Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
καλησπερα παιδια. οργανωνω το πρωτο μου ταξιδι στο λονδινο και θα ηθελα τη γνωμη καποιου γνωστη για την περιοχη που θα μεινω... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα κατι καλο για τη γνωμη μου low budget.. θα ηθελα να μου πειτε για την περιοχη και αν θα δυσκολευτω στις μετακινησεις... ευχαριστω εκ των προτερων

Anwar house Reviews, London, nice big room, location.
Καλα ειναι. Σε αποσταση αναπνοης απο τα μουσεια ιστοριας, επιστημων και V&A και σχετικα κοντα σε αλλα αξιοθεατα, εμπορικα πολυκαταστηματα και δρομους.
 

stekont

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπερα παιδια. οργανωνω το πρωτο μου ταξιδι στο λονδινο και θα ηθελα τη γνωμη καποιου γνωστη για την περιοχη που θα μεινω... μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα κατι καλο για τη γνωμη μου low budget.. θα ηθελα να μου πειτε για την περιοχη και αν θα δυσκολευτω στις μετακινησεις... ευχαριστω εκ των προτερων

Anwar house Reviews, London, nice big room, location.

καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις
θα ηθελα να μου πειτε τον οικονομικοτερο τροπο να μεταφερθουμε απο το σταντσεντ στο κεντρο του λονδινου... θα ειμαστε 3 ατομα
ευχαριστω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπερα και παλι και ευχαριστω για τις απαντησεις
θα ηθελα να μου πειτε τον οικονομικοτερο τροπο να μεταφερθουμε απο το σταντσεντ στο κεντρο του λονδινου... θα ειμαστε 3 ατομα
ευχαριστω
Ο Οικονομικότερος τρόπος? Ε, ποδαράτο, τι άλλο?






Υ.Γ. Δεν πιστεύω να περιμένατε σοβαρότερη απάντηση... Έχει γραφτεί τουλάχιστον 400 φορές στο forum αυτό.
 

TrObAs

Member
Μηνύματα
32
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά , εχοντας διαβάσει αρκετά post εχω μαζεύψε αρκετες πληροφορίες για το λονδίνο αλλά το μόνο που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου είναι που έχει κανενα ωραίο καφε , εστιατόριο και τέτοια πράγραμα. Έχετε καμία πρόταση ?

Α και άλλη μια ερώτηση επειδή είπα να βγάλω travel card υπήρχει μια προσφορά πληρωνε ό ενας και εμπαιναν δυο σε διάφορες attractions ισχύει ακόμα ή υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό γιατί κάτι πήρε το μάτι μου.

Ευχαριστώ πολύ
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά!Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Διάβασα εδώ πάρα πολλά πέρι oyster, εβδομαδιαίας κάρτας,κτλ, αλλά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας σε κάτι μάλλον πιο εξειδικευμένο. Θα μείνω 11 μέρες γύρω από το Λονδίνο (Surrey και Welwyn) σε σπίτια φίλων. Σκοπός μου είναι, φυσικά να δω το κέντρο του Λονδίνου ως τουρίστας (όχι με φουλ πρόγραμμα-ελπίζω να ζήσω εκεί κάποια στιγμή και να έχω άπλετο χρόνο), αλλά και να δω και τις περιοχές αυτές, όπως και άλλες τέτοιου τύπου, γιατί σκοπεύω να ψάξω για δουλειά στο άμεσο μέλλον και πριν το κάνω θέλω να ξέρω περίπου τι παίζει. Επίσης, προσγειώνομαι στο Χίθροου. Οι μετακινήσεις από Χίθροου προς Σαρει και Γουέλγουιν, καθως και από αυτές τις περιοχές προς κέντρο Λονδίνου, υπάγονται στην όιστερ καρντ?Τι πιστεύετε ότι με συμφέρει να κάνω με τις μετακινήσεις μου όσον αφορά κάρτες, κτλ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σίγουρα θα ακολουθήσουν εν καιρώ μιλιούνια ερωτήσεών μου,μιας και σχεδιάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη μου και είμαι και ψυχαναγκαστικη!
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Να κάνω και σ' αυτό το thread μια ερώτηση, για τις εκεί συναλλαγές. Διαβάζω παντού ότι το καλύτερο είναι έχουμε λίγα μετρητά σε λίρες από Ελλαδιστάν, κι εκεί να χρησιμοποιούμε κάρτα. Επειδή, μάλλον, δεν το έχω πολυκαταλάβει...Τι κάρτα?Πιστωτική? Εγώ έχω μια κάρτα μισθοδοσίας, που είναι και για ΑΤΜ και χρησιμοποιείται και για αγορές, με χρήση κωδικού (είναι maestro). Έχει κάποια έξτρα χρέωση αν τη χρησιμοποιήσω με κάποιον από τους 2 τρόπους? Αγχώνομαι, γιατί κάποιες φορές, επειδή δεν είναι visa, κάποιες συναλλαγές μέσω ίντερνετ δε μου επιτρέπονται και φοβάμαι μην πάω εκεί και ξεμείνω από χρήματα!
Και κάτι άσχετο...Ανακάλυψα πολύ πρόσφατα το φόρουμ, κι ενώ είμαι ευγνώμων για όλα ατά που μαθαίνω, με δυσαρεστεί το γεγονός ότι έχει πέσει η κινητικότητά του και φοβάμαι μήπως κάποιες ερωτήσεις που κάνω σε άλλα threads δε διαβάζονται από κανέναν. Μήπως να τις μεταφέρω εδώ? Σας ευχαριστώ
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
με δυσαρεστεί το γεγονός ότι έχει πέσει η κινητικότητά του και φοβάμαι μήπως κάποιες ερωτήσεις που κάνω σε άλλα threads δε διαβάζονται από κανέναν. Μήπως να τις μεταφέρω εδώ?
Καλως ηρθες στο φορουμ:D!
Ολες τις ερωτησεις,καλα ειναι να τις βαζεις εδω(αυτες που αφορουν το Λονδινο).Οτι ρωτας,οπου το ρωτας ,διαβαζεται απο ολους και οποιος γνωριζει θα σου απαντησει.Επιπλεον με την αναζητηση πανω δεξια μπορεις να λυσεις πολλες αποριες σου.
Μια απορια:τι εννοεις εχει πεσει η κινητικοτητα του?
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σ'ευχαριστώ πολύ. Εννοώ, ότι διαβάζοντας οοοοοοόλα τα ποστς με τη σειρά, βλέπω πάρα πολλές απαντήσεις παλαιότερα, και σημαντικά λιγότερες απαντήσεις κ αναρτήσεις το 2013. Η καταραμένη κρίση σκέφτομαι ότι φταίει...Επίσης, πάνω πάνω λέει να ψηφίσουμε για την ταξιδιωτική ιστορία του μήνα και αναφέρεται στον Απρίλιο του 2010 και έτσι έβγαλα το συμπέρασμα περί μείωσης της κινητικότητας.Χαίρομαι να κάνω λάθος σε αυτό, γιατί θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια μάλλον:haha:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Υποθετω,οτι αν μπορεσεις να διαβασεις και τις 165 σελιδες του θεματος,μαλλον θα βρεις απαντησεις....και οτι αλλο θελεις,οι αγγλογνωστες θα σου απαντησουν:D!
(βεβαια,τα νεα μελη πρεπει να διαβασουν και να ψηφισουν ταξιδιωτικη ιστορια
και βεβαια μεχρι αυριο στις 7.28 μμ.-αλλιως θα υποστουν τις συνεπειες:roll:)
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλά που μου το είπες!Δεν το 'χα πάρει χαμπάρι...Έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα του οδηγού...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλά που μου το είπες!Δεν το 'χα πάρει χαμπάρι...Έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα του οδηγού...
Lilupouteia πλάκα σου κάνει,μην αγχώνεσαι!

Τώρα για το Λονδίνο και το θέμα χρήματα.
Μπορείς είτε με αυτή την κάρτα μισθοδοσίας να πληρώνεις αλλά αν φοβάσαι μπορείς να βγάλεις με αυτήν λεφτά από οποιοδήποτε ΑΤΜ τράπεζας εκεί.
Φυσικά θα υπάρξει μια μικρή χρέωση αλλά είναι οικονομικότερο από το να κανείς λεφτά σε ανταλλακτήριο.

Π.χ η εθνική χρεώνει 1€ μέχρι,αν θυμάμαι καλά τα 500 ευρώ.

Εσύ μπορείς να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου και θα σου πούνε τις χρεώσεις και ανάλογα,και με βάση τους υπολογισμούς σου χοντρικά ως πως τα πόσα θα χρειαστείς, όταν πας μπορείς να βγάλεις κάποια μετρητά από ΑΤΜ στο αεροδρόμιο.Ε και αν δεν σου φτάσουν βγάζεις λίγα ακόμα,δεν χάθηκε ο κόσμος.
 

Lilupouteia

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μίλησα με την τράπεζά μου (Γενική) και μου είπαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην Αγγλία στα μέρη που δέχονται κάρτες τύπου Maestro, αλλά δεν μπορούσε να μου πει πόσο διαδεδομένο είναι αυτό...Τέλος πάντων. Άλλες πληροφορίες που αποκόμισα και μπορεί να φανούν χρήσιμες και σε άλλους είναι ότι στις αναλήψεις από το ΑΤΜ σου κρατάει 1,5ευρώ + ένα ποσοστό που δε θυμάμαι επί του ποσού που κάνεις ανάληψη. Όπως και να 'χει, δε σου κρατάνε πάνω από 3 ευρώ ανά ανάληψη. Κι επίσης, μου είπαν ότι ισχύει το όριο ανάληψης που έχεις βάλει εσύ και όχι της εκεί τράπεζας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.180
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom