Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

VickyThan

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Παιδιά ερώτηση....Το london eye έχει τόσο μεγάλη ουρά; Βρήκα πακέτα με ακριβώς ίδια αξιοθέατα με μόνη διαφορά το ένα είχε fast track entry ticket για το london eye...και 20 λίρες περισσότερο.. :p...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδιά ερώτηση....Το london eye έχει τόσο μεγάλη ουρά; Βρήκα πακέτα με ακριβώς ίδια αξιοθέατα με μόνη διαφορά το ένα είχε fast track entry ticket για το london eye...και 20 λίρες περισσότερο.. :p...
Και London eye και 20 λίρες παραπάνω ;
Ε όχι ! Εγω θα περίμενα στην ουρά με ένα ζεστό καφε στο χέρι !
Κάποια στιγμή θα φτάσει και η σειρά σου
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά ερώτηση....Το london eye έχει τόσο μεγάλη ουρά; Βρήκα πακέτα με ακριβώς ίδια αξιοθέατα με μόνη διαφορά το ένα είχε fast track entry ticket για το london eye...και 20 λίρες περισσότερο.. :p...
Οχι δεν αξιζουν 20 λιρες για μιση-μια αντε μιαμιση ωρα αναμονης.
 

thanasis67

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Καλησπέρα στην ταξιδιάρικη παρέα και καλώς σας βρήκα!!!

Έχω ήδη κλείσει για Λονδίνο τον Μάρτιο στο Booking.com: Premier Inn London City (Tower Hill), Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 776 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
(Premier Inn London City - Tower Hill)

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν έχει μείνει εκεί (κι αν αξίζει) και αν η περιοχή είναι καλή? Και εννοώ σε σχέση με τα βασικά αξιοθέατα και με το κέντρο της πόλης.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα στην ταξιδιάρικη παρέα και καλώς σας βρήκα!!!

Έχω ήδη κλείσει για Λονδίνο τον Μάρτιο στο Booking.com: Premier Inn London City (Tower Hill), Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 776 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
(Premier Inn London City - Tower Hill)

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν έχει μείνει εκεί (κι αν αξίζει) και αν η περιοχή είναι καλή? Και εννοώ σε σχέση με τα βασικά αξιοθέατα και με το κέντρο της πόλης.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Στο ξενοδ.αυτό δεν έχω μείνει αλλά εκεί κοντά στην περιοχή ναι,μιά χαρά είναι,ανατολικό Λονδίνο ,δεν είσαι καρακέντρο,
αλλά τόχουμε ξαναπεί αρκετές φορές με δεδομένο ότι το κέντρο του ΛΟνδίνου είναι απλωμένο και οι συγκοινωνίες άψογες κι εκεί που είσαι κεντρικά είσαι.Στα 200-300 μέτρα θά έχεις τη στάση μετρό tower hill,πολύ πιό κοντά έχεις τη στάση του DLR για να πάς στα docklands,
αλλά περνούν και πολλά λεωφορεία από κεί ιδίως για κέντρο(trafalgar).Πολύ κοντά σου είναι ο Πύργος του Λονδίνου και η ομώνυμη γέφυρα κλπ
μιά χαρά περιοχή.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κάποιοι πολύ αγαπημένοι συμφορουμίτες ανεβαίνουν αύριο και με κάνουν πολύ χαρούμενη.

Τόσο χαρούμενη, που αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας δύο ή τρία αγαπημένα μέρη από το αγαπημένο Bloomsbury (ή εκεί γύρω).

Συγγνώμη που διακόπτω τις περι oyster, londoneye, ξενοδοχείων κλπ κουβέντες...

Πάμε?


Yumchaa

Τσάι θα πιούμε? Στο Ηνωμένο Βασίλειο είστε, διάβολε! Off Tottenham Court Road. Διακόσμηση ευχάριστα ό,τι ναναι, knowledgeable και ευχάριστο προσωπικό, γλυκά, σνακ και φυσικά.. τσάι. Κανονικό τσάι, όχι αυτά τα χαζά φακελάκια, τεράστια ποικίλια. Indulge yourself σε τσάι με τσίλι (ω,ναι!) κι ένα carrot cake.
Yumchaa Loose Leaf Tea Home Page


Gail's

Σίγουρα θα έχετε πέσει σε κάποιο από τα cafe- bakery (ένα κεντρικό είναι στη Wardour Street). Θα σας έλεγα ότι εδώ έχει το καλύτερο χειροποιητο ψωμί, αλλά ποιός αγοράζει ψωμί στις διακοπές του? Θα σας πω όμως ότι έχει ένα από τα καλύτερα Croissant της πόλης -και δούλευα σε bakery επί δύο χρόνια. Ολόφρεσκο gail's ανοιξε στο Bloomsbury και το περιβάλλον είναι πραγματικά tempting. Όχι, δοκιμάστε να μπείτε, κι αν αντισταθείτε στα γλυκά σας βγάζω το καπέλο.
Δίπλα ακριβώς, ανοίγει την Τετάρτη το Gail's kitchen, το πρώτο εστιατόριο της οικογένειας Gail's. Και φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον..
Artisan Bakery in London selling award-winning hand-made bread, cakes & pastry και
GAIL's Kitchen


Norfolk Arms

Εντάξει, το προσωπικό παίζει να σας σπάσει και στο ξύλο άμα παρα-αργείτε με το μενού, αλλά είναι τόσο ωραία η ατμόσφαιρα και τόσο ενδιαφέρον το φαγητό σε αυτή τη gastropub που λες δε γαμιέ.. Το μενού είναι typical british και αλλάζει every few months.
Norfolk Arms - Norfolk Arms


Camera Cafe

Ειδικού ενδιαφέροντος, around the corner of British Museum. Το ενδιαφέρον (εκτός από το honey latte) είναι η συλλογή από παλιές SLR φωτογραφικές μηχανές -που είναι και προς πώληση! Οι λάτρεις θα περάσετε καλά. Τώρα οι υπόλοιποι..
index


The Museum Tavern

Δεν είμαι ειδήμονας στις pub του Bloomsbury (και βασικά μάλλον και η περιοχή είναι too sophisticated για να φημίζεται για τις pubs) αλλά τούτη δω είναι καλή. Και η ξύλινη διακόσμηση φέρνει κάτι από Ye Olde London και οι θαμώνες είναι όσο relaxed χρειάζεται.
(Κάποτε θα γράψω για τις βρετανικές παμπς και γιατί τις θεωρώ τόσο μοναδικές στον κόσμο..)
Museum Tavern - London - Taylor Walker
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Dorothy έτοιμες οι αποσκευές
Ετοιμάσου ....
ετοιμες. πολυ καλα τα τιπ. ειδικα αυτο για τσαι θα το κρατησω. θα μου χρειαστει σε 30 χρονια...αλκοολ θελει ο λαος...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Τα βραδινά στέκια δεν τα γράφουμε ρε Στέφανε δημόσια. Άσε το λαό να ρωτάει για το λόντον άη και την όυστερ.. ;)

PS και ρουφιάνους που τους πάμε στα καλά μέρη και έρχονται μετά και τα γράφουν στο φόρουμ, θα τους αφήσω απέξω. Για αυτό τους προειδοποιώ. Just saying..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.289
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom