Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Elenaky

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.. πραγματικά..!!! Κάτι τελευταίο μόνο...:) 1) Μήπως ξέρεις αυτή η κάρτα πόσο κοστίζει? και πόσα αξιοθέατα μπορούμε να δούμε με το 2 σε 1.. Υπάρχει κάποιο όριο συγκεκριμένο δηλαδή? 2)Τέλος, μπορώ να την βγάλω μόλις φτάσω αν έχει κάποιο σταθμό του national rail, αν όμως δεν έχει με συμφέρει να πάρω το Γκάτγουικ εξπρές και να κατέβω Victoria να τη βγάλω από εκεί και από εκεί να πάω για κόκκινη γραμμή για να κατέβω leytonstone ή leyton? Επειδή είδα ότι είναι πιο ακριβό απ'όλα καλύτερα να πάρω από το Γκάτγουικ κάποιο άλλο μέσο σχετικά πιο οικονομικό μέχρι να βγάλω την travelcard? ;)
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
...
Φτανεις στο αεροδρομιο και βγαζεις εισιτηριο με οποιο τρενο φευγει εκεινη την ωρα.Προσοχη αν εχει αλλαγη στο east croydon.Αυτα που εχουν αλλαγη ειναι κατα 1.20 λιρες φθηνοτερα και κανουν ενα τεταρτο παραπανω σε σχεση με τα first capital connect που εχουν 10 λιρες.

Οποτε για εμενα βγαζεις με 10 λιρες και σε μιση ωρα ειναι στο London Bridge.

Εκει βγαζεις μια ''χαρτινη'' travelcard για τις ζωνες 1-2...Εκτος και αν πας καπου παραεξω....
"travelcard" Βγάλε από εκεί που σου λέει ο jimp. Εγώ την πάτησα.
Αξίζει να την πάρεις γλυτώνεις χρόνο με το ανέβα κατέβα όποτε θες. Βγάλε όμως για τις ζώνες που θες να κινηθεις..
 

Elenaky

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ.. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες του Jimp αλλά και τις δικές σου.. Απλά εγώ θα χρειαστεί να βγάλω και για τη ζώνη 3 εκτός των άλλων δύο.. Πόσο περίπου κοστίζει και με το 2 for 1?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.. πραγματικά..!!! Κάτι τελευταίο μόνο...:) 1) Μήπως ξέρεις αυτή η κάρτα πόσο κοστίζει? και πόσα αξιοθέατα μπορούμε να δούμε με το 2 σε 1.. Υπάρχει κάποιο όριο συγκεκριμένο δηλαδή?
Βρε συ Elenaky τα λινκ που σου βαζω τα διαβαζεις καθολου?Ειλικρινα τωρα,γιατι αν τα ανοιγες δεν θα το ρωτουσες καν αυτο.

Tube, DLR and London Overground | Transport for London
Οπως βλεπεις για ζωνες 1 εως 3 εχει 35.60 λιρες.

Κανενα οριο δεν υπαρχει μπορεις να δεις οσα θες,οσα προλαβαινεις.Επισης εχει και διαφορα μαγαζια για φαγητο με εκπτωση.

2)Τέλος, μπορώ να την βγάλω μόλις φτάσω αν έχει κάποιο σταθμό του national rail, αν όμως δεν έχει με συμφέρει να πάρω το Γκάτγουικ εξπρές και να κατέβω Victoria να τη βγάλω από εκεί και από εκεί να πάω για κόκκινη γραμμή για να κατέβω leytonstone ή leyton? Επειδή είδα ότι είναι πιο ακριβό απ'όλα καλύτερα να πάρω από το Γκάτγουικ κάποιο άλλο μέσο σχετικά πιο οικονομικό μέχρι να βγάλω την travelcard? ;)
Απο Gatwick δεν θα παρεις το εξπρες.Θα παρεις το First capital connect μεχρι London Bridge.Κανει την ιδια ωρα με το εξπρες και ειναι κατα πολυ φθηνοτερο.

Υπαρχει και αλλη μια εταιρεια η Southern που κανει το ιδιο δρομολογιο με σχεδον την ιδια τιμη ή λιγο φθηνοτερα,απλα μπορει να εχεις καποια αλλαγη ή να κανει λιγο παραπανω να φτασει στο London Bridge.

http://www.nationalrail.co.uk/
Εδω μπορεις να δεις τα δρομολογια και τις τιμες.

Τωρα δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις 7 day travelcard απο το Gatwick αλλα απο τον σταθμο του London Bridge μπορεις να την βγαλεις μιας και ειναι του national rail.

Απο εκει θα παρεις το μετρο(τη μαυρη γραμμη για να στο πω απλα) και θα κατεβεις στην επομενη σταση Bank.Απο εκει θα παρεις τη central Που λες και συ και θα κατεβεις σε οποια απο τις δυο στασεις θες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σ'ευχαριστώ πολύ.. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες του Jimp αλλά και τις δικές σου.. Απλά εγώ θα χρειαστεί να βγάλω και για τη ζώνη 3 εκτός των άλλων δύο.. Πόσο περίπου κοστίζει και με το 2 for 1?
Δεν κοστιζει μαζι!!!!!!!!!!!!
Απλα ειναι μια δυνατοτητα που εχει ο κοσμος που παει στο Λονδινο εφοσον εχει 7 day travelcard ή ημερησια καρτα,την οποια τη βγαζει απο σταθμο του national rail,να πηγαινει σε καποια αξιοθεατα 2 στην τιμη του ενος.
 

Elenaky

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Έχεις δίκιο ρε συ jimp.. Απλά άκου να δεις τι γίνεται.. Πρώτον τα αγγλικά μου δεν μπορείς να πεις ότι είναι και τα καλύτερα και με τόσα αγγλικά που έχω δει αυτές τις μέρες έχω ζαλιστεί.. Μου ήρθαν όλα μαζεμένα όπως κατάλαβες.. Επομένως από κάποιο σημείο και μετά κουράστηκα και να τα κοιτάω και να ψάχνω πολλά πολλά.. Βέβαια αυτά που μου έστειλες τα κοίταξα αλλά όχι σε βάθος.. Αποφάσισα να αφεθώ στην ευγενική και πολύτιμη βοήθεια σας με τις ωραίες περιγραφές και συμβουλές σας που, το κυριότερο, ήταν στα ελληνικά.. Μου δίνεις τώρα λιγάκι δίκιο?:roll:
 

Elenaky

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ήθελα να ρωτήσω τη συναλλαγή των χρημάτων που θα την κάνουμε? Μόλις φτάσουμε στο αεροδρόμιο ή πρέπει να πάμε σε κάποια τράπεζα? Υπάρχει κάποιο όριο στα χρήματα ή όσα και να έχεις γίνεται κατευθείαν? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να βγάζουμε χρήματα από κάποια τράπεζα ή δε συμφέρει?
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Ο καλύτερος τρόπος είναι να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα ΠΑΝΤΟΥ. Τώρα ΑΝ θες να βγάλεις λεφτα για κάποιο λόγο ΜΟΝΟ από τράπεζα και με τη μια βγάλε ΟΛΑ οσα θα χρειαστεις...Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις...
-----------------------------------------------------------------------
Συμπηρώνω ακόμα μερικες HD πανοραμικές λήψεις από Λονδίνο

asphotos_b.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_556895_10200302870987327_241091913_n.jpg
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ήθελα να ρωτήσω τη συναλλαγή των χρημάτων που θα την κάνουμε? Μόλις φτάσουμε στο αεροδρόμιο ή πρέπει να πάμε σε κάποια τράπεζα? Υπάρχει κάποιο όριο στα χρήματα ή όσα και να έχεις γίνεται κατευθείαν? Υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να βγάζουμε χρήματα από κάποια τράπεζα ή δε συμφέρει?
Μην αγχωνεσαι παρε βαθιες αναπνοες, θα κατεβείτε με το καλό θα βγείτε στο ομιχλώδες φως του Λονδίνου-αχ θέλω λέμε-λίγο πριν την έξοδο έχει atm τράπεζας-δεν θυμάμαι ποια κ δεν έχει σημασία-βγάζεις απο εκεί και αν χρειαστείτε πάλι ξαναβγάζεις, δεν είναι απαγορευτικό το κόστος ανάληψης στο εξωτερικό, δεν θυμάμαι να μου στοίχισε πάνω απο 2 ευρω τη φορά, εξαρτάται απο την τράπεζα και τη χώρα.
Γενικά ρευστό χρησιμοποιώ μόνο για τα ψιλολόγια σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιώ την debit αυτουσια στις αγορές μου αντι για πιστωτική, με 0 κοστος ουτως ή άλλως.
 

Elenaky

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Λίγο με την ισοτιμία τα μπερδεύω.. Την αλλαγή από ευρώ σε λίρες που την κάνεις? Και 2 χιλιάρικα να έχεις τα πας και στα κάνουν απευθείας λίρες? Για παράδειγμα...
 

stekont

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπερα παιδια. οργανωνω το πρωτο μου ταξιδι στο λονδινο και θα ηθελα τη γνωμη καποιου γνωστη για την περιοχη που θα μεινω... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα κατι καλο για τη γνωμη μου low budget.. θα ηθελα να μου πειτε για την περιοχη και αν θα δυσκολευτω στις μετακινησεις... ευχαριστω εκ των προτερων

http://www.hostelbookers.com/propertyreviews/prp/42875/arr/2013-05-03/ngt/4/ppl/3/
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
καλησπερα παιδια. οργανωνω το πρωτο μου ταξιδι στο λονδινο και θα ηθελα τη γνωμη καποιου γνωστη για την περιοχη που θα μεινω... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα κατι καλο για τη γνωμη μου low budget.. θα ηθελα να μου πειτε για την περιοχη και αν θα δυσκολευτω στις μετακινησεις... ευχαριστω εκ των προτερων

Anwar house Reviews, London, nice big room, location.
Η περιοχή είναι μιά χαρά,κεντρική και απ ότι βλέπω έχεις κοντά και 2 στάσεις του tube, earls court και gloucester road οπότε δεν θάχεις κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom