Οδήγηση στα αριστερά

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχει κανείς από τα μέλη του γκρούπ εμπειρία στην οδήγηση από την αριστερή πλευρά του δρόμου ;
Κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί κάποιος οδηγός και μάλιστα της "δεύτερης νεότητας" (γιατί οι νεαροί φαντάζομαι προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα σε τέτοιες αλλαγές).
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Έχει κανείς από τα μέλη του γκρούπ εμπειρία στην οδήγηση από την αριστερή πλευρά του δρόμου ;
Κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί κάποιος οδηγός και μάλιστα της "δεύτερης νεότητας" (γιατί οι νεαροί φαντάζομαι προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα σε τέτοιες αλλαγές).
Πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις καμία δυσκολία. Λίγο αυξημένη προσοχή χρειάζεται στην αρχή και θα εξοικειωθείς εύκολα. Επικίνδυνο είναι μόνο όταν θα θελήσεις να προσπεράσεις κάποιο μεγάλο προπορευόμενο όχημα και το αυτοκίνητό σου είναι αριστεροτίμονο, γιατί θα πρέπει να βγεις τελείως έξω για να δείς εάν ο δρόμος είναι ελεύθερος. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να σε βοηθήσει ο συνοδηγός σου. Το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει φυσικά εάν οδηγείς δεξιοτίμονο αυτοκίνητο. Και εγώ πριν λίγα χρόνια, δηλαδή σε μεγάλη ηλικία, οδήγησα για πρώτη φορά αριστερά.Νομίζω θα συνηθίσεις και εσύ εύκολα._
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Άργησα λίγο , αλλά ας το διαβάσουν οι επόμενοι.
Η πρώτη μου εμπειρία οδηγώντας στην αριστερή πλευρά του δρόμου ήταν στην Μ. Βρετανία και Ιρλανδία οδηγώντας αριστεροτίμονο ελληνικό αυτοκίνητο.
Μπαίνοντας κατευθείαν σε αυτοκινητόδρομο ήταν παιχνιδάκι μιας και δεν υπήρχαν αυτοκίνητα ερχόμενα από το αντίθετο μέρος. Τα προσπεράσματα θεωρώ πως είναι εύκολο να τα συνιθήσει κανείς. Εκείνο που είναι δύσκολο είναι να συνηθίσεις τι σε προσπερνά από δεξιά σου έτσι ώστε να τσεκάρες δεξιά και όχι αριστερά.
Αλλο πολύ δύσκολο είναι η επιλογή της σωστής κατεύθυνσης του δρόμου που θα επιλέξουμε όταν είμαστε σε διασταύρωση.
Την εποχή που οδήγησα ελληνικό αυτοκίνητο ( αριστεροτίμονο) είχα τον νού μου να επιλέξω την μερια του δρόμο που εγώ σαν οδηγός θα ήμουν στην άκρη του δρόμου ( στα χόρτα ας πούμε , ξυριστά στο πεζοδρόμιο ή στις μπάρες της άκρης.
Μπορεί να ακούγεται εύκολο να τηρήσεις την σωστή μεριά αλλά μετά από μια στροφή μια διασταύρωση και λίγη κουβέντα καταλήγεις στην αντίθετη πλευρά χωρίς να το πάρεις είδηση.

Τώρα όταν οδηγούμε δεξιοτίμονο η σωστή επιλογή κατεύθυνσης είναι πανεύκολη μιας και σαν οδηγοί θα πρεπει η θέση μας να είναι στο κέντρο του δρόμου κοντά στην διαχωριστική λωρίδα.
Εκείνο που είναι δύσκολο στα δεξιοτίμονα για εμάς είναι η αλλαγή ταχυτήτων ( δεν υπάρχουν τιπς για αυτό) και η χρήση των καθρεπτών:shock:
Είμαστε συνηθισμένοι να κοιτάμε πάνω και δεξιά για να τσεκάρουμε πίσω διαμέσου του εσωτερικού κεντρικού καθρέπτη . Αν ενστικτωδός κάνουμε την ίδια κίνηση σε δεξιοτίμονο δεν θα δούμε τίποτα ....και κινδυνεύουμε να χτυπήσουμε την μύτη μας στο παράθυρο ( τζάμι):D
Οδηγόντας δεξιοτίμονο πρέπει να σκεπτόμαστε συνέχεια που είναι ο κεντρικός καθρέπτης , δηλαδή στο κέντρο του αυτοκινήτου και όχι ενστικτωδός πάνω δεξιά.

Τέλος πάντων , όλα γίνονται , μειώνουμε τις ταχύτητες και βάζουμε τον εαυτό μας να σκεφτεί μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα για την όποια επιλογή μας.

ΥΓ. Η μεγάλη φάση είναι στις κυκλικές διασταυρώσεις στις οποίες έχουν προτεραιότητα αυτοί που κινούνται ίδη μέσα σε αυτές και όχι αυτοί που μπαίνουν ( σε αντίθεση με ότι έχουμε συνηθίσει:cool: )
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Ωχ αυτό το άγχος έχω και εγώ με την Σκωτία, και δεξιά το τιμόνι και αντίθετα στο δρόμο.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εάν επιλέξει κάποιος να οδηγήσει "ανάποδα", το καλλίτερο θα ήταν να νοικιάσει αυτοκίνητο με το τιμόνι στη σωστή, για τη χώρα, θέση. Αυτό διευκολύνει πολύ. Η προσαρμογή είναι ζήτημα μιας ώρας. Μετά, δεν θα το θυμάται καν. Προσοχή θέλει στα "ραουντ αμπαουτ", δηλαδή στις μικρές πλατείες, που είναι πολύ συνηθισμένες στην Αγγλία.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Οδηγησα πρώτη φορά δεξιοτίμονο αυτοκινητο στην Μάλτα το 1992.Ξεκινώντας απο το αεροδρόμιο (χωρίς δυσκολία στην οδηγηση)τα είδα όλα όταν έφθασα στην πρώτη διαστύρωση και δεν ήξερα σε πια μεριά να είμαι και προς τα που να κοιτάξω πρώτα ώστε να μην τρακάρω.Σημειοτέον ότι στην Μάλτα τότε δέν υπήρχαν φωτεινοί σηματοδότες (άραγε τώρα έχουν).Πάντως δεν συνάντησα πρόβλημα στην οδήγηση και στις προσπεράσεις όσο στις διασταυρώσεις .
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Έχει κανείς από τα μέλη του γκρούπ εμπειρία στην οδήγηση από την αριστερή πλευρά του δρόμου ;
Κατά πόσο είναι εύκολο να προσαρμοστεί κάποιος οδηγός και μάλιστα της "δεύτερης νεότητας" (γιατί οι νεαροί φαντάζομαι προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα σε τέτοιες αλλαγές).
Καλό θα ήταν να μας πείς και από ποια μεριά θα είναι το τιμόνι,έτσι ώστε οι απαντήσεις να είναι πιο συγκεκριμένες ;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις. Τα ενδεχόμενα είναι και τα δυο. Καί το δικό μου αριστεροτίμονο και δεξιοτίμονο από εκεί.
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Αν το αυτοκίνητο είναι δεξιοτίμονο,σημαντικό και μεγάλο πλεονέκτημα για τον (Έλληνα) οδηγό είναι το κυβώτιο ταχυτήτων να είναι αυτόματο.
 

Brand39

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κουρακάο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είναι προτιμότερο να οδηγήσει κάποιος με εμπειρία σε οδήγηση, στην αριστερή πλευρά του δρόμου. Διαφορετικά πιστεύω ότι είναι αρκετα κουραστικό γιαυτόν που έχει συνηθίσει το αριστεροτίμονο αυτοκίνητο και θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσοχή στις διασταυρώσεις, σε στενούς επαρχιακούς δρόμους κτλ Η εμπειρία μου είναι μια και μοναδική, στην Κύπρο όπου μετά από 1/2 ώρας οδήγηση, έριξα το αυτοκίνητο σε χαντάκι αριστερά μου.
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Η πιο ασφαλη οδηγηση σε Βρετανικους δρομους ειναι η εξης.Να εχεις εμπειρο συνοδηγο.Να πας σε φαναρα να σου κανει το αυτοκινητο οπως των σχολων οδηγων.Να εχει δηλ.συμπλεχτη,γκαζ και φρενο και ο συνοδηγος.Μη φοβασαι τιποτα μετα!!!
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Κάτι αστείο που μου συνέβη είναι πως, μετά από 15 μέρες οδήγησης στην Αγγλία με νοικιασμένο δεξιοτίμονο αυτοκίνητο, εξοικειώθηκα τόσο πολύ, που όταν γύρισα στην Ελλάδα μου κακοφάνηκε ! :shock:

Πίστευα τότε πως η δεξιά θέση οδήγησης στην Αγγλία είναι καλύτερη!


Πάντως, πρόβλημα είχα μόνο τις πρώτες 2 ώρες. Από εκεί και πέρα το μόνο πρόβλημα μου ήταν πως δεν έβαζα το αυτοκίνητο με ακρίβεια στη λωρίδα μου και είχα μια τάση να «βρίσκω» το αριστερό πεζοδρόμιο.
Η μόνη φάση που κινδύνεψα ήταν όταν βρέθηκε απέναντι μου ένας άλλος .. τουρίστας! Ένας ισπανός, που μπερδεύτηκε και κόντεψε να πέσει πάνω μου μετωπικά, εκεί στις όμορφες εξοχές της Σκωτίας... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom