Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Αφου πας με easy jet τσεκάρε κ την επιλογη μεταφοράς με easy bus απο gatwick.σε παει στην στάση earls court,κοντά στην στάση που σε βολεύει.ειναι κ οικονομικο.εγω έχω 2 μικρές ερωτήσεις:α)στο λονδινο δέχονται αποκλειστικά λίρες τα καταστηματα ή μπορω να χρησιμοποιήσω κ ευρώ?? και β)δεν έχω διαβατήριο.με ταυτοτητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
 
Μηνύματα
2.497
Likes
3.210
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ok!! Ευχαριστώ! :) Υποθέτω ότι τα παραλαμβάνω από εκεί έτσι; Πρέπει να έχω και την πιστωτική μου μαζί; Oystercard μπορώ να βγάλω από το αεροδρόμιο ή όταν κατέβω Victoria? Αχ..ευτυχώς που μου το λες γιατί είχα τρελό άγχος! Τα ματάκια μου έβλεπαν αστράκια από τις πολλές ώρες στο pc μέχρι να κλείσω ξενοδοχείο. Τελικά κατέληξα στο Holiday Inn Kensignton Forum. Θα σας πω εντυπώσεις όταν με το καλό επιστρέψω! ;-)
Μια χαρά!Σε καλή περιοχή,φαίνεται να είναι καλό ξενοδοχείο,έχω πιεί καφέ στο λόμπυ,ωραίο ευρύχωρο,άντε να μας πείς όταν γυρίσεις πως είναι μέσα τα δωμάτια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.720
Αφου πας με easy jet τσεκάρε κ την επιλογη μεταφοράς με easy bus απο gatwick.σε παει στην στάση earls court,κοντά στην στάση που σε βολεύει.ειναι κ οικονομικο.εγω έχω 2 μικρές ερωτήσεις:α)στο λονδινο δέχονται αποκλειστικά λίρες τα καταστηματα ή μπορω να χρησιμοποιήσω κ ευρώ?? και β)δεν έχω διαβατήριο.με ταυτοτητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
α) Μου έχει τύχει σε μεγάλα καταστήματα να δεχτούν ευρώ, αλλά μη βασίζεσαι. Καλύτερα με πιστωτική, αν δεν έχεις αρκετό συνάλλαγμα.
β) Δεν χρειάζεσαι διαβατήριο
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Αφου πας με easy jet τσεκάρε κ την επιλογη μεταφοράς με easy bus απο gatwick.σε παει στην στάση earls court,κοντά στην στάση που σε βολεύει.ειναι κ οικονομικο.εγω έχω 2 μικρές ερωτήσεις:α)στο λονδινο δέχονται αποκλειστικά λίρες τα καταστηματα ή μπορω να χρησιμοποιήσω κ ευρώ?? και β)δεν έχω διαβατήριο.με ταυτοτητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?
Απ'ότι διάβασα κάνει αρκετά περισσότερη ώρα και η διαφορά δεν είναι και καμιά τεράστια. Οι γνώστες ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος.
α) Εγώ πάντως θα έχω μια cash card για ανάληψη και πιστωτική.
β) Είχα κι εγώ την ίδια απορία.. Οι μισοί έλεγαν έτσι και οι μισοί αλλιώς. Η Ολυμπιακή λέει ότι μπορείς να ταξιδέψεις με National ID Card, οπότε είσαι ok. Ακόμη κι αν είναι πιο παλιά και χειρόγραφη.
Πότε πας; Άντε καλό ταξιδάκι!!! :)
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Μια χαρά!Σε καλή περιοχή,φαίνεται να είναι καλό ξενοδοχείο,έχω πιεί καφέ στο λόμπυ,ωραίο ευρύχωρο,άντε να μας πείς όταν γυρίσεις πως είναι μέσα τα δωμάτια.
Εννοείται!!!! :) Θα γυρίσω με λεπτομερείς περιγραφές και πολλές φωτογραφίες!!
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Έχω την εντύπωση πως το easy bus κοστίζει γύρω στις 2 λιρες η διαδρομη.σχετικα με τον χρόνο της εκάστοτε διαδρομής δεν γνωρίζω :/ όπως είπες ας γράψουν οι γνώστες!!εμεις θα πούμε στους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης.φευγω 24 κ επιστρέφω 29.θα μεινω Lancaster gate-paddington.επίσης,καλο ταξιδι κ αν με δεις φώναξε μου :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ok!! Ευχαριστώ! :) Υποθέτω ότι τα παραλαμβάνω από εκεί έτσι; Πρέπει να έχω και την πιστωτική μου μαζί; Oystercard μπορώ να βγάλω από το αεροδρόμιο ή όταν κατέβω Victoria? Αχ..ευτυχώς που μου το λες γιατί είχα τρελό άγχος! Τα ματάκια μου έβλεπαν αστράκια από τις πολλές ώρες στο pc μέχρι να κλείσω ξενοδοχείο. Τελικά κατέληξα στο Holiday Inn Kensignton Forum. Θα σας πω εντυπώσεις όταν με το καλό επιστρέψω! ;-)
Το ξενοδοχειο σου ειναι πολυ καλο (εχω μεινει) και το πρωινο του σουπερ. Ζητα να σε βαλουν στους πανω οροφους αν γινεται. Απο τον 20 και πανω η θεα ειναι φανταστικη. Προκειται για το ψηλοτερο ξενοδοχειο του Λονδινου.
Κι επειδη μπορει να μην σε ενημερωσουν στην υποδοχη, το ανσασερ να ξες οτι δουλευει με την καρτα του δωματιου. Οχι τιποτ' αλλο αλλα μην βρεθεις μονη και περιμενεις σαν το μλκ να ξεκινησει...
oyster στην victoria (μεγαλη ουρα συνηθως)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
στο λονδινο δέχονται αποκλειστικά λίρες τα καταστηματα ή μπορω να χρησιμοποιήσω κ ευρώ??
Καποια, πολυκαταστηματα κυριως δεχονται ευρω. Ο κανονας ομως λεει πως για τις περισσοτερες συναλλαγες σου χρειαζεσαι λιρες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.720
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Έχει πάει κανείς σε παράσταση στο Globe Theater; Αντέχεται η παρακολούθηση όρθια;
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Έχω την εντύπωση πως το easy bus κοστίζει γύρω στις 2 λιρες η διαδρομη.σχετικα με τον χρόνο της εκάστοτε διαδρομής δεν γνωρίζω :/ όπως είπες ας γράψουν οι γνώστες!!εμεις θα πούμε στους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης.φευγω 24 κ επιστρέφω 29.θα μεινω Lancaster gate-paddington.επίσης,καλο ταξιδι κ αν με δεις φώναξε μου :p
Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να δώσω 4-5 λίρες παραπάνω και να πάω νωρίτερα στον προορισμό μου. Θα κάτσω μόνο 3 βράδια και θέλω να εκμεταλλευτώ όλο το χρόνο που έχω όσο το δυνατόν καλύτερα. Απ' ότι είδα το easybus κάνει καμιά ώρα να πάει Earls Court.
Χαχαχα..ok.Θα σου κουνάω το μαντήλι!! :bleh:

Το ξενοδοχειο σου ειναι πολυ καλο (εχω μεινει) και το πρωινο του σουπερ. Ζητα να σε βαλουν στους πανω οροφους αν γινεται. Απο τον 20 και πανω η θεα ειναι φανταστικη. Προκειται για το ψηλοτερο ξενοδοχειο του Λονδινου.
Κι επειδη μπορει να μην σε ενημερωσουν στην υποδοχη, το ανσασερ να ξες οτι δουλευει με την καρτα του δωματιου. Οχι τιποτ' αλλο αλλα μην βρεθεις μονη και περιμενεις σαν το μλκ να ξεκινησει...
oyster στην victoria (μεγαλη ουρα συνηθως)
Το έχω ήδη γράψει στις παρατηρήσεις όταν έκανα την κράτηση. Fingers crossed! Κι εγώ διάβασα ότι η θέα στους πάνω ορόφους είναι φανταστική.
Μιας και έχεις μείνει εκεί, ξέρεις αν έχουν αντάπτορες ή θα πρέπει να πάρω από εδώ;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το έχω ήδη γράψει στις παρατηρήσεις όταν έκανα την κράτηση. Fingers crossed! Κι εγώ διάβασα ότι η θέα στους πάνω ορόφους είναι φανταστική.
Μιας και έχεις μείνει εκεί, ξέρεις αν έχουν αντάπτορες ή θα πρέπει να πάρω από εδώ;
Καλο ειναι να το ζητησεις κι εκεινη την ωρα. Δεν νομιζω πως προλαβαινουν να διαβαζουν τις παρατηρησεις των πελατων. Ειναι ευγενικοι αλλα μου εδωσαν την εντυπωση πως δεν κανουν κατι τετοιο. Αντιθετα οτι τους ζητησα επι τοπου εγινε αμεσως.

Δεν χρειαζεται να παρεις ανταπτορα υπαρχει ευρωπαικη πριζα στο δωματιο. Νομιζω ειναι μονο μια ομως (δεν το προσεξα αρκετα γιατι οι περισσοτερες συσκευες μου εχουν φις βρετανικου τυπου).
Υπαρχει κι ενα τιπ για να μπορεις να χρησιμοποιεις τις βρετανικες πριζες, ευρωπαικα φις (τα απλα, οχι σουκο) αλλα αυτο μονο pm αν θες θα στο λεω.
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Ααα..κ κάτι άλλο!!ξερει κανείς κάτι σχετικό με heathrow connect??βρηκα πληροφορίες αλλα δεν μπορω να κλεισω e-tickets..μπορω να βγαλω απο εκει ή μόνο online?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.690
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom