Νότια Αφρική, Μαρόκο ή Ταϊλάνδη?

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Αναλαμβάνοντας την δύσκολη δουλειά να διαλέξουμε (μαζί με την κοπέλα μου) τον επόμενο, και πρώτο εκτός Ευρώπης προορισμό μας έχουμε βραχυκυκλώσει τρελά...
Είμαστε μεταξύ των 4:
- Cape Town, με μονοήμερο σαφάρι, βουτιά με λευκό κλπ (έχουμε βρει αεροπορικά στα 473 ευρω)
- Γιοχάνεσμπουργκ - Cape town με αμάξι περνώντας από kruger
- Μαρόκο με road trip προς έρημο merzouga
- Ταϊλάνδη σε εξωτικά νησάκια για πιο χαλαρά (και οικονομικά?)

Και ζητάω την βοήθεια του κοινού...

Παραθέτω τα ατοιχεία του ταξιδιου
Εποχή: Οκτώβριος - Νοέμβριος
Διάρκεια ταξιδιού: 7-8 μέρες (γεμάτες)
Συνολικό budjet: Μαξιμουμ 1500 ευρώ / άτομο
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Για 7-8 μέρες, μόνο city break Cape town γίνεται νομίζω από αυτά που προτείνεις. Εκτός από το dive, θα πρότεινα και day trip για wine tour. Μπορείς να πας άνετα σε 2-3 αλλά θέλουν ραντεβού.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το kruger που κολλαει? Δες χαρτη, οι αποστασεις ειναι τεραστιες..
Ψηφίζω Κειπ κ περιξ.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Samion δεν πολυκολλάει ε? Το φαντάστηκα γτ έχω δει χάρτες, απλά είδα ότι τα μονοήμερα σαφάρι από από Κειπ Ταουν είναι λίγο ξενέρωτα και είπα μήπως βγαίνει..

Μεταξύ των άλλων επιλογών δηλαδή μου προτείνετε Cape Town μακράν?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion δεν πολυκολλάει ε? Το φαντάστηκα γτ έχω δει χάρτες, απλά είδα ότι τα μονοήμερα σαφάρι από από Κειπ Ταουν είναι λίγο ξενέρωτα και είπα μήπως βγαίνει..

Μεταξύ των άλλων επιλογών δηλαδή μου προτείνετε Cape Town μακράν?
Αν ειναι για city break ναι. Αν θες παρκα κλπ οχι. Η ταυλανδη ειναι εντελως αλλη φαση, αν θες μπανια ναι. Εχει σημασια κ το αεροπορικο βεβαια. Για μπανια θα πηγαινα δυτικα. Δες τι εχω γραψει στις προσφορες...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Αυτό που ψάχνουμε είναι να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός ευρώπης στο οποίο θα δούμε πολύ διαφορετικά πράγματα, κυρίως σε φύση.
Cape town = καταδυση σε κλουβί με Λευκό καρχαρία + μινι σαφάρι, good hope, πιγκουινοι..
Μαρόκο = Έρημος, πολύ διαφορετικός πολιτισμός
Κάπως έτσι το έχουμε σκεφτεί.

Τις προσφορές που έβαλες τις είδα γτ ψάχνομαι αλλά νόμιζα ότι για καραϊβική 8-9 μερες (μαζί με τα πηγαινελα) είναι λίγες. Κάνω λάθος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό που ψάχνουμε είναι να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός ευρώπης στο οποίο θα δούμε πολύ διαφορετικά πράγματα, κυρίως σε φύση.
Cape town = καταδυση σε κλουβί με Λευκό καρχαρία + μινι σαφάρι, good hope, πιγκουινοι..
Μαρόκο = Έρημος, πολύ διαφορετικός πολιτισμός
Κάπως έτσι το έχουμε σκεφτεί.

Τις προσφορές που έβαλες τις είδα γτ ψάχνομαι αλλά νόμιζα ότι για καραϊβική 8-9 μερες (μαζί με τα πηγαινελα) είναι λίγες. Κάνω λάθος?
Στο Μαροκο δεν θα πηγαινα. Ο χρονος ειναι σχετικος. 8-9 μερες στο νησι ειναι μια χαρα. Και στο νησι του Πασχα ακομα καλυτερα...
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Utopia Planitia
Αυτό που ψάχνουμε είναι να κάνουμε ένα ταξίδι εκτός ευρώπης στο οποίο θα δούμε πολύ διαφορετικά πράγματα, κυρίως σε φύση.
Cape town = καταδυση σε κλουβί με Λευκό καρχαρία + μινι σαφάρι, good hope, πιγκουινοι..
Μαρόκο = Έρημος, πολύ διαφορετικός πολιτισμός
Κάπως έτσι το έχουμε σκεφτεί.

Τις προσφορές που έβαλες τις είδα γτ ψάχνομαι αλλά νόμιζα ότι για καραϊβική 8-9 μερες (μαζί με τα πηγαινελα) είναι λίγες. Κάνω λάθος?

Το πρόβλημα είναι οι μέρες σας, γιατί το budget σας είναι πολύ καλό. Μαρόκο μπορείς να κάνεις άνετα με αυτά τα λεφτά 1 μήνα και να το δεις σωστά. 7-8 μέρες είναι χαράμι θεωρώ για όλα όσα σκέφτεσαι, εκτός του city break capetown.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά δυστυχώς 1 βδομάδα είναι το μαξ που μπορώ να λείψω από την δουλειά (εκτός Αυγούστου)..
Τι να κάνω να περιορίζω πάντα τους προορισμούς μας? Ισλανδία πχ την στριμώξαμε σε 7 μέρες (κάναμε τον γύρο) άλλα την καταευχαριστηθήκαμε!
Cape town άμα πάμε πχ δεν θα βάλουμε κ@λο :p κάτω, κάθε μέρα έχω σκοπό να κάνουμε με το αμάξι σε εκδρομές.

ΥΓ: Γτ το λέτε city break capetown?

Samion Νησί του Πάσχα οι τιμές ξεφεύγουν νομίζω..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Το Cape town είναι ότι πρέπει για 8 ημέρες και με χαμηλό κόστος, πολύ καλές τιμές σε ξενοδοχείο-φαγητό - ενοικίαση αυτοκινήτου.
Πήγα για σαφάρι
http://www.inverdoorn.com/
δεν ήταν Kruger, αλλά τα ζωάκια σου τα έβλεπες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Τι να κάνω να περιορίζω πάντα τους προορισμούς μας?
2.Samion Νησί του Πάσχα οι τιμές ξεφεύγουν νομίζω..
1. Συμφωνω. Ο καθενας εχει τις αναγκες του κ το χρονο του. Δεν λειπουμε ολοι ενα μηνα συνεχομενο..ο χρονος ειναι σχετικος οπως ειπα. Εδω προταθηκε σοβαροτατα απο υπεραξιοπιστο μελος κεφαλονια,λευκαδα, ζακυνθος για 1 βδομαδα διακοπες...(κ με αφετηρια αλεξανδρουπολη)... Θα σκεφτεις αν φτανει μια βδομαδα καραιβικη?ουυυυυ...εχω παει κ 3ημερο...
2. Κατω απο 900 παιζει παντως...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Το Cape town είναι ότι πρέπει για 8 ημέρες και με χαμηλό κόστος, πολύ καλές τιμές σε ξενοδοχείο-φαγητό - ενοικίαση αυτοκινήτου.
Πήγα για σαφάρι
http://www.inverdoorn.com/
δεν ήταν Kruger, αλλά τα ζωάκια σου τα έβλεπες!
Αξίζει όντως? Διάβασα κριτικές σε αυτό και σε άλλο ένα πιο οικονομικο (aquila) και δεν είναι οι καλύτερες.. Αλλά από το τίποτα..

Δωμάτιο έχω βρει από το aibnb καλό κ φθηνό ανάμεσα στο κέντρο και στο waterfront. Καλά είναι σαν τοποθεσία? Τι τιμές περίπου για φαγητό δλδ?

2. Κατω απο 900 παιζει παντως...
Θα το ψάξω αν και νομίζω το μπατζετ θα ξεπεράσει αρκετά τα 1500..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom