Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
...από το ηλιόλουστο Λονδίνο στη μουντή Αθήνα, ποιος θα το περίμενε....

Σε λίγο με λεπτομέρειες και hot tips για την πιο ενδιαφέρουσα πρωτεύουσα της Ευρώπης....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε καλά δεν ήταν και τόσο ηλόλουστο...

Ο zio traveller επέστρεψε και σας φέρνει καινούργια tips...

Το Fish works, στο αγαπημένο Notting Hill ποτέ δεν μου άρεσε πραγματικά... αδιάφορο με απλά συμπαθητικό ψάρι... Προχθές το πρωί λοιπόν οταν πέρασα από εκεί με χαρά ανακάλυψα στην θέση του αυτό...
Organic Food, Home Delivery, Cafes, Stores and Online Shop - Daylesford Organic

Κεραυνοβόλος έρωτας και άμεση επίσκεψη και στο αδελφάκι του στη Sloan Sq...
All day deli ιδανικό για μεσημεριάτικο break μετά από ποδαρόδρομο... τι υπέροχα πράγματα ανακαλύπτεις στο θεικό Notting Hill...

Λίγο πιό κάτω, στο ιδιο στυλ, για απολαύστε και αυτό...

Ottolenghi - Locations

Κι αυτό με αδερφάκια...

Πάμε τώρα σε μια gastopub στο Chelsea... κρυμένη από τα αδιακριτα μάτια σε ένα δρομάκι πλάι στην εκκλησία που γυρίστηκαν τα 101 σκυλιά της Δαλματίας... τι μαθαίνει κανένας...

The Builders Arms in Chelsea

Υπέροχες ιδέες για να πηγαίνετε και να ξαναπηγαίνετε στο Notting Hill και το Chelsea...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
Πράγματι, ηλόλουστο δεν ήταν φίλτατε....αλλά ο καιρός ήταν καταπληκτικός (αν εξαιρέσουμε το κρύο της Δευτέρας λόγω αέρα), ηλιόλουστος χωρίς καθόλου βροχή (εξαιρετέας και πάλι της Δευτέρας όπου πρέπει να έβρεξε λίγο το απόγευμα όσο ήμουν Βρετανικό). Με δυο λόγια χάρμα....

Πρώτο tip: από Gatwick μη κάνετε το λάθος και πάρετε το Gatwick Express. Με 15 λίρες είσαι λέει σε 30' Victoria....σε 30' ήμουν κι εγώ, αλλά με 3 λίρες με τη Southern. Ποιος ο λόγος να δώσεις παραπάνω?

Δεύτερον, αν πράγματι η ημερήσια κάρτα κοστίζει 5 λίρες, προτιμήστε τη με 1000. Η oyster μας τραβούσε περίπου 6.70 λίρες την ημέρα. Συμφέρει η πρώτη, διότι στο Λονδίνο θα γυρνάτε και θα γυρνάτε.....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
Σαν βρεθείς στο South Kensington και πεινάσεις, έχεις δύο πολύ καλές ιταλικές επιλογές:

Cafe Milan δίπλα στην αντιπροσωπεία της Lamborghini (ω ναι...). Φανταστικό english breakfast (!!!) με καφέ (διπλό εσπρέσσο και όχι την αηδία που αποκαλείται γαλλικός) μόνο 5 λιρίτσες.....πόσο θα έκανε στην Ελλαδίτσα??

Το Carluccio's είναι δυο βήματα από κει στη γωνία....εξαιρετική επιλογή για brunch/lunch, γεμάτο (γεμάτο όμως) από Λονδρέζους σε lunch break. Εξαιρετικές σαλάτες, ζυμαρικά, γλυκά και σε σούπερ τιμές. Ό,τι πρέπει για να πάρετε δυνάμεις....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
σ' αυτό που λες για τη southern έχεις δίκιο, απλά στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, έπρεπε να περιμένω 1 ώρα στο gatwick για να φυγει η southern, οποτε προτίμησα να πάρω την express, καθώς ήταν ήδη αργά, για να μη μεγαλώσω την ταλαιπωρία μου.


όσον αφορά την oyster εμένα μου τραβούσε κάπου 5.80 αν θυμάμαι καλά τωρα, που νομίζω είναι έτσι κι αλλιώς το ποσό που δίνεις για την απεριορίστων των αντίστοιχων ζωνών.. νομίζω ότι αν τη χρησιμοποιήσεις πολύ είσαι "μία ή άλλη".. αν τη χρησιμοποιήσεις όμως λίγο ή σε περίεργες διαδρομές εκτός ζωνών είσαι έτσι κι αλλιώς κερδισμένος.. άσε που αν σου περισσέψει κάτι μπορείς να το εξαργυρώσεις ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
σ' αυτό που λες για τη southern έχεις δίκιο, απλά στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, έπρεπε να περιμένω 1 ώρα στο gatwick για να φυγει η southern, οποτε προτίμησα να πάρω την express, καθώς ήταν ήδη αργά, για να μη μεγαλώσω την ταλαιπωρία μου.


όσον αφορά την oyster εμένα μου τραβούσε κάπου 5.80 αν θυμάμαι καλά τωρα, που νομίζω είναι έτσι κι αλλιώς το ποσό που δίνεις για την απεριορίστων των αντίστοιχων ζωνών.. νομίζω ότι αν τη χρησιμοποιήσεις πολύ είσαι "μία ή άλλη".. αν τη χρησιμοποιήσεις όμως λίγο ή σε περίεργες διαδρομές εκτός ζωνών είσαι έτσι κι αλλιώς κερδισμένος.. άσε που αν σου περισσέψει κάτι μπορείς να το εξαργυρώσεις ;)
Τι να πω, εμένα μου τράβηξε 6.70 τη μια μέρα που το παρατήρησα και δε νομίζω να βγήκα εκτός των ζωνών 1&2....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εξαρτάται μάλλον από την ώρα, αν είσαι peak ή off peak, αν και νομίζω ότι τα 6,70 είναι πολλά και για peak
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
το κοίταξα, 6,70 σε χρεώνει για διάστημα peak(ενώ η ημερήσια κάρτα κάνει 7,20 αντίστοιχα), αλλιώς 5,10 για off peak (για ζώνη 1-2)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι ε? εμενα με τπτ δε μου πηγε πανω απο 6.. η αντιστοιχη travel card ποσο εχει?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
οκ νομιζω το βρηκα κι εγω

(για ζωνες 1-2)
Tube, DLR and London Overground
Daily Price Cap
Peak £6.70
Off-Peak £5.10


Day Travelcard
Anytime* £7.20
Off-Peak £5.60




*Anytime includes use between 0430 and 0930
Monday to Friday (except public holidays). Off-Peak
covers all other times, including public holidays.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom