Ιταλία Νότια Ιταλία Οδικώς

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μου λένε μην πάρεις το αυτοκίνητό σου θα στο κλέψουν και πρόσεξε το ένα, πρόσεξε το άλλο.....τόσο επικίνδυνα είναι τα πράγματα ή τα φουσκώνουν;
ότι λένε για τη Πάτρα, αλήθεια είναι. βάλτο γρήγορα στο πλοίο να το πας Ιταλία για να το σώσεις.:haha:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
για 2 - 3 διανυκτερεύσεις λέμε στην Νάπολη....όπως είπες και εσύ. Το πλάνο είναι αυτό που προσπαθώ να φτιάξω.....πως ανεβάζω φότο εδώ;

Με έχουν ανησυχήσει αρκετοί......μου λένε μην πάρεις το αυτοκίνητό σου θα στο κλέψουν και πρόσεξε το ένα, πρόσεξε το άλλο.....τόσο επικίνδυνα είναι τα πράγματα ή τα φουσκώνουν;
Τα φουσκώνουν σίγουρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.Την προτελευταία φορά που ανεβηκα στην Αθήνα για ένα σαββατοκύριακο μας έσπασαν το τζάμι του αυτοκινήτου ,στη Σικελία μια βδομάδα ,όλα καλά και δεν υπεπεσε και τίποτα στη αντίληψή μου... παντού πρέπει να προσέχουμε το ίδιο κατά τη γνώμη μου....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.204
Likes
5.655
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Έχουμε ταξιδέψει σε όλη την Ιταλία και τη Σικελία με αυτοκίνητο σε πολλά ταξίδια και δεν είχαμε το παραμικρό πρόβλημα. Ό,τι θα πρόσεχες σε ανάλογη περίπτωση σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, το ίδιο χρειάζεται να κάνεις και εκεί. Μην υπερβάλουμε χωρίς λόγο. Κοινή λογική χρειάζεται παντού και όλα θα πάνε καλά!
 

italy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα - Ν. Ιταλία Οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
ναι και εμένα μου έχουν σπάσει το αυτοκίνητο στην Αθήνα (μένω κέντρο) πέρναγε μια παρέα πιτσιρικάδες και σπάγανε αυτοκίνητα στην σειρά ! πάλι καλά πο είχα στην ασφάλεια θράυση κρυστάλλων ! ! !
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
ναι και εμένα μου έχουν σπάσει το αυτοκίνητο στην Αθήνα (μένω κέντρο) πέρναγε μια παρέα πιτσιρικάδες και σπάγανε αυτοκίνητα στην σειρά ! πάλι καλά πο είχα στην ασφάλεια θράυση κρυστάλλων ! ! !

Κάνε και μια κλοπής να είσαι μέσα!!!:bleh::bleh:
 

italy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα - Ν. Ιταλία Οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
λοιπόν...η διαδρομή, περίπου όπως την έχουμε φανταστεί, έχει ως εξής:



με κίτρινο το πήγαινε και με μαύρο το γύρνα !

Τι λέτε; τι έχει η διαδρομή που δεν πρέπει να χάσουμε;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
λοιπόν...η διαδρομή, περίπου όπως την έχουμε φανταστεί, έχει ως εξής:

http://www.imageshack.gr/view.php?file=gpgm5bjnhv9auxnbz1dx.jpg
με κίτρινο το πήγαινε και με μαύρο το γύρνα !

Τι λέτε; τι έχει η διαδρομή που δεν πρέπει να χάσουμε;

Η διαδρομή είναι υπέροχη...Μπορείς να τα δείς σε 2 βδομάδες αλλα θα είστε συνέχεια στο τρέξιμο...Προσωπικά θα επέλεγα 3-4 μέρη, όπως Cefalu-Taormina για ξεκούραση και τα υπόλοιπα ένα πέρασμα στα γρήγορα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η διαδρομή είναι υπέροχη...Μπορείς να τα δείς σε 2 βδομάδες αλλα θα είστε συνέχεια στο τρέξιμο...Προσωπικά θα επέλεγα 3-4 μέρη, όπως Cefalu-Taormina για ξεκούραση και τα υπόλοιπα ένα πέρασμα στα γρήγορα...
συμφωνώ με τη sapienza. πολύ τρέξιμο. ρε σεις αν υποθέσουμε ότι η Ναπολη θέλει μίνιμουμ 4-5 μέρες (1 costiera, 1 Capri, 1 Pompei, 1-2 πόλη) και 7 η Σικελία για να πάρετε μια ιδέα πού είσαστε, πάμε στις 11-12 μέρες.+ 1 πάνω +1 κάτω (μιλάμε Νάπολη-Σικελία 7-8 ώρες απόσταση + στάσεις κλπ πάει η μέρα) πάτε στις 13-14. μήπως ο χάρτης είναι υπερβολικός? και επιπλέον Gargano (1 μέρα ο γύρος του επιεικώς) και Lecce και Calabria?!!!απλά δεν γίνεται, πολύ επιφανειακά θα δείτε μερικά. επικεντρώσου στο νότο. την παράκαμψη στο ύψος του Catanzaro δεν την κατάλαβα. σχεδιαστικό λάθος?
 

italy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα - Ν. Ιταλία Οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
όχι κατα λάθος, θεμιτό ήταν....ήθελα να το συζητήσουμε και αυτό ! στο google earth είδαμε κάποια ενδιαφέροντα σημεία....αξίζει η παράκαμψη ή όχι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όχι κατα λάθος, θεμιτό ήταν....ήθελα να το συζητήσουμε και αυτό ! στο google earth είδαμε κάποια ενδιαφέροντα σημεία....αξίζει η παράκαμψη ή όχι;
οχι. παρακάμψεις αξίζουν στα μέρη που ανέφερα στο πρωτο ποστ μου εδώ.
 

italy

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα - Ν. Ιταλία Οδικώς
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Μάλιστα Ευχαριστώ...
επίσης, αν παρατήρησες, από bari έχω ανέβει λίγο βόρια πριν παω προς Νάπολι, σε μια χερσόνησο που κάνει (vieste, peschici, san menalo) και εκεί είδαμε κάτι περιοχές που μας άρεσαν...εκεί αξίζει η παράκαμψη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μάλιστα Ευχαριστώ...
επίσης, αν παρατήρησες, από bari έχω ανέβει λίγο βόρια πριν παω προς Νάπολι, σε μια χερσόνησο που κάνει (vieste, peschici, san menalo) και εκεί είδαμε κάτι περιοχές που μας άρεσαν...εκεί αξίζει η παράκαμψη;
διάβασε αυτά που έγραψα, μην τα ξαναλέμε. ότι δεν ξέρεις βάλτο στο google. η χερσονησος είναι το Gargano που είπα πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom