Ξενοδοχεια στη Γερμανια

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχω καταλαβει οτι σα γκρουπ εχουμε επισκεφτει αρκετες πολεις στη Γερμανια. Θα ηταν χρησιμο να φτιαχτει μια λιστα με ξενοδοχεια,ωστε να βοηθηθουμε για τους μελλοντικους μας προορισμους.
Ξεκιναω με ενα ξενοδοχειο,στο οποιο εχω μεινει δυο φορες,ειναι στο Mannheim το Steigenberger Mannheimer Hof. Bρισκεται μπροστα απο το υδραγωγειο,μπροστα απο ενα πολυ ομορφο κηπο και μολις 200 μετρα απο το κεντρο της πολης. Εκει εχω φαει το πιο πλουσιο και γευστικο πρωινο επι ευρωπαικου εδαφους. Tα δωματια αρκετα μεγαλα,τουλαχιστον σε αυτα που εμεινα εγω και θα προτεινα να κλεισεις αυτα που εχουν μπαλκονι,ειναι γωνιακα και ετσι θα σου δοθει η ευκαιρια να βγαλεις ωραιες φωτογραφιες το παρκο και το υδραγωγειο απο ψηλα.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Εχω καταλαβει οτι σα γκρουπ εχουμε επισκεφτει αρκετες πολεις στη Γερμανια. Θα ηταν χρησιμο να φτιαχτει μια λιστα με ξενοδοχεια,ωστε να βοηθηθουμε για τους μελλοντικους μας προορισμους.
Πολύ ωραία η ιδέα σου μπράβο! :clap:Θα μπορούσαμε όμως να γράφουμε και τις τιμές και αν ειναι εύκολο την ηλεκτρ. διεύθυνση για να βλέπουμε σήμερα πόσο κοστίζει.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαιρετικα ατμοσφαιρικο ξενοδοχειο ηταν αυτο που μειναμε στην Κολωνια. Ηταν ενα παλιο υδραγωγειο και εμενες μεσα στον πυργο του. Πηγαμε ενα καλοκαιρινο Σαββατοκυριακο, μας εκαναν καλυτερη τιμη και upgrade σε μια Junior suite. Δεν ηταν ακριβως κεντρικο, αλλα ηταν τοσο ομορφο που δε μας ενοιαξε καθολου. HOTEL IM WASSERTURM, Luxushotel in K
Αλλο ενα -του εντελως πανακριβου αυτη τη φορα- αλλα υπεροχο και με το πιο καταπληκτικο σερβις που εχω δει στη ζωη μου και εκπληκτικο πρωινο μεχρι τις 12.30 το μεσιμερι, να μην σκοτωνεσαι να το προλαβεις, ηταν το Brenners στο Baden Baden. Brenner's Park-Hotel & Spa in Baden-Baden - Das exklusive Wellnesshotel & Spa im Schwarzwald - Spa Resort Hotel in Baden-Baden
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Στη Δρέσδη βρήκα αυτό το ολοκαίνουριο ξενοδοχειο σε μινιμαλιστικό στυλ με την καλύτερη σχέση ποιότητας και τιμής που έχω βρει ποτέ.

Booking.com: L Hotel Dresden Altstadt, Dresden, ΓΡρμανία - 374 Ξ£Ο‡ΟŒΞ»ΞΉΞ± Ο€Ξ΅Ξ»Ξ±Ο„ΟŽΞ½. ΞšΞ¬Ξ½Ο„Ξ΅ κράτηση σΡ ξΡνοδοχΡίο Ο„ΟŽΟΞ±!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το agon am alexanderplatz στο βερολίνο φυσικά...! :)

αντιγράφω από την ιστορία μου:

Οι εντυπώσεις από το ξενοδοχείο οι καλύτερες: Με 60 ευρώ την ημέρα το δωμάτιο, είσαι σε ένα από τα κεντρικότερα σημεία της πόλης, σ’ ένα ιδιαίτερα ευρύχωρο δωμάτιο (με κουζίνα παρακαλώ, αλλά και δυνατότητα να νοικιάσεις σκεύη με ελάχιστα χρήματα την ημέρα) και απολαμβάνεις (όπως διαπιστώσαμε το επόμενο πρωί) ένα πολύ πλούσιο πρωινό. Τι άλλο να θέλεις από τη διαμονή σου;
και μερικές καυτές λεπτομέρειες από το πρωινό...:cool: (όοοχι δε δίνω καθόλου σημασία στο φαγητό όπως έχετε καταλάβει :D)

Όπως προείπα, το πρωινό του Agon ήταν κάτι παραπάνω από συμπαθέστατο, λαμβάνοντας υπόψη το χαμηλό κόστος του δωματίου. Πολλά αλλαντικά, λουκάνικα, αλειφτές πεντανόστιμες κρέμες (στη μορφή δηλαδή που εμείς στην Ελλάδα γνωρίζουμε μόνο το... Philadelphia) αλλά και πεντανόστιμα ψωμάκια σε μεγάλη ποικιλία έδιναν γερμανικό τόνο στο τραπέζι, μαζί με δεκάδες άλλες λιχουδιές, όπως ομελέτες, μαρμελάδες, πραλίνες, κορν φλέικς και άλλα πολλά, ώστε να αποκτήσουμε δυνάμεις για πολλές ώρες περιήγησης στο παγωμένο Βερολίνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απο αυτά που έχω μείνει:

  • Kempinski Vier Jahreszeiten (4 εποχές), Μόναχο. Γελλοιωδώς πανάκριβο, με αγενέστατο προσωπικό, θέρμανση που κάνει θόρυβο, internet που δε δουλεύει...
  • Rheingold, Freiburg. Φιλικότατο προσωπικό, τεράστιο δωμάτιο, πρωινό για όλα τα γούστα, σε άψογο σημείο (και bonus στην αποχώρηση μια τσαντούλα με κολατσιό).
  • Angleterre Hotel, Berlin. Σε εντελώς τουριστικό σημείο, αλλά κατά τα άλλα άνετο και εξυπηρετικό. Το u-bahn είναι 2 βήματα, ενώ οι αποστάσεις περπατιούνται. Πλουσιότατο πρωινό.
  • Hilton Frankfurt. Θα σας πω σήμερα που θα μείνω εκεί...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Απο αυτά που έχω μείνει:


  • Hilton Frankfurt. Θα σας πω σήμερα που θα μείνω εκεί...
Κατατοπιστικός και λεπτομερής όπως πάντα! Να μας φέρεις ανταπόκριση και εμείς θα πιούμε μια μπίρα στην υγειά σου!:clap:

Εγώ πάλι με τα χοστελάκια μου, μάλλον δεν έχω απάντηση που να τη "σηκώνει" το thread... :(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.022
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάλι με τα χοστελάκια μου, μάλλον δεν έχω απάντηση που να τη "σηκώνει" το thread... :(
Γιατί? Όλα στο πρόγραμμα είναι (αρκεί να μην πληρώνεις το χοστελάκι χρυσό)! Ντάξει, έχει τύχει στη Γερμανία κι έχω μείνει μόνο σε ψιλοκαλά ξενοδοχεία, αλλά όλα γράφονται.. Την προηγούμενη μέρα π.χ. από το 4 εποχές ήμουν σε ένα hostel στη Ljubljana. Αν η Ljubljana ήταν στη Γερμανία θα το ανέφερα κι αυτό, και θα το αξιολογούσα μάλιστα και καλύτυερο από το 4 εποχές...

[ Το Hilton, με την προσφορά που είχαν το Γενάρη, ήρθε νομίζω φτηνότερο από όλα τα παραπάνω. Εξαιρετικό value for money, και τη συγκεκριμένη φορά δε με χαλάει και πολύ που μένω σε αλυσίδα. ]
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
  • Hilton Frankfurt. Θα σας πω σήμερα που θα μείνω εκεί...
Καλο σου ταξιδι! Και καλη επιστροφη να εχεις και να μας πεις τα νεωτερα απο την Γερμανια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom