Γερμανία Νυρεμβέργη

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ολο το κεντρο της, η πλατεια που θα εχει και χριστουγεννιατικη αγορα, ολη η περιοχη διπλα στο ποταμι και το μικρο καστρο που ειναι εκει
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Αυτό σκεφτόμουν μήπως να την αφήσω την ημερήσια ναμχαρω λίγο περισσότερο τη Νυρεμβέργη

Στα must see της πόλης τι θα προτείνατε;
Χριστουγεννιάτικη Αγορά
4 Εκκλησίες (Frauenkirche, Jacobskirche, St. Sebalduskirche, Elisabethkirche)
Δημαρχιακό Μέγαρο
Κρατικό Θέατρο
Σιντριβάνι Schoner Brunnen
Πύργος Königstor και τα μαγαζάκια στα στενά του πύργου
Πύργος Weisser Turm & Σιντριβάνι Ehekarussell
Κάστρο της Νυρεμβέργης
Σπίτι του Άλμπρεχτ Ντύρερ
Γηροκομείο του Αγίου Πνεύματος
Ζωολογικός Κήπος Νυρεμβέργης
Nuremberg Palace of Justice (Δίκη της Νυρεμβέργης, αίθουσα 600)
Κέντρο Τεκμηρίωσης του Κογκρέσου του Ναζιστικού Κόμματος

αν σου αρέσουν τα Μουσεία τα κάτωθι 2 πραγματικά αξίζουν
Σιδηροδρομικό Μουσείο και Μουσείο Επικοινωνιών
Μουσείο Παιχνιδιών
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Ευχαριστώ πάρα πολύ ήσουν πολύ αναλυτικός.
Εννοείται ότι θα κάνω την έρευνα μου αλλά αν έχετε προσωπική εμπειρία από ωραία μαγαζια για φαγητό ή καφέ (πχ κάπου με ωραία θέα σε ποτάμι η κάστρο) κτλ μπορείτε να μου τα πείτε
Θενκς
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Flix bus ή Rejiojet?
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λεωφορείο σε μία μονοήμερη που σκοπεύουμε να κάνουμε από την Νυρεμβέργη και στην αναζήτηση μου έβγαλε σαν εταιρείες την flixbus και την rejiojet,ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και εάν έμεινε ευχαριστημένος από τις παροχές (συνθήκες στο πούλμαν, συνέπεια στην ώρα του δρομολογίου.)

Και επίσης εάν ταξιδέψατε, πληρώσατε από το site ή στα γραφεία τους εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δεν εχω ταξιδεψει αλλα για τη flixbus εχω ακουσει καλα λογια.Εχε υποψη σου οτι στη νυρεμβεργη ειναι απεναντι απο το σιδηδρομικο σταθμο,οποτε δες να μεινεις καπου εκει κοντα (πχ motel one κ.α)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Flix bus ή Rejiojet?
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λεωφορείο σε μία μονοήμερη που σκοπεύουμε να κάνουμε από την Νυρεμβέργη και στην αναζήτηση μου έβγαλε σαν εταιρείες την flixbus και την rejiojet,ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και εάν έμεινε ευχαριστημένος από τις παροχές (συνθήκες στο πούλμαν, συνέπεια στην ώρα του δρομολογίου.)

Και επίσης εάν ταξιδέψατε, πληρώσατε από το site ή στα γραφεία τους εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Flix bus ή Rejiojet?
Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λεωφορείο σε μία μονοήμερη που σκοπεύουμε να κάνουμε από την Νυρεμβέργη και στην αναζήτηση μου έβγαλε σαν εταιρείες την flixbus και την rejiojet,ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και εάν έμεινε ευχαριστημένος από τις παροχές (συνθήκες στο πούλμαν, συνέπεια στην ώρα του δρομολογίου.)

Και επίσης εάν ταξιδέψατε, πληρώσατε από το site ή στα γραφεία τους εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σε ποια πόλη θέλεις να πας ημερήσια? Όποιο και να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πράγμα είναι. Απλά με το λεωφορείο υπάρχει πιθανότητα καθυστέρησης και επίσης είναι λίγο δεσμευτικό με τις ώρες εάν έχεις προπληρώσει τα εισιτήρια για συγκεκριμένο δρομολόγιο με σκοπό να πετύχεις καλή τιμή. Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το τρένο.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Σε ποια πόλη θέλεις να πας ημερήσια? Όποιο και να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πράγμα είναι. Απλά με το λεωφορείο υπάρχει πιθανότητα καθυστέρησης και επίσης είναι λίγο δεσμευτικό με τις ώρες εάν έχεις προπληρώσει τα εισιτήρια για συγκεκριμένο δρομολόγιο με σκοπό να πετύχεις καλή τιμή. Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το τρένο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τελικά αποφασίσαμε να πάμε Πράγα από Νυρεμβέργη με flixbus.
Θέλαμε να πάμε στο Bamberg αλλά βγαίνει ίδια τιμή (μαζί με διανυκτέρευση)και μιας δεν έχουν δει και οι υπόλοιποι της παρέας την Πράγα με 30€ πήγαινε έλα το θεωρήσαμε καλή τιμή. Και θα κάνουμε και μια διανυκτέρευση στην Πράγα για να δούμε πιο πολλά.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Δεν εχω ταξιδεψει αλλα για τη flixbus εχω ακουσει καλα λογια.Εχε υποψη σου οτι στη νυρεμβεργη ειναι απεναντι απο το σιδηδρομικο σταθμο,οποτε δες να μεινεις καπου εκει κοντα (πχ motel one κ.α)
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχουμε ούτως αλλιώς κλείσει κοντά στον σταθμό γιατί υπολογίζαμε κάπου να πάμε.
 

Ioanna Sp.

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Παιδιά καλησπέρα.
8 Δεκέμβρη 12μιση το πρωί προσγειώνομαι Νυρεμβεργη.
12 Δεκέμβρη ξημερώματα 6 το πρωι πετάω από Πράγα πίσω για Αθήνα.
Όποτε όπως καταλαβαίνετε θα πάω κ Πράγα.
Πράγα εχω ξαναπάει δυο φορές αλλά θέλω να ξαναπάω για να τη δω στολισμένη χριστουγεννιάτικα.
Σκεφτόμουν
Από 8 του μήνα πρωί που φτάνω να μείνω νυρεμβεργη, την επόμενη μέρα να πάω αυθημερόν Rugensburg ,τη μεθεπόμενη μέρα όλη μέρα πάλι νυρεμβεργη και το βράδυ να φύγω για Πράγα.
Την επόμενη όλη μέρα Πράγα και τη νύχτα εκεί κ μετά ξύπνημα και επιστροφή Αθήνα.
Τι λέτε;
Καλημέρα! Κι εγώ 8 Δεκέμβρη με 12 θα είμαι στην Νυρεμβέργη! Και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα με βάση όμως Νυρεμβέργη!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα! Κι εγώ 8 Δεκέμβρη με 12 θα είμαι στην Νυρεμβέργη! Και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα με βάση όμως Νυρεμβέργη!
Καλημέρα.Και εμείς ξεκινήσαμε με αυτή την λογική άλλα επειδή κερδίσαμε μια ήμερα λόγω αλλαγής ώρας της Ryanair και είναι μικρή πόλη είπαμε να δούμε και κάτι άλλο. Μπορείς να πας και με τρένο σε κάποια πόλη εκεί κοντά, έχει πολλά δρομολόγια με τρένα. Εμείς επειδή δεν είμαστε και πολύ των μουσείων πέρα από τα βασικά που θα δούμε (Μουσείο Παιχνιδιών,Μουσείο Σιδηροδρόμων, Κάστρο Νυρεμβέργης ) είπαμε να δούμε και την ομορφιά της Πράγας.
Καλά να περάσεις.
 

Ioanna Sp.

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Καλημέρα.Και εμείς ξεκινήσαμε με αυτή την λογική άλλα επειδή κερδίσαμε μια ήμερα λόγω αλλαγής ώρας της Ryanair και είναι μικρή πόλη είπαμε να δούμε και κάτι άλλο. Μπορείς να πας και με τρένο σε κάποια πόλη εκεί κοντά, έχει πολλά δρομολόγια με τρένα. Εμείς επειδή δεν είμαστε και πολύ των μουσείων πέρα από τα βασικά που θα δούμε (Μουσείο Παιχνιδιών,Μουσείο Σιδηροδρόμων, Κάστρο Νυρεμβέργης ) είπαμε να δούμε και την ομορφιά της Πράγας.
Καλά να περάσεις.
Ευχαριστώ πολύ, επίσης! Και σε εμάς έκανε αυτό το δώρο η Ryanair(χιχιχιχι) ποιος σηκώνεται από το αξημέρωτο για να φύγει από μια τόσο όμορφη πόλη? Πράγα έχουμε πάει(υπέροχη τα Χριστούγεννα , μαγευτική η πλατεία της και ερωτεύσιμη!) και γι’ αυτό προσπαθώ να οργανώσω μονοήμερες στα μέρη που έχει αναφέρει πολλάκις εδώ μέσα η ωραία παρέα. Σίγουρα Bamberg και Rothenburg ob der Tauber είναι πρώτα στη λίστα και σκέφτομαι το Μόναχο. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να κλέβω μια ματιά από ένα μέρος και να φεύγω σκέφτομαι το Μόναχο να το αφήσω άλλη φορά σε συνδυασμό με κάτι άλλο. Και μιας και το έχεις ψάξει από ότι καταλαβαίνω θεωρείς ότι το εισητήριο Βαυαρίας συμφέρει καλύτερα για μεταφορές σε αυτές τις πόλεις?
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Ευχαριστώ πολύ, επίσης! Και σε εμάς έκανε αυτό το δώρο η Ryanair(χιχιχιχι) ποιος σηκώνεται από το αξημέρωτο για να φύγει από μια τόσο όμορφη πόλη? Πράγα έχουμε πάει(υπέροχη τα Χριστούγεννα , μαγευτική η πλατεία της και ερωτεύσιμη!) και γι’ αυτό προσπαθώ να οργανώσω μονοήμερες στα μέρη που έχει αναφέρει πολλάκις εδώ μέσα η ωραία παρέα. Σίγουρα Bamberg και Rothenburg ob der Tauber είναι πρώτα στη λίστα και σκέφτομαι το Μόναχο. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να κλέβω μια ματιά από ένα μέρος και να φεύγω σκέφτομαι το Μόναχο να το αφήσω άλλη φορά σε συνδυασμό με κάτι άλλο. Και μιας και το έχεις ψάξει από ότι καταλαβαίνω θεωρείς ότι το εισιτήριο Βαυαρίας συμφέρει καλύτερα για μεταφορές σε αυτές τις πόλεις?
Καταρχήν και εγώ έχω πάει Πράγα αλλά επειδή ήμουν με γκρουπ δεν την ευχαριστήθηκα γιατί πήγαμε και δύο μέρες εκτός (Καρλοβι Βάρυ και Τσέσκυ) οπότε τώρα θέλω να την περπατήσω και να την φωτογραφίσω εννοείται!!!!;);)
Όταν λες εισιτήριο Βαυαρίας τι εννοείς; εγώ τιμές και εισιτήρια έψαχνα σε αυτό το site https://www.bahn.com/en/view/index.shtml αλλά νομίζω ότι για μια διαδρομή 40 λεπτών για Βamberg τα 40€ το άτομο θεωρώ ότι είναι πολλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom