Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι άλυτο!!γιατι έχω διαβάσει σχεδόν ολα τα άρθρα του φορουμ και κανείς δεν εξηγεί ουσιαστικά γιατι να επιλεξεις την oyster απο την αντίστοιχη εβδομαδιαία travelcard!!απλά λενε οτι συμφερει..
Εγω εχω διαφορετικη αποψη και πιστευω πως η 7day travelcard συμφερει τον τουριστα που θα μεινει απο 4 μεχρι 7 μερες και θα παιρνει τουλαχιστον 3 συγκοινωνιες τη μερα (τουλαχιστον τις 4 απο τις 7 μερες).

Για ολες τις αλλες περιπτωσεις συμφερει η oyster.

Ιδανικο ειναι να κανεις συνδυασμο και να περασεις την travelcard στην oyster σου.

ΥΓ Τελικα αυτο το ερωτημα θα παραμεινει αιωνιο οσες απαντησεις και να δωθουν.
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Χμμ..τώρα εγώ να ρωτήσω κάτι ή θα με περάσετε για τελείως χαζή..; :/ Ταξιδεύω για Λονδίνο 23-26 Μαρτίου. Στις 25, ως γνωστόν, αλλάζει η ώρα στην Ελλάδα. Άρα, αλλάζει η ώρα και στο Λονδίνο;
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Χμμ..τώρα εγώ να ρωτήσω κάτι ή θα με περάσετε για τελείως χαζή..; :/ Ταξιδεύω για Λονδίνο 23-26 Μαρτίου. Στις 25, ως γνωστόν, αλλάζει η ώρα στην Ελλάδα. Άρα, αλλάζει η ώρα και στο Λονδίνο;
Χαχα!!κ εγω το ίδιο σκεφτόμουν γιατι θα είμαι 24-29 Μαρτίου εκει..λες να χάσουμε την πτήση κ να μείνουμε εκει??:lol:
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Χαχα!!κ εγω το ίδιο σκεφτόμουν γιατι θα είμαι 24-29 Μαρτίου εκει..λες να χάσουμε την πτήση κ να μείνουμε εκει??:lol:
Χαχαχα!!! Για να είμαι ειλικρινής όχι ότι θα με χάλαγε άλλη μια μέρα!! :p
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
244
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Αρκετά εύστοχη η ερώτησή σου.Η αλλαγή της ώρας ισχύει κανονικά σύμφωνα με την οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που υποχρεώνει όλα τα κράτη μέλη να τηρήσουν με νόμο.Να και η οδηγία
EUR-Lex - 32000L0084 - EL
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Ευχαριστώ πολύ!! :) Πάμε για άλλη μια ερωτησούλα τώρα. Πετάω με easyjet, επομένως φτάνω στο αεροδρόμιο του Gatwick. Το ξενοδοχείο είναι στον σταθμό Gloucester Road. Απ' ότι διάβασα η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι να πάρω το τρένο της Southern από Gatwick για Victoria και μετά tube. Για να επωφεληθώ της online προσφοράς όμως θα πρέπει να κλείσω εισιτήρια με συγκεκριμένη ώρα. Και εδώ είναι και η ερώτηση. Πετάμε από Αθήνα 14.45, επομένως φτάνουμε Λονδίνο γύρω στις 16.40. Άμα κλείσω εισιτήρια για τις 17.30 προλαβαίνω ή μπαααα; Thanks again!! ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.721
Είναι σχετικό. Πέρσι το καλοκαίρι στο Gatwick έκανα μια ώρα και βάλε να ξεμπερδέψω από τον έλεγχο διαβατηρίων και να βρεθώ έξω, λόγω μιας ασύλληπτης ουράς από πολλές πτήσεις που έφταναν σχεδόν την ίδια ώρα. Κατά τη γνώμη μου, άσε ένα περιθώριο άνετο, περίσσότερο από μια ώρα, κι αν σου περισσέψει χρόνος, πιές ένα καφεδάκι σαν άνθρωπος...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ!! :) Πάμε για άλλη μια ερωτησούλα τώρα. Πετάω με easyjet, επομένως φτάνω στο αεροδρόμιο του Gatwick. Το ξενοδοχείο είναι στον σταθμό Gloucester Road. Απ' ότι διάβασα η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι να πάρω το τρένο της Southern από Gatwick για Victoria και μετά tube. Για να επωφεληθώ της online προσφοράς όμως θα πρέπει να κλείσω εισιτήρια με συγκεκριμένη ώρα. Και εδώ είναι και η ερώτηση. Πετάμε από Αθήνα 14.45, επομένως φτάνουμε Λονδίνο γύρω στις 16.40. Άμα κλείσω εισιτήρια για τις 17.30 προλαβαίνω ή μπαααα; Thanks again!! ;)
Ναι καλυτερα μην το στριμωχνεις τοσο γιατι μεχρι να περασεις απο τον ελεγχο, να παρεις αποσκευες, να πας στην αποβαθρα θες κανα μισαωρο τουλαχιστον. Κλεισε με τον 18.00 .
Απο victoria 3 στασεις με τη circle ή district line.
Σε πολυ ωραια περιοχη πηγαινεις!
 

anthas

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Ναι καλυτερα μην το στριμωχνεις τοσο γιατι μεχρι να περασεις απο τον ελεγχο, να παρεις αποσκευες, να πας στην αποβαθρα θες κανα μισαωρο τουλαχιστον. Κλεισε με τον 18.00 .
Απο victoria 3 στασεις με τη circle ή district line.
Σε πολυ ωραια περιοχη πηγαινεις!
Ok!! Ευχαριστώ! :) Υποθέτω ότι τα παραλαμβάνω από εκεί έτσι; Πρέπει να έχω και την πιστωτική μου μαζί; Oystercard μπορώ να βγάλω από το αεροδρόμιο ή όταν κατέβω Victoria? Αχ..ευτυχώς που μου το λες γιατί είχα τρελό άγχος! Τα ματάκια μου έβλεπαν αστράκια από τις πολλές ώρες στο pc μέχρι να κλείσω ξενοδοχείο. Τελικά κατέληξα στο Holiday Inn Kensignton Forum. Θα σας πω εντυπώσεις όταν με το καλό επιστρέψω! ;-)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom