Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να ρωτήσω κάτι ;
Όταν είχα επισκεφθεί πριν χρόνια το Tower of London θυμάμαι πως είχε ξεχωριστή είσοδο για τα Crown Jewels .
Κι εγώ έτσι θυμάμαι. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση η τιμή που είπε ο taver. Εγώ για την ατμόσφαιρα του πύργου και τους χώρους του είπα ότι αξίζει η επίσκεψη.

Να σου πω για τα κοσμήματα, ούτε θυμάμαι αν τα είδα ή όχι - τόση σημασία τους δίδω! :haha: (Αν είναι μέσα στην -ενιαία- τιμή, ε, ας πάει και το παληάμπελο, τι να κάνουμε...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κάτι ;
Όταν είχα επισκεφθεί πριν χρόνια το Tower of London θυμάμαι πως είχε ξεχωριστή είσοδο για τα Crown Jewels .
Ισχύει ακόμα το ίδιο ;
Μπορει να τα παραλείψει κάποιος και να μπει μόνο στον πυργο ;
One price. Υπάρχει μόνο ένας, κεντρικός, έλεγχος εισιτηρίων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
Αλήθεια, για τον πύργο του Λονδίνου αξίζει το εισιτήριο; Θα είναι η 2η φορά μου στο Λονδίνο και σκεφτόμουν αυτή τη φορά να τον επισκεφτώ και εσωτερικά!
Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει 2-3 πράγματα που αξίζει κάποιος να δει στο μουσείο επιστημών;
Τα πάντα στην αίθουσα εξερεύνησης του Διαστήματος και το εκκρεμές του Φουκό κοντά στη σκάλα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αλήθεια, για τον πύργο του Λονδίνου αξίζει το εισιτήριο; Θα είναι η 2η φορά μου στο Λονδίνο και σκεφτόμουν αυτή τη φορά να τον επισκεφτώ και εσωτερικά!
Αφου πας δευτερη φορα αξιζει αν αντεχει η τσεπη. Η τιμη ειναι μια αλλα μπορεις να ζητησεις να πληρωσεις εισιτηριο χωρις δωρεα που ειναι 1,5-2 λιρες φθηνοτερο. Κι αν ειστε 2 να παρετε την προσφρο 2-4-1 φυσικα.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει 2-3 πράγματα που αξίζει κάποιος να δει στο μουσείο επιστημών;
2-3 πραγματα που αξιζει να δεις καποιος στο μουσειο επιστημων ειναι τα οπισθια και το στηθος μια ωραιας γυναικειας παρουσιας που θα βρισκεται την ιδια ωρα με 'σενα εκει.
Ολα αξιζουν μια ματια σ' αυτο το μουσειο. Μην ανησυχει ειναι μικρο, το γυρνας ευκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.072
Likes
41.298
2-3 πραγματα που αξιζει να δεις καποιος στο μουσειο επιστημων ειναι τα οπισθια και το στηθος μια ωραιας γυναικειας παρουσιας που θα βρισκεται την ιδια ωρα με 'σενα εκει.
Α μπα, εκείνη την ημέρα δεν θα είμαι εκεί :haha:
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα!!! ταξιδεύω για λονδίνο 26/12 φτάνω γύρω στις 11 το πρωί heathrow και φέυγω 30/12 απόγευμα! εχω δηλαδή 4μιση μέρες για να δω το λονδίνο. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος και έχω συλλέξει πολύτιμες πληροφορίες και αξιζει ενα ευχαριστώ σε ολους! θα ήθελα όμως να κάνω κάποιες ερωτήσεις!!! 1. Στις 26 που φτάνω δεν εχει heathrow connect :( οπότε οι μόνες επιλογές που έχω είναι express h tube? κ τι μου προτεινεται να διαλέξω? 2. στισ 26 επίσης είναι κλειστά και αρκετά μουσεία ολα δλδ όσα θέλω να επισκεφτώ!τι θα μπορούσα να κάνω εκεινη την μέρα?σκέφτηκα να πάω σε μια παράσταση τοτε! 3. στις 4 μέρες και κάτι που θα μείνω προλαβαίνω και αξίζει να πάω στο greenwich η να μην το προσπαθήσω? 4. κάπου διάβασα για wonderland στο hyde park τι ειναι ακριβως? μαρεσουν όλα τα χριστουγεννιάτικα χωριά και τετοια... κατι τετοιο ειναι? υπαρχει κάτι εποχιάκο που αξίζει να πάω?? ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τισ πολλές ερωτήσεις αλλά εντός των ημερών θα βγάλω το πρόγραμμα του ταξιδιου και θα θελα τις γνώμες σας!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπέρα!!! ταξιδεύω για λονδίνο 26/12 φτάνω γύρω στις 11 το πρωί heathrow και φέυγω 30/12 απόγευμα! εχω δηλαδή 4μιση μέρες για να δω το λονδίνο. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος και έχω συλλέξει πολύτιμες πληροφορίες και αξιζει ενα ευχαριστώ σε ολους! θα ήθελα όμως να κάνω κάποιες ερωτήσεις!!! 1. Στις 26 που φτάνω δεν εχει heathrow connect :( οπότε οι μόνες επιλογές που έχω είναι express h tube? κ τι μου προτεινεται να διαλέξω? 2. στισ 26 επίσης είναι κλειστά και αρκετά μουσεία ολα δλδ όσα θέλω να επισκεφτώ!τι θα μπορούσα να κάνω εκεινη την μέρα?σκέφτηκα να πάω σε μια παράσταση τοτε! 3. στις 4 μέρες και κάτι που θα μείνω προλαβαίνω και αξίζει να πάω στο greenwich η να μην το προσπαθήσω? 4. κάπου διάβασα για wonderland στο hyde park τι ειναι ακριβως? μαρεσουν όλα τα χριστουγεννιάτικα χωριά και τετοια... κατι τετοιο ειναι? υπαρχει κάτι εποχιάκο που αξίζει να πάω?? ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τισ πολλές ερωτήσεις αλλά εντός των ημερών θα βγάλω το πρόγραμμα του ταξιδιου και θα θελα τις γνώμες σας!!!
Σε πόσα Λονδίν"α" ν απαντήσουμε βρε παιδιά;;το τόπικ που έχει ανοίξει η echo 1111"έκλεισα για Λονδίνο ,μήπως βιάστηκα" τόχεις διαβάσει;;;;;; σχεδόν όλα όσα ρωτάς είναι χιλιοαπαντημένα εκεί πέρα!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
καλησπέρα!!! ταξιδεύω για λονδίνο 26/12 φτάνω γύρω στις 11 το πρωί heathrow και φέυγω 30/12 απόγευμα! εχω δηλαδή 4μιση μέρες για να δω το λονδίνο. Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος και έχω συλλέξει πολύτιμες πληροφορίες και αξιζει ενα ευχαριστώ σε ολους! θα ήθελα όμως να κάνω κάποιες ερωτήσεις!!! 1. Στις 26 που φτάνω δεν εχει heathrow connect :( οπότε οι μόνες επιλογές που έχω είναι express h tube? κ τι μου προτεινεται να διαλέξω? 2. στισ 26 επίσης είναι κλειστά και αρκετά μουσεία ολα δλδ όσα θέλω να επισκεφτώ!τι θα μπορούσα να κάνω εκεινη την μέρα?σκέφτηκα να πάω σε μια παράσταση τοτε! 3. στις 4 μέρες και κάτι που θα μείνω προλαβαίνω και αξίζει να πάω στο greenwich η να μην το προσπαθήσω? 4. κάπου διάβασα για wonderland στο hyde park τι ειναι ακριβως? μαρεσουν όλα τα χριστουγεννιάτικα χωριά και τετοια... κατι τετοιο ειναι? υπαρχει κάτι εποχιάκο που αξίζει να πάω?? ΣΥΓΓΝΩΜΗ για τισ πολλές ερωτήσεις αλλά εντός των ημερών θα βγάλω το πρόγραμμα του ταξιδιου και θα θελα τις γνώμες σας!!!
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%DE%F0%F9%F2-%E2%E9%DC%F3%F4%E7%EA%E1%3B.html
αυτό είναι το θέμα που σου λέει η romantic. διάβασέ το, θα βρεις απαντήσεις για τα περισσότερα
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%DE%F0%F9%F2-%E2%E9%DC%F3%F4%E7%EA%E1%3B.html
αυτό είναι το θέμα που σου λέει η romantic. διάβασέ το, θα βρεις απαντήσεις για τα περισσότερα
aggelikiio από την 4-5 σελίδα και μετά έχει απαντησεις που σχετίζονται με αυτά που ρωτάς.. Στις 26/12 είναι ανοιχτά τo London eye και st Paul Cathedral..
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
237
Επόμενο Ταξίδι
???
[


2-3 πραγματα που αξιζει να δεις καποιος στο μουσειο επιστημων ειναι τα οπισθια και το στηθος μια ωραιας γυναικειας παρουσιας που θα βρισκεται την ιδια ωρα με 'σενα εκει.

χαχαχαχχα:p
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
237
Επόμενο Ταξίδι
???
[


2-3 πραγματα που αξιζει να δεις καποιος στο μουσειο επιστημων ειναι τα οπισθια και το στηθος μια ωραιας γυναικειας παρουσιας που θα βρισκεται την ιδια ωρα με 'σενα εκει.

χαχαχαχχα:p
ουπς! κατι σαν να έκανα λάθος με την "παράθεση" !
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μου πηρε κανα δυο εβδομαδες για να αποφασισω πως θα παρουσιασω τα παρακατω.
Για καποιους που ζουν στην Ελλαδα , ισως φανουν λιγο εναλλακτικα τα παρακατω μερη , ομως για τους καρδιακους φιλους Dorotija και kalspiro ειναι μερος της καθημερινοτητας τους .
Νομιζω οτι μιλω εκ μερους ολης της παρεας οταν λεω οτι τους ευχαριστω απο καρδιας που μας περπατησαν στα συγκεκριμενα μονοπατια.
Δεν ξερω αν ειναι χρησιμα για καποιους που πηγαινουν για πρωτη φορα στο Λονδινο , αλλα θα προτεινα να το δοκιμασουν.
"Που θα παμε για να φαμε fish and chips , Σπυρο ? " ρωταει ο καπτεν.
"Ααα , ξερει μια φοβερη παμπ ο Σπυρος στο Wapping " αναφωνει ο μεγιστος.
" Ειστε καλα που θα τρεχουμε εκει περα , βαριεμαι " λεω βαριεστημενα !!!
(μετα τις προτασεις του φιλτατου Σπυρου για τονοσαλατα στο Katz's στη Νεα Υορκη, δεν ειχα πολυ εμπιστοσυνη , καταλαβαινετε:haha:)

Επειδη ειδα οτι η παρεα ηθελε να παμε προς τα εκει , εδωσα τοπο στην οργη:haha: και βρεθηκαμε να πινουμε μπυρες και να τρωμε στην ωραιοτερη παμπ with a view που εχω παει στο Λονδινο :shock::shock:
The prospect of Whitby λοιπον και τα λογια ειναι περιττα.
Οσοι πατε καλοκαιρι , μπορειτε να κατσετε στην βεραντα και απολαυσετε την μπυρα και το φαγητο σας κυριολεκτικα πανω στον Ταμεση .
Οσοι πατε χειμωνα , διαλεξετε ενα τραπεζι σε καποιο απο τα 3 levels
Prospect Of Whitby - London - Taylor Walker
Prospect of Whitby - Wikipedia, the free encyclopedia
The Prospect of Whitby, Wapping, Tower Hamlets, London E1W 3SJ - Pubs.com Passionate about Pubs
afarm5.static.flickr.com_4055_4538452685_831ac95bae.jpg



ΠΡΟΣΕΧΩΣ : Boxpark , bagels and nightlife στο Shoreditch και στο Bethnal Green
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.592
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom