Νότια Πελοπόννησος με παιδί?

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πρώτα απ'ολα να πω ότι μου αρέσει πολύ η Πελοπόνησος (απλά δεν έχω παει Κορώνη)

Είχα επιλέξει το Γύθειο το 2015 για καλοκαιρινές διακοπές μόνη μου με 3 παιδιά ηλικίας τότε 8,10 και 15.
Είχα μείνει στο Γύθειο επειδη είχα βρει ξενοδοχείο μέσω κοινωνικού τουρισμού και η αλήθεια είναι ότι σαν βάση δεν ήταν άσχημο. Ηταν Ιουλιος δεν ειχαμε πρόβλημα στην στάθμευση. Γυρίζαμε όλη τη μέρα εκτός Γυθείου και το βράδυ είχαμε τα μαγαζιά της παραλίας του Γυθείου για να βγούμε.

Έκανα παρα πολλά χιλιομετρα. Σε απόσταση 3-4 χιλιομέτρων είναι η παραλία του Μαυροβουνίου, μεγάλη παραλία, καθαρή με αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια και ταβέρνες. Εγώ προτιμούσα την παραλία στο Βαθυ, 14 χλμ από το Γύθειο, εξω απο το camping και κάτω από το ξενοδοχείο Vathi http://www.vathihotel.gr/el -

Ωραία παραλία είναι και το Σκουτάρι. Κ

Επίσης μπορεις να πας εκδρομές Αεροπολη - Λιμένι (το αγάπησα - σε μία εβδομάδα πήγα 2 φορές) και σπήλαια Δηρου. Εγώ το έκανα ημερήσια και μετά κατέβηκα Γερολιμένα και γύρισα από Βάθεια και Κοκκάλα. Δυστηχώς φοβηθηκα επειδή ήταν απόγευμα και λιγο άγρια και δεν κατέβηκα στα καλύτερα στο Πόρτο Κάγιο...(άφησα εκκρεμότητα ).

Αλλη μία εκδρομή που εκανα και τους εχει μείνει μέχρι σήμερα είναι η Μονεμβάσια.. μία πρωινή βόλτα στο κάστρο και μετά φύγαμε για Ελαφόνησο..γυρίσαμε νύχτα...

Από Μεσσηνιακή Μάνη ξεχωριστη ειναι η παραλία της Καλογριάς στην Στούπα.
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε από καρδαμυλη, μικρή αλλά όμορφη, να περάσετε οιτυλο, λιμένι, αεροπολη, γερολιμένα, πόρτο καγιο. Η διαδρομη αυτη κ τα χωρια ειναι μαγευτικα! μετά συνεχίζοντας από σκάλα, να περάσετε μέσω νεαπολης ελαφονησο για απόλυτη χαλάρωση . υπέροχη θάλασσα ,ζωή σε άλλους ρυθμούς.
Αυτό ακριβώς είναι το πλάνο! 3-4 μέρες εκεί και 2-3 Κορώνη και τα συναφή!
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πρώτα απ'ολα να πω ότι μου αρέσει πολύ η Πελοπόνησος (απλά δεν έχω παει Κορώνη)

Είχα επιλέξει το Γύθειο το 2015 για καλοκαιρινές διακοπές μόνη μου με 3 παιδιά ηλικίας τότε 8,10 και 15.
Είχα μείνει στο Γύθειο επειδη είχα βρει ξενοδοχείο μέσω κοινωνικού τουρισμού και η αλήθεια είναι ότι σαν βάση δεν ήταν άσχημο. Ηταν Ιουλιος δεν ειχαμε πρόβλημα στην στάθμευση. Γυρίζαμε όλη τη μέρα εκτός Γυθείου και το βράδυ είχαμε τα μαγαζιά της παραλίας του Γυθείου για να βγούμε.

Έκανα παρα πολλά χιλιομετρα. Σε απόσταση 3-4 χιλιομέτρων είναι η παραλία του Μαυροβουνίου, μεγάλη παραλία, καθαρή με αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια και ταβέρνες. Εγώ προτιμούσα την παραλία στο Βαθυ, 14 χλμ από το Γύθειο, εξω απο το camping και κάτω από το ξενοδοχείο Vathi http://www.vathihotel.gr/el -

Ωραία παραλία είναι και το Σκουτάρι. Κ

Επίσης μπορεις να πας εκδρομές Αεροπολη - Λιμένι (το αγάπησα - σε μία εβδομάδα πήγα 2 φορές) και σπήλαια Δηρου. Εγώ το έκανα ημερήσια και μετά κατέβηκα Γερολιμένα και γύρισα από Βάθεια και Κοκκάλα. Δυστηχώς φοβηθηκα επειδή ήταν απόγευμα και λιγο άγρια και δεν κατέβηκα στα καλύτερα στο Πόρτο Κάγιο...(άφησα εκκρεμότητα ).

Αλλη μία εκδρομή που εκανα και τους εχει μείνει μέχρι σήμερα είναι η Μονεμβάσια.. μία πρωινή βόλτα στο κάστρο και μετά φύγαμε για Ελαφόνησο..γυρίσαμε νύχτα...

Από Μεσσηνιακή Μάνη ξεχωριστη ειναι η παραλία της Καλογριάς στην Στούπα.
Χαίρομαι πολύ που το πλάνο που έχω στο μυαλό μου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...Από φωτογραφίες ερωτεύτηκα το Λιμένι, γενικά με τραβάει πολύ η ιστορία της περιοχής...Εμείς είμαστε τριμελής οικογένεια (η κόρη μας είναι 5 ετών κι ευτυχώς μαθημένη στα χιλιόμετρα!) και ξεκινάμε από Σέρρες!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Γι αυτό τόνισα την οικογενειακή μου κατάσταση..κι εγώ τα έχω μάθει τα παιδια στα χιλιομετρα.. θα περάσετε πολύ όμορφα. Μυστικό για μένα..πρωινό ξύπνημα και μετά χωρίς άγχος και μία και δύο στάσεις...δεν πειράζει να βγούμε και εκτός προγράμματος..δεν πειράζει και να χαθούμε, μπορεί να ανακαλύψουμε κάτι άλλο!

Η βαρκούλα που έχω στο αβαταρ μου ειναι από το Λιμένι :)
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γι αυτό τόνισα την οικογενειακή μου κατάσταση..κι εγώ τα έχω μάθει τα παιδια στα χιλιομετρα.. θα περάσετε πολύ όμορφα. Μυστικό για μένα..πρωινό ξύπνημα και μετά χωρίς άγχος και μία και δύο στάσεις...δεν πειράζει να βγούμε και εκτός προγράμματος..δεν πειράζει και να χαθούμε, μπορεί να ανακαλύψουμε κάτι άλλο!

Η βαρκούλα που έχω στο αβαταρ μου ειναι από το Λιμένι :)
Μακάρι τελικά να τα καταφέρουμε.. Είναι μεγάλο και αρκετά κοστοβόρο ταξίδι.. Η αλήθεια είναι ότι το προσπαθούμε πολύ από οικονομικής άποψης!
 

Ntinoulat

Member
Μηνύματα
46
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είχα θέσει το θέμα
https://www.travelstories.gr/community/threads/Νότια-Πελοπόννησος-με-παιδί.58922/

και αναρωτιόμουν αν αξίζει η Νότια Πελοπόννησος με παιδί. Ο κύβος ερρίφθη, τον Ιούλιο θα είμαστε εκεί! Θέλω να ρωτήσω, ο δρόμος Αρεόπολη- Γύθειο και Αρεόπολη- Καρδαμύλη πώς είναι; Βγαίνει τη νύχτα; Λογικά θα μείνουμε στην ευρύτερη περιοχή της Αρεόπολης (ερωτεύτηκα το ξενοδοχείο Πανδώρα στον Πύργο Δυρού) αλλά θα ήθελα τουλάχιστον ένα βράδυ να βγούμε στο Γύθειο ή/ και την Καρδαμύλη..
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σας παιδιά..θα ήθελα να σας ρωτήσω για διακοπές στη Πελοπόννησο βολευει περισσότερο να μείνουμε Καρδαμύλη η Καλαμάτα η Αεροπολη; Θέλω οπωσδήποτε να επισκεφτώ το Λιμένι αλλά θέλω να είμαι κάπου στη μέση για να πάω και πολυμνιο και παραλία φονεα και καλόγρια..είμαστε δυο οικογένειες που έχουμε παιδάκια τεσσάρων χρονων
 

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τις προτάσεις για παραλίες και ταβέρνες στην Κορώνη και στην γύρω περιοχή.
Ιδανικά φιλικά προς παιδιά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom