Ξενοδοχεια με στυλ και χαρακτηρα

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ειμαι σιγουρη οτι στη διαρκεια των ταξιδιων και των περιπλανησεων μας
ολοι εχουμε φιλοξενηθεί σε καταλύματα (ανεξαρτητως τιμης, κατηγοριας κλπ) που μας εντυπωσιασαν ευχαριστα και τα οποία θα είμασταν σε θεση να συστησουμε σε φιλους.
Οι προτασεις μας μπορουν να αποτελεσουν ενα χρησιμο οδηγο διαμονης για ολους..
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ας κανω μια αρχη με το αγαπημενο μου ξενοδοχειο στη Βενετια Venice Hotels.Savoia e Jolanda Hotel.Hotels in Venice
Τεσσαρων αστερων, διπλα στην Πλατεια του Αγιου Μαρκου και στο ξενοδοχειο Danieli, ρομαντικό και αριστοκρατικό αλλα οχι βαρυ, επιπλα μπαροκ, απο τα δωματια που βλεπουν μπροστα καταπληκτικη θεα στη λιμνοθαλασσα αλλα και χαζι στους τουριστες που κανουν τη βολτα τους στη Riva degli Schiavoni. Καλης ποιοτητας πρωινο(καθε μερα διαφορετικα γλυκα), που σερβιρεται στο χωρο του εστιατοριου με θεα τη λιμνοθαλασσα
Αν το αποφασισετε, την καλυτερη τιμη θα την πετυχετε μια βδομαδα πριν απο την αφιξη σας απο τις last minute προσφορες στο site του ιδιου του ξενοδοχειου!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν ξέρω αν μπορούμε να αναφερθούμε σε ξενοδοχεία μόνο Ιταλικά ή και άλλων χωρών μια και το θέμα έχει καταχωρηθεί στο γκρουπ των Ιταλόφιλων.

Τέλος πάντων εγώ θα αναφέρω ένα αγαπημένο ξενοδοχείο με spa στο Ρίμινι

Hotel Rimini Residence Rimini Hotel lusso Suite Hotel - Le Rose Suite Hotel Rimini
πολύ ωραία ατμόσφαιρα,μικρό αλλά πολύ καλό spa(free acces),θέα το πέλαγος της Αδριατικής και καλές τιμές στην off season περίοδο βέβαια.
Για τους ταξιδευτές με αυτοκίνητο προτείνω ανπιφύλακτα ένα -δυο βράδια παραμονής πριν την αναχώρηση από Ανκόνα.
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Γειά σας παιδιά!
Ταξιδεύω τα τελευταία 25 χρόνια στην Ιταλία. Σχεδόν πάντα με πλοίο και κατόπιν τραίνο. Σπανιότατα με αεροπλάνο. Παλιότερα (πριν τον πόλεμο στην πρώην-Γιουγκοσλαβία) και με λεωφορείο μεσω Γιουγκοσλαβίας!
Στην τελευταία μου επίσκεψη (Ιούνιος 2008) στην Ιταλία διέμεινα στην Περούτζια και στην Ρώμη. Στην Περούτζια, στο Ξενοδοχείο "Ίρις" και στην Ρώμη σε ενα διαμορφωμένο σε ξενωνα συμπαθητικό διαμέρισμα, σε απόσταση 2 λεπτών απο την πλατεία του Αγίου Πέτρου (Βατικανό).
Αν καποιος σκοπεύει να επισκευθεί καποια απο αυτες τις πόλεις, μπορώ να του πώ περισσότερα.
Εχω επίσης επισκευθεί εστιατόρια εκει και σε αλλες πόλεις της Ιταλίας (Σιένα και Βενετία π.χ.).
Καποια στιγμή θα γραψω περισσότερα και θα ποστάρω τις σχετικές διηγήσεις και προτασεις μου.
Μεχρι να βρω τον χρόνο, οποιος θελει περισσότερες πληροφορίες για Ιταλία, ας επικοινωνήσει μαζί μου.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ας κανω μια αρχη με το αγαπημενο μου ξενοδοχειο στη Βενετια Venice Hotels.Savoia e Jolanda Hotel.Hotels in Venice
Τεσσαρων αστερων, διπλα στην Πλατεια του Αγιου Μαρκου και στο ξενοδοχειο Danieli, ρομαντικό και αριστοκρατικό αλλα οχι βαρυ, επιπλα μπαροκ, απο τα δωματια που βλεπουν μπροστα καταπληκτικη θεα στη λιμνοθαλασσα αλλα και χαζι στους τουριστες που κανουν τη βολτα τους στη Riva degli Schiavoni. Καλης ποιοτητας πρωινο(καθε μερα διαφορετικα γλυκα), που σερβιρεται στο χωρο του εστιατοριου με θεα τη λιμνοθαλασσα
Αν το αποφασισετε, την καλυτερη τιμη θα την πετυχετε μια βδομαδα πριν απο την αφιξη σας απο τις last minute προσφορες στο site του ιδιου του ξενοδοχειου!
Δεν ξέρεις τι μου θύμισες τώρα...Σ' αυτό είχα μείνει κι εγώ προ...αμνημονεύτων...με τον καλό μου, σ' ένα ταξίδι έκπληξη...Αρχές Γενάρη, ελάχιστος κόσμος, η πόλη όλη δική μας, κι απ' τις εκκλησιές να ακούγεται Μπαχ....Ονειρεμένη ατμόσφαιρα, κι η Βενετία λατρεμένη, όπως ελάχιστοι τη βλέπουν...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Στη Ρωμη όσοι προτιμουν να μείνουν στη καρδια της πολης μπορουν να επιλεξουν το http://www.canovatadoliniroma.com/uk-home.asp
Στεγαζεται σε ενα αρχοντικο κτιριο αναμεσα στα ισπανικα σκαλια και στην Piazza del Popolo, μπορει κανεις να γυρισει ολο το κεντρο με τα ποδια, δεν ειναι ακριβως ξενοδοχειο, περισσοτερο bed and breakfast, τα δωματια -αλλα στον πρωτο και άλλα στον πέμπτο όροφο-ειναι πολυ ομορφα διακοσμημενα και ορισμενα βλεπουν στο δρομο, απ΄οπου μπορει κανεις να χαζεψει τους περαστικους που ψωνιζουν,το πρωινο σερβιρεται στο δωματιο την ωρα που επιλεγει ο πελατης, το προσωπικο ειναι πολυ φιλικο. Τα δωματια 105 και 104 απο τα καλυτερα..
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
...Ονειρεμένη ατμόσφαιρα, κι η Βενετία λατρεμένη, όπως ελάχιστοι τη βλέπουν...[/quote]



Rosa και εγω μαζι σου, η Βενετια ειναι ο μεγαλος μου ερωτας, και δεν νομιζω να ειμαστε ελαχιστοι....τελευταια φορα πηγα πριν 2 χρονια. και παρ'ολο που πηγα μετα τσεχια και ελβετια..ωραιες χωρες μεν αλλα εγω εκει.....κολλημενη.στη Βενετια....στην αρχοντια και στον ερωτισμο της......:clap::clap:


μπορουμε να ψηφισουμε ξενοδοχεια εκτος ιταλιας??? ή και ελλαδας ή να φτιαξω αλλο topic ??:roll::roll::roll:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
και δεν φτιαχνεις ενα αλλο τοπικ??? δεν νομιζω να υπαρξει αντιρρηση απο καποιον:roll::roll:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
(ακούει η erminathess?)

ακουω trapper και σε χαιρετω :)
τελεια η προσφορα σου

Ενα σχολιο επι των ξενοδοχείων BW που ειναι σε προσφορα
Αν θελετε για Βενετια

Το hotel Ala 3 * plus ειναι παρα πολυ καλο,ατμοσφαιρικοτατο,
τα superior δωματια κοιταζουν σ ενα μικρο καναλι απο οπου περνανε οι γονδολες ή μπροστα στην πλατεία, βενετσιανικα επιπλα, η ρεσεψιον και οι χωροι υποδοχής διακοσμημενοι με στολες ιπποτων, πρωινο απο τα καλυτερα που εχω φαει με καταληκτικα pastries
και κατα τη γνωμη μου σε μια απο τις κομψοτερες περιοχες,
διπλα στο αγαπημενο μου καναλι S. Moisè και 5 λεπτα από San Marco
Εμεις τον Οκτωβριο του 2003 ειχαμε δωσει 200 Ευρω οποτε 99 ειναι super!

Επίσης το Cavalletto and Doge Orseolo ειναι πολυ καλο 4 *
Βρισκεται ακριβως πισω απο το San Marco (σε 1 λεπτο εισαι εκει) και πολλα δωματια βλέπουν το καναλι στο σημειο που εχουν την αφετηρια τους οι γονδολες
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
δειτε και αυτο για Μιλανο

London Hotel Milano - Hotel in Milan - hotel in Milano Italy

εμεινα εκει το καλοκαιρι για 4 μερουλες,
καλη εξυπηρετηση, καλη τιμη 60 ευρω το μονοκλινο, καθαρο, και κεντρικοτατο, πιο κεντρο δε γινετε. 5 λεπτα με τα ποδια απο το DUOMO.

+ οποτε κεντρικο + καθαρο + οικονομικο = μια χαρα
- στα αρνητικα του ειναι :λιγο παλιο και μικρα δωματια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom