Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
οκ νομιζω το βρηκα κι εγω

(για ζωνες 1-2)
Tube, DLR and London Overground
Daily Price Cap
Peak £6.70
Off-Peak £5.10



Day Travelcard
Anytime* £7.20
Off-Peak £5.60




*Anytime includes use between 0430 and 0930
Monday to Friday (except public holidays). Off-Peak
covers all other times, including public holidays.




Άρα, δε είναι 5 λίρες η ημερήσια και επομένως συμφέρει η oyster....
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
Λονδίνο & γαστρονομία, δύο λέξεις αλληλένδετες.....αφού προσπεράσω επιδερμικά το γαστρονομικό ατόπημα στο Gaucho (αυτό είναι το καλύτερο στέκι του κρεατοφάγου στο Λονδίνο? Αμφιβάλλω τα μάλα....καλύτερο κρέας, μα πολύ καλύτερο έχω φάει στο Argentina στο Μαραθώνα, το Gaucho είναι (έχει καταντήσει?) αλυσίδα fast-food και όχι εστιατόριο)...

Θα συγχαρώ το Αγγλόφιλο φόρουμ για το Momo.....απίθανο περιβάλλον, τρομερό σέρβις, κους-κους από άλλο πλανήτη, το "Sticky date & banana pudding with toffee sauce" συγκαταλέγεται στα 3 καλύτερα γλυκά που έχω φάει και όλα αυτά με 19 Ευρώ το 3-course lunch menu....ακόμα κάθεστε? Το κλου ήταν το πολυτελές δώρο που λάβαμε, "The Momo Cookbook", πολυτελέστατη και έγχρωμη έκδοση με μαροκινές συνταγές.....αλήθεια, πού το έχω βάλει? Έχω μια πείνα....

Εκεί όμως που η γαστρονομία γίνεται τέχνη, είναι στο Moti Mahal (Moti Mahal - Covent Garden). Ινδική κουζίνα πανύψηλου επιπέδου με lunch menu (3-course) κρατηθείτε, 13.5 λίρες.....μήπως τα "καλά" εστιατόρια στην Αθήνα πρέπει να καρα-ντρέπονται? Πού άραγε τρως με αυτά τα χρήματα κουζίνα Α' επιπέδου? Σούπερ.....Moti Mahal και καπάκι Βρετανικό για την ιδανική Δευτέρα...

Γενικό tip: είναι η ύφεση, είναι κάτι άλλο, πάντως κορυφαία εστιατόρια στο Λονδίνο κάνουν απίθανες προσφορές lunch ή dinner menu με *ελάχιστα* για την αξία τους χρήματα.....σε τιμές πραγματικό σκάνδαλο. Είναι ευκαιρία να γευτείτε τι θα πει καλή κουζίνα χωρίς να στοιχίσει ο κούκος αηδόνι....

Και κλείνοντας: Κυριακή πρωϊ στο Camden, οι πάγκοι με τα φαγητά σου σπάνε τη μύτη....μεξικάνικο, ιταλικό, κινέζικο, τούρκικο, carribean και ό,τι άλλο φαγητό φαντάζεστε σερβίρεται για μια χούφτα λιρίτσες....μετάνιωσα που δεν έφαγα, αλλά είχα κλείσει στο Momo (και αποζημιώθηκα πλήρως).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το στέκι του Ηλία στο Θησείο έχει θαυμάσια παϊδάκια και περίφημο κοκκινέλι αλλά είναι το Στέκι του Ηλία... Ο Αργεντίνας στο Μαραθώνα έχει άριστο κρέας αλλά είναι μια χασαποταβέρνα στο Μαραθώνα... Το Gaucho στο Chelsea είναι απλά το Gaucho στο Chelsea... Θα χαρείς να φας εκεί γιατί το περιβάλλον είναι απίστευτο, ο κόσμος χλιδάτος, το φαγητό εξαιρετικό, η λίστα των κρασιών μοναδική... αν αγαπητέ GPS θεωρείς ταχυφαγείο το Gaucho και χλιδάτο εστιατόριο τον Αργεντίνα δεν χάλασε κι ο κόσμος... απλά έχουμε διαφορετικά γούστα... εμένα μου αρέσει λίγο παραπάνω το Gaucho...

Διαβάζοντάς σε ομολογώ ότι προβληματίστηκα λίγο για τις επιλογές των εστιατορίων μου στο Λονδίνο αλλά ησύχασα όταν είδα την πρόταση σου για το ανεκδιήγητο Carluccio's... είναι πλέον σίγουρο, δεν έχουμε τα ίδια γαστριμαργικά γούστα... το μοναδικό καλό που έχει είναι οτι βρίσκετε στο Chelsea...

Αφορισμοί του στυλ θα έπρεπε να ντρέπονται τα καλά εστιατόρια των Αθηνών για τις τιμές τους είναι άστοχοι... Μenu και πολύ περισσότερο Lunch Μenu δεν υπάρχει ουσιαστικά στην Αθήνα γιαυτό συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα... σε τιμές κανονικού τιμοκαταλόγου δεν θέλεις να ξέρεις πόσο κοστίζει ένα δείπνο σε καλό εστιατόριο του Λονδίνου... Στο Gaucho π.χ που απλά είναι ένα καλό εστιατόριο για να φάει ένα ζευγάρι με κρασί θέλει 130 λίρες δηλαδή 150 με 160 ευρώ... για Ινδικά που μίλησες η θεϊκή ZAIKA έχει menu degustation από 85 λίρες το άτομο + το κρασί... να συνεχίσω με το Skech και το Fat Duck? Δεν νομίζω ότι έχει νόημα...

Σε αυτή την ζωή ο κανόνας λέει ότι ότι πληρώσεις παίρνεις... εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια αλλά...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
Βρε αγαπητέ, είδες που βιάζεσαι? Δεν πήγα στο Gaucho του Chelsea, αλλά σε αυτό του London Bridge....ήθελα και θέα τη γέφυρα τρομάρα μου....πιστεύω έτσι να ικανοποιηθείς... Αλλά μία αλυσίδα που σέβεται τον εαυτό της δεν έχει Α επίπεδο στο ένα μαγαζί και Δ στο άλλο...πιστεύω καταλαβαινόμαστε. Το φαγητό & το σέρβις στο Gaucho London Bridge ήταν απαράδεκτο. (.+-)

Για το Carluccio's, δεν ανέφερα ότι είναι γαστρονομία υψηλού επιπέδου, προς Θεού....για ένα τσίμπημα όμως (και φτηνό) είναι ό,τι πρέπει.....θα συμφωνούσαν άλλωστε και οι δεκάδες καλοντυμένοι Λονδρέζοι που έκαναν το lunch break τους εκεί.....

Όσο για τα μενού, φυσικά και πρέπει να ντρέπονται τα των Αθηνών που δεν έχουν εισάγει στη φιλοσοφία τους ένα φτηνό αλλά ποιοτικό lunch ή άλλο menu. Έτσι θα κέρδιζαν μελλοντικούς πελάτες, αφού όλο και περισσότεροι θα μυούνταν στην υψηλή γαστρονομία, αντί να αποθαρρύονονται από τις υψηλές τιμές. Βλάκες λοιπόν οι Λονδρέζοι που αντί να ακολουθούν τους Αθηναίους συναδέλφους τους κάνουν του κεφαλιού τους.....αλλά άσε με να αφορίζω, Πάσχα πλησιάζει και πάλι αγαπημένοι θα είμαστε....ο άνθρωπος που μας έστειλε να φάμε ένα φαγητό της προκοπής στη Πράγα θα είναι πάντα σεβαστός (έστω κι αν του ψήνουν λάθος το κρέας στο Gaucho **London Bridge**)

Υ.Γ. Α, και μόλις πρόσεξα ότι με αποκάλεσες GPS...ε όχι δα....υπερβάλλεις...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
Το Imli είναι ένα εστιατοριάκι στη καρδιά του Soho, που σερβίρει Indian tapas, δηλ. μεζεδάκια....νεαρόκοσμος, γεμάτο Τρίτη βράδυ, φαγητό καλούτσικο αλλά τίποτε το ιδιαίτερο. Θα σχολιάσω όμως το παγωτό σύκο με τζίντζερ....ίσως το καλύτερο που έχω φάει στη ζωή μου, απλά φανταστικό....

Εκεί δίπλα στο Soho Theatre μπορείτε να δείτε ένα τρομερό κωμικό δίδυμο, τους Pajama Men.....πρωτότυπα κωμικά σκετς και αυτοσχεδιασμοί από το τρομερό US δίδυμο. Όταν παίξουν στο Λονδίνο και οι Flight of the Conchords, έχω (ξανά)φύγει με τη μία....

Τελειώνοντας για την υπέροχη αυτή πόλη:

- Φανταστικό το Βρετανικό Μουσείο. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η Ασσυριακή συλλογή καθώς και η Αυγυπτιακή....
- Στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, για τους ενήλικες αξίζει μόνο η συλλογή των δεινοσαύρων. Τα υπόλοιπα είναι άριστα για μικρά παιδιά. Η έκθεση για τον Δαρβίνο ενδιαφέρουσα, αλλά φοβάμαι μόνο για τους ειδικούς και πιο fan της επιστήμης.
- Παγκόσμια πρεμιέρα ταινίας στη Leicester square....απίθανη πλατεία για ατελείωτες βόλτες....

Γενικά, είναι πόλη που πας και ξαναπάς....και τονίζω, όχι ιδιαίτερα ακριβή! Καφέδες, σάντουιτς κτλ πιο φτηνά από Αθήνα. Και αν θες, τρως και γεύματα φθηνά. Φυσικά, αν θες χλιδή θα πληρώσεις αδρά. Αλλά αν θες ένα 3ημεράκι χωρίς πολλά πολλά, δεν χρειάζεται να ξοδευτείς: αεροπορικά φτηνά, ξενοδοχείο πάμφθηνο, μουσεία και βόλτες είναι δωρεάν....τι άλλο να θέλει κανείς?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Στο Gaucho π.χ που απλά είναι ένα καλό εστιατόριο για να φάει ένα ζευγάρι με κρασί θέλει 130 λίρες δηλαδή 150 με 160 ευρώ...

Θα συμφωνήσω με τον Traveller μιας και δύο άτομα δώσαμε 140λίρες...Βέβαια είπιαμε και το κρασάκι μας,είχαμε πάρει αρχικά και κοκτέιλ, συν το επιδόρπιο!!Μόνο και μόνο το χλιδάτο περιβάλλον άξιζε τα λεφτά του!!!
GTS μακάρι να είχες πάει νωρίτερα και να τα γνώριζα τα tips σου, ακούγοντε πολύ καλά!!!
Για μεσημεράκι χαλαρά,φάγαμε κοντά στο London Bridge στα κοτόπουλα Nandos...Πράγματι ήταν πολύ καλά,απλά προσοχή γιατί είναι πολύ καυτερά..
http://www.nandos.co.uk/stores_138/Clink_Street.html
Όσο για βράδυ ένα ωραίο μπαράκι είναι το βραζιάνικο Guanabara!!!
GUANABARA - GETTING TO US
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.468
Θα συμφωνήσω με τον Traveller μιας και δύο άτομα δώσαμε 140λίρες...Βέβαια είπιαμε και το κρασάκι μας,είχαμε πάρει αρχικά και κοκτέιλ, συν το επιδόρπιο!!Μόνο και μόνο το χλιδάτο περιβάλλον άξιζε τα λεφτά του!!!
GTS μακάρι να είχες πάει νωρίτερα και να τα γνώριζα τα tips σου, ακούγοντε πολύ καλά!!!
Για μεσημεράκι χαλαρά,φάγαμε κοντά στο London Bridge στα κοτόπουλα Nandos...Πράγματι ήταν πολύ καλά,απλά προσοχή γιατί είναι πολύ καυτερά..
http://www.nandos.co.uk/stores_138/Clink_Street.html
Όσο για βράδυ ένα ωραίο μπαράκι είναι το βραζιάνικο Guanabara!!!
GUANABARA - GETTING TO US
Cara sapienza, ούτε εγώ διαφωνώ ότι το Gaucho είναι ακριβό, αλλά είναι σαφώς υπερτιμημένο....δεν αξίζει γαστρονομικά ούτε στο ελάχιστο. Και με συγχωρείτε αν έχουμε διαφορετικά γούστα, αλλά η ατμόσφαιρα, η μουσική, ο κόσμος κτλ έρχονται για μένα τελευταία. Πρώτα το φαγητό, μετά το σέρβις και μετά τα υπόλοιπα....Υψηλή γαστρονομία θα γευτείς π.χ. στο Moti Mahal ή στα 100 άλλα μέρη που υπάρχουν στο Λονδίνο.

Η εμπειρία του Gaucho (London Bridge) ήταν απογοητευτική. Και θα μπορούσα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες, αλλά δεν έχει νόημα, ούτε ενδιαφέρει κανένα τι παρήγγειλα και πώς. Ακόμα και τα κοκταίηλ ήταν της πλάκας ρε συ....άλλωστε, όταν ένα brand name έχει γίνει αλυσίδα με 15 καταστήματα, περιμένεις υψηλή ποιότητα σε όλα? Πώς? Με τον καλό σεφ να βρίσκεται ταυτόχρονα και στα 15? Γι'αυτό, με δόση υπερβολής βεβαίως, χαρακτήρισα τα Gaucho αλυσίδα fast-food. Διότι αλυσίδα σαφώς είναι και το γεύμα μου είχε ολοκληρωθεί σε 45'....η χλιδή και η ατμόσφαιρα είναι άλλο πράγμα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Cara sapienza, ούτε εγώ διαφωνώ ότι το Gaucho είναι ακριβό, αλλά είναι σαφώς υπερτιμημένο....δεν αξίζει γαστρονομικά ούτε στο ελάχιστο. Και με συγχωρείτε αν έχουμε διαφορετικά γούστα, αλλά η ατμόσφαιρα, η μουσική, ο κόσμος κτλ έρχονται για μένα τελευταία. Πρώτα το φαγητό, μετά το σέρβις και μετά τα υπόλοιπα....Υψηλή γαστρονομία θα γευτείς π.χ. στο Moti Mahal ή στα 100 άλλα μέρη που υπάρχουν στο Λονδίνο.
Εγώ απλά λέω οτι πήγα,πέρασα καλά,έφαγα επίσης πολύ καλά σε ένα πολύ όμορφο ντιζαϊνάτο μαγαζί!!Ως εκεί..Δεν διαφωνώ μαζί σου,σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα
και πιο οικονομικά.Απλά εγώ σ αυτό πήγα και γι αυτό μόνο μπορώ να σου πώ!Είμαι σίγουρη οτι και τα μαγαζιά που προανέφερες θα ήταν πολύ καλά και να με έχει ο Θεός καλά την επόμενη φορά που θα πάω- θα τα επισκευτώ!!!;)
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Χελοου.

Οταν βλεπω τοπικς για το Λονδινο, παντα νιωθω πιο οικεια καθοτι μονιμος κατοικος Λονδινου για τα τελευταια 10 χρονια.. Γουελ, οσο μονιμος μπορεις να εισαι οταν κατεβαινεις Αθηνα/Θεσσαλονικη μια δυο φορες το μηνα :)

Οσον αφορα το Gaucho που βλεπω οτι αναψε φωτιες, προσωπικη αποψη ειναι οτι ειναι ο,τι κοντινοτερο σε Αργεντινικη σαρκουτερια υπαρχει στο Λονδινο. Ναι μεν ακριβο αλλα η ποιοτητα των κρεατων ειναι εφαμιλλη αυτων του Buenos Aires και του Fogo de Chao στο Chicago. Οχι οτι θα ειναι η πρωτη επιλογη μου, αλλα αν προκυψει να μεινω καποια Τσικνοπεμπτη εδω, ισως και να πεταχτω.

Οσον αφορα αλλες γευσεις, προσωπικη αποψη παντα:
Ινδικη Κουζινα: Mala restaurant - St. Katharine's dock (απλως δεν παιζεται)
Ινδικη Κουζινα 2: Masala Zone - Covent Garden
Ιταλικη Κουζινα: La Locanda - off Regent St.
Ισπανικη Κουζινα: La tasca (οχι πως υπαρχουν και πολλες αλλες επιλογες)
Λιβανεζικη: Maroush off Bond st. (απλως δεν υπαρχει)
Μαροκινη: το Momo ειναι fair enough - off Regent st.
Αμερικανικη: TGI Friday's will do
Μεξικανικη: Las Iguanas - Waterloo
Ιαπωνικη: Abeno Too - off Leceister Sq.
Πανασιατικη: Wagamama - Covent Garden
Ελληνικη (?): As greek as it gets - Earl's court
Κρεπα (!): Γαλλικη κρεπερι εξω απο το σταθμο του South Kensington
Κινεζικη, Κουβανεζικη, Ταυλανδεζικη, Αυστραλεζικη ... υπαρχουν τοσα ακομη που θα μου παρει ωρες για να τα γραψω.

Επισης, για καποιον που ερχεται πρωτη φορα στο Λονδινο θα συνιστουσα ανεπιφυλακτα ενα west-end musical και δη το Phantom of the Opera. Τα λογια απλως ειναι περιττα. Αν εχετε χρονο και για δευτερο musical, We will rock you (με μουσικη των Queen) ή to Oliver (με τον Rowan Atkinson) θα σας μαγεψουν.

Οσον αφορα τα μουσεια, το Βρεττανικο σαφως και ειναι must, οχι μόνο για τα μάρμαρα του Παρθενωνα, αλλα και για τις υπολοιπες πτερυγες (Αιγυπτιακη κλπ.), Φυσικης Ιστοριας σαφως, οπως επισης και Victoria and Albert και Tate Modern.

Βολτα σε παρκα... Ολα ειναι καλα... Hyde, St. James', Green.. Ο,τι προλαβετε..

Βολτα γενικοτερα.. Θελοντας και μη Oxford.. Και μετα Regent, Bond, Knightsbridge, Portobello Market, Camden Town, Spitafields και αλλα πολλα...

Για χαλαρο ποτακι υπαρχουν πολλα μερη επισης αλλα καποια απο τα αγαπημενα ειναι το Jewel στο Piccadilly Circus, το BBB στο Νotting Hill , το Navajo Joe στο covent garden και το O-bar sto soho.

Τελος για χαλαρο clubbing, ενδεικνυται το Tiger tiger sto piccadilly circus και το mahiki στο green park.

A! Αν τοσο πολυ σας λειψει η Ελλαδα κατα τη διαρκεια του ταξειδιου σας στο Λονδινο, καντε μια βολτα απο το Bar Eclipse στο South Kensington και το Cafe Apostrophe sto St. Christopher's place που ειναι γεματα απο Ελληνες..

Αν ετοιμαζετε ταξειδι, χρειαζεστε οποιαδηποτε πληροφορια ή ειστε αραουντ, ντου νοτ χεζιτεητ του κοντακτ μη..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.031
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης, για καποιον που ερχεται πρωτη φορα στο Λονδινο θα συνιστουσα ανεπιφυλακτα ενα west-end musical και δη το Phantom of the Opera. Τα λογια απλως ειναι περιττα. Αν εχετε χρονο και για δευτερο musical, We will rock you (με μουσικη των Queen) ή to Oliver (με τον Rowan Atkinson) θα σας μαγεψουν.
Το Phantom of the Opera δε μου άρεσε και τόσο (στη συγκεκριμένη παράσταση, τουλάχιστον). Το θέατρο ήταν γεμάτο τουρίστες, τα ηχητικά του θεάτρου πολύ μέτρια, και έχω μια υποψία ότι τα δύσκολα τραγούδια μπορεί και να ήταν playback.
Αντίθετα, έμεινα ενθουσιασμένος από το Sunset Boulevard, 2 στενά πιο πέρα, επίσης του A.L.Weber, και από το Les Miserables.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το Phantom of the Opera δε μου άρεσε και τόσο (στη συγκεκριμένη παράσταση, τουλάχιστον). Το θέατρο ήταν γεμάτο τουρίστες, τα ηχητικά του θεάτρου πολύ μέτρια, και έχω μια υποψία ότι τα δύσκολα τραγούδια μπορεί και να ήταν playback.
Αντίθετα, έμεινα ενθουσιασμένος από το Sunset Boulevard, 2 στενά πιο πέρα, επίσης του A.L.Weber, και από το Les Miserables.
Εγώ πάλι τον Ιανουάριο παρακολούθησα το Φάντασμα της Όπερας και έμεινα κατενθουσιασμένος. Βέβαια είναι η μοναδική που χω παρακολουθήσει οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εγώ πάλι τον Ιανουάριο παρακολούθησα το Φάντασμα της Όπερας και έμεινα κατενθουσιασμένος. Βέβαια είναι η μοναδική που χω παρακολουθήσει οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

+ 1 μέ κάλυψες πλήρως dik-7 το ίδιο και με μένα

είπαμε όλα είναι θέμα γούστου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom