Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σχετικά με τα εισιτήρια του μετρό να κοιτάξεις σε ποιες ζώνες θα κινηθείς και να βγάλεις το ημερήσιο πάσο(το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς και σε λεωφορεία)σε συμφέρει περισσότερο!Αν πάρεις ένα χάρτη του μετρό θα δεις ότι έτσι όπως συνδέονται οι σταθμοί η μετακίνηση είναι εύκολη & γρήγορη & μπορείς να δεις αρκετά πράγματα...Αξίζει να πας στο Hyde Park και για Ιταλικό ένα πολύ καλό μαγαζί βρίσκεται(σου δίνω ακριβώς την διεύθυνση έχω την κάρτα)75-77 Marchmont St. WCIN 1AP και λέγεται Balfour,είναι γωνιακό θα το δεις γράφει και με μεγάλα γράμματα Ristorante Italiano και είναι 5 λεπτά με τα πόδια απ'την στάση του μετρό Russell square!Εμείς τρώγαμε εκεί κάθε βράδυ έχει πολύ καλά πράγματα!Αλλά κάποιες φορές θέλει τηλ. για κράτηση για να βρεις σίγουρα τραπέζι,αν είσαι κοντά και σκέφτεσαι να πας στείλε μου π.μ. να σου στείλω και το τηλέφωνο! :)
Καλά να περάσεις! :)
 

liolios

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Μπορεί κανένας να προτείνει μια διαδρομή με τα πόδια στο κεντρο που να μην είναι πάνω απο 2 ώρες και να μπορείς να δεις όσο περισσοτερα αξιοθέατα μπορείς. Ένα link απο google maps θα ήταν ιδανικό!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
σου το έχω σε google earth και σου έχω βάλει: Westminister, The Mall, Buckinham Palace (από μακριά), Trafalgar square, Leicester square, Piccadilly circus, Regent, Oxford circus, Chinatown, Soho, Covent Garden, Embankments. Συνολικά κάπου 7 χλμ.
Δεν σου έχω βάλει: Tower Bridge, City- St Paul, British Museum, Hyde Park, Notting Hill, Chelsea (Sloane str), Southwark (τα στενάκια μεταξύ Millenium και London Bridge) (και βέβαια το Λονδίνο έχει κι άλλα πράγματα που δεν αναφέρονται παραπάνω. Πάρε κι άλλες ιδέες κι από άλλους)
 

Attachments

  • 2,5 KB Προβολές: 126

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.566
Μετά απο ένα 10ήμερο στο Λονδίνο και περπάτημα δεκάδων χιλιομέτρων ξαναγύρισα στη βάση μου με ένα ένα σωρό ευχάριστες αναμνήσεις....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλα τα μέλη που αναφέρθηκαν στο Λονδίνο, και για το τι αξίζει να δεις η να κάνεις εκεί, και κυρίως κάποια συγκεκριμένα άτομα που με βοήθησαν με τα γραφόμενά τους για να οργανώσω το ταξίδι μου καλύτερα..

Ήξερα ότι θα μου άρεσε το Λονδίνο και τελικά ενθουσιάστηκα...


GLORIOUS LONDON λοιπόν????? ναίιιιι ....:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Μια ερωτηση για τους ειδικους το φορουμ για το λονδινο και γενικα για οποιον ξερει.

Θα υπαρξει μετακομιση στο λονδινο συγγενικου προσωπου.
Θα μεινει με παρεα στην περιοχη κοντα στο upron park της west ham united.

Τι λεει εκεινη η περιοχη?
Αν μπορειτε να δωσετε καμια πληροφορια για το πως ειναι η ολη φαση σε εκεινη την περιοχη,για τις τιμες σε ενοικια και οτι αλλο χρησιμο υπαρχει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Μια ερωτηση για τους ειδικους το φορουμ για το λονδινο και γενικα για οποιον ξερει.

Θα υπαρξει μετακομιση στο λονδινο συγγενικου προσωπου.
Θα μεινει με παρεα στην περιοχη κοντα στο upton park της west ham united.

Τι λεει εκεινη η περιοχη?
Αν μπορειτε να δωσετε καμια πληροφορια για το πως ειναι η ολη φαση σε εκεινη την περιοχη,για τις τιμες σε ενοικια και οτι αλλο χρησιμο υπαρχει.
Κανενας,καποια πληροφορια?

Καποιος που εχει παει εκει,που ενδεχομενος μενει εκει?

Μα ολοι στην ιταλια πηγαινετε?
 

vikaki_thess

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω γιατι και τις 2 φορες που πηγα ειχα ατομο που ξερει..δεν εχω ψαχτει γενικα..απλα δε νομιζω οτι μπορεις να βρεις ιδιαιτερα φθηνα ενοικια..η ξαδερφη μου που σπουδαζε εκει και εμενε στη περιοχη Bayswater η οποια δεν ειναι και απ τις καλυτερες, πληρωνε για ενα μικρο δωματιο 350 λιρες (κοινοχρηστο μπανιο και κουζινα εννοειται)
ελπιζω να σε βοηθησα καπως..;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
η ξαδερφη μου που σπουδαζε εκει και εμενε στη περιοχη Bayswater η οποια δεν ειναι και απ τις καλυτερες, πληρωνε για ενα μικρο δωματιο 350 λιρες (κοινοχρηστο μπανιο και κουζινα εννοειται)
ελπιζω να σε βοηθησα καπως..;)
Και λιγα εδινε...

Δυστυχως jimp την περιοχη που λες δεν την ξερω. Τα ενοικια στη ζωνη3 γυρω στις 400-600 λιρες για δωματιο φυσικα. Τωρα αν ειναι παρεα και νοικιασουν ολοι μαζι ενα σπιτι σαφως και θα τους ερθει πιο φθηνα.

Καλα πως την διαλεξαν την περιοχη χωρις να την ξερουν;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Κοιτα απ'οσα ξερω μενει ηδη ενα ζευγαρι φιλων τους.

Και οπως εχουν πει θα πανε να μεινουν ολοι μαζι στην αρχη,σε μεγαλυτερο σπιτι.

Τωρα τι να πω.
Ζωνη 3 λεγεται εκει?Το newham ειναι στη ζωνη 3 δηλαδη και γενικα τα east ham,west ham?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι στην 3 ειναι. Το east ειναι 3-4...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
στη περιοχη Bayswater η οποια δεν ειναι και απ τις καλυτερες, πληρωνε για ενα μικρο δωματιο 350 λιρες (κοινοχρηστο μπανιο και κουζινα εννοειται)
μόνο αν εννοείς τη βδομάδα. bayswater και 350 λίρες μόνο σε κοινόβιο με καμιά 15αριά ακόμα

jimp για την περιοχή που λες να υπολογίζει για one bedroom κανά 800-900άρι το μήνα, για studio κάνα 700-800άρι ενώ για δωμάτιο σε σπίτι με πολλούς ένοικους (share bathroom, kitchen) από 450άρι και πάνω. όσο λιγοστεύουν τα άτομα που μένουν στο διαμέρισμα, τόσο ανεβαίνει η τιμή. τέλος οι τιμές που σου γράφω είναι τελικές μαζί με council tax, ρεύματα, νερά, γκάζια...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.041
Likes
6.431
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Kalspiro σε ποια περιοχη θα ηταν καλο να μεινουν?
Ξερεις σε σχεση τιμης-περιοχης.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.680
Μέλη
39.000
Νεότερο μέλος
Thanos Kadetsis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom