι μαρμαρά, να επισκεφτείς το οινοποιείο στο πόρτο καρά. μπορείς να αγοράσεις υπέροχα κρασιά σε πολύ καλές τιμές (εγώ πάντα προμηθεύομαι). Είναι πάνω στον δρόμο αμέσως μετά την είσοδο του πόρτο καρά (δεν χρειάζεται να μπεις μέσα) θα το δεις στα δεξιά του δρόμου. άντε στην υγειά σας και καλά να περνάτε!

στάυρο ( και όχι σερραίε :bleh::bleh: ) σε ευχαριστώ για την πληροφορία
στο καλό κρασί δεν λέμε ποτέ όχι !!!!
ευχαριστώ για τις ευχές :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom