Οδηγίες για συγγραφή Ταξιδιωτικής Ιστορίας

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να γράψετε μια ταξιδιωτική ιστορία ακολουθείτε τα εξής βήματα:

  1. Πηγαίνετε στο μενού επάνω Ταξιδιωτικές Ιστορίες -> Ταξιδιωτικές Ιστορίες Υπό Εξέλιξη
  2. Πατάτε το κουμπί Νέο Θέμα
  3. Συμπληρώνετε τον τίτλο της Ιστορίας σας και γράφετε το κείμενο. Αν θέλετε να βάλετε στην πορεία του κειμένου σας φωτογραφίες, χρησιμοποιήστε το κουμπί Ανέβασμα Αρχείου.
  4. Μπορείτε να δείτε πώς θα φαίνεται το κείμενό σας με το κουμπί Προεπισκόπηση, και όταν είστε έτοιμοι πατάτε στο κάτω μέρος της οθόνης το κουμπί Νέο Θέμα για να το υποβάλετε.
  5. Για να προσθέσετε κεφάλαια στην Ιστορία σας απλά υποβάλετε απαντήσεις στο θέμα της Ιστορίας σας.
  6. Όταν ολοκληρωθεί το κείμενό σας, στέλνετε ένα προσωπικό μήνυμα σε κάποιον συντονιστή, για να μεταφέρει την Ιστορία σας στην αντίστοιχη ενότητα με τις ολοκληρωμένες ιστορίες.
:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Aπλά να επισημανθεί ότι καλό είναι να βάζουμε παραγράφους ώστε να μη διαβάζεται ένα τεράστιο κείμενο κουρτίνα που είναι πολύ κουρστικό για τον αναγνώστη.
Που σημαίνει ότι πριν ποστάρουμε την ιστορία καλό είναι να έχουμε κάνει μια προεπισκόπιση ώστε να βλέπουμε τη τελική μορφή της ιστορίας.
Επίσης ας εμπλουτίζουμε το κείμενο έστω και με λίγες φωτογραφίες. Εϊναι πιο ευχάριστο στο μάτι και πλέον με τη δημιουργία των φωτοάλμπουμς στο travelstories, εξαιρετικά εύκολο να υλοποιηθεί.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Aπλά να επισημανθεί ότι καλό είναι να βάζουμε παραγράφους ώστε να μη διαβάζεται ένα τεράστιο κείμενο κουρτίνα που είναι πολύ κουρστικό για τον αναγνώστη.
Που σημαίνει ότι πριν ποστάρουμε την ιστορία καλό είναι να έχουμε κάνει μια προεπισκόπιση ώστε να βλέπουμε τη τελική μορφή της ιστορίας.
Επίσης ας εμπλουτίζουμε το κείμενο έστω και με λίγες φωτογραφίες. Εϊναι πιο ευχάριστο στο μάτι και πλέον με τη δημιουργία των φωτοάλμπουμς στο travelstories, εξαιρετικά εύκολο να υλοποιηθεί.
kαι περισσότερα κεφάλαια και όχι μια κι έξω όταν είναι μεγάλες
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Για να προσθέσουμε φωτογραφία σε ένα κείμενο τι χρειάζεται να κάνουμε?

Μπορούμε απ΄ευθείας από αποθηκευμένες φωτογραφίες που έχουμε στον υπολογιστή μας
ή χρειάζεται να τις "ανεβάσουμε" πρώτα σε κάποιο site όπως το flickr πχ. και από εκεί να τις επισυνάψουμε?
ή οπωσδήποτε πρέπει να έχουμε δημιουργήσει κάποιο φωτοάλμπουμ στο travelstories?

Τέλος ο Defkalion πιό πάνω γράφει να χρησιμοποιήσουμε το κουμπί Ανέβασμα Αρχείου, ποιό κουμπί είναι αυτό? Μήπως εκείνο το εικονίδιο (image) δίπλα στα smilies? Αλλά όταν το κλικάρω όμως, μου ζητά να περάσω το url της φωτογραφίας, που οι αποθηκευμένες φωτο στον υπολογιστή όμως δεν έχουν url.
Σας ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το κουμπί "ανέβασμα αρχείου" βρίσκεται στο κάτω μέρος του πλαισίου όπου γράφεις το μήνυμά σου.
Είναι η μεσαία επιλογή.

test.png

Με την επιλογή αυτή, μπορείς να βάλεις φωτογραφίες οι οποίες βρίσκονται στο δίσκο σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για να προσθέσουμε φωτογραφία σε ένα κείμενο τι χρειάζεται να κάνουμε?
Μπορούμε απ΄ευθείας από αποθηκευμένες φωτογραφίες που έχουμε στον υπολογιστή μας
ή χρειάζεται να τις "ανεβάσουμε" πρώτα σε κάποιο site όπως το flickr πχ. και από εκεί να τις επισυνάψουμε? ή οπωσδήποτε πρέπει να έχουμε δημιουργήσει κάποιο φωτοάλμπουμ στο travelstories
Προσωπικά κατέληξα ότι πιο βολικό μου είναι να φτιάχνω αρχικά ένα φωτοάλμπουμ στο travelstories κι από κει να αντλώ υλικό για να επισυνάπτω φωτό στις ιστορίες. Εκτός αν έχεις κάπου αλλού άλμπουμ. Καλό είναι οι φωτό να μην έχουν πολύ μεγάλη ανάλυση. Εγώ τις συμπιέζω στα 800-1000px ώστε τελικά να μην παίρνω αρχεία πάνω από 250kb. Αφού τις ανεβάσεις κι αφού γράφεις την ιστορία τότε:
1. Ανοίγεις τη φωτό στο άλμπουμ που την έχεις καταχωρημένη και πατάς δεξί κλικ αντιγραφή διεύθυνσης εικόνας
2. Πας μετά στη θέση του κειμένου που θες να την προσθέσεις και πατάς το κουμπάκι δίπλα από τα smileys που δείχνει δυο βουναλάκια με ήλιο (νομίζω). Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο όπου θα κάνεις προσθήκη της διεύθυνσης εικόνας που είχες αντιγράψει. Και βουαλά η εικόνα στο κείμενό σου!
Πάντα κάνε προεπισκόπιση για πιθανά λάθη και την εμφάνιση της ιστορίας σου
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό επίσης που θα πρέπει να έχετε υπόψη σας σε περίπτωση που επιλέξετε να βάζετε στις ιστορίες σας φωτογραφίες με link από flickr, facebook, imageshack κλπ, είναι ότι αν η φωτογραφία αφαιρεθεί από την αρχική της θέση, τότε δε θα εμφανίζεται πια και στην ταξιδιωτική ιστορία.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Προσωπικά κατέληξα ότι πιο βολικό μου είναι να φτιάχνω αρχικά ένα φωτοάλμπουμ στο travelstories κι από κει να αντλώ υλικό για να επισυνάπτω φωτό στις ιστορίες. Εκτός αν έχεις κάπου αλλού άλμπουμ. Καλό είναι οι φωτό να μην έχουν πολύ μεγάλη ανάλυση. Εγώ τις συμπιέζω στα 800-1000px ώστε τελικά να μην παίρνω αρχεία πάνω από 250kb. Αφού τις ανεβάσεις κι αφού γράφεις την ιστορία τότε:
1. Ανοίγεις τη φωτό στο άλμπουμ που την έχεις καταχωρημένη και πατάς δεξί κλικ αντιγραφή διεύθυνσης εικόνας
2. Πας μετά στη θέση του κειμένου που θες να την προσθέσεις και πατάς το κουμπάκι δίπλα από τα smileys που δείχνει δυο βουναλάκια με ήλιο (νομίζω). Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο όπου θα κάνεις προσθήκη της διεύθυνσης εικόνας που είχες αντιγράψει. Και βουαλά η εικόνα στο κείμενό σου!
Πάντα κάνε προεπισκόπιση για πιθανά λάθη και την εμφάνιση της ιστορίας σου
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να γράψεις αυτές τις τόσο διευκρινιστικές επεξηγήσεις!
Και κάτι άλλο που μπορεί να φανεί χαζό, η συμπίεση των φωτο πως γίνεται?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να γράψεις αυτές τις τόσο διευκρινιστικές επεξηγήσεις!
Και κάτι άλλο που μπορεί να φανεί χαζό, η συμπίεση των φωτο πως γίνεται?
Εγώ το κάνω μεσω του προγράμματος επεξργασίας φωτογραφίας. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας βοηθήσει….
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
κεφάλαια πως κάνουμε?
Εσύ μπορείς να βάζεις αν θέλεις τίτλο σε κάθε καινούργιο ποστ σου, το οποίο θεωρείται αυτόματα και κεφάλαιο.
Η μορφή με κεφάλαια όπως την βλέπεις στις oλοκληρωμένες ταξιδιωτικές ιστορίες ανά ήπειρο, γίνεται μόνο όταν ολοκληρωθεί η ιστορία σου και μεταφερθεί από τον υπεύθυνο moderator στις σχετικές ενότητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom