Γερμανία Ντίσελντορφ και πέριξ

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Μετά από επίμοχθες κοινωνιολογικές αναλύσεις, θερμοκρασιακές προσομειώσεις και γραφικές παραστάσεις σχέσεων κόστους-οφέλους, κατέληξα ότι μόνο η Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία μου αρμόζει και με συγκινεί για το καλοκαίρι του '23. Με έδρα μου το Ντίσελντορφ σκοπεύω να δαπανήσω 4 ημέρες σε αυτό το κρατίδιο της Γερμανίας, με την αναλογία: 2 ημέρες Ντίσελντορφ, 1 ημέρα αφιερωμένη σε μία κοντινή πόλη και 1 ακόμα σε μία άλλη.
Από τις παρακάτω πολλές επιλογές της περιοχής, λοιπόν, ποιες δύο θα προτείνατε;
Κολωνία, Βόννη, Ντούισμπουργκ, Έσσεν, Ντόρντμουντ, Βούπερταλ, Μπόχουμ, Λεβερκούζεν, Άαχεν. Ή κάτι άλλο;
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μετά από επίμοχθες κοινωνιολογικές αναλύσεις, θερμοκρασιακές προσομειώσεις και γραφικές παραστάσεις σχέσεων κόστους-οφέλους,
:haha:👍

κατέληξα ότι μόνο η Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία μου αρμόζει και με συγκινεί για το καλοκαίρι του '23.
Ωραία επιλογή!


Με έδρα μου το Ντίσελντορφ σκοπεύω να δαπανήσω 4 ημέρες σε αυτό το κρατίδιο της Γερμανίας, με την αναλογία: 2 ημέρες Ντίσελντορφ, 1 ημέρα αφιερωμένη σε μία κοντινή πόλη και 1 ακόμα σε μία άλλη.
Από τις παρακάτω πολλές επιλογες της περιοχής, λοιπόν, ποιες δύο θα προτείνατε;
Κολωνία, Βόννη, Ντούισμπουργκ, Έσσεν, Ντόρντμουντ, Βούπερταλ, Μπόχουμ, Λεβερκούζεν, Άαχεν. Ή κάτι άλλο;
Κολωνία και Άαχεν! Αν και θεωρώ ότι η μία μέρα για τη Κολωνία είναι λίγη....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Μετά από επίμοχθες κοινωνιολογικές αναλύσεις, θερμοκρασιακές προσομειώσεις και γραφικές παραστάσεις σχέσεων κόστους-οφέλους, κατέληξα ότι μόνο η Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία μου αρμόζει και με συγκινεί για το καλοκαίρι του '23. Με έδρα μου το Ντίσελντορφ σκοπεύω να δαπανήσω 4 ημέρες σε αυτό το κρατίδιο της Γερμανίας, με την αναλογία: 2 ημέρες Ντίσελντορφ, 1 ημέρα αφιερωμένη σε μία κοντινή πόλη και 1 ακόμα σε μία άλλη.
Από τις παρακάτω πολλές επιλογές της περιοχής, λοιπόν, ποιες δύο θα προτείνατε;
Κολωνία, Βόννη, Ντούισμπουργκ, Έσσεν, Ντόρντμουντ, Βούπερταλ, Μπόχουμ, Λεβερκούζεν, Άαχεν. Ή κάτι άλλο;
Κολωνία 2 μέρες.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Θα συμφωνήσω με τους από πάνω, είτε 2 μέρες Κολωνία είτε 1 Κολωνία και 1 Άαχεν (εκτός αν είσαι ποδοσφαιρόφιλος και παίζει η Dortmund εκείνες τις μέρες, οπότε μπορείς να δεις και για εκεί).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Μααστριχτ. Η Κολωνια μου φανηκε μετριοτατη, η Ολλανδια παντα κερδιζει. Με flixbus γρηγορα και φθηνα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ψηφίζω Κολωνία και Μααστρίχτ (ο τόνος στο ι, όπως το λένε οι Ολλανδοί).

Κολωνία αξίζει να δεις τον ναό γιατί όντως είναι τεράστιος και να περπατήσεις στα πέριξ, κατα τ'αλλα μια κλασική Γερμανική πολή.

Μααστρίχτ έχει φινέτσα, δεν έχει την τουριστίλα του Άμστερνταμ και των όμορρων πόλεων, οπότε παίρνεις μια ωραία γεύση Ολλανδίας.

Πριν καμια 10αρια χρόνια προ Flixbus, είχα πάει από Dusseldorf στο Aachen με τρένο και μετά λεωφορείο που ήταν σαν αστικό για Μααστρίχτ που έκανε το πολύ μισή ώρα. Οπότε εάν το κάνεις έτσι, συνδυάζεις Aachen και Maastricht, αλλιώς και το Flixbus εγγυήση.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Μου κάνουν εντύπωση οι τόσες θετικές γνώμες για την Κολωνία, γιατί μου είχαν πει ότι πέρα από τον μεγάλο καθεδρικό και μια μικρη παλιά πόλη, δεν είναι η πιο ενδιαφέρουσα πόλη της Γερμανίας. Ήμουν πιο ζεστός για τη Βόννη, αλλά θα επανεξετάσω το θέμα Κολωνία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.857
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μου κάνουν εντύπωση οι τόσες θετικές γνώμες για την Κολωνία, γιατί μου είχαν πει ότι πέρα από τον μεγάλο καθεδρικό και μια μικρη παλιά πόλη, δεν είναι η πιο ενδιαφέρουσα πόλη της Γερμανίας. Ήμουν πιο ζεστός για τη Βόννη, αλλά θα επανεξετάσω το θέμα Κολωνία.
Όντως δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον σαν πόλη, αλλά ο καθεδρικός ναός που είναι μια κουμούτσα 160 μέτρων και φαίνεται από χιλιόμετρα είναι κάτι μοναδικό που αξίζει να το δεις από κοντά και να φύγεις από την πόλη :D
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Μου κάνουν εντύπωση οι τόσες θετικές γνώμες για την Κολωνία, γιατί μου είχαν πει ότι πέρα από τον μεγάλο καθεδρικό και μια μικρη παλιά πόλη, δεν είναι η πιο ενδιαφέρουσα πόλη της Γερμανίας. Ήμουν πιο ζεστός για τη Βόννη, αλλά θα επανεξετάσω το θέμα Κολωνία.
Η Κολωνία είναι μια ζωντανή πόλη, έχει αυτό που λέμε νυχτερινή ζωή (φαγητό ποτό σε νορμάλ ώρες, και clubbing αν θέλει κάποιος) αρα σίγουρα δικαιολογεί διανυκτερευση σε σχέση με τις άλλες, εχει ωραία αγορά και κάποιες ωραίες γειτονιές. Συν τον καθεδρικο και την παλιά πόλη.

Προτείνω Κολωνία μια ή και δύο διανυκτερευσεις, και από κει Βοννη και Άαχεν (+ Μααστριχτ, καλή ιδέα).

Όλες τις άλλες που γράφεις τις βλέπεις από Düsseldorf, αν θες, Duisburg και Bochum που γράφεις εγώ έμενα 4 χρόνια στα περιξ και δεν πήγα ούτε μια φορά.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Η Κολωνία είναι μια ζωντανή πόλη, έχει αυτό που λέμε νυχτερινή ζωή (φαγητό ποτό σε νορμάλ ώρες, και clubbing αν θέλει κάποιος) αρα σίγουρα δικαιολογεί διανυκτερευση σε σχέση με τις άλλες, εχει ωραία αγορά και κάποιες ωραίες γειτονιές. Συν τον καθεδρικο και την παλιά πόλη.

Προτείνω Κολωνία μια ή και δύο διανυκτερευσεις, και από κει Βοννη και Άαχεν (+ Μααστριχτ, καλή ιδέα).

Όλες τις άλλες που γράφεις τις βλέπεις από Düsseldorf, αν θες, Duisburg και Bochum που γράφεις εγώ έμενα 4 χρόνια στα περιξ και δεν πήγα ούτε μια φορά.
Να διευκρινίσω ότι θα διανυκτερεύσω και τις 4 ημέρες στο Ντίσελντορφ, ημερήσιες επισκέψεις θα κάνω στις άλλες πόλεις.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Να διευκρινίσω ότι θα διανυκτερεύσω και τις 4 ημέρες στο Ντίσελντορφ, ημερήσιες επισκέψεις θα κάνω στις άλλες πόλεις.
Ναι το γράφεις εσύ στο πρώτο ποστ, δεν το είδα, σορυ.

Κολωνια Βοννη ίσως γίνονται και μαζί. Και Άαχεν Μααστριχτ όπως προαναφερθηκε. Όλες οι άλλες είναι λίγο αδιαφορες.

Εντάξει το Βουπερταλ έχει το Schwebebahn (Wuppertal Schwebebahn - Wikipedia), εναέριο τρενάκι 120+ χρόνων, και σε όλες μπορείς να κάνεις μια ωραία βόλτα ένα πρωί, αλλά ως εκεί.
Πάντως αφού δεν τίθεται θέμα διαμονής δε χρειάζεται να κάνεις αυστηρό πλάνο από τώρα.

Επίσης επειδή λες και για θερμοκρασιακες προσομειωσεις, αν κάνει ζέστη >30 βαθμούς (που κάνει τα τελευταία χρόνια) στις πόλεις αυτές δε στεκεσαι, μπορεί να μην έχει κλιματισμό ούτε στα mall, οπότε να έχετε και καμιά εναλλακτική σε καμία λίμνη, σε εξοχή κλπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
@drDorothy πραγματι, την τελευταια φορα που βρεθηκα Βελγιο τελος Ιουνη ειχε 30ρια.
@Marios_Gr βαλε μια προσομοιωση των Βαλτικων χωρων για καλοκαιρι. Οι πιο ελκυστικες θερμοκρασιες και χωρις να αδειασει η τσεπη σου, αν το κλιμα ειναι το ζητουμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom