Οδηγωντας στη Βουλγαρια

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Πρωτα απο ολα να σας ενημερωσω οτι στη Βουλγαρια δεν κλεβουν αυτοκινητα. Το τι πανακριβα αυτοκινητα κυκλοφορουν στη Σοφια δεν φανταζεστε. Αυτα ειναι που πρεπει να προσεχετε οταν οδηγητε γιατι οι οδηγοι τους ειναι επικινδυνοι.
Λοιπον μπαινοντας στη Βουλγαρια πρεπει να αγορασετε και να κολησετε στο κατω δεξι μερος του παρμπριζ μια βινιετκα που θα αγορασετε η στα συνορα η στα βενζιναδικα της shell και της luk oil ,5 ευρω για 7 μερες, 13 για 1 μηνα η 35 ετησια. Οδηγητε παντα με τα μεσαια φωτα αναμενα, ο δρομος απο συνορα μεχρι Σοφια με καλο οδοσρτωμα αλλα στενος που δυσκολυει πολυ τις προσπερασεις -τα τελευταια 25 χλμ πριν τη Σοφια ειναι αυτοκινητοδρομος- ολοι οι αλλοι δρομοι καθετοι του κεντρικου αξονα εχουνε πολυ λακουβα,ιδιως πανω στα βουνα(το μονο καλο κοματι λογω τουρισμου απο simitli - bansko 40 km)
Απο Σοφια μεχρι σταρα ζαγορα ειναι αυτκινητοδρος και απο εκει μεχρι το Burgas παλι στενος αλλα με πολυ μεγαλες ευθειες και καλη ορατοτητα και αρκετη κινηση το καλοκαιρι και ιδιως τα σαββατοκυριακα. Απο Ελλαδα παντως για μαυρη θαλασσα η καλυτερη διαδρομη ειναι απο αλεξανδρουπολη ορμενιο svilegrad.
Tα μπλοκα της αστυνομιας ειναι αρκετα αλλα σε προειδοποιουν οι απεναντοι οδηγοι με τα φωτα τους, παντως να εχετε μαζι σας μερικα 10ρικα ευρω η 20ρικα λεβα-ετσι λειτουργει το συστημα-για καθε ενδεχομενο.
Συναλαγμα ειναι καλυτερα να εχετε μια cash card μαζι σας και να παρετε απο ΑΤΜ εχει τις καλυτερες ισοτιμιες και να πληρωνετε βενζινη σε λεβα.
Αμα χρησιμοποιητε πιστωτικη καρτα ειναι πιθανον μετα απο 2-3 συναλλαγες το συστημα να σας μπλοκαρει την καρτα μια και θα δει οτι πιστωθηκε στη Βουλγαρια για λογους ασφαλειας.
Ενοειτε αμα εχουμε ακριβο αυτοκινητο στη Σοφια δεν το αφηνουμε οπου να ειναι.
Συνεχιζεται.....
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Βρίσκεστε εδώ: Αρχική σελίδα » Ελλάδα
RSS ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Πληρώνεται κατά την έξοδο!
Φόρος 5 ευρώ για Ευρωπαίους οδηγούς στη Βουλγαρία

Web only
12/08/2010 18:19


http://img.protothema.gr/3791C4EE8F1AE06A0843DE26D767660B.jpg


Από το …πουθενά οι γείτονες και φίλοι Βούλγαροι έχουν επιβάλει από τις αρχές του Αυγούστου …κεφαλικό φόρο ύψους 5 ευρώ στους Ευρωπαίους οδηγούς, συμπεριλαμβανομένων, φυσικά, των Ελλήνων, που περνούν τα σύνορα!

Ο φόρος πληρώνεται μόνο κατά την έξοδο από τη χώρα και, βεβαίως, έχει προκαλέσει την αντίδραση και την αγανάκτηση όλων των Ελλήνων καθώς και των ξένων οδηγών.

Για το γεγονός δηλώνουν άγνοια αρμόδιες ελληνικές αρχές, καθώς φαίνεται ότι δεν έχει υπάρξει οποιαδήποτε ενημέρωση από τη γειτονική χώρα.

Ο συνοριακός φόρος πληρώνεται μία φορά την εβδομάδα, δηλαδή αν κάποιος οδηγός μέσα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ξαναπεράσει τα σύνορα, την …γλιτώνει
 
Last edited by a moderator:

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
sorry gia ta latinika alla to pc ehei mono latinika kai kirilika kai den thelo to peirakso

apo Alexandroupoli mehri burgas einai peripou 300 km ,se shetika kalo dromo mesa sti boulgaria kai shedon horis katholou kinisi,i diadromi einai peripou 3,5 ores

ta 5 euro sta sinora einai kati san teli kikloforias (vinietka) gia mia evdomada,to idio yparhei kai se oungaria,slovakia czechia kai austria
 
Μηνύματα
28
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ιβηρικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια και Κουβα
Βρίσκεστε εδώ: Αρχική σελίδα » Ελλάδα
RSS ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Πληρώνεται κατά την έξοδο!
Φόρος 5 ευρώ για Ευρωπαίους οδηγούς στη Βουλγαρία

Web only
12/08/2010 18:19


http://img.protothema.gr/3791C4EE8F1AE06A0843DE26D767660B.jpg


Από το …πουθενά οι γείτονες και φίλοι Βούλγαροι έχουν επιβάλει από τις αρχές του Αυγούστου …κεφαλικό φόρο ύψους 5 ευρώ στους Ευρωπαίους οδηγούς, συμπεριλαμβανομένων, φυσικά, των Ελλήνων, που περνούν τα σύνορα!

Ο φόρος πληρώνεται μόνο κατά την έξοδο από τη χώρα και, βεβαίως, έχει προκαλέσει την αντίδραση και την αγανάκτηση όλων των Ελλήνων καθώς και των ξένων οδηγών.

Για το γεγονός δηλώνουν άγνοια αρμόδιες ελληνικές αρχές, καθώς φαίνεται ότι δεν έχει υπάρξει οποιαδήποτε ενημέρωση από τη γειτονική χώρα.

Ο συνοριακός φόρος πληρώνεται μία φορά την εβδομάδα, δηλαδή αν κάποιος οδηγός μέσα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ξαναπεράσει τα σύνορα, την …γλιτώνει

Εγώ πάντως γύρισα χτες από διήμερο ταξίδι στη Σόφια και δεν μου ζήτησαν καθόλου λεφτά στα σύνορα...
 
Last edited by a moderator:

GIANNISK

Member
Μηνύματα
13
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΪΡΟ
κάποιες ερωτησεις

Λοιπον μπαινοντας στη Βουλγαρια πρεπει να αγορασετε και να κολησετε στο κατω δεξι μερος του παρμπριζ μια βινιετκα που θα αγορασετε η στα συνορα η στα βενζιναδικα της shell και της luk oil ,5 ευρω για 7 μερες, 13 για 1 μηνα η 35 ετησια. Οδηγητε παντα με τα μεσαια φωτα αναμενα, ο δρομος απο συνορα μεχρι Σοφια με καλο οδοσρτωμα αλλα στενος που δυσκολυει πολυ τις προσπερασεις -τα τελευταια 25 χλμ πριν τη Σοφια ειναι αυτοκινητοδρομος- ολοι οι αλλοι δρομοι καθετοι του κεντρικου αξονα εχουνε πολυ λακουβα,ιδιως πανω στα βουνα(το μονο καλο κοματι λογω τουρισμου απο simitli - bansko 40 km)
Καλησπέρα,

Σκοπεύω κι εγώ να πάω Σόφια από Δράμα (λόγω ζημιάς του οδοστρόματος στην E79) έχω ανίξει και καποιο αντίστοιχο θέμα
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/24484-%E1%E8%DE%ED%E1-gotse-delchev-sofia-%EF%E4%E9%EA%FE%F2.html
Θα μπορούσες (ενα γνωρίζεις) να μου δώσεις καποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το δρόμο απο Μπάνσκο ως Simitli;
Γνωρίζεις μήπως ποια είναι τα ποια δύσκολα σημεία αυτής της διαδρομής (πχ που μπορει να συνατησω παγωμενο οδόστρωμα - χιονι) ;
Και κάτι ακομη .. τελικά την 5ευρη αυτοκόλητη κάρτα την προμηθευόμαστε κατά την είσοδο ή πληρώνουμε κατά την έξοδο;
Σε ευχαριστώ πολύ
Γιάννης
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
O δρομος πιστευω να ανοιξει μεχρι να πας,απο Γκοτσε Ντελτσεβ μεχρι Μπανσκο προσφατα δεν εχω παει ,παντως πριν απο 2 χρονια εβαζαν καινουριο οδοστρωμα σε ορισμενα σημεια. τα 20 πρωτα χλμ απο τα συνορα ειναι καλος δρομος,τα υπολοιπα μεχρι το Μπανσκο αμα δεν τα εστρωσαν με νεα ασφαλτο δεν ειναι καλα.Εναλακτικη διαδρομη ειναι Σκοπια Κουμανοβο και απο εκει δεξια προς το Κιουστεντιλ στη Βουλγαρια.
Την βινιετα αγορασε την στα συνορα η στο πρωτο βενζιναδικο της shell η της luk oil, και κολησε την κατω δεξια στο παρμπριζ. Ειναι λογος να σε σταματησουν και να ζητανε το 10ρικακι τους :)
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Καλως εχοντων των πραγματων ο δρομος για Σοφια θα ανοιξει Πεμπτη-Παρασκευη.Ο δρομος απο Γκοτσε Ντελτςεφ θελει προσοχη λογω χιονιου απο προχθες.
 

giannis aktyp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πρωτα απο ολα να σας ενημερωσω οτι στη Βουλγαρια δεν κλεβουν αυτοκινητα. Το τι πανακριβα αυτοκινητα κυκλοφορουν στη Σοφια δεν φανταζεστε. Αυτα ειναι που πρεπει να προσεχετε οταν οδηγητε γιατι οι οδηγοι τους ειναι επικινδυνοι.
Λοιπον μπαινοντας στη Βουλγαρια πρεπει να αγορασετε και να κολησετε στο κατω δεξι μερος του παρμπριζ μια βινιετκα που θα αγορασετε η στα συνορα η στα βενζιναδικα της shell και της luk oil ,5 ευρω για 7 μερες, 13 για 1 μηνα η 35 ετησια. Οδηγητε παντα με τα μεσαια φωτα αναμενα, ο δρομος απο συνορα μεχρι Σοφια με καλο οδοσρτωμα αλλα στενος που δυσκολυει πολυ τις προσπερασεις -τα τελευταια 25 χλμ πριν τη Σοφια ειναι αυτοκινητοδρομος- ολοι οι αλλοι δρομοι καθετοι του κεντρικου αξονα εχουνε πολυ λακουβα,ιδιως πανω στα βουνα(το μονο καλο κοματι λογω τουρισμου απο simitli - bansko 40 km)
Απο Σοφια μεχρι σταρα ζαγορα ειναι αυτκινητοδρος και απο εκει μεχρι το Burgas παλι στενος αλλα με πολυ μεγαλες ευθειες και καλη ορατοτητα και αρκετη κινηση το καλοκαιρι και ιδιως τα σαββατοκυριακα. Απο Ελλαδα παντως για μαυρη θαλασσα η καλυτερη διαδρομη ειναι απο αλεξανδρουπολη ορμενιο svilegrad.
Tα μπλοκα της αστυνομιας ειναι αρκετα αλλα σε προειδοποιουν οι απεναντοι οδηγοι με τα φωτα τους, παντως να εχετε μαζι σας μερικα 10ρικα ευρω η 20ρικα λεβα-ετσι λειτουργει το συστημα-για καθε ενδεχομενο.
Συναλαγμα ειναι καλυτερα να εχετε μια cash card μαζι σας και να παρετε απο ΑΤΜ εχει τις καλυτερες ισοτιμιες και να πληρωνετε βενζινη σε λεβα.
Αμα χρησιμοποιητε πιστωτικη καρτα ειναι πιθανον μετα απο 2-3 συναλλαγες το συστημα να σας μπλοκαρει την καρτα μια και θα δει οτι πιστωθηκε στη Βουλγαρια για λογους ασφαλειας.
Ενοειτε αμα εχουμε ακριβο αυτοκινητο στη Σοφια δεν το αφηνουμε οπου να ειναι.
Συνεχιζεται.....
ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ από giannisakty
Εχοντας διαβάσει αυτά που γράφουν πολλοί φίλοι πήγα στη Βουλγαρία για δεύτερη φορά με το αυτοκίνητό μου το Νοε 2013 (η πρώτη το 1986) και αυτά που συμπεραίνω είναι δύο: Πρώτο ή πήγαμε σε διαφορετικές χώρες ή ο ένας απ' τους δύο φορούσε παραμορφωτικούς φακούς...Μπήκαμε από Προμαχώνα, αμέσως αγοράσαμε και κολλήσαμε τη βινιέττα με 5 euro και ακολουθώντας μια ήπια οδηγική συμπεριφορά, εφαρμόζοντας τον ΚΟΚ κατά 85%, χωρίς μπλόκα μπαξίσια κλπ ανακρίβειες, φτάσαμε Σόφια. Με ικανοποίηση διαπίστωσα ότι και οι βούλγαροι οδηγοί οδηγούσαν συνετά χωρίς παραβάσεις κλπ επιθετική οδήγηση... Στη Σόφια μείναμε κοντά στο πάρκο Geo Milev 5 χλμ από το κέντρο σε apartmets που σαν κατάλυμμα ήταν τόσο έντονη και απόλυτη η καθαριότητα που δεν την έχω ξαναδεί σε 5 αστερα ξενοδοχεία στην Ελλάδα και σε αρκετές χώρες του εξωτερικού που έχω πάει. Και είδαμε και απολαύσαμε ότι ακριβώς ήταν γραμμένο και φαινόταν στις φωτογραφίες στην ιστοσελίδα του καταλυμματος στο internet, τίποτα λιγοτερο και τίποτα περισσότερο.. Πολύ φιλικός, ενημερωμένος και με πανέμορφα αγγλικά ο υπεύθυνος του καταλύμματος. Πάρκιν έξω ασφαλέστατο, όπως και όπου πήγαμε στην υπόλοιπη Σόφια αλλά και Φιλιπούπολη και Σαντάνσκι που επίσης επισκεφτήκαμε. Ο κόσμος βέβαια δεν ήταν ο τύπος του μεσογειακού σαν εμάς, είναι λίγο σκυθρωποί αλλά δεν μας δημιουργήθηκε καμμιά ανασφάλεια. Η ζωή πιο ακριβή απ΄ότι περιμέναμε (βενζίνη 1.30 euro), φαγητό φτηνό αλλά απορώ με τους δικούς μας που περνάνε λέει τα σύνορα για να βάλουν βενζίνη!!! Από την πρώτη φορά που πήγα έχουν γίνει πρόσφατα μετρό σε Σόφια και Φιλιπούπολη, δρόμοι, εμπορικά κέντρα MALL ή παρόμοια και άλλα έργα, χωρίς βέβαια να έχουν γίνει και Ελβετία! Για να μην σας κουράσω άλλο, ένα όμορφο και φθηνό 5νθημερο, με ασφάλεια αλλά και χωρίς έντονες ταξιδιωτικές συγκινήσεις και οι πληροφορίες που γράφουν ορισμένοι τις χαρακτηρίζω οπτασίες.
giannis akty 24 NOE 2013
 

Sikelos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα , θέλω την βοήθεια σας σχετικά με ένα ταξίδι που ετοιμάζω για να επισκεφτώ την Φιλιππούπολη στις 22-4-2014 με αυτοκίνητο. Τι πρέπει να έχω μαζί μου , τι πρέπει να προσέχω στον δρόμο, ποια είναι η καλύτερη και συμφέρουσα διαδρομή από Θεσσαλονίκη για Φιλιππούπολη και αλλα σχετικά που μπορεί να μου χρειαστούν στο ταξίδι. Ευχαριστώ :)
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Έχω την εντύπωση ότι οι Βούλγαροι έχουν υποχρεωτικά αναμμένα τα φώτα πορείας ακόμα και όταν είναι ημέρα.

Δεν είμαι σίγουρος, ψάξε το
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom