Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω πάει στο Βέλγιο οπότε δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω!Πιθανολογώ ότι δεν θα είναι πολύ μακρια το ένα στυλ από το άλλο δεδομένου οτι συγγενεύουν και γεωγραφικά. Η αρχιτεκτονική πάντως στο Άμστερνταμ σίγουρα δεν ποικιλει κατ εμέ!Είναι όλα στην ίδια γραμμή σε όποια γειτονιά κι αν πας!Και αυτό είναι και το μαγικό της υπόθεσης φυσικά!!Το ίδιο και οι άλλες κωμοπόλεις. Αυτά που διαφοροποιούνται είναι τα μικρά χωριά στα παράλια της Ολλανδίας οπού το στυλ φαντάζομαι θα είναι το τοπικό παραδοσιακό τους!

Ως προς την ασφάλεια ίσως υπερέβαλα αλλά όπως και να έχει εγώ ήμουν τόσο συγκρατημένη μετά από ένα περιστατικό που έπαθε μέλος της παρέας μου που δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ τις νυχτερινές βόλτες!Και δεν μιλώ φυσικά για τις κακόφημες γειτονιές όπου ούτως ή άλλως είσαι κάπως υποψιασμένος αλλά για το κέντρο!Στη Dam μας την "έπεσε" ο τύπος!Πιο κεντρικά δεν γίνεται!Αυτά όντως όμως συμβαίνουν παντού!Απλώς το να βρίσκεσαι στο εξωτερικό και να χάσεις κάτι έχει συνέπειες!

Το τρένο τώρα από αεροδρόμιο προς centraal και αντίστροφα έκανε15-20 λεπτά!Όχι παραπάνω!Οπότε μέχρι να βρεις την αποβάθρα, να επικυρώσεις εισητήριο κτλ πες μισή ώρα!Και μισή να επιστρέψεις στο αεροδρόμιο 1 ώρα!Μια χαρά βόλτα γίνεται στην Damsquare για 2+ ώρες με μια manekenpis στο χέρι!(πατάτες τηγανιτές) ιδιαίτερα αν δεν είσαι αγχώδης τύπος!Εγώ θα το έκανα τώρα που ξέρω!Αν δεν ήξερα δεν θα το έκανα γιατι αγχώνομαι πολύ εύκολα!
Δεν υπάρχει μία βελγική αρχιτεκτονική, όπως δεν υπάρχει και μια Ολλανδική (είναι παραπάνω από εμφανές ότι δε βγήκες από το κέντρο του Amsterdam, από τη στιγμή που παρατηρείς ότι η αρχιτεκτονική του δεν ποικίλει). Και στις 2 χώρες, υπάρχουν τα παραδοσιακά σπιτάκια, αλλά συνυπάρχουν με μνημεία της σύγχρονης αρχιτεκτονικής, αλλά και διάφορα νεότερα ρεύματα. Και αν σε μια εποχή υπάρχουν ταυτόχρονα πολλά ρεύματα, πολύ περισσότερο αν το δείς στο βάθος των αιώνων, όπου κάθε εποχή είχε και τα δικά της δημιουργήματα. Άλλο π.χ. η Brugge, που έμεινε όπως ήταν το μεσαίωνα, κι άλλο οι Βρυξέλλες. Κι αν το κέντρο του Αμστερνταμ είναι γεμάτο παραδοσιακά σπιτάκια με στενές προσόψεις, το κέντρο π.χ. του Ρότερνταμ είναι γεμάτο σύγχρονα κτήρια.

Α, maneken Pis εκτός από μάρκα για πατάτες τηγανητές στο Αμστερνταμ (κραυγαλέα τουριστικό μαγαζί), είναι και το Νο.1 αξιοθέατο (τέλος πάντων...) των Βρυξελλών....

Σε σχέση με το χρόνο του transit: Το Schiphol είναι ένα μόνο, τεράστιο terminal. Ένα μόνο terminal εξυπηρετεί πτήσεις που σε άλλα αεροδρόμια χρειάζονται 4-5 κανονικού μεγέθους terminals να εξυπηρετηθούν. Ως αποτέλεσμα, χρειάζεται πολύ, πολύ περπάτημα. Ίσως και 30+ λεπτά από τη μια πύλη στην άλλη (αν τύχουν σε μακρινά μεταξύ τους σημεία του αεροδρομίου - και πάω στοίχημα ότι οι πτήσεις Νέας Υόρκης και Αθήνας θα είναι σε μακρινά μεταξύ τους σημεία...). Υπάρχει κι ένα immigration που πρέπει να περάσεις. Αν πέσεις και σε ουρές στο security (σε ώρα αιχμής με πολλές πτήσεις) μπορεί να περιμένεις πολύ κι εκεί. Συν το boarding time, και τα λοιπά διαδικαστικά, 2 ώρες τουλάχιστον τις έχεις χάσει.
Για 4 ώρες transit άντε να σου μείνει το πολύ 2 ώρες διαθέσιμος χρόνος (και πολύ λέω). Με 0-25 λεπτά αναμονές για τα τραίνα, 30-40 λεπτά χρόνο ταξιδιού, και ~10 λεπτά ώσπου να βγεις από το Centraal ως τη Damrak (ακόμα κι αν ξέρεις πως να κινηθείς τόσο θες...), θα καταλήξεις να κατέβεις στην πόλη με την ψυχή στο στόμα για 45 λεπτά το πολύ...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έτσι ειναι οπως τα λεει ο taver.
θελεις τουλαχιστον μιση ωρα να βγεις απο το αεροπλανο μεχρι το σταθμό του τρένου.
μετα να κοψεις εισητηριο, να παρεις το τρένο, συν τα 15λεπτα μεχρι το κεντρο του Αμστερνταμ, κανει χοντρα χοντρα 1 ωρα. συν κανα 15-20λεπτο και βάλε από amsterdam centraal μέχρι Dam αν δεν ξέρεις πώς να πας.

στο γυρισμο ομως θελεις αλλη μια ωρα με μιαμιση μεσα στο αεροδρομιο (μεγαλες ουρες στον ελεγχο και τεραστιο αεροδρομιο με μεσο ορο περπατηματος απο ελεγχο μεχρι την πύλη τα 15-20λεπτα) και σιγουρα καλα ειναι στην πυλη να εισαι κανα 15λεπτο νωριτερα.
τζαμπα αγχος και ταλαιπωρια θα ειναι να πας μεχρι το Αμστερνταμ.
αν ειχες ξαναπαει και ηξερες τα κατατοπια και πώς να κινηθείς πιο γρηγορα σε καποια σημεία του αεροδρομίου, θα άξιζε ίσως τον κόπο. τώρα όμως καλύτερα όχι ;)
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Δεν υπάρχει μία βελγική αρχιτεκτονική, όπως δεν υπάρχει και μια Ολλανδική (είναι παραπάνω από εμφανές ότι δε βγήκες από το κέντρο του Amsterdam, από τη στιγμή που παρατηρείς ότι η αρχιτεκτονική του δεν ποικίλει). Και στις 2 χώρες, υπάρχουν τα παραδοσιακά σπιτάκια, αλλά συνυπάρχουν με μνημεία της σύγχρονης αρχιτεκτονικής, αλλά και διάφορα νεότερα ρεύματα. Και αν σε μια εποχή υπάρχουν ταυτόχρονα πολλά ρεύματα, πολύ περισσότερο αν το δείς στο βάθος των αιώνων, όπου κάθε εποχή είχε και τα δικά της δημιουργήματα. Άλλο π.χ. η Brugge, που έμεινε όπως ήταν το μεσαίωνα, κι άλλο οι Βρυξέλλες. Κι αν το κέντρο του Αμστερνταμ είναι γεμάτο παραδοσιακά σπιτάκια με στενές προσόψεις, το κέντρο π.χ. του Ρότερνταμ είναι γεμάτο σύγχρονα κτήρια.

Εγώ επισημαίνω την γενικότερη κουλτούρα της πόλης η οποία κατά τη γνώμη μου δεν χαρακτηρίζεται από συνδυασμό μοντέρνου και παλιού (όπου μοντέρνο βλέπε Nemo ή το μουσείο Van Gogh) καθώς είναι πολύ λίγα τα μοντέρνα κτήρια στο Άμστερνταμ!Δεν αναφέρθηκα στο Ρότερνταμ διότι δεν το επισκεύθηκα αλλά απ ότι βλέπω είναι πιο "βιομηχανικό".Πήγα σε διάφορα χωριά εκτος του Αμστερνταμ- τόσο στα "τουριστικά" Volendam, Maarken όσο και σε πιο ήσυχα όπως Zaanse Schans Zaandam και γύρω αλλά και την Ουτρέχτη και το Λεϊντεν.Και αυτό ακριβώς είπα, ότι εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά και ακόμη πιο παραδοσιακά!Δεν νομίζω ότι πέραν του Ρότερνταμ μπορείς να πείς ότι παρατηρείς ΠΟΛΛΑ κραυγαλεα χρώματα ή σχήματα!Φυσικά δεν μιλώ για τους σταθμούς όπου ο καθενας είναι ένα τεράστιο σύγχρονο εμπορικό κέντρο!Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς!Για την πολυπολιτισμικότητα που την διακρίνει η Ολλανδία (επαναλαμβάνω εκτός του Ρότερνταμ) είναι αρκετά "συμμετρική" ως προς το στυλ της.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ επισημαίνω την γενικότερη κουλτούρα της πόλης η οποία κατά τη γνώμη μου δεν χαρακτηρίζεται από συνδυασμό μοντέρνου και παλιού (όπου μοντέρνο βλέπε Nemo ή το μουσείο Van Gogh) καθώς είναι πολύ λίγα τα μοντέρνα κτήρια στο Άμστερνταμ!Δεν αναφέρθηκα στο Ρότερνταμ διότι δεν το επισκεύθηκα αλλά απ ότι βλέπω είναι πιο "βιομηχανικό".Πήγα σε διάφορα χωριά εκτος του Αμστερνταμ- τόσο στα "τουριστικά" Volendam, Maarken όσο και σε πιο ήσυχα όπως Zaanse Schans Zaandam και γύρω αλλά και την Ουτρέχτη και το Λεϊντεν.Και αυτό ακριβώς είπα, ότι εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά και ακόμη πιο παραδοσιακά!Δεν νομίζω ότι πέραν του Ρότερνταμ μπορείς να πείς ότι παρατηρείς ΠΟΛΛΑ κραυγαλεα χρώματα ή σχήματα!Φυσικά δεν μιλώ για τους σταθμούς όπου ο καθενας είναι ένα τεράστιο σύγχρονο εμπορικό κέντρο!Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς!Για την πολυπολιτισμικότητα που την διακρίνει η Ολλανδία (επαναλαμβάνω εκτός του Ρότερνταμ) είναι αρκετά "συμμετρική" ως προς το στυλ της.
Δε μίλησα για πολυπολιτισμικότητα. Απλώς είπα ότι η Ολλανδική αρχιτεκτονική, όπως και η Βέλγικη, δεν εξαντλείται σε ένα είδος κτισμάτων. Στο Βέλγιο π.χ. υπάρχουν τα μεσαιωνικά σπιτάκια στη Brugge, αλλά υπάρχουν και τα Art Nouveau κτήρια του Horta στις Βρυξέλλες και οι De stijl επιρροές.
Και στην Ολλανδία, ο επισκέπτης των ιστορικών κέντρων και των "γραφικών" χωριών βλέπει ένα κόσμο από παραδοσιακά σπιτάκια, αλλά αυτά δεν είναι καθόλου ο κανόνας λίγο πιο πέρα. Στο Amsterdam π.χ. υπάρχει ολόκληρο μουσείο για τις κατοικίες της σχολής του Amsterdam. Αυτές όμως δεν τις βλέπεις πουθενά στο "διατηρητέο" κέντρο της πόλης.... Het Schip - Wikipedia, the free encyclopedia (μην πάτε στην επίσημη σελίδα του μουσείου, έχει ιό...).

Επιμένω, μάλλον δε βγήκες από το κέντρο. Γιατί πιο έξω, ο κανόνας είναι αυτό:
afarm2.static.flickr.com_1275_581215490_30b18058f5.jpg
P3318607 by taver, on Flickr
ή
afarm2.static.flickr.com_1384_580517860_8b09099451.jpg
P3318238 by taver, on Flickr
ή
afarm2.static.flickr.com_1185_580321289_540883f225.jpg
P3318251 by taver, on Flickr
ή
afarm2.static.flickr.com_1433_582869937_e1a06194f9.jpg
P4019231 by taver, on Flickr
ή αυτή εδώ, ακριβώς στην πίσω πλευρά του σταθμού:
afarm2.static.flickr.com_1075_581497861_3bec5785ba.jpg
P3318875 by taver, on Flickr
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Μα δεν διαφωνώ μαζί σου!Συμφωνώ απόλυτα!Απλώς η άποψή μου είναι ότι δεν χαρακτηρίζει αυτό την Ολλανδία!Τα κτήρια του 20ου αιώνα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που θα μπορούσαν να υπάρχουν!Και αυτό γιατί δεν χρειάστηκε να ανοικοδομηθεί η χώρα (δηλ. οι πόλεις της) μετά τον πόλεμο γιατί δεν έγιναν καταστροφές ιδιαίτερες!Επομένως αυτό που βλέπουμε είναι αυτό ακριβώς που είπες και εσύ νωρίτερα η κουλτούρα πολλών αιώνων χωρίς κραυγαλέες αποκλίσεις ανά ρυθμό ή αιώνα ή δεν ξέρω τι άλλο!Ειδικός δεν είμαι!Την εμπειρία ενός ταξιδιώτη κατέθεσα!Για μένα δεν είναι η σύγχρονη πολύβουη μεγαλούπολη (κυρίως λογω των μειωμένων αυτοκινήτων!) και γι αυτό μου άρεσε τόσο!!
*Η Ουτρέχτη, θα το ξαναπώ, είναι ονειρική!Συμφωνείτε??
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Και μερικές ερωτησούλες ακόμα

Και μερίκες πιο πρακτικές τύπου ερωτήσεις για το Αμστερνταμ
1) Τα ποδήλατα μπαίνουν στο τραμ;
2) Σχετικα με την τάση του ρευματος τι παίζει;Χρείαζεται να εφοδιαστώ με μετατροπέα;
3) Τελικά το νερό βρύσης είναι πόσιμο?

Και βεβαια όποιαδηποτε πρόταση για αξιοπρέπες φαγήτο σε λογική τίμη ειναι ευπρόδεκτη. Επίσης αν κάποιος εχει επισκεφτει Ελληνικό εστιατόριο στο Αμστερνταμ θα με ενδιεφερε η αποψη του (ας το έχουμε καβατζα σε περίπτωση που δεν μας ικανοποιησει τίποτα άλλο)

Θα μείνω στην περιοχη Joardaan αρα προτασεις συγκεκριμενα και για εκει (καφε ποτο φαγητο) δεκτές

Thanks
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Αν θέλεις κάτι διαφορετικό στο Άμστερνταμ για ποτάκι δοκίμασε το http://www.xtracold.com/. Εκεί μπορείς να πας για ποτάκι και αν θες μπαίνεις σε ένα χωρο 4D όπου πίνεις 2 ποτάκια στους -10 και παρακoλουθώντας 4D ταινία. Τα πάντα είναι φτιαγμένα από πάγο. Είναι πολύ ωραία εκεί μέσα. Τουλάχιστον εμένα και την παρέα μου μας άρεσε πολύ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Για μπύρα:

Beer Temple – Ο ναός της Αμερικάνικης μπίρας Είναι ένας μικρός χώρος με ωραία μπάρα και 2 μεγάλα τραπέζια με πάγκους απέξω. Διαθέτει 30 βαρέλια, στη πλειοψηφία τους με αμερικάνικες ετικέτες, εκ των οποίων 6-7 αλλάζουν συχνά. Στα μπουκάλια, ο κατάλογός του διαθέτει κάπου στα 90. Yeti, Great Divine, Left Hand και Southern Tier είναι μερικές από τις αμερικάνικες ζυθοποιίες που φιλοξενεί. Επίσης, η ζυθοποιία De Snaterende Arend έχει φτιάξει ειδικά για το Beer Temple τη μπίρα Tempelbier.
Δευ-Πεμ 16:00 tot 01:00, Παρ-Σαββ 16:00 tot 03:00 Κυριακή 14:00 tot 22:00Nieuwezijds voorburgwal 250 http://www.beertemple.nl/

Gollem bar
Η πρώτη μπυραρία που σερβίρει 200 μπύρες. Μερικές αποκλειστικά, και 95% Βέλγικες. 10 βαρέλια που αλλάζουν περιοδικά. Σαβ/κο: 16.00-01.00.Εβδομάδα: 14.00-02.00. οδός: Raamsteeg 4, Amsterdam
Trams 1,2,5. Περπατώντας από το Spui ανάμεσα σε Spuistraat και Singel.
 
Last edited by a moderator:

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Thanks again για την αμεση ανταπόκριση θα δω ολες σας τις προτάσεις μία μια και θα αποφασίσω.Εννοείται οτι περιμενω και αλλες ;)

Eπίσης στο τραμ-μετρο εμπαιναν τα ποδήλατα;
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Όσες μέρες ήμουν εκεί δεν είδα να μπαίνουν ποδήλατα στα μέσα...απ την άλλη γιατί να το βάλεις στα μέσα και να μην σε πάει αυτό το καημένο εκεί που θέλεις!!!θεωρώ η πόλη καλύπτεται με το ποδήλατο ειδικά αν "το χεις" κιόλας!!!
*Μετρό δεν νομίζω ότι θα χρησιμοποιήσεις!!Είναι μάλλον το πιο υποδεέστερο από τα ΜΜΜ τους κατά τη γνώμη μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom