Γερμανία Νυρεμβέργη

Ioanna Sp.

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Ανάλογα τι θέλεις να συνδυάσεις. Ρότενμπουργκ και Μπάμπεργκ σε 1 ημέρα δεν γίνεται διότι θα είσαι όλη τη μέρα στα τρένα και δεν βολεύουν και οι κατευθύνσεις. Πχ για να πας Ρότενμπουργκ από Νυρεμβέργη ξεκινάς 8.30 το πρωί αλλάζεις 2 τρένα και φτάνεις 10.50. Ήδη ο χρόνος είναι ίσα να προλάβεις να πάρεις μία γεύση από τη πόλη.
Αυτό που μπορείς να συνδυάσεις είναι να κάνεις μία στάση στο Έρλαγκεν πηγαίνοντας για Μπάμπεργκ που είναι στο δρόμο σου αλλά δεν αξίζει να χάσεις χρόνο να δεις μία κατά τη γνώμη μου αδιάφορη πόλη στερώντας χρόνο από το Μπάμπεργκ.
Επίσης το τρίγωνο Νυρεμβέργη - Βύρτσμπουργκ-Μπάμπεργκ με τα αργά τρένα είναι ανά 1 ώρα μεταξύ τους. Αν ξεκινήσετε αρκετά νωρίς το πρωί μπορείτε να τις επισκεφτείτε και τις 2 και να αφιερώσετε 4 με 5 ώρες σε κάθε μία. Αλλά δεν θα δείτε στην πραγματικότητα τίποτα δεδομένου ότι νυχτώνει και νωρίς. Επομένως διαλέξτε ποιες πόλεις σας ενδιαφέρουν και αφιερώστε ολόκληρη ημέρα.
Καλημέρα και πάλι! Επειδή πλησιάζει το ταξίδι μας και παρόλο το ψάξιμο που έχω κάνει, σε σχέση με άλλα μέρη δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες, έχεις να μου προτείνεις κάτι από την δική σου εμπειρία που θα έπρεπε να το συμπεριλάβω στο ταξίδι μου?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καλημέρα και πάλι! Επειδή πλησιάζει το ταξίδι μας και παρόλο το ψάξιμο που έχω κάνει, σε σχέση με άλλα μέρη δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες, έχεις να μου προτείνεις κάτι από την δική σου εμπειρία που θα έπρεπε να το συμπεριλάβω στο ταξίδι μου?
Σχετικά με τι ακριβώς θέλεις πληροφορίες και για ποια πόλη? ξενοδοχεία, συγκοινωνίες, αξιοθέατα? γίνε πιο συγκεκριμένη για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Για Νυρεμβέργη δες τα αξιοθέατα που τα αναφέρω σε προηγούμενη σελίδα.
 

Ioanna Sp.

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Σχετικά με τι ακριβώς θέλεις πληροφορίες και για ποια πόλη? ξενοδοχεία, συγκοινωνίες, αξιοθέατα? γίνε πιο συγκεκριμένη για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. Για Νυρεμβέργη δες τα αξιοθέατα που τα αναφέρω σε προηγούμενη σελίδα.
Καλημέρα! Τα έχω δει τα αξιοθέατα της Νυρεμβέργης που αναφέρεις και είναι στο πρόγραμμα, απλά πάντα υπάρχει κάτι που δεν συγκαταλέγεται στα στάνταρ και αυτό εννοούσα. Δλδ μήπως υπάρχει κάτι που σου έκανε εντύπωση και δεν το έχουν ανακαλύψει πολλοί. Για παράδειγμα διάβασα ότι στην Εκκλησία της Παναγίας της Νυρεμβέργης μπορείς να ανέβεις εκεί που βγαίνει το "Christ kind" και κάνει έναρξη της Χριστουγεννιάτικης γιορτής και να βγάλεις φωτογραφίες από ψηλά την αγορά! Επίσης με ενδιαφέρουν πληροφορίες για Bamberg και Rothenburg OdT.
 

cparas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Μηπως ξερει κανεις για το bayern ticket!θελω να ρωτησω αν ισχυει με επιστροφη π.χ νυρεμβεργη-μοναχο η στην επιστροφη την ιδια μερα παντα πρεπει να βγαλω αλλο εισιτηριο απο μοναχο?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Μηπως ξερει κανεις για το bayern ticket!θελω να ρωτησω αν ισχυει με επιστροφη π.χ νυρεμβεργη-μοναχο η στην επιστροφη την ιδια μερα παντα πρεπει να βγαλω αλλο εισιτηριο απο μοναχο?
Ναι μπορείς με 25 € ή 32€ (2 άτομα) να πας και να επιστρέψεις από τη Νυρεμβέργη στο Μόναχο χρησιμοποιώντας το bayern ticket απλά εάν είναι καθημερινή μετά τις 9 ενώ ΣΚ και αργίες όλη μέρα.
Επίσης για τη συγκεκριμένη διαδρομή υπάρχει επίσης και φτηνότερο εισιτήριο με 22€ ή 29€ (2 άτομα) το Regio-Ticket München-Nürnberg και αυτό μετά τις 9 ενώ ΣΚ και αργίες όλη μέρα. Δεν ισχύουν και τα 2 στα γρήγορα τρένα και η διαφορά τους είναι ότι το bayern ticket περιλαμβάνει και συγκοινωνίες U Bahn, tram κλπ εντός των 2 πόλεων.
 

gnomonas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα παιδιά,πάμε Νυρεμβέργη 5-8/12 για να δούμε την πόλη και περισσότερη για να χαζέψουμε την υπέροχη χριστουγεννιάτικη αγορά της απ'ότι έχω διαβάσει,γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να πάρουμε τη Nürnberg Card που δίνει 2 ημέρες δωρεάν είσοδο σε μουσεία και συγκοινωνίες (περιλαμβάνει όλα τα μουσεία;) και αν πάρουμε τελικά τις κάρτες την πρώτη ημέρα που φθάνουμε τι εισιτήριο συμφέρει να βγάλουμε για 2 άτομα είδα αυτό https://www.vgn.de/en/tickets/all-day-ticket-plus που για 2 άτομα κοστίζει 12.3€ για μια ημέρα με καλύπτει αυτό από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο; γιατί κάτι είδα για ζώνες που δεν το πολυκαταλαβαίνω
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πριν από λίγες ώρες ανακοινώθηκε από το γραφείο τύπου της δήμου της Νυρεμβέργης πως η χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης, γνωστής και ως Cristkindlesmarkt, δεν θα λειτουργήσει φέτος, λόγω της πανδημίας!
https://www.nuernberg.de/presse/mitteilungen/presse_68624.html
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Πριν από λίγες ώρες ανακοινώθηκε από το γραφείο τύπου της δήμου της Νυρεμβέργης πως η χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης, γνωστής και ως Cristkindlesmarkt, δεν θα λειτουργήσει φέτος, λόγω της πανδημίας!
https://www.nuernberg.de/presse/mitteilungen/presse_68624.html
Δυστυχώς εξαιτίας της κατας
Πριν από λίγες ώρες ανακοινώθηκε από το γραφείο τύπου της δήμου της Νυρεμβέργης πως η χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης, γνωστής και ως Cristkindlesmarkt, δεν θα λειτουργήσει φέτος, λόγω της πανδημίας!
https://www.nuernberg.de/presse/mitteilungen/presse_68624.html
Κριμα δυστυχώς, αλλά ήταν αναμενόμενο με την όλη κατάσταση!Την επισκέφτηκα πέρυσι και οντως είναι μοναδική Χριστουγεννιάτικη αγορά!!!Ευχομαι σύντομα όλα αυτά να ανήκουν στο παρελθόν και να μπορέσουμε να ξανά χαρούμε όλη αυτή την μαγεία των Χριστουγέννων και ειδικά σε κάποιες πόλεις όπως η Νυρεμβεργη που έχουν τόσο ωραίες αγορές!!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τις νορμάλ εποχές από πόσο Νοεμβρίου και μετά ανοίγει η αγορά στην Νυρεμβέργη ;
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Τις νορμάλ εποχές από πόσο Νοεμβρίου και μετά ανοίγει η αγορά στην Νυρεμβέργη ;
Καλησπέρα!Συνηθως τελη Νοεμβρίου ανοίγει αλλά το λέει ακριβώς το site της χριστουγεννιάτικης αγοράς!Η σελίδα είναι αυτή Nuremberg Christmas Market - christkindlesmarkt.de μπορείς να μπαίνεις τακτικά και πιστεύω ότι θα ενημερώσουν εγκαίρως!Εχω γράψει και μια ιστορία που μπορεί να σε βοηθησει σε περίπτωση που θελήσεις να επισκεφτείς την Νυρεμβεργη Γερμανία - Τσεχική Δημοκρατία - Οι FANTASTIC FOUR στην Χριστουγεννιάτικη ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ και στην Παραμυθένια ΠΡΑΓΑ!!!!!!!!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα!Συνηθως τελη Νοεμβρίου ανοίγει αλλά το λέει ακριβώς το site της χριστουγεννιάτικης αγοράς!Η σελίδα είναι αυτή Nuremberg Christmas Market - christkindlesmarkt.de μπορείς να μπαίνεις τακτικά και πιστεύω ότι θα ενημερώσουν εγκαίρως!Εχω γράψει και μια ιστορία που μπορεί να σε βοηθησει σε περίπτωση που θελήσεις να επισκεφτείς την Νυρεμβεργη Γερμανία - Τσεχική Δημοκρατία - Οι FANTASTIC FOUR στην Χριστουγεννιάτικη ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ και στην Παραμυθένια ΠΡΑΓΑ!!!!!!!!
Καλησπέρα, θέλω μια συγκεκριμένη απάντηση από κάποιον που γνωρίζει, διότι θέλω να κλείσω εισιτήρια για τέλη Νοεμβρίου και ο σκοπός είναι να πετύχουμε την αγορά.

Εμείς κοιτάμε για 20 Νοεμβρίου.

Την ιστορία την κοιτούσα πριν. Θα την ξανά δούμε όταν φτάνει ο καιρός με το καλό 😁
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπέρα, θέλω μια συγκεκριμένη απάντηση από κάποιον που γνωρίζει, διότι θέλω να κλείσω εισιτήρια για τέλη Νοεμβρίου και ο σκοπός είναι να πετύχουμε την αγορά.

Εμείς κοιτάμε για 20 Νοεμβρίου.

Την ιστορία την κοιτούσα πριν. Θα την ξανά δούμε όταν φτάνει ο καιρός με το καλό 😁
Νομίζω ότι είναι πολύ νωρις στις 20 Νοεμβρίου και το λέω επειδή τρεις συνεχόμενες χρονιές προ Κορωναιού ταξίδεψα τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκέμβρη και στην Πράγα και στην Κρακοβια και στην Νυρεμβεργη όλες άνοιγαν το τελευταίο σκ του Νοέμβρη όποτε πιο πιθανό το βλέπω για 27-28 Νοεμβρίου καλώς εχόντων των πραγμάτων!Οτι χρειαστείς μην διστάσεις!Μακαρι όλα να πάνε καλά και να επανέλθουμε στους ταξιδιωτικούς ρυθμούς μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom