Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Δυο γρηγορες παρατηρησεις.

1. Ανημερα τα Χριστουγεννα και η wonderland στο Hyde park ειναι κλειστη.
2. Το Buckingham ειναι κλειστο το χειμωνα.
3. Απουσιαζουν απο το προγραμμα (σχεδον καθολικα) υπαιθριες αγορες και παρκα. Δεν ξερω αν απλα δεν σας αρεσουν ή υπαρχει αλλος λογος που τα αφησες απ' εξω.
1.- με γλυτωσες από τον ασκοπο ποδαροδρομο !!! Δηλαδη το απόγευμα των Χριστουγεννων δεν υπαρχει τιποτα σε βατη αποσταση για να περιπλανηθούμε.
2.- δεν το ηξερα αλλα ουτε και το καταλαβα από τις πληροφοριες που διαβασα.
3.- Στην πραγματικοτητα δεν γνωριζω που να παω. Εχω ακουστα για αυτή του Notting hill αλλα περαν τουτου τιποτα άλλο. Θεωρουσα πως αναλόγως τον καιρο θα ηταν κατι που θα αντιμετωπίζαμε επι τοπου. Θα ηταν όμως εξαιρετικα χρησιμο, αν μπορουσες να μου δωσεις καποιες επιλογες.
Επισης καποιες προτασεις για μαγαζια και εκπτωσεις θα ηταν καλοδεχούμενα.

ΥΓ. Νομιζω ειχες το τηλεφωνο καποιου minicab, στειλε το μου με πμ αν θελεις.
 
Last edited:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
@Sciace
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι απουσιάζει από το πρόγραμμα σου το Covent Garden. Ενας προορισμός που είναι must για κάθε επισκέπτη που έρχεται στο Λονδίνο. Εκεί βρίσκεται και το εξαιρετικό London Transport Museum, ένα μουσείο που θα το καταευχαριστηθούν τα παιδιά. Δείχνει την εξέλιξη των μέσων μεταφοράς, από τα πρώτα λεωφορεία έως και το πως φτιάχτηκε το μετρό. Προτείνω να μην το χάσετε! Βρίσκεται και στην προσφορά 2-1.
http://www.ltmuseum.co.uk/visit
Ευχαριστω για την απαντηση σου.
Μαλλον θα ενσωματωθεί στην τελευταια μας μερα η θα υπαρχει σαν backup plan σε περιπτωση αλλου κωλυματος.
 
Μηνύματα
134
Likes
208
Επόμενο Ταξίδι
everywhere!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ταξιδεύω στις 23 του μηνός για το Λονδίνο και έχω βγάλει ήδη το πρόγραμμα.Τώρα θέλω να εκτυπώσω τα κουπόνια για να χρησιμοποιήσω την προσφορά του 2for1 ( θα έχουμε travel cards 7 ήμερες). Την ίδια μέρα που θα χρησιμοποιήσω το κουπόνι πρέπει να έχω κάνει αντίστοιχη διαδρομή με κάποιο μεταφορικό μέσο; Θα εκτυπώσω ένα κουπόνι και για τους δύο;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όχι απλά να ισχύει η κάρτας σας. Αλλά αφού είπες πως θα βγάλεις εβδομαδιαία τότε κανένα πρόβλημα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα ηθελα να θεσω υποψιν σας το προγραμμα των ημερων μας, για το οποιο θα εκτιμουσα ιδιαιτερως προτασεις η

τροποποιησεις καθως και καποιες ερωτησεις.

ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ 25/12
Αφιξη νωρις το απογευμα, τακτοποιηση στο ξενοδοχειο. Καιρου επιτρεποντος, βολτα με τα ποδια μεχρι το Hyde Park (4,2

χλμ), για να δουμε την υπαιθρια Χριστουγεννιατικη αγορα. Αν βρουμε ανοικτο το σταθμο του Paddington θα προμηθευτουμε

2 εβδομαδιαιες travelcard. Αν οχι την επομενη μερα. Τα παιδια εφοσον ειναι 11 και 8 δεν υποχρεουνται σε εισιτηριο.

Δειπνο σε ενα Περσικο κοντα στο ξενοδοχειο.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ 26/12

Θα ξεκινησουμε με την προσφορα του 2for1 για το London eye στις 10.00 μεχρι 10.45.(κοστος 19,20 για ενα ενηλικα +

12,30 χ 2 για τα παιδια. Συνολο 43,80). Στις 11.00 στα πλαισια της ιδιας προσφορας θα επισκεφθουμε το London Dungeon

μεχρι τις 13.00 (κοστος 24,60 + 19,20 χ 2. Συνολο 63.00).Στη συνεχεια και παντα με το 2for1 επισκεπτομαστε το sea

life london aquarium απο τις 13.30 μεχρι τις 15.30. (Κοστος 20,70 + 15 χ 2. Συνολο 50,70). Μπηκα στον πειρασμο να

μπουμε μετα τις 15.00 οπου το εισιτηριο ειναι σημαντικα μειωμενο ομως ετσι δεν θα προλαβουμε το madame tussauds.

Συνεχιζουμε λοιπον για το madame tussauds το οποιο θα επισκεφθουμε απο τις 16.30 εως τις 18.30. (κοστος με το 2for1

81,60 + αναμονη, κοστος με ηλεκτρονικη προαγορα εισιτηριων σε συγκεκριμμενο χρονο (16.30-17.00) και χωρις αναμονη

81). Κατα πασα πιθανοτητα λοιπον θα προτιμησω την ηλεκτρονικη αγορα αλλα ακομη δεν το εχω οριστικοποιησει. Εφοσον

καταφερουμε να δουμε οοοολα αυτα φανταζομαι πως θα πρεπει να βρουμε καποιο εστιατοριο για βραδυνο και στη συνεχεια

αποσυρση. Με το θεμα του βραδυνου δεν αγχωνομαι ιδιαιτερα γιατι το ξενοδοχειο διαθετει και ενα Ιταλικο εστιατοριο το

οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει σαν λυση αναγκης.
Skiace πιστεύω πως έχετε φορτώσει πολύ την δεύτερη μέρα.. London eye, London dungeon, aquarium και madam tussauds την ίδια μέρα είναι πάρα πολλά και όλα θα έχουν μεγάλη ουρά.. Αν πάτε Tussauds βγάλε οπωσδήποτε τα εισητήρια από το ίντερνετ αφού το κόστος είναι το ίδιο. Η ουρά είναι πάνω από ώρα και τα παιδιά θα κουραστούν τόση ώρα όρθια.. Στις 26/12 είναι η Boxing day (πρώτη μέρα των εκπτώσεων) οπότε αρκετά μαγαζιά θαναι ανοιχτά μέχρι τις 9-10 το βράδυ και θα γίνεται χαμός! Καλό θα ήταν να μοιράσετε τις δραστηριότητες αυτής της μέρας και σε επόμενες μέρες (2-2 το πολύ) και να βάλετε και κάποιες εξωτερικές δραστηριότητες στις 26 (π.χ. winter wonderland που ειναι κλειστή στις 25/12)..
To Covent garden μη το παραλείψετε ούτε το Greenwich..
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Skiace πιστεύω πως έχετε φορτώσει πολύ την δεύτερη μέρα.. London eye, London dungeon, aquarium και madam tussauds την ίδια μέρα είναι πάρα πολλά και όλα θα έχουν μεγάλη ουρά.. Αν πάτε Tussauds βγάλε οπωσδήποτε τα εισητήρια από το ίντερνετ αφού το κόστος είναι το ίδιο. Η ουρά είναι πάνω από ώρα και τα παιδιά θα κουραστούν τόση ώρα όρθια.. Στις 26/12 είναι η Boxing day (πρώτη μέρα των εκπτώσεων) οπότε αρκετά μαγαζιά θαναι ανοιχτά μέχρι τις 9-10 το βράδυ και θα γίνεται χαμός! Καλό θα ήταν να μοιράσετε τις δραστηριότητες αυτής της μέρας και σε επόμενες μέρες (2-2 το πολύ) και να βάλετε και κάποιες εξωτερικές δραστηριότητες στις 26 (π.χ. winter wonderland που ειναι κλειστή στις 25/12)..
To Covent garden μη το παραλείψετε ούτε το Greenwich..
Μια και δεν μπορω να επεξεργαστω το πρόγραμμα που εχω αναρτησει πιο πριν ενημερωνω πως το London dungeon αφαιρεθηκε από το πρόγραμμα και τις επιλογες μας γενικως. Δεν νομιζω πως ο τρομος του Λονδίνου θα είναι επιμορφωτικος η διασκεδαστικος για κανενα μας. Ετσι αυτομάτως ελαφρωνει το πρόγραμμα της δεύτερης ημερας. Οσον αφορα την προεκδοση των εισιτηριων μας προβληματιζει το ενδεχομενο του απροοπτου με αποτέλεσμα να χασουμε τα χρηματα μας. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρα όμως ειδικα για ΜΤ.
Μια που αναφερεσαι σε μαγαζια εχεις να προτείνεις κατι πιο "βατο" εκτος των "αξιοθέατων" Harrods και Selfridges ;
Κατοπιν υπόδειξης φιλου θα επισκεφθούμε και το Hamleys (at Regent street), σαν το μεγαλυτερο κατάστημα παιχνιδιων του κοσμου !!!
Οι "εξωτερικες δραστηριότητες" θα ενταχθουν στην καθημερινοτητα μας, αναλόγως του καιρου και των αντοχων μας . Το covent garden μαζι με το Greenwich είναι στο πρόγραμμα της τελευταιας μας ημερας. Το πρόγραμμα είναι ενδεικτικο και αποτελει προσπαθεια δημιουργιας ενός "οδηγου". Από εκει και περα θα διαμορφώνεται αναλογα με τις περιστάσεις και τις επιθυμιες. Υπαρχει απολυτη συναισθηση του ότι δεν μπορούμε με μια φορα να δουμε τα παντα και ότι λογω εποχης ισως δεν θα μπορέσουμε να δουμε τις "φυσικες" ομορφιες της πολης σε ολη τους την εκταση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068
Κατοπιν υπόδειξης φιλου θα επισκεφθούμε και το Hamleys (at Regent street), σαν το μεγαλυτερο κατάστημα παιχνιδιων του κοσμου !!!
Το ισόγειο έχει παιχνίδια από ντόπιους οίκους μοναδικά αλλα σε απαγορευτικές τιμές. Σίγουρα χαζεύεις. Οι υπόλοιποι όροφοι δεν διαφέρουν από ένα καλό ελληνικό παιχνιδάδικο. Φαντάζομαι ότι θα έχει ορδές κόσμου Χριστούγεννα- εδώ σε άσχετη περίοδο και γίνεται χαμός.
Για ψώνια που αναφέρεις κάτι πιο "βατό", θα φορτώσεις όσα αθλητικά αντέχεις σε πολύ χαμηλές τιμές εδώ http://www.londontown.com/LondonInformation/Shops/Lillywhites/81d9/
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
μήπως κατα τυχη εχετε κανα προγραμμα για android που να σχεδιάζω διαδρομή στον χάρτη του Λονδινου ωστε να τον αποθηκεύω και να μην εχω μαζι μου χαρτιά ?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια και δεν μπορω να επεξεργαστω το πρόγραμμα που εχω αναρτησει πιο πριν ενημερωνω πως το London dungeon αφαιρεθηκε από το πρόγραμμα και τις επιλογες μας γενικως. Δεν νομιζω πως ο τρομος του Λονδίνου θα είναι επιμορφωτικος η διασκεδαστικος για κανενα μας. Ετσι αυτομάτως ελαφρωνει το πρόγραμμα της δεύτερης ημερας. Οσον αφορα την προεκδοση των εισιτηριων μας προβληματιζει το ενδεχομενο του απροοπτου με αποτέλεσμα να χασουμε τα χρηματα μας. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρα όμως ειδικα για ΜΤ.
Μια που αναφερεσαι σε μαγαζια εχεις να προτείνεις κατι πιο "βατο" εκτος των "αξιοθέατων" Harrods και Selfridges ;
Καλά κάνατε και βγάλατε το dungeon! Θα βρείτε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνετε στο Λονδίνο..
Εντωμεταξύ έχει και στο Τussauds ένα υποτιθέμενο chamber of horrors (για τα παιδιά μάλλον θα'ναι τρομακτικό, αν θέλετε μπορείτε να παραλείψετε αυτό το χώρο και να πάτε κατευθείαν στο τρενάκι και το 4D cinema)..
Τώρα για μαγαζιά δε θα ξέρετε που να πρωτομπείτε.. Αν προλάβετε να πάτε και στις 26 γιατι γίνεται χαμος και πολλά καλά κομμάτια μπορεί να έχουν φύγει την επόμενη. Εμείς βρήκαμε καλές προσφορές στα GAP (-50%) και πάμφθηνα παιδικά ρούχα στα Primark. Για το δεύτερο δεν είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια για τη ποιότητα αλλά μια χαρά μου φάνηκαν και με μεγάλη ποικιλία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν υπαρχει ενα πολυκαταστημα στο Λονδινο που να αξιζει επισκεψη αυτο ειναι το Liberty. Ισως το καλυτερο καταστημα στο Λονδινο και απο τα ωραιοτερα του κοσμου. Υψηλης αισθητικης εσωτερικα και εξωτερικα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μήπως κατα τυχη εχετε κανα προγραμμα για android που να σχεδιάζω διαδρομή στον χάρτη του Λονδινου ωστε να τον αποθηκεύω και να μην εχω μαζι μου χαρτιά ?
Νομιζω το London city guide του tripadvisor ειναι το καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom