Νότια Κρήτη

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επιστρέψαμε ....λοιπόν για όσους θέλουν να πάνε Αγιοφάραγγο. Υπάρχει πόρτα ερμητικά κλειστή κάνα 20' πριν την παραλία. Μπαίνεις με τα πόδια από ένα μικρό άνοιγμα. Στο πηγάδι έχει σπάσει ένας μοχλός και δεν μπορείς να βγάλεις νερό. Κατά τα άλλα το μέρος υπέροχο.
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Να σας δώσω και μερικές πληροφορίες γενικότερες.
α) Αποφασίσαμε την 1η μέρα να πάμε στον Μπάλο. Μόλις πιάσαμε χωματοδρόμο...υπήρχε στοπ και ήταν η οργάνωση natura, η οποία ζήταγε 1€ το άτομο για να μπορέσεις να περάσεις. Φυσικά δεν πήγαμε, όχι γιατί μας φάνηκε υπερβολικό το ποσό του ενός € , αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε αυτό το σκηνικό. Αν μου ζητούσαν ενίσχυση για την οργάνωση και το έργο της το σίγουρο είναι , ότι θα είχαν πάρει πολύ παραπάνω από αυτό το ποσό, γιατί πάντα ενισχύω αυτές τις οργανώσεις.
β) Πήγαμε στη μονή της Χρυσοσκαλίτισσας, όπου επίσης υπήρχε εισιτήριο για είσοδο στο μοναστήρι. :rolleyes:
γ) Πήγαμε στην Ελαφόνησο. Κρίμα το μέρος το καλοκαίρι. Ένα απέραντο πάρκινκ, 2-3 κακόγουστες καντίνες, πανάκριβες και άπειρος κόσμος. (Νταξ αν σκεφτεί κανείς ότι είναι η 2η -3η πιο γνωστή παραλία της Ευρώπης..πάει καλά.)
δ) Πρέβελη : στην ξύλινη καντίνα (που την αναφέρουν εκεί ως εστιατόριο) 80 λεπτά το μπουκαλάκι το μικρό του νερού.
ε) Γενικώς η οικιστική αισθητική στη Κρήτη ..ε..κάπως υστερεί.
ΥΠΕΡ
α) Εκπληκτικές διαδρομές σε πάρα πολλά σημεία.
β) Φιλόξενοι και φιλικοί άνθρωποι πολύ πάνω από το μέσο όρο. Τους χαρήκαμε πραγματικά.
γ) Εκπληκτικές παραλίες, όπου δεν ήταν άκρως τουριστικές.
δ) Ότι καταφέραμε να βρούμε από κρητική κουζίνα πολύ καλή.
3) Η διαδρομή στα Λευκά Όρη σούπερ.
4) Η διαδρομή από Καλούς Λιμένες (που διανυκτερεύσαμε) μέχρι το φαράγγι της Τρυπητής ήταν εκπληκτική. Φυσικά χωματόδρομος αλλά αποζημιώνεσαι στο έπακρο από την διαδρομή.
Πάρα πολλές φορές στην διάρκεια των διαδρομών, είχαμε την αίσθηση ότι βρισκόμασταν στο Μαρόκο ή στην Τυνησία. :xalara:
ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΜΠΙΝΚ
Κάναμε 2 βραδιές ελεύθερο. Η πρώτη ήταν στη Σούγια. Μας άρεσε ...βολευτήκαμε εύκολα. Ντουσάκι στην άκρη της παραλίας. Οι τιμές στο χωριό φυσιολογικές.
Η 2η ήταν στους Καλούς Λιμένες. Βολευτήκαμε εύκολα...αν και η παραλία γεμάτη με σκηνές, από ανθρώπους που απλά τις είχαν στήσει και είχαν φύγει για την βδομάδα, για να επιστρέψουν το Σ/Κ.
Τα οργανωμένα που κάναμε ήταν πολύ καλά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Συμπερασματικά ..όταν θα ξαναπάμε θα ξέρουμε πια που θα επικεντρωθούμε σε περιοχές που θέλουμε να δούμε. :lol:
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Να σας δώσω και μερικές πληροφορίες γενικότερες.
α) Αποφασίσαμε την 1η μέρα να πάμε στον Μπάλο. Μόλις πιάσαμε χωματοδρόμο...υπήρχε στοπ και ήταν η οργάνωση natura, η οποία ζήταγε 1€ το άτομο για να μπορέσεις να περάσεις. Φυσικά δεν πήγαμε, όχι γιατί μας φάνηκε υπερβολικό το ποσό του ενός € , αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσε αυτό το σκηνικό. Αν μου ζητούσαν ενίσχυση για την οργάνωση και το έργο της το σίγουρο είναι , ότι θα είχαν πάρει πολύ παραπάνω από αυτό το ποσό, γιατί πάντα ενισχύω αυτές τις οργανώσεις.
β) Πήγαμε στη μονή της Χρυσοσκαλίτισσας, όπου επίσης υπήρχε εισιτήριο για είσοδο στο μοναστήρι. :rolleyes:
γ) Πήγαμε στην Ελαφόνησο. Κρίμα το μέρος το καλοκαίρι. Ένα απέραντο πάρκινκ, 2-3 κακόγουστες καντίνες, πανάκριβες και άπειρος κόσμος. (Νταξ αν σκεφτεί κανείς ότι είναι η 2η -3η πιο γνωστή παραλία της Ευρώπης..πάει καλά.)
δ) Πρέβελη : στην ξύλινη καντίνα (που την αναφέρουν εκεί ως εστιατόριο) 80 λεπτά το μπουκαλάκι το μικρό του νερού.
ε) Γενικώς η οικιστική αισθητική στη Κρήτη ..ε..κάπως υστερεί.
Το ότι έχει εισιτήριο στη Χρυσοσκαλίτισσα την οποία έχω επισκεφτεί τόσες φορές με τελευταία πριν 2 χρόνια το ακούω πρώτη φορά. Όσο αναφορά τον Μπάλο δεν το προτείνω να πας περπατώντας αλλά με το καραβάκι για να δεις και την Γραμβούσα που αξίζει. Τώρα αυτά με το 1 ευρώ τα κάνουν και στο Γαιδουρονήσι κι εγώ το βρίσκω υπερβολικό αλλά να έχω φτάσει μέχρι εκεί κ να γυρίσω πίσω για το 1 ευρώ είναι αμαρτία για την βενζίνη μου. Άσε που αν τους πεις ότι δεν θέλεις να ενισχύσεις δεν χρειάζεται να πληρώσεις απλά θα σου κλαίγονται λίγο.
Ελαφονήσι είναι πολύ ιδιαίτερη παραλία. Σίγουρα αν πας Μάιο θα πεις τι τέλεια που είναι αλλά τέτοια περίοδο που γίνεται χαμός αξίζει μόνο το τοπίο και να πας για βουτιά απέναντί προς την έξω μεριά.
Σε μέρη όπως το Πρέβελη το Ελαφονήσι το Γαιδουρονήσι δεν δίνονται άδειες για οικοδομές γι αυτό και βλέπεις ξύλινες καντίνες. Τι να είχε; μπιτσόμπαρα;
Εν τω μεταξύ και με αφορμή το κείμενο σου να γράψω μερικά πράγματα για όσους επισκέπτεστε την Κρήτη. Μην πηγαίνετε σε όλες αυτές τις παραλίες που είναι γνωστές (επιλέξτε απλά 1-2) γιατί έχει τόσο κόσμο και ουσιαστικά αν έρθετε π.χ. διακοπές για μια εβδομάδα δεν θα ευχαριστηθείτε θάλασσα.
Στο Πρέβελη για παράδειγμα, που είναι κ στην πόλη μου, προσωπικά την θεωρώ πολύ μέτρια παραλία σε ένα κατά τα άλλα όμορφο τοπίο. Ειλικρινά έχει τόσες πολλές και ομορφότερες παραλίες (Σχοινάρια, Δαμνόνι, Σούδα, Αμμούδι κ.α.) δίπλα από το Πρέβελη που εγώ όλο το καλοκαίρι δεν πατάω το πόδι μου εκεί. Στα Χανιά συμβαίνει το ίδιο. Όλος ο κόσμος πέφτει Ελαφονήσι και Μπάλο και γίνεται πανικός.
Ότι γράφω το γράφω εντελώς καλοπροαίρετα και προς γνώση των επόμενων επισκεπτών του νησιού μου. Και ειλικρινά αν μου έλεγε κάποιος τουρίστας να του βγάλω πρόγραμμα για παραλίες δεν θα του έβαζα σε καμία περίπτωση όλες τις γνωστές.
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
@MOSXRI ...και στη Μονή Τοπλού έχει εισιτήριο ....εκεί το χουν λίγο πιο μαζεμένο ...δλδ εισιτήριο πληρώνουν οι ξένοι και η εξήγηση της Κυρίας στην πόρτα ήταν γιατί υπάρχει μουσείο. Anyway είναι θέμα άποψης...προσωπικά πιστεύω για συγκεκριμένους λόγους, ότι στα μοναστήρια δεν πρέπει να υπάρχει εισιτήριο (αυτό όμως είναι off topic).
Στο θέμα του εισιτηρίου για τα διάφορα μέρη, όπως είναι ο Μπάλος και όλα αυτά που ανέφερες. Δεν θέλω να περάσω τσάμπα και να μου κλαίγεται η οργάνωση...ενισχύω οικονομικά διάφορες οργανώσεις. Το θέμα είναι στο όλο concept. Οπότε, αν η θέση μου είναι δεν θα σου πληρώσω εισιτήριο αλλά θα σε ενισχύσω οικονομικά ...τότε ναι θα πάω στη πηγή αλλά δεν θα πιω νερό και δεν βαριέσαι για την βενζίνη..βόλτα κάνουμε (αλλά και αυτό είναι όμως προσωπική άποψη και επίσης off topic).
Εξάλλου και το Ελαφονήσι είναι ενταγμένο στο Natura 2000 (διόρθωσε με αν κάνω λάθος...που δεν κάνω) ...αλλά εκεί δεν τίθεται θέμα εισιτήριου για ευνόητους λόγους ;)
Θάλασσα χαρήκαμε σε άλλες παραλίες εξίσου πολύ όμορφες, αν και δεν ήταν το μπάνιο το θέμα μας...μένω σε νησί (τουριστικό)...και δεν μου λείπει η θάλασσα.
Το ξέρω ότι δεν δίνονται άδειες οικοδομικές σε αυτά τα μέρη ...και όχι δεν θέλω μπιτσόμπαρα...αλλά δεν θέλω και αυτής της αισθητικής παραπήγματα (με εξαίρεσης της ξύλινης καντίνας στη Πρέβελη που ήταν πολύ συμπαθητική) με τιμές στο Θεό. Θα μπορούσαν να έχουν προδιαγραφές για κάτι πιο φιλικό και συμβατό προς το περιβάλλον (και αυτό προσωπική άποψη και εντελώς off topic).
Όταν πάνε κάποιοι διακοπές (που μπορεί να μην ξαναπάνε σε αυτό το μέρος)....ε..θα πάνε να δουν τα highlights του νησιού εφόσον είναι στη διαδρομή τους .....όχι?
Εν πάση περιπτώσει εμάς μας άρεσε απίστευτα η Κρήτη, είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάμε, στεναχωρηθήκαμε που δεν είχαμε και άλλο χρόνο να γυρίσουμε το νησί....αλλά καλό είναι να λέμε και τα αρνητικά μας δεν συμφωνείς ? :lol:
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
@MOSXRI ...και στη Μονή Τοπλού έχει εισιτήριο ....εκεί το χουν λίγο πιο μαζεμένο ...δλδ εισιτήριο πληρώνουν οι ξένοι και η εξήγηση της Κυρίας στην πόρτα ήταν γιατί υπάρχει μουσείο.
Φέτος που πήγα 10 μέρες Λασίθι πήγαμε Μονή Τοπλού και δεν πληρώσαμε εισιτήριο. Την κυρία στην είσοδο την είδα που αναφέρεις πάντως. Φυσικά και δεν πρέπει να υπάρχει εισιτήριο σε μοναστήρια.

@MOSXRI
Στο θέμα του εισιτηρίου για τα διάφορα μέρη, όπως είναι ο Μπάλος και όλα αυτά που ανέφερες. Δεν θέλω να περάσω τσάμπα και να μου κλαίγεται η οργάνωση...ενισχύω οικονομικά διάφορες οργανώσεις. Το θέμα είναι στο όλο concept. Οπότε, αν η θέση μου είναι δεν θα σου πληρώσω εισιτήριο αλλά θα σε ενισχύσω οικονομικά ...τότε ναι θα πάω στη πηγή αλλά δεν θα πιω νερό και δεν βαριέσαι για την βενζίνη..βόλτα κάνουμε (αλλά και αυτό είναι όμως προσωπική άποψη και επίσης off topic).
Εδώ είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα και ο λόγος είναι γιατί πρέπει να πληρώνω για να δω τις ομορφιές του τόπου μου;

@MOSXRI .
Όταν πάνε κάποιοι διακοπές (που μπορεί να μην ξαναπάνε σε αυτό το μέρος)....ε..θα πάνε να δουν τα highlights του νησιού εφόσον είναι στη διαδρομή τους .....όχι?
Εν πάση περιπτώσει εμάς μας άρεσε απίστευτα η Κρήτη, είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάμε, στεναχωρηθήκαμε που δεν είχαμε και άλλο χρόνο να γυρίσουμε το νησί....αλλά καλό είναι να λέμε και τα αρνητικά μας δεν συμφωνείς ? :lol:
Συμφωνώ απόλυτα σε ότι σχολιάζεις και ως προς τα highlights (απλά διαφωνώ ως προς το περιεχόμενο των όσων ορίζουμε highlights για την Κρήτη ) και ως προς τα αρνητικά της Κρήτης (τα οποία σαφώς και υπάρχουν) και είναι καλό να τα αναφέρουμε μπας και υπάρξει κάποια βελτίωση κάποτε.
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Να σου πω την αλήθεια τα highlights για μας στην Κρήτη ήταν όλες οι περιοχές με χωματόδρομο που πήγαμε με την μηχανή. Λατρέψαμε Αστερούσια ...λατρέψαμε φαράγγια..., λατρέψαμε Λευκά Όρη,.....λατρέψαμε διαδρομές με πάρα πολύ καλούς δρόμους (όπως ήταν μετά τα Σφακιά για Ανώπολη)..και πολλά άλλα.
Οι περιοχές που ανέφερα ήταν στο δρόμο μας και για αυτό πήγαμε.
Δεν είναι θέμα να πληρώνω εισιτήριο για να δω τις ομορφιές του τόπου μου (δεν συμφωνώ σε αυτό) ....αλλά πρέπει να ενισχύω εθελοντικά τις οργανώσεις, έτσι ώστε να έχουν τους πόρους να διαφυλάττουν τις ομορφιές του τόπου μου. :lol:
Τα αρνητικά υπάρχουν παντού trust me....μη σου πω τα αρνητικά του δικού μου νησιού..αχαχαχαχ
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Καλά αρνητικά υπάρχουν οπουδήποτε είτε μιλάμε για Ελλάδα είτε για εξωτερικό. Από την άλλη είναι καλό να εστιάζουμε σε αυτά ώστε αν είναι δυνατό να τα βελτιώνουμε.
Όσο για την οικονομική ενίσχυση των οργανώσεων συμφωνώ απόλυτα αρκεί τα λεφτά αυτά να μην καταλήγουν σε κάποια τσέπη καλοθελητή.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.888
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και ειλικρινά αν μου έλεγε κάποιος τουρίστας να του βγάλω πρόγραμμα για παραλίες δεν θα του έβαζα σε καμία περίπτωση όλες τις γνωστές.
Θα μπορούσες να μας προτείνεις ενδεικτικά κάποιες παραλίες στην ανατολική Κρήτη;
Θα είμαστε εκεί 19 με 26 Σεπτέμβρη. Διαμονή Ηράκλειο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Θα μπορούσες να μας προτείνεις ενδεικτικά κάποιες παραλίες στην ανατολική Κρήτη;
Θα είμαστε εκεί 19 με 26 Σεπτέμβρη. Διαμονή Ηράκλειο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η παραλία Ιστρον 20χιλ από τον Αγιο Νικόλαο, η Χιώνα, ο Μακρύς Γιαλός, μια εκδρομή στο νησάκι Χρυσή ή Γαϊδουρονήση,οργανωμένες και καθαρές παραλίες υπάρχουν στη διαδρομή Ελούντα -Πλάκα...στη καλλίτερη εποχή έρχεσαι
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.888
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Η παραλία Ιστρον 20χιλ από τον Αγιο Νικόλαο, η Χιώνα, ο Μακρύς Γιαλός, μια εκδρομή στο νησάκι Χρυσή ή Γαϊδουρονήση,οργανωμένες και καθαρές παραλίες υπάρχουν στη διαδρομή Ελούντα -Πλάκα...στη καλλίτερη εποχή έρχεσαι
Σ΄ ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Συμφωνώ...αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία δυστυχώς
Πάντως εγώ το βρίσκω λάθος να περιμένουμε από κάποια εθελοντική οργάνωση ή καλοθελητή ή οποιοδήποτε άλλο να αναλάβει το ρόλο της προστασίας ενός τόπου. Δυστυχώς αυτό θα έπρεπε να είναι θεσμική ευθύνη και θα έπρεπε να απαιτούμε να υπάρχει σα μίνιμουμ προαπαιτούμενο - όχι να το σχολιάσουμε θετικά αν υπάρχει. Όντας από τη Κρήτη δυστυχώς στα 35 μου χρόνια, έχω δει τη μια μετά την άλλη τις παραλίες (και όχι μόνο) να καταστρέφονται και κάθε χρόνο μικραίνει και η λίστα με τα μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε. Στο βόρειο κομμάτι είναι πραγματικά ελάχιστες οι παραλίες που μπορείς να πας (Χανιά). Στο νότιο τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα λόγω μόνο πιο δύσκολης πρόσβασης. Ε μόλις γίνει ένα μπαμ στο trip advisor ή το facebook για καμιά παραλία, τη σβήνουμε από το χάρτη.

Ο τόπος σίγουρα βασίζεται στο τουρισμό για να επιβιώσει. Δυστυχώς όμως είμαστε πάρα πολύ κοντά στη καμπή που από θετικός, ο τουρισμός θα αρχίσει να γίνεται αρνητικός. Γιατί αν στη πιο γνωστή παραλία της Ευρώπης πας όπως γράφεις και... τη πιεις τη πορτοκαλάδα... ε μάλλον δε θα ξαναπάς ούτε σε αυτή τη παραλία ούτε σε κάποια άλλη. Και μάλλον θα έχει γίνει και ανεπανόρθωτη ζημιά στο μέρος.

Anyway, ας μην μεμψιμοιρούμε και ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας (ειδικά όσοι είμαστε στα λεγόμενα τουριστικά μέρη).

Επί του απολογισμού σου θα σταθώ κυρίως στα αρνητικά. Έχεις απόλυτο δίκιο για τα οικιστικά και ιδιαίτερα τα εκτρώματα τύπου rooms for rent. Όπως επίσης και τα εισητήρια στα μοναστήρια. Στο Ελαφονήσι, απλά δε πας εν μέσω τουριστικής περιόδου και ιδιαίτερα ΠΣΚ. Πάντως αν είσαι εδώ τους off-μήνες που όμως έχει αρχίσει να έχει σχετικά ζέστη (π.χ. τέλη Απριλίου μέχρι το πολύ μέσα Μαϊου και από τώρα μέχρι και όσο κρατήσει ο καλός καιρός τον Οκτώβριο) το μέρος είναι φανταστικό. Αυτό τώρα είναι εύκολο αν είσαι από εδώ και έχεις αυτήν την επιλογή, καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για κάποιο επισκέπτη. Πάντως σε αυτή τη περίπτωση υπάρχουν δύο-τρεις σχετικές εναλλακτικές που μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Πρώτον να αποφύγεις ΠΣΚ, δεύτερον αν πας να μη μείνεις στη κεντρική παραλία (ακριβώς κάτω από το πάρκινγκ) αλλά να προχωρήσεις δίπλα στο νησάκι και να περάσεις από τη πίσω του μεριά και τρίτον να πας αντί για το Ελαφονήσι, στο Κεδρόδασος που είναι δίπλα (πιο δύσκολη πρόσβαση, μη οργανωμένη παραλία - για μένα πιο όμορφη), απίστευτο μέρος για κάμπινγκ - αν και δυστυχώς αυτά που έγραφα πριν για trip advisor έχουν παίξει και εδώ το ρόλο τους και ορισμένα ιδιαίτερα ΣΚ του Ιουλίου και Αυγούστου μπορεί να είναι και εδώ μπίμπα το μέρος. Μόλις πηγα για μπάνιο (20 Σεπτεμβρίου) και είχε πολύ κόσμο (εδώ το πολύς βέβαια δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την έννοια πολύς όπως είναι στο Ελαφονήσι).

Αντίστοιχα για Πρέβελη και εγώ νομίζω όπως σου έγραψε και ο MOSXRI ότι η παραλία εκεί είναι μετριότατη. Αυτό όμως που πραγματικά αξίζει είναι να μπεις μέσα στο φαράγγι και να αρχίσεις να ανεβαίνεις το ποταμό προς τα πάνω. Θα κάνεις μπάνιο στο ποτάμι και στα καταρρακτάκια που σχηματίζονται, ενώ αν είσαι λίγο παραπάνω κομάντο, το Κουρταλιώτικο φαράγγι είναι πάρα πολύ ωραίο. Στις παραλίες στο νότιο Ρέθυμνο που σου ανέφερε ο MOSXRI εγώ θα πρόσθετα και τη Τριόπετρα και τις Λίγκρες.

Από Λευκά Όρη τί έκανες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom