Γερμανία Ξαφνική Αυγουστιάτικη απόδραση στο Βερολίνο

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ

Είχα ακούσει τόσα και τόσα γι αυτήν την πόλη πού .....όφειλα να την επισκεφτώ....
Μέσα από την αφήγηση μου δε θα σας κουράσω με αναλύσεις και περιγραφές αξιοθεάτων και μνημείων....άλλωστε αυτά περιγράφονται λεπτομερώς και σε όλους τους ταξιδιωτικούς οδηγούς.Θα επικεντρωθώ περισσότερο σε σημεία,τοποθεσίες,πράγματα που μου έκαναν ιδιαίτερη θετική η και αρνητική εντύπωση και θα σας μεταφέρω το συναίσθημα που μου έβγαλε αυτή η πόλη μέσα από τις διαδρομές και βόλτες που επέλεξα για να την εξερευνήσω.... Είχα στη διάθεση μου 4 σχεδόν ολόκληρες μέρες(4 διανυκτερεύσεις)Ξεκινάμε λοιπόν....
( αξίζει να σημειωθεί ότι παρ ότι η απόφαση γι αυτήν την εκδρομή ήταν πολύ ξαφνική,4 μέρες πρίν το ταξίδι,πρόλαβα να διαβάσω αποσπάσματα από ιστορίες και να πάρω αρκετές πρακτικές και χρήσιμες πληροφορίες για το Βερολίνο)

Πρώτη μέρα:η πρώτη επαφή με την πόλη από τα παράθυρα του πούλμαν καθώς απομακρυνόμασταν από το αεροδρόμιο και μπαίναμε στο δυτικό Βερολίνο....πράσινο!πολύ πράσινο!...μεγάλες εκτάσεις,νάσου και ο ποταμός σε κάποια φάση....όμορφες εικόνες!
Ο καιρός ειδυλλιακός γύρω στούς 22-23 βαθμούς με συννεφιά ,ότι έπρεπε για ξενάγηση πριν καταλήξουμε στο ξενοδοχείο μια και ήταν αρκετά νωρίς, 12 το μεσημέρι.
Στάση στο παλάτι Charlottenburg,το είδαμε απ έξω μόνο....και συνεχίσαμε την πορεία μας τώρα πλέον για τα καλά μέσα στο δυτικό Βερολίνο.Εντυπωσιακό το¨πάντρεμα¨ρυθμών που συναντά κανείς όσον αφορά την αρχιτεκτονική των κτιρίων...μπαρόκ,μοντέρνο,μεταμοντέρνο,εκεί που βλέπεις μουντά άχρωμα κτίρια παραδίπλα βλέπεις ένα κτιριακό συγκρότημα με μπαλκόνια και περιγράμματα χρωματιστά...μπλέ,κίτρινα,κόκκινα.Μεγάλοι δρόμοι ,πολύ......άπλα,μεγάλα πεζοδρόμια και ήδη αρχίζω να αποκομίζω μια πρώτη άποψη για την πόλη,την βρήκα κάπως χαοτική...
Ο ξεναγός μας επισήμανε σαν θετικό το γεγονός αυτής της απλωχοριάς που διακρίνει την πόλη,λέγοντας μας ότι μέσα από την τόση άπλα ο άνθρωπος νοιώθει ότι έχει περισσότερο ζωτικό χώρο γύρω του,ότι ο χώρος του ανήκει με αποτέλεσμα να ...ανοίγει και η ψυχή του και να μη νοιώθει εγκλωβισμένος και σφιγμένος όπως πχ στις δικές μας πόλεις(συγχωρέστε με που εγώ ένοιωσα το εντελώς αντίθετο!χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βρήκα ενδιαφέρουσα την πόλη...είμαστε ακόμα στην αρχή)

Μπήκαμε στήν Kurfurstendamm(οδός που είχε αίγλη και ήταν στις δόξες της πριν την ενοποίηση δυτικού και ανατολικού Βερολίνου),εμπορικός δρόμος χωρίς κάτι ιδιαίτερο,εκτός από την βομβαρδισμένη εκκλησία(θα αναφερθώ αργότερα)και συνεχίσαμε πρός πλατεία Βυτεμβέργης...Wittenbergplatz όπου βρίσκεται ο πρώτος,ο πιο παλιός σταθμός του μετρό ηλικίας 118 ετών!!Στη συνέχεια μπήκαμε στην λεωφόρο 17ης Ιουνίου,επιβλητική ,πολύ φαρδιά με μεγάλα πεζοδρόμια και ειδικούς ποδηλατόδρομους σ αυτά(ποδηλατόδρομοι υπάρχουν παντού!!),λεωφόρος που περνάει μέσα από το μεγαλύτερο πάρκο του Βερολίνου το Tiergarten,με τη στήλη της Νίκης στο μέσον,περάσαμε από το επίσης εντυπωσιακό! κτίριο του κοινοβουλίου με την θολωτή οροφή και ....μια στάση στην πύλη του Βραδεμβούργου,εντυπωσιακή..!Συνεχίσαμε προς περιοχή chekpoint Charlie(έχουμε περάσει πλέον στο ανατολικό Βερολίνο) και μνημείο ολοκαυτώματος...εκεί πραγματικά ανατριχιάζεις...πιάνεται η ψυχή σου..Ο αρχιτέκτονας ο οποίος συνέλαβε αυτή την ιδέα νομίζω ότι πέτυχε το σκοπό που ήθελε...2751 συμπαγείς ;τσιμεντέντιες κατασκευές (δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω)ανισουψείς,σε έδαφος το οποίο επίσης δεν είναι ομαλό και επίπεδο αλλά κάνει κυλάνσεις ,έτσι ώστε καθώς προχωράς ανάμεσα τους και χάνεσαι σ αυτόν τον λαβύρινθο ναι αισθανθείς έστω στο ελάχιστο την απόγνωση που ένοιωθαν οι Εβραίοι όταν έρχονταν αντιμέτωποι με τον θάνατο....
Ιστορία του τείχους,φωτογραφικό υλικό,τμήματα τείχους(όπως ακριβώς ήταν) που έχουν απομείνει σε ένα μόνο σημείο της πόλης.....και συνεχίσαμε προς κοινοβούλιο,μετά μπήκαμε στην Under den Linden με κατεύθυνση το νησί των μουσείων.....
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το νησί των μουσείων,ένα από τα μεγαλύτερα ανά τον κόσμο συγκροτήματα,αποτελούμενο από 5 διαφορετικά μουσεία με πιο γνωστό και εξέχουσας σημασίας το μουσείο της Περγάμου όπου και πήγαμε....
Δεν έχω λόγια να περιγράψω το τι ένοιωσα!!!,όχι μόνο εγώ αλλά και όλοι μας,συγκίνηση,έκσταση,δέος μπροστά στους τόσους εκπληκτικούς θησαυρούς...αρχαία Πέργαμος,Μίλητος,Βαβυλώνα...και όλα αυτά δικά μας αρχαιοελληνικά ευρήματα....
Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε και η ξενάγηση,και κατευθυνθήκαμε προς τα ξενοδοχεία..

Το βράδυ της ίδιας μέρας αποφασίσαμε με την παρέα μου να κάνουμε μια βόλτα στην Friedrichstrasse την περιβόητη οδό με τα φιρμάτα μαγαζιά,τις εντυπωσιακές βιτρίνες κλπ,μ άφησε παντελώς αδιάφορη,και συνεχίσαμε περπατώντας προς την περιοχή Nikolaiviertel(είχα διαβάσει γι αυτήν ότι άξιζε για βραδυνή βόλτα),πολύ κοντά και στο όμορφο κόκκινο κτίριο του δημαρχείου.
Πράγματι η περιοχή αυτή μου άρεσε ιδιαίτερα και σίγουρα θα την επισκεπτόμουν και με το φώς της μέρας....γραφικότατη,ατμοσφαιρική με πολλά ρεστωράν,καφέ,πολλά δέντρα και πράσινο γύρω γύρω....Καθήσαμε λοιπόν για φαγητό σ ένα απ αυτά τα εστιατόρια,αλλά όσο μας άρεσε το όλο τοπίο τόσο δυσαρεστηθήκαμε από το γεγονός ότι δεν υπήρχε κατάλογος στ αγγλικά,η σερβιτόρα μιλούσε ελάχιστα αγγλικά και ήταν αγενής,ενοχλήθηκε πολύ επειδή καθυστερούσαμε να παραγγείλουμε...εμ τι να παραγγείλουμε απ αυτά που δεν καταλαβαίναμε;;τέλος πάντων...κύλησε η βραδυά και πάει πέρασε η πρώτη μέρα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεύτερη μέρα:η παρέα μου επιλέγει να μετέχει σε εκδρομές εκτός Βερολίνου με το γκρούπ,εγώ επιλέγω να μείνω και να περιπλανηθώ στο Βερολίνο.
Το ξενοδοχείο μας στην Potsdamer Platz,πολύ καλό κεντρικό σημείο ώστε να έχω εύκολη πρόσβαση και στην δυτική και στην ανατολική πλευρά και σε απόσταση μόλις 10 λεπτών με τα πόδια από την πύλη του Βραδεμβούργου,αλλά κατά τ άλλα τι να πώ γι αυτή την πλατεία;;οι ουρανοξύστες,αυτές οι σούπερ μοντέρνες γυάλινες ψυχρές κατασκευές,Sonycenter κλπ όχι μόνο μ άφησαν αδιάφορη αλλά ίσως με... ψυχοπλάκωσαν κι όλας,δε μου γεννήθηκε καν η περιέργεια να μπω να δώ από κοντά κάποιο απ αυτά τα κτίρια παρ όλο που έμενα εκεί δίπλα....απλά τα προσπερνούσα.

Ηθελα να ξεκινήσω τη μέρα μου από την Αlexander platz,τι πιο απλό σκέφτηκα να πάρω το μετρό(είχα ήδη αγοράσει την citytour card για 3 μέρες που μου επέτρεπε να χρησιμοποιώ όλα τα μέσα μεταφοράς)
Κατεβαίνω λοιπόν στο σταθμό της Potsdamer....και επί ένα τέταρτο περίπου προσπαθούσα να βγάλω άκρη κρατώντας το χάρτη στα χέρια μου...ταμπέλες μόνο στα γερμανικά...και οι υπάλληλοι δεν ξέραν αγγλικά..άλλο το S,άλλο το U,ένα μπέρδεμα,το βρήκα πολύπλοκο το όλο σύστημα(και υποτίθεται έχω μια εμπειρία από μετρό πολλών άλλων πόλεων)και εκεί που ήμουν έτοιμη να επιβιβαστώ κάπου,ρωτώντας μια γερμανίδα που ήξερε λίγα αγγλικά μου λέει είσαι σε λάθος θέση,πρέπει να βγείς έξω απο την πλατεία,γύρω γύρω να πας στο U,στον υπόγειο,γιατί εκεί που βρισκόμουν ήταν ο υπέργειος....Ορκίστηκα να μην ξαναμπώ στο μετρό τους,ευτυχώς είχα πάρει τις πληροφορίες μου για τα λεωφορεία 100 και 200,ανακάλυψα κάποιες στάσεις που με βόλευαν κοντά στο ξενοδοχείο,και απο κει κι έπειτα ποδαράκια και λεωφορεία...σίγουρα πράματα...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Θα συμφωνησω ως προς την Potsdamer Platz. Απο τα τελευταια στη λιστα με τα ομορφα πραγματα του Βερολινου (αν και ειναι must-see).
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πρώτη και τελευταία λοιπόν μετακίνηση μου με το μετρό και στάση στην Alexander platz με τον πύργο της τηλεόρασης στό κέντρο,δεν μ εντυπωσίασε...,παίρνω το δρόμο προς την εβραική συνοικία,Ηackescher Markt,μεγάλη περιοχή με επίκεντρο τον ομώνυμο σταθμό του υπέργειου S.
Απο που να ξεκινήσω και που να πάω,αφήνομαι να περιπλανηθώ μέσα σε δρόμους και σοκάκια και ανακαλύπτω σιγά σιγά τη μαγεία,αυτό το...κάτι άλλο αυτής της ιδιότυπης περιοχής που σημειωτέον είναι από τις πιο δημοφιλείς του Βερολίνου για νυχτερινή διασκέδαση!Καθώς βαδίζω πάνω στην Οranienburger strabe αντικρύζω και το κτίριο της καινούργιας Συναγωγής με τον χρυσό επιβλητικό τρούλλο....
Η περιοχή γεμάτη από ρεστωράν,καφέ,μπαράκια,σινεμά,καμπαρέ...τα πάντα ...ένας αχταρμάς διαφόρων εθνικοτήτων και για όλα τα γούστα,starbukks καφέ,ιρλανδένζικη πάμπ,ιταλικά εστιατόρια κλπ,ένας ευχάριστος αχταρμάς!πολύ ζωντάνια και ατμόσφαιρα!Τα περισσότερα απ αυτά τα μαγαζιά φιλοξενούνται στις καμάρες κάτω από τη γέφυρα απ όπου περνάει ο υπέργειος σιδηρόδρομος,στην πλατεία δε που βρίσκεται ο ομώνυμος σταθμός του τραίνου γίνεται ...χαμός από φαγάδικα,τραπέζια παντού,κοσμοσυροή....Προχωράω ακολουθώντας την πορεία της γέφυρας με μέτωπο το ποτάμι και βλέπω ότι καθώς φτάνω στο ποτάμι βρίσκομαι ουσιαστικά απέναντι απο την πλάγια πλευρά του νησιού των μουσείων,είναι ένα όμορφο σημείο με τα καφέ και τα ρεστωράν στις καμάρες,μπροστά ακριβώς υπάρχει πάρκο και μέσα σ αυτό σεζ λογκ απο τα ρεστωράν για να καθήσεις εκεί αν θέλεις,κι έχεις δίπλα σου το ποτάμι με θέα τα μουσεία.

Μετά απο μια σύντομη στάση εκεί, ξανά πίσω,μέσα στους δρόμους και στις πλατείες και κατευθύνομαι πρός το μουσείο της Αννας Φράνκ(υπάρχουν διευκρινιστικές ταμπέλες στις διασταυρώσεις των δρόμων για τα περισσότερα αξιοθέατα)επι της οδού Rosenthaler.Eίχα την εντύπωση από όσα μου είχαν πεί φίλοι που το είχαν επισκεφθεί αλλά και από τα λεγόμενα του ξεναγού μας ότι στο κτίριο που θα έβλεπα είχε ζήσει η Αννα Φρανκ κάποια χρόνια....Λάθος!
Πρόκειται για ένα στενό σαν μια εσωτερική αυλή που απαρτίζεται γύρω γύρω από πολύ παλιά κτίρια,κουλτουριάρικος χώρος με ένα καφέ στο ισόγειο(και μάλιστα πολύ φτηνές τιμές ,καφεδάκι μέ 1,5 και 2 ευρώ!),διάφορες αφίσες και ζωγραφιές τριγύρω,ανεβαίνω στο κτίριο που έγραφε απ έξω Αννα Φράνκ και πιάνοντας κουβέντα με την υπεύθυνη μαθαίνω ότι το κτίριο,ο χώρος αυτός δεν έχει ουσιαστική σχέση...με την ίδια,δεν έζησε εδώ!!είναι ένα παλιό κτιριακό συγκρότημα που φιλοξενεί εκθεσιακό υλικό αφιερωμένο στη ζωή της με φωτογραφίες και το προσωπικό της ημερολόγιο να δεσπόζει στό κέντρο της έκθεσης!Πολύ ενδιαφέρουσα η έκθεση! Γεννημένη η Αννα Φράνκ στην Φρανκφούρτη το 1929 από εβραίους γονείς μετανάστευσε με την οικογένεια της στο Αμστερνταμ το 1933 όπου μετά την εισβολή των γερμανών εκεί κρυμμένη σ ένα καταφύγιο έγραψε το προσωπικό της ημερολόγιο θέτοντας ερωτήματα για τις αξίες της ζωής,για ελευθερία,για πολέμους,για το μέλλον,θέματα δηλ που μας απασχολούν σαφώς και σήμερα.....(πέθανε σε ηλικία 15 ετών!)
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στην Oranienburger πηγες πρωι η βραδυ?? Μαλλον πρωι,αλλιως θα παρατηρουσες και κατι αλλο που βγαζει ματι......Και δεν εννοω τα μαγαζια και τον τρουλο της Συναγωγης:shock::shock:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στην Oranienburger πηγες πρωι η βραδυ?? Μαλλον πρωι,αλλιως θα παρατηρουσες και κατι αλλο που βγαζει ματι......Και δεν εννοω τα μαγαζια και τον τρουλο της Συναγωγης:shock::shock:
΄

Ξαναπήγα βράδυ αλλά προς την πλατεία γύρω από το σταθμό και προς το ποτάμι ,στην Oranienburger συγκεκριμένα όχι όχι,τι είχε;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Oranienburger πηγες πρωι η βραδυ?? Μαλλον πρωι,αλλιως θα παρατηρουσες και κατι αλλο που βγαζει ματι......Και δεν εννοω τα μαγαζια και τον τρουλο της Συναγωγης:shock::shock:
Κοίτα, κι εγώ την πέρασα το χειμώνα όλη βράδυ από τη μια άκρη ως την άλλη, αλλά αν δεν ήξερα για τι να ψάξω δεν θα παρατηρούσα τίποτα... Πολύ χαλαρά πράματα....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αφήνω πίσω μου την HackeschrMarkt και κατευθύνομαι προς τον καθεδρικό ναό.Εντυπωσιακός,επιβλητικός,μ έναν αναγεννησιακού τύπου κεντρικό τρούλλο περιστοιχισμένο από τέσσερεις πύργους και με πλούσιο εσωτερικό διάκοσμο,αν θέλει κανείς ανεβαίνει και βλέπει την πόλη από ψηλά....δεν το έκανα.
Διασχίζω την Karl-Liebknech και περνάω απέναντι,μια σύντομη στάση επίσκεψη σ ένα από τα παλαιότερα κτίρια της πόλης,την εκκλησία Marienkirche(χρονολογούμενη από το 1270) που βρίσκεται στην άκρη ενός όμορφου μεγάλου πάρκου με ένα συντριβάνι στο κέντρο,neptune fountain(1886).Ευχάριστος περίπατος διαμέσου του πάρκου και φτάνω στην περιοχή Nikolaiviertel όπου είχαμε καθήσει το προηγούμενο βράδυ.
Πρόκειται για την πιο παλιά συνοικία του Βερολίνου που αναπτύχθηκε γύρω από την εκκλησία Nikolaikirche η οποία πρωτοχτίσθηκε στα μέσα του 13 αιώνα(εξ ίσου παλιά όπως και η Marienkirche)αλλά καταστράφηκε κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και ξαναχτίσθηκε πολλές φορές,το ίδιο συνέβη και με τα σπίτια τριγύρω που χρονολογούνται από το μεσαίωνα,καταστράφηκαν και ξαναφτιάχτηκαν διατηρώντας όμως το αρχικό στυλ.
Γραφικότατη περιοχή με τα μικρά διώροφα και τριώροφα σπίτια,διάφορα μαγαζιά με αντίκες,σουβενίρ,εστιατόρια,καφέ....ατμοσφαιρικό τοπίο!
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ότι πρέπει για μιά στάση στην όμορφη πλατεία Nikolai,σ ένα από τα ρεστωράν κατά μήκος του ποταμού Spree και μετά επιστροφή προς ξενοδοχείο....
Περπάτημα κατά μήκος του ποταμού,έχοντας στα δεξιά μου το πάρκο,βγαίνω στη λεωφόρο Karl-Liebknecht,περνάω τη γέφυρα του παλατιού που θεωρείται η ωραιότερη γέφυρα και μπαίνω στην Unter den Linten που νομίζω είναι η πιο μεγαλοπρεπής λεωφόρος,η πιο πλούσια σε αξιοθέατα και ευχάριστη για βόλτα...βλέπω την Όπερα με τα καφέ-ρεστωράν στην ομώνυμη πλατεία,το Πανεπιστήμιο Humboldt,την Παλιά Βιβλιοθήκη κλπ και φτάνω στην Πύλη του Βραδεμβούργου.
Το απόγευμα της ίδιας μέρας συνάντηση,γνωριμία με την "Τίτα" μας!!την ανταποκρίτρια μας στο Βερολίνο,πολύ ευχάριστη συνάντηση,καθήσαμε στο καφέ Εinstein! επί της Unter den Linden.Η "Τίτα" ευγενέστατη ,χαμογελαστή,ο ενθουσιασμός και η ζωντάνια που αποτυπώνονται στον γραπτό της λόγο χαρακτηρίζουν την "Τίτα"και όταν την γνωρίσεις από κοντά!Σ΄αυτό το καφέ έφαγα και μια πολύ νόστιμη τάρτα φρούτων.Έτσι όμορφα κύλησε και τελείωσε η δεύτερη μέρα!
 

Attachments

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κοίτα, κι εγώ την πέρασα το χειμώνα όλη βράδυ από τη μια άκρη ως την άλλη, αλλά αν δεν ήξερα για τι να ψάξω δεν θα παρατηρούσα τίποτα... Πολύ χαλαρά πράματα....
Μαλλον κρυωναν οι κοπελες και ειπαν να κατσουν να δουλεψουν σπιτι:haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τρίτη μέρα:Ζέστη σήμερα,πολύ ζέστη,έφτασε μέχρι 34 βαθμ!(η πιό ζεστή μέρα του χρόνου,απ ότι μας είπαν)ήταν ανάγκη;;Ευτυχώς είχα προγραμματίσει για σήμερα πάρκα και κήπους...μόνο γι αυτά ήταν.....
Πίσω από την Potzdamer platz βρίσκεται το μεγαλύτερο πάρκο της πόλης,το Τiergarten,τεράστιο σε έκταση,χώρος που αρχικά κατά τον 16ο αιώνα χρησίμευε σαν βασιλικό κυνηγετικό πάρκο και πολύ αργότερα άνοιξε και για το κοινό.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom