Γαλλία Ντίσνεϋλαντ ΠΑΡΙΣΙ (Eurodisney) για παιδιά .....μικρά και μεγάλα..

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν μείνουμε σε κάποια απο αυτά τα ξενοδοχεία πέριξ του πάρκου, η μετακίνηση για το κέντρο του Παρισιού , Πύργο του Άιφελ , Λούβρο κλπ γίνεται εύκολα με λεωφορείο;
Όπως τα λέει ο φίλος ο Λευτέρης.
Είναι ασύμφορο οικονομικά και χρονικά να μείνεις Disneyland και να πηγαίνεις Παρίσι.
Για εμένα ιδανικά να.κανες τις διανυκτέρευσεις σε 5 και να έκανες 1 το πολύ 2 στην disneyland . Αν το ψάξεις εγκαίρως στο Παρίσι θα πετύχεις.καλη τιμή.
Αν χρησιμοποιήσεις πολύ μετρο και από αεροδρόμιο και για disneyland παίρνεις Navigo για τις μετακινήσεις
Για.φαγητό αν θες να.δοκιμασεις Γαλλική κουζίνα σε καλά εστιατόρια θα πληρώσεις ακριβά.
Υπάρχουν όμως πολλά.μαγαζια.με νορμάλ τιμές για Γαλλία.και με παιδικά μενού κλπ

Και στην Disneyland υπάρχουν εστιατόρια για όλα τα.βαλαντια.
Εννοείται οι μικροί φίλοι θα ζητήσουν διαφορά από τα μαγαζιά κλπ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
αυτά τα κλείνεις μόνο μέσα από το επίσημο σάιτ τους η υπάρχουν και στο booking?
Τα ξενοδοχεία υπάρχουν και στο booking. Απλά εκεί δεν μου ήταν ξεκάθαρο (τουλάχιστον σε εμένα) αν το εισιτήριο της Disneyland περιλαμβάνεται στην τιμή που σου έδινε το booking. Καταλάβαινα πως όχι. :rolleyes-80:

Σε ποιο ξενοδοχείομείνατε μέσα στο πάρκο; Όσα ψάχνω και βάζω σε αναζητηση ξενοδοχεία Disney , τα περισσότερα που μου βγάζει είναι σε απόσταση περίπου 1 χιλιόμετρο κλπ περίπου απο την είσοδο του πάρκου και δωρεάν μεταφορά με τα λεωφορεία τους. Αυτά είναι ; Πχ Disney Santa Fe, Disney Cheyenne κλπ…
Σωστά αυτά είναι.
Έχουν λεωφορειακι ανά 10 λεπτά περίπου για το πάρκο.
Μην σε αγχώνει αυτό
Όλα είναι πολύ οργανωμένα.
Εγώ έμεινα στο Newport.
Αν πας μια νυκτα για μένα κλείσε από το επίσημο site το πιο φθηνό. Ουσιαστικά για ύπνο θα πας .Τις άλλες παροχές δεν θα τις αξιοποιήσεις
Όλα αυτά τα ξενοδοχεία είναι στη Disneyland, μαζί με τη Ναυαρχίδα New York (θεματικό της Marvel, αλλά δεν δηλώνω φαν). Από αυτά μπορείς να πας και με τα πόδια ως την είσοδο των πάρκων. Έτσι κι αλλιώς θα ρίξεις πολύ περπάτημα στα πάρκα. Και η διαδρομή γύρω από τη λιμνούλα είναι όμορφη. Στη διαδρομή περνάς από εστιατόρια, καταστήματα κλπ.

Παρεμπιπτόντως, δεν θυμάμαι να είδαμε κάποιο βανάκι που να περιτρέχει τη λίμνη και να σε αφήνει στις εισόδους των πάρκων. Αντίθετα, είχε π.χ. βανάκια για το αεροδρόμιο.

Όχι άλλο ρώτησα αν εκεί στο πάρκο κοντά έχει μέτρο για να σε πηγαίνει στην πόλη του Παρισιού
Η στάση του προαστιακού (RER) είναι η "Marne-la-Vallée Chessy", τις ταμπέλες της οποίας δεν μπορείς να τις χάσεις στο δίκτυο του Παρισιού, καθώς έχουν δίπλα το κεφάλι του Μίκι. Όπως χαριτολογώντας λέγαμε με τον αδερφό μου όταν προσγειωθήκαμε και πήγαμε πρώτα να δούμε λίγο το κέντρο της πόλης, για να πας στη Disneyland "ακολούθα τον ποντικό"... :haha:

Έχε υπόψη πως παίρνει καμιά ώρα για το κέντρο. Oπότε, πέρα των χρημάτων (δεν θυμάμαι το κόστος του εισιτηρίου, αλλά μπορώ να τα βρω και να σου πω) δεν βολεύει να μένεις στη Disneyland και να πηγαινοέρχεσαι στο κέντρο για sightseeing.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Παίδες επειδή θα μένω κοντά στο RER A για να πάω από Ivry-Sur-Seine Disneyland, αν πάω με το αμάξι που λέτε να παρκάρω? Προσπαθώ να βρω τιμές στο Parking Indigo Disney Village αλλά δε βγάζω άκρη?
Ίσως μια άλλη περιοχή κοντά σε στάση RER A για να αφήσω το αμάξι και να πάρω το τρένο?
Ευχαριστώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παίδες επειδή θα μένω κοντά στο RER A για να πάω από Ivry-Sur-Seine Disneyland, αν πάω με το αμάξι που λέτε να παρκάρω? Προσπαθώ να βρω τιμές στο Parking Indigo Disney Village αλλά δε βγάζω άκρη?
Ίσως μια άλλη περιοχή κοντά σε στάση RER A για να αφήσω το αμάξι και να πάρω το τρένο?
Ευχαριστώ
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή όπως parclick, parkingside, onepark και να δεις τι επιλογές για parking έχεις την ημέρα που θα πας. Το parking του SNCF στο Marne la Valee Chessy είναι μια καλή επιλογή
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Δεν ειναι λαθος το σκεπτικο σου, απλα αν για καποιο λογο δεν παει καποιος θα εχει χασει ηδη κανενα 2Κ απο εισιτηρια, ξενοδοχεια κλπ ετσι και αλλιως. Απο την αλλη εγω ως ψυχαναγκαστικος,, παντα εχω προγραμμα στο ταξιδι και στην συγκεκριμενη περιπτωση θελω να απο φυγω το ΣΚ στην Disneyland οποτε η Δευτερα ειναι η επιλογη μου απο τωρα. Φυσικα σκεφτομαι και αυτο που λες οτι αν παω και βρεχει θα ξενερωσουμε...
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις να κλεισεις εισιτηριο για disneyland για την επομενη πχ μερα και να μην εχει?
Μπήκα πριν λίγο να δω εισιτήρια για disneyland. Δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις τώρα για σήμερα :oops: με την πιο υψηλή τιμή και για αύριο με τιμή 79 ο ενήλικας. Το βάζει κανονικά στο καλάθι κ μπορείς να το κλείσεις.
 

Attachments

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Το ένα πάρκο είναι το θεματικό που στην πραγματικότητα αυτό είναι disneyland γιατί εκεί φαίνεται ολη η τέχνη και η δουλειά που έχουν ρίξει για να αποτυπωθεί το παραμύθι της disney.

Το άλλο πάρκο είναι σα να λέμε ένα πολύ όμορφο λουνα παρκ εμπνευσμένο απο τους ήρωες της disney. Επίσης έχει πιο μεγάλα και πιο γρήγορά παιχνιδια/τρενακια κτλ.

Και τα δύο αξίζουν αλλά αν είχα να διαλέξω ένα, θα ήταν το θεματικό. Επίσης μία μέρα θέλει το ένα τουλάχιστον. Τρως πολύ ώρα στις ουρές. Επίσης επιβάλλεται να κάτσεις μέχρι το τέλος που είναι το show με τα πυροτεχνήματα.
Φανταζομαι αυτο που αναφερεται ως θεματικο παρκο εδω (και προτεινεται αν ειναι να επιλεξεις ενα απο τα 2) ειναι το Disneyland park και οχι το Wolt Disney Studios Park;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Φανταζομαι αυτο που αναφερεται ως θεματικο παρκο εδω (και προτεινεται αν ειναι να επιλεξεις ενα απο τα 2) ειναι το Disneyland park και οχι το Wolt Disney Studios Park;
Αν κλείσεις το εισιτήριο για ένα πάρκο αυτό που περιλαμβάνεται είναι το disneyland park.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Το εισιτήριο για ένα πάρκο είναι για όποιο από τα δύό πάρκα θέλεις.
Σωστα ισχυει για οποιοδηποτε απο τα 2, αλλα εξ οσων καταλαβαινω το disneyland park αξιζει περισσοτερο αν ειναι να διαλεξεις καποιο απο τα 2;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σωστα ισχυει για οποιοδηποτε απο τα 2, αλλα εξ οσων καταλαβαινω το disneyland park αξιζει περισσοτερο αν ειναι να διαλεξεις καποιο απο τα 2;
Αν πηγαίνεις πρώτη φορά disneyland και θέλεις ένα πάρκο θα πας οπωδήποτε στο disneyland park που είναι μεγαλύτερο ,έχει τις κλασσικές attractions και το κάστρο .
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Μπήκα πριν λίγο να δω εισιτήρια για disneyland. Δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις τώρα για σήμερα :oops: με την πιο υψηλή τιμή και για αύριο με τιμή 79 ο ενήλικας. Το βάζει κανονικά στο καλάθι κ μπορείς να το κλείσεις.
Φαινεται πως ειναι χαμηλη η ζητηση γενικα αυτη την περιοδο. Κι εγω για την επομενη βδομαδα εκλεισα ημερησιο και για τα 2 παρκα 86 ευρω το ατομο. Δεν ξερω τι θα προλαβουμε, βεβαια, να δουμε σε μια ημερα και στα 2 παρκα αλλα δεν θα εχουμε παιδια μαζι οποτε λεμε να μην φαμε και πολυ χρονο να περιμενουμε σε μεγαλες ουρες, αν υπαρχουν, για πολλες δραστηριοτητες.
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Κοιταω να κλεισω απο τωρα για 6/5 μια μερα και στα δυο παρκα και....οτι προλαβουμε. Τα παιδια ειναι 10 και 13 οποτε κατα καποιο τροπο "αυτονομα" . Να κλεισω απο τωρα? Απο το official site ? Κατι εξτρα που θεωρειτε απαραιτητο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom