Ολλανδία Οδηγίες για Άμστερνταμ

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Πολύ Φαί και ΠΟΛΛΗ ΜΠΥΡΑ
Πήγα σήμερα στο Beer Temple, το ναό της αμερικάβικης μπύρας. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

Επίσης μια απογοήτευση: Ο ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ
7,5 ευρώ εισιτήριο για το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατί να πάρεις το τούνελ, όταν μπορείς να πάρεις το - δωρεάν - καραβάκι από την πίσω πλευρά του σταθμού (όπου επιτρέπονται και τα ποδήλατα)?

γιατί το καραβάκι δεν σε αφήνει εκεί που θέλεις/σε βολεύει;)
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Gloriana δώσε και άλλες Photos στο λαό σου....στα υπόψιν και το μέρος που φάγατε (τσιπουρίτσα το ψαράκι) Εγώ ταξιδεύω το Σάββατο και ελπίζω να έχει βελτιωθεί ο καιρός
Καμιά τοπική σπεσιάλιτε που δεν πρέπει να χάσω;

Tita αξίζει να επισκεφτούμε το Ijburg, μου άρεσε η ιδεα που υποθαλάσσιου τούνελ
Επιστρέφω ελλαδα αύριο και θα κάνω ένα καλό κολάζ με φωτος και θα τις ανεβάσω.

Αν πίνεις μπύρα να πας οπωσδήποτε στο Beer Temple (περιοχή Spui) και να δοκιμάσεις από τα βαρέλια μπύρα.
Να ΜΗΝ πας στον Βοτανικό Κήπο. Πεταμένα λεφτά.
 
Last edited by a moderator:

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμ, λογικό το επιχείρημά σου, αλλά δεν είναι πάντα έτσι.. Ειδικά με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν αυτές τις εβδομάδες, είναι τζάμπα ταλαιπωρία αν είσαι τουρίστας. Θα συμφωνήσω αν είναι Αύγουστος. Τώρα με τέτοιον καιρό αν θέλεις ντε και καλά να το επισκεφτείς, προσωπικά θα προτιμούσα το τραμ, που ό,τι και να τύχει, ξέρεις πού θα το βρεις, και πότε(κάθε 10λεπτα) και δεν εξαρτάσαι από τον καιρό (που για όσους ξέρουν τους Ολλανδούς, είναι ο Καιρός με κεφαλαίο, καθότι θεωρείται θεότητα:D ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρουν τα επόμενα 5λεπτά!)
τον χρόνο που θα χάσεις στο καραβάκι,πού θα σε αφήσει, πώς θα κινηθείς από εκεί, καλύτερα -γνώμη μου- να τον αφιερώσει κάποιος σε βόλτα με το καραβάκι μέσα στο Αμστερνταμ ή πχ στο καραβάκι στην Ουτρέχτη
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γκλοριαννα καλο ταξιδι και καλα να περασεις!!πηγα κ εγω αμστερνταμ και μπρυζ...ηταν τελεια!!θα περασεις υπεροχα!εγω πηγα φεβρουαριο κ ειχα πολυ κρυο...ειχα παγωσει στην μπρυζ...ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ!!!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ααααα καλα οτι να ναι διαβαζω...ειδα που εγραφες "ταξιδευει αυριο" και νομιζα οτι φευγεις αυριο....χαχαχαχαα ελπιζω να περασες τελεια!!περιμενουμε την ταξιδιωτικη σου ιστοριααααααα!!!
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Βόρειο Σέλας
Πετάω Σάββατο πρωί η πρόγνωση του καιρού χάλια, εναλλαγή συννεφιάς με βροχή. Γκρρρρ τα νεύρα μου :mad:

Gloriana δεν μου αρέσει η μπύρα, (ναι υπαρχουν και τέτοιοι :shock: )μόνο αν είναι ζυμωμένη με μηλίτη αλλα αυτή δεν νοείται για μπύρα αλλά πιο πολύ για κρασί, αλλα οι ομοουσιoi ζυθοποτες θα σου χτίσουν ναό για τις πληροφοριες που αναρτάς.

Ψάχνω ένα πολύ καλό εστιατόριο κατά προτίμηση με θεά για δείπνο αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι δεκτός

Σχετικά με την τιμολογιακή πολιτική των clubs bars τι παίζει; Κόβεις εισιτήριο πριν μπεις και με αυτό παίρνεις ποτό ή μπορείς απλά να μπεις και να πας στο bar να παραγγείλεις ποτό. Επίσης το κόστος ενός ποτού διαφέρει κατά πολύ συγκριτικά με Ελλάδα; Και κάτι τελευταίο ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ FACECONTROL (μην τρελαθούμε εντελώς)

Thanks

Edit: Τα φιλοδωρήματα συμπεριλαμβανονται στον λογαριασμό ή όχι? Και αν όχι τι ποσόστο του λογαριασμου συνηθίζεται να αφήνουμε επιπλέον ως φιλοδωρημα?
 

vasilw89

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας παιδια, έπεσα καταλάθος πάνω στο φορουμ κ το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο κ αξιόλογο.
θα είμαι στο άμστερνταμ 25 ιουλίου κ έχω απογοητευτεί λίγο με τον καιρό.
βλέπω forecasts κ διάβασα παραπάνω ότι βρέχει πολύ. έτσι είναι όλο το καλοκαίρι (ιούνιο-ιούλιο) ή έτυχε?
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μην σας απασχολεί ο καιρός. Θα βρέχει ένα 5' λεπτο θα έχει ήλιο ένα 30' και τανάπαλιν. Όλα οκ, μην αγχώνεστε γ' αυτό.

Σε μπυραρίες που έχω πάει Newbie δεν υπάρχει face control και πληρώνω όπως και εδώ. Όταν πρόκειται να φύγω. Φιλοδώρημα αφήνω μόνο αν μείνω ευχαριστημένη και έχω ψιλά.
 

rania9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ταξίδι στο αμστερνταμ

γειά σας, σχεδιάζω με τον φίλο μου να παμε αμστερνταμ τέλη σεπτέμβρη με αρχές οκτώμβρη, όσοι εχετε πάει θεωρείτε πως είναι λάθος εποχή λόγω κακοκαιρίας; θέλουμε να πάρουμε ποδήλατα και να κάνουμε όλο βόλτες, ο καίρος θα βοηθάει η βρέχει συνέχεια τέτοια εποχή;ευχαριστώ:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom