Ισπανία Ξενοδοχεία και πληροφορίες Τενερίφη?

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Χρησιμότατες οι πληροφορίες σου!
Θα το αφήσω να το αποφασίσω εκεί (απ'ότι είδα οι εκδρομές αυτές προσφέρονται από αρκετά γραφεία και το πρόγραμμα είναι παρεμφερές οπότε θα το διαμορφώσω δυναμικά :) ). Όσο για τη σπηλιά, έχω κλειστοφοβία οπότε ούτε απ'έξω δε θέλω να περάσω :bleh:.
Η φύση είναι σημαντικός παράγοντας για τα ταξίδια μου οπότε χαίρομαι αν και ήδη έχω αρκετές προσδοκίες από το νησί!
 

Anna_sid29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Σκέφτομαι να ταξιδέψω στα καναρια νησιά με μια φίλη μου! Εάν έχει πάει κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για το ποιος μηνας είναι καλύτερα να πάμε;;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γενικά έχει ήπιο καιρό όλο το χρόνο(και τον χειμώνα).Το καλοκαίρι φυσικά έχει και πολύ κόσμο.Τι ακριβώς θέλετε εσείς και σας ενδιαφέρει να κάνετε;
 

Anna_sid29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γενικά έχει ήπιο καιρό όλο το χρόνο(και τον χειμώνα).Το καλοκαίρι φυσικά έχει και πολύ κόσμο.Τι ακριβώς θέλετε εσείς και σας ενδιαφέρει να κάνετε;
Έχουμε 2 εισιτήρια για 8 μερες για Τενερίφη ανοιχτά για 1 χρόνο και δεν ξέρουμε πότε αξίζει να πάμε και θα θέλαμε να έχει ζέστη για να επισκεφτούμε τις παραλίες και γενικά να γυρίσουμε τα καναρια νησιά!!! Δεν είναι επικίνδυνα να ταξιδέψουμε μόνες μας χωρίς γκρουπ;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Έχουμε 2 εισιτήρια για 8 μερες για Τενερίφη ανοιχτά για 1 χρόνο και δεν ξέρουμε πότε αξίζει να πάμε και θα θέλαμε να έχει ζέστη για να επισκεφτούμε τις παραλίες και γενικά να γυρίσουμε τα καναρια νησιά!!! Δεν είναι επικίνδυνα να ταξιδέψουμε μόνες μας χωρίς γκρουπ;;

Το θέμα αυτό το είδες;

Ισπανία - Ξενοδοχεία και πληροφορίες Τενερίφη?

Δεν πιστεύω ότι είναι επικίνδυνο να πάτε μόνες.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Έχουμε 2 εισιτήρια για 8 μερες για Τενερίφη ανοιχτά για 1 χρόνο και δεν ξέρουμε πότε αξίζει να πάμε και θα θέλαμε να έχει ζέστη για να επισκεφτούμε τις παραλίες και γενικά να γυρίσουμε τα καναρια νησιά!!! Δεν είναι επικίνδυνα να ταξιδέψουμε μόνες μας χωρίς γκρουπ;;
Ισπανία είναι, γιατι να είναι επικίνδυνο. Τώρα για την εποχή, εγώ είχα πάει Μαρτιο και ήταν πολύ καλά, καναμε και μπάνιο. Φαντάζομαι και το φθινόπωρο θα είναι εξισου καλός ο καιρός, εξάλλου όπως αναφέρθηκε έχει ολο το χρόνο ζέστη. Θεωρώ ότι δεν αξίζει να ξεκινήσει κανείς καλοκαίρι από Ελλάδα να πάει στην Τενερίφη μιας και έχει πολύ κόσμο και οι παραλίες δεν είναι ανώτερες από τις ελληνικές...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Είχα πάει Δεκέμβριο, στο νότιο τμήμα του νησιού μπορούσες να κάνεις μπάνιο (αν και είχε κυματάκι), στο βόρειο δε θα το λεγα. Θερμοκρασίες όχι πολύ υψηλές, γύρω στους 25 βαθμούς. Για μένα, χωρίς να έχω εμπειρία από άλλο κανάριο, αξίζει να πάτε χειμώνα, σαν ένα διάλειμμα από το κρύο, γιατί κατα τ'άλλα θα συμφωνήσω οι παραλίες εκεί δεν είναι και φανταστικές (στην Τενερίφη ξαναλέω). Το νησί βέβαια έχει αρκετή φύση και αξίζει να του αφιερώσετε κάποιες μέρες. Επικίνδυνα δεν είναι σε καμία περίπτωση.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχουμε 2 εισιτήρια για 8 μερες για Τενερίφη ανοιχτά για 1 χρόνο και δεν ξέρουμε πότε αξίζει να πάμε και θα θέλαμε να έχει ζέστη για να επισκεφτούμε τις παραλίες και γενικά να γυρίσουμε τα καναρια νησιά!!! Δεν είναι επικίνδυνα να ταξιδέψουμε μόνες μας χωρίς γκρουπ;;

Επικίνδυνα δεν είναι αν εξαιρέσεις τους μεθυστακες βρετανους αλλά φαντάζομαι αν βρεθείτε σε κάποιο απ'τα μέρη που πηγαίνουν θα φύγετε κατευθείαν.

Αν σας ενδιαφέρουν οι παραλίες η Τενερίφη δεν είναι καλή επιλογή. Οι καλές της είναι με μαύρη άμμο και δεν είναι εύκολα προσβασιμες. Την Τενερίφη θα σας την πρότεινα αν σας αρέσουν τα φυσικά πάρκα και να δείτε αποικιοκρατικου στυλ πόλεις των Ισπανων χωρίς να πάτε μέχρι τη λατ. Αμερική.

Η fuerteventura έχει τις καλύτερες παραλίες. Δεν έχει όμως όμορφη φύση και ωραίες πόλεις.

Γκραν Καναρια έχει παρόμοια στοιχεία με Τενερίφη αλλά με καλύτερες παραλίες με χρυσή άμμο βλέπε αμμοθινες maspalomas.

Εμένα η αδυναμία μου είναι το lanzarote με λευκά σπίτια με πράσινες πόρτες και παράθυρα, καταπληκτικό πάρκο με ηφαίστεια timanfaya και αρκετά εντυπωσιακές παραλίες. Σε απόσταση αναπνοής έχει και το μικρό νησάκι χωρίς άσφαλτο la graciosa. Υστερούν στο πράσινο αυτά τα μέρη.

Με 8 μέρες θα συνδυαζα 2 απ'αυτα τα νησιά ανάλογα τα γούστα.
 

Anna_sid29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επικίνδυνα δεν είναι αν εξαιρέσεις τους μεθυστακες βρετανους αλλά φαντάζομαι αν βρεθείτε σε κάποιο απ'τα μέρη που πηγαίνουν θα φύγετε κατευθείαν.

Αν σας ενδιαφέρουν οι παραλίες η Τενερίφη δεν είναι καλή επιλογή. Οι καλές της είναι με μαύρη άμμο και δεν είναι εύκολα προσβασιμες. Την Τενερίφη θα σας την πρότεινα αν σας αρέσουν τα φυσικά πάρκα και να δείτε αποικιοκρατικου στυλ πόλεις των Ισπανων χωρίς να πάτε μέχρι τη λατ. Αμερική.

Η fuerteventura έχει τις καλύτερες παραλίες. Δεν έχει όμως όμορφη φύση και ωραίες πόλεις.

Γκραν Καναρια έχει παρόμοια στοιχεία με Τενερίφη αλλά με καλύτερες παραλίες με χρυσή άμμο βλέπε αμμοθινες maspalomas.

Εμένα η αδυναμία μου είναι το lanzarote με λευκά σπίτια με πράσινες πόρτες και παράθυρα, καταπληκτικό πάρκο με ηφαίστεια timanfaya και αρκετά εντυπωσιακές παραλίες. Σε απόσταση αναπνοής έχει και το μικρό νησάκι χωρίς άσφαλτο la graciosa. Υστερούν στο πράσινο αυτά τα μέρη.

Με 8 μέρες θα συνδυαζα 2 απ'αυτα τα νησιά ανάλογα τα γούστα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!! Επειδη μας αρέσει η εξερεύνηση θα τα επισκεφθούμε σίγουρα αυτά που μας είπες!!! 😁😁😁😁
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Δεν τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας, ας το ξεκαθαρίσουμε πρώτα πρώτα. Είναι σαν να είσαι σε ένα ελληνικό νησί τύπου Ρόδου ή Κέρκυρας το καλοκαίρι (όχι τόσο όμορφα βέβαια...)
Όσον αφορά στον καιρό, μην το φοβάστε όλο τον χρόνο. Είναι σαν μόνιμη άνοιξη. Ακόμη και Δεκέμβρη, μπαίνεις στη θάλασσα, είναι λίγο κρύα βέβαια (Ατλαντικός) αλλά παλεύεται.
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
@Señor_Nada Μας έψησε αυτό που είπες για Λανζαρότε...
Λοιπόν, μετά πολλής σκέψης και μπρος-πίσω σε διάφορους προορισμούς, ψηθήκαμε οικογενειακώς για άλλη μια φορά για Κανάρια. Συγκεκριμένα Fuerteventura (5 μέρες) & Lanzarote (7 μέρες) τα Χριστούγεννα του 2021-Πρωτοχρονιά 22!
Κανένα έξτρα Τιπ για αυτά τα δύο? Εννοείται και για La Graciosa.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
@Señor_Nada Μας έψησε αυτό που είπες για Λανζαρότε...
Λοιπόν, μετά πολλής σκέψης και μπρος-πίσω σε διάφορους προορισμούς, ψηθήκαμε οικογενειακώς για άλλη μια φορά για Κανάρια. Συγκεκριμένα Fuerteventura (5 μέρες) & Lanzarote (7 μέρες) τα Χριστούγεννα του 2021-Πρωτοχρονιά 22!
Κανένα έξτρα Τιπ για αυτά τα δύο? Εννοείται και για La Graciosa.
Επειδή γράφεις ότι έχετε ξαναπάει προφανώς γνωρίζεις κάποια πράγματα, αλλά θα απαντήσω πιο γενικά σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος. Δεν γνωρίζω πως είναι ο καιρός την περίοδο που θέλετε να πάτε κι αν παλεύεται η θάλασσα απ'το κρύο.

Κατα τ'άλλα για Fuerteventura προτείνω παραλία corralejo με αμμοθίνες που καταλήγουν σε παραλία και απέραντη παραλιάρα morro jable. Σε τιμές θύμαμαι ήταν το πιο ακριβό απ'τα Κανάρια σε φαγητά και ποτά. Πάνε πολλά χρόνια όμως ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Για Lanzarote αν διαβάσεις την ιστορία μου θα δεις προτάσεις και από άλλα μέλη. Ιδανικά θέλει αμάξι. Το πάρκο Timanfaya δεν χανεται και η παραλία famara αξίζει επίσκεψη ακόμα και αν δεν θέλετε να κάνετε μπάνιο μόνο για να δείτε το τοπίο. Το νότιο κομμάτι του νησιού μαζεύει βορειοευρωπαίους με ότι αυτό συνεπάγεται. Για La Graciosa τα έχω γράψει στην ιστορία μου, χαμογελάω μόνο που την θυμάμαι!

Θα πρότεινα να πάτε αεροπορικώς από Lanzarote σε Fuerteventura, ο ωκεανός δεν αστειεύεται. Ακόμα και η μικρή διαδρομή Lanzarote - La Graciosa μπορεί να είναι ζόρικη. Αν έχετε και μικρά παιδιά ειδικά καλύτερα με αεροπλάνο. Έχω κάνει το Santa Cruz de Tenerife - Agaete με πλοίο κι ένιωσα σαν να είμαι σε λουνα παρκ!

Καλά να περάσετε και θα χαιρόμουν να διαβάσω εντυπώσεις! Πάνε πολλά χρόνια που έχω πάει και έχω περιέργεια πως είναι τώρα αυτά τα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom