Γερμανία Νότια Γερμανία 4 πόλεις - 3 νύχτες

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Άντε οι γερμανογνώστες βοηθείστε λίγο να βγάλω άκρη.
Έχω κλείσει 25η Μαρτίου για Στουτγκάρδη, 3 νύχτες αλλά 4 μέρη που θέλω να επισκεφθώ, Χαιδελβέργη - Μπάμπεργκ - Νυρενμβέργη - Ρόδενμπουργκ.
Πως να τα βολέψω και σε ποιες να ξοδέψω τις 3 διανυκτερεύσεις ?
Θα κινούμαστε με αυτοκίνητο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Νομίζω ότι το Rothenburg ob der Tauber απέχει λίγο πολύ το ίδιο από όλες τις άλλες πόλεις. Άρα, μάλλον είναι η καλύτερη βάση για διαμονή.
Από εκεί μπορείς να κάνεις μια μονοήμερη στη Χαϊδελβέργη και άλλη μια Βαμβέργη - Νυρεμβέργη. Η Βαμβέργη απέχει περίπου μια ώρα από τη Νυρεμβέργη. Οπότε πας πρώτα στη μια πόλη και γυρίζεις από την άλλη.

Έτσι θα έχεις και την ευκαιρία να απολαύσεις με την ησυχία σου το παραμυθένιο Rothenburg ob der Tauber.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ σωστα τα λεει η αννυ.Βεβαια εγω προσωπικα αμφιταλαντευομαι μεταξυ Heidelberg-Rothenburg γιατι ειναι ονειρεμενες και οι 2.Δες φωτο στο ιντερνετ και αποφασισε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλύτερα δώσε μια μέρα και κάτι στο Rothenburg ob der Tauber και το υπόλοιπο Romantische strasse (π.χ. Würzburg, που είδα πρόσφατα φωτογραφίες και επίσης αξίζει πάρα πολύ), και μια μέρα Χαϊδελβέργη, και άσε Nurnberg και Bamberg, που έτσι κι αλλιώς είναι αρκετά πιο μακρυά από την αφετηρία σου, για μια άλλη φορά στη Βαυαρία (που ίσως και να μην έχετε αυτοκίνητο).
Ακόμα κι εγώ που "τρέχω" πολύ στα ταξίδια μου, δε μπορώ να διανοηθώ ότι θα δω κάτι σ' αυτές τις πόλεις με λιγότερο από μια μέρα για την καθεμιά...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To Wurzburg που λέει ο taver, είναι επίσης πολύ ωραίο, σχετικά μικρό, αλλά ταυτόχρονα είναι και πόλη στην οποία τα τουριστικού ενδιαφέροντος σημεία (εκτός από τη γέφυρα και το κάστρο) βρίσκονται μέσα στην καθημερινότητα της πόλης και τα εμπορικά μαγαζιά.

Από μόνες τους η Βαμβέργη, το Wurzburg και η Νυρεμβέργη απέχουν περίπου την ίδια ώρα από το Rothenburg. Η Βαμβέργη λίγο περισσότερο.
Θα μπορούσαν να γίνουν τρεις ξεχωριστές ημερήσιες, αλλά επειδή έχεις λίγο χρόνο στη διάθεσή σου, μπορείς τη μια μέρα να τη φας εξ'ολοκλήρου στο δρόμο, επιλέγοντας ένα "ζευγάρι" πόλεων.
Wurzburg-Βαμβέργη
Βαμβέργη-Νυρεμβέργη

Εξυπακούεται βέβαια, ότι δε θα θέλεις να δεις κάθε γωνιά και κάθε μουσείο των πόλεων, αλλά να πάρεις μια μικρή γεύση.

Ή μπορείς την τελευταία διανυκτέρευση να μην την κάνεις στο Rothenburg, αλλά στη Νυρεμβέργη για να γλιτώσεις την επιστροφή και να έχεις και λίγο παραπάνω χρόνο στην πόλη.

Η απόσταση Νυρεμβέργη-Στουτγκάρδη είναι λίγο μεγαλύτερη από την απόσταση Rothenburg - Στουτγκάρδη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ορίστε και από μια καλοκαιρινή φωτογραφία των πόλεων που συζητάμε

Rothenburg ob der Tauber




Χαϊδελβέργη




Βαμβέργη




Νυρεμβέργη




Wurzburg

 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Δύσκολα τα πράγματα..
Ως τώρα είχα 4 μέρη στο μυαλό μου εσείς μου βάλατε και 5ο το Wurzburg :xmas_rolleyes:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δύσκολα τα πράγματα..
Ως τώρα είχα 4 μέρη στο μυαλό μου εσείς μου βάλατε και 5ο το Wurzburg :xmas_rolleyes:

Μελέτα και φτιάξε πρόγραμμα σύμφωνα με τις προτιμήσεις, αντοχές και ανάγκες σου, χωρίς να μας ακούς και πολύ, γιατί εύκολα σου βάζουμε άλλες δύο πόλεις και εκεί να δεις μπέρδεμα. :xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom