Ηνωμένο Βασίλειο Ξενοδοχείο στο Λονδίνο

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Πρόσεξα ότι για την περιοχή που κοιτάω, το Holiday Inn έχει αρκετά καλή τιμή τουλάχιστον για μη επιστρέψιμη τιμή. Αν γίνει κράτηση με τέτοιους όρους θα την κάνω όσο τον δυνατόν αργότερα μπορέσω, τέτοιες τιμές πάντως δίνει και για Μάρτιο - Απρίλιο.
Booking.com: Holiday Inn London Kensington Forum, London, United Kingdom - 243 Guest reviews. Book your hotel now!

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ?? Κοιτάω και τα reviews στο tripadvisor αλλά μια γνώμη ενός συμφορίτη πάντα είναι ευπρόσδεκτη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρόσεξα ότι για την περιοχή που κοιτάω, το Holiday Inn έχει αρκετά καλή τιμή τουλάχιστον για μη επιστρέψιμη τιμή. Αν γίνει κράτηση με τέτοιους όρους θα την κάνω όσο τον δυνατόν αργότερα μπορέσω, τέτοιες τιμές πάντως δίνει και για Μάρτιο - Απρίλιο.
Booking.com: Holiday Inn London Kensington Forum, London, United Kingdom - 243 Guest reviews. Book your hotel now!

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ?? Κοιτάω και τα reviews στο tripadvisor αλλά μια γνώμη ενός συμφορίτη πάντα είναι ευπρόσδεκτη.
Εχω μεινει. Πολυ καλο δωματιο, μεγαλο και καθαρο και εξαιρετικο (ειδικα για Λονδινο πρωινο). Τοποθεσια σουπερ, διπλα σε tube και πολυ κοντα στα μουσεια φυσικης ιστοριας, επιστημων, V&A αλλα και σε μικρη αποσταση απο τη Sloane square ή το Harrod's.
Αν κλεισεις εκει ζητα οσο το δυνατον ψηλοτερο οροφο. Ειναι το ψηλοτερο Holiday inn της Ευρωπης με 27 οροφους. Θυμαμαι που ειχε πελατες παρα πολλους πιλοτους. Γενικα μεγαλο ξενοδοχειο με 900 και δωματια, ενα πολυ ανετο λομπι και με ομορφη pub στο ισογειο του για χαλαρωση.
Το μονο αρνητικο ηταν μια μικρη καθυστερηση στο check in αλλα οχι τιποτα σπουδαιο (κανα τεταρτακι επειδη μας ειχαν in μια μερα νωριτερα και δεν μπορουσαν να βρουν τα ονοματα) και η ρεσεψιονιστ που εξυπηρετησε εμας (εχει πολλους) τρομερα ευγενικη.
Αν ειχε πρωινο θα σου ελεγα κλεισε με κλειστα ματια. Τα μισα λεφτα τα αξιζει το πρωινο. Σε γευση ειναι το συνηθισμενο αλλα η ποικιλια, η ποσοτητα, ο χωρος, η ανεση και το προσωπικο κανουν τη διαφορα.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Tripakias ευχαριστώ.
Είχα διαβάσει και σε ένα άλλο thread για το Λονδίνο την γνώμη σου για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο , αλλά τώρα είσαι και αρκετά αναλυτικός.
Η περιοχή είναι πολύ καλή , υπάρχουν και άλλα ξενοδοχεία στην περιοχή γύρω απο τον σταθμό Gloucester του Underground , τα οποια τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο topic όπως τα 2 Millennium, to NH Harrington και το Regency αλλά το Holiday σε σχέση με τα άλλα είναι 200 € πιο κάτω (τιμές απο yeego για τα άλλα) για κράτηση χωρίς ακύρωση. Δεν ξέρω πλέον αν αξίζουν τα 200 € παραπάνω, τα αναφερόμενα ξενοδοχεία σε σχέση με το Holiday.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομιζω πως ετσι κι αλλιως στο Λονδινο θα περνας λιγη ωρα στο ξενοδοχειο, οποτε ειναι καλυτερο να βρεις οσο πιο οικονομικο ξενοδοχειο γινεται. Εκτος κι αν εισαι της χλιδης. Το δωματιο που εμεινα εγω ηταν μια χαρα αλλα δεν ξερω αν ειναι ολα τα δωματια τους ετσι. Οπως το δειχνει στη φωτογραφια με τον καναπε, μονο που η τηλεοραση ηταν LCD (μπορει και LED θα σε γελασω) και οχι αυτη η παλια που δειχνει (βεβαια χεστηκες για την ΤV, αλλα λεμε).
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
440
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ax ακομα δεν γυρισα και ψαχνω το επομενο ξενοδοχειο δεν παω καλα........Για πειτε οι εμπειροι οταν λεμε καρακεντρο ποια περιοχη εννοουμε? Πειτε δρομους να καταλαβω απο το χαρτη....Γιατι απο την μικρη εμπειρια μου οπου κι αν μεινεις παλι μακρια απο καποια αξιοθεατα θα εισαι...μπερδευτηκα....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Δεν έχω χάρτη μπροστά μου αρα δικαιολόγησε κάποια πιθανά λαθακια: βορεια- wigmore road (και οι προεκτάσεις το, holborn. Δυτικα- park road. Ανατολικά- farrington road, kingsway. Νοτια-ποταμι.
Ps1 κάποιοι αναφέρονται ως streets και όχι roads. Για τους συγκεκριμένους άξονες, είναι το ίδιο
Ps2 είπαμε καρακεντρο έτσι? το city πχ, kings cross, waterloo, hyde park και το tower of london, κέντρο τα λες αλλά όχι καρακεντρο
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
440
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν έχω χάρτη μπροστά μου αρα δικαιολόγησε κάποια πιθανά λαθακια: βορεια- wigmore road (και οι προεκτάσεις το, holborn. Δυτικα- park road. Ανατολικά- farrington road, kingsway. Νοτια-ποταμι.
Ps1 κάποιοι αναφέρονται ως streets και όχι roads. Για τους συγκεκριμένους άξονες, είναι το ίδιο
Ps2 είπαμε καρακεντρο έτσι? το city πχ, kings cross, waterloo, hyde park και το tower of london, κέντρο τα λες αλλά όχι καρακεντρο
Μηπως το park road ειναι λαθος? Ειναι πολυ ψηλα κοντα στο Regent's park εκτος αν υπαρχει κι αλλου ιδια ονομασια...:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ax ακομα δεν γυρισα και ψαχνω το επομενο ξενοδοχειο δεν παω καλα........Για πειτε οι εμπειροι οταν λεμε καρακεντρο ποια περιοχη εννοουμε? Πειτε δρομους να καταλαβω απο το χαρτη....Γιατι απο την μικρη εμπειρια μου οπου κι αν μεινεις παλι μακρια απο καποια αξιοθεατα θα εισαι...μπερδευτηκα....
Κοιτα κανονικα κεντρο ειναι τα ορια του κεντρικοτερου δημου του Λονδινου του City of Westminster Westminster City Council - Search for a service or place in Westminster , ομως αν θελουμε καρακεντρο ειναι η περιοχη που οριοθετειται στη συνημμενη φωτογραφια και ισως μπορουμε να ενταξουμε και μια ζωνη μερικων τετραγωνων περιμετρικα αυτων των οριων.
 

Attachments

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
[
καλημερα, θα ηθελα τη γνωμη σας . Προκειται να παω ταξιδι στο Λονδινο στις 8/8 και για 4 νυχτες ειδα με ενδιαφερον το ξενοδοχειο the chamberlain hotel london και το the park grand london paddigton.
οι τιμες δεν θα ελεγα οτι ειναι σουπερ αλλα για Λονδινο καταλαβαινω οτι δεν πρεπει να ζηταω οικονομικοτερα. Φτανω με Aegean στο Stansted και με τρενο στο liverpool street , που ειναι προτιμοτερο να μεινω απο τα 2 ξενοδοχεια συνεκτιμωντας παντα να ειναι και κοντα στο κεντρο και σε εστιατορια κτλ.?? ευχαριστω για καθε βοηθεια!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
[
καλημερα, θα ηθελα τη γνωμη σας . Προκειται να παω ταξιδι στο Λονδινο στις 8/8 και για 4 νυχτες ειδα με ενδιαφερον το ξενοδοχειο the chamberlain hotel london και το the park grand london paddigton.
οι τιμες δεν θα ελεγα οτι ειναι σουπερ αλλα για Λονδινο καταλαβαινω οτι δεν πρεπει να ζηταω οικονομικοτερα. Φτανω με Aegean στο Stansted και με τρενο στο liverpool street , που ειναι προτιμοτερο να μεινω απο τα 2 ξενοδοχεια συνεκτιμωντας παντα να ειναι και κοντα στο κεντρο και σε εστιατορια κτλ.?? ευχαριστω για καθε βοηθεια!!!!
Kαι τα δύο είναι "κεντρικά"με την ευρύτερη έννοια του όρου...τάχουμε ξαναπεί πολλές φορές...το κέντρο του Λονδίνου είναι τόσο εκτεταμένο,όπου και να μείνεις για να πάς στο"καρακέντρο"θα μετακινηθείς ούτως ή άλλως με λεωφορεία μετρό κλπ αλλά και εκεί στην καρδιά του ΛΟνδινου να έμενες πάλι θα χρειαζόσουν μέσα μεταφοράς για να δεις τα αξιοθέατα από τη μιά άκρη στην άλλη.
Οπότε το μεν paddington είναι στην περιοχή Bayswater που είναι πολύ ζωντανή συνοικία ,έχει τα πάντα και είσαι κοντά στο hyde park,το δε chamberlain είναι ανατολικά σε βολεύει επειδή είναι κοντά στην liverpool όπου θα φτάσετε,αλλά ταυτόχρονα είσαι κοντά στην tower bridge,spitafields market,brick lane κλπ
 

kostas kav

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σας θα ήθελα την βοήθειά σας αν μπορείτε,λέω να κλείσω για τις 26 -9 -2013 με ryannair για Λονδίνο στο αροδρόμιο Σταντστεντ(STN) με 105 €και βρήκα ένα ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/gb/alo...heckout_year_month=2013-9#availability_target το οπο'ιο είναι κοντά στο london city airport θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει μετρό στο αεροδρόμιο που θα προσγειωθώ να πάω στο ξενοδοχείο η λεωφορεία και μέχρι τι ώρα γιατί θα φτάσω στις 23:40 και άν το ξενοδοχείο είναι κοντά στο κέντρο και άν έχει μείνει κάποιος.Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας και συγχαρητήρια και πάλι για το φόρουμ είναι απίστευτο με έχετε βοηθήσει σε πολλά ταξίδια μου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα σας θα ήθελα την βοήθειά σας αν μπορείτε,λέω να κλείσω για τις 26 -9 -2013 με ryannair για Λονδίνο στο αροδρόμιο Σταντστεντ(STN) με 105 €και βρήκα ένα ξενοδοχείο http://www.booking.com/hotel/gb/aloft-london-excel.html?tab=1&origin=hp&error_url=/hotel/gb/aloft-london-excel.el.html?sid=d39c96ccbe7450d0eddaaf9901fa58e1;dcid=1;&do_availability_check=on&dcid=1&sid=d39c96ccbe7450d0eddaaf9901fa58e1&checkin_monthday=27&checkin_year_month=2013-9&checkout_monthday=30&checkout_year_month=2013-9#availability_target το οπο'ιο είναι κοντά στο london city airport θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει μετρό στο αεροδρόμιο που θα προσγειωθώ να πάω στο ξενοδοχείο η λεωφορεία και μέχρι τι ώρα γιατί θα φτάσω στις 23:40
Αυτο που σου προτεινω να κανεις ειναι το εξης.
Απο Stansted μιας που δεν εχει μετρο αλλα μονο τρενο για κεντρο του Λονδινου μπορεις να παρεις την http://www.terravision.eu/ και απο εκει μεσω αυτου του site http://journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en να βρεις τις ωρες και πως θα πας απο το Stratford το βραδυ στο ξενοδοχειο σου.

και άν το ξενοδοχείο είναι κοντά στο κέντρο και άν έχει μείνει κάποιος.
Το ξενοδοχειο δεν ειναι κοντα στο κεντρο. Με το DLR κανεις 21 λεπτα για να φτασεις μεχρι τη σταση TOWER GATEWAY.
Επισης συνδυαζοντας DLR μεχρι τη σταση CANNING TOWN (5 λεπτα) και απο εκει θα παρεις JUBILEE (την ΓΚΡΙ γραμμη στο χαρτη) και με συνολικο χρονο 23 λεπτα εισαι στο WESTMINSTER οπου και κεντρο ειναι και μπορεις να παρεις και την CIRCLE (ΚΙΤΡΙΝΗ) και DISTRICT (ΠΡΑΣΙΝΗ) και βασικα με τα ποδια σε ολο το κεντρο.
Αν δεν εχεις προβλημα με αυτο, που εγω δεν θα ειχα, τοτε δεν μια χαρα θα εισαι. Θα απολαυσεις και τις βολτες σου με το DLR που ειναι εμπειρια μονο του.

Τωρα οτι θες το http://www.tfl.gov.uk/ ειναι τα παντα για τις μετακινησεις.
Και ο χαρτης των γραμμων http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/london-rail-and-tube-services-map.pdf.
Εσυ εισαι στα δεξια με το πρασινομπλε χρωμα στην ζωνη 3.

Φυσικα αν βρεις κατι στο κεντρο θα εισαι ακομα καλυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom