Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
καμια βοηθεια για Οξφορδη???καθε πληροφορια ευπροσδεκτη γτ λογω σχολης δουλειας κλπ δεν χω καθολου χρονου να το ψαξω...
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
βρηκα καποιες πληροφοριες για βιβλιοπωλεια στο κεντρο της πολης(οξφορδης)...επειδη ενδιαφερομαι ιδιαιτερα για ενα καλο βιβλιοπωλειο αν καποιος ξερει κατι ψαγμενο ας μου πει πλζ....thanxxx
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Παιδία καλησπέρα.
Μόλις γύρισα από ένα υπέροχο 10ημερο στο Λονδίνο και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και τα σχόλιά σας. Ακόμα και οι λίγες απ αυτές που αποδειχτηκαν αποτυχία, ήταν εμπειρίες.Εξάλλου δεν νοείται ταξίδι χωρίς "πατάτες", έχουν και αυτές την ουσία τους.
Ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε επόμενο σχόλιο μου θα καταθέσω τις δικές μου εμπειρίες για το Λονδινο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
βρηκα καποιες πληροφοριες για βιβλιοπωλεια στο κεντρο της πολης(οξφορδης)...επειδη ενδιαφερομαι ιδιαιτερα για ενα καλο βιβλιοπωλειο αν καποιος ξερει κατι ψαγμενο ας μου πει πλζ....thanxxx
Έχει ένα τεράστιο στην Cornmarket street (ή μήπως είναι στη St. Giles?), κι άλλο ένα στη Broad street, στο ύψος της Radcliffe Camera περίπου, απέναντι από το Trinity.
Μια σταλιά πόλη είναι, περπάτα λίγο και θα τα ανακαλύψεις όλα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πως να περάσετε ένα kinky απόγευμα στο Soho...

Ξεκινήστε από τα κλασσικά... 135 Warbour Str. και Princi... το έχω δώσει και παλαιότερα το ξαναδίνω και τώρα...Princi μάλλον το καλύτερο all day cafe στο London αυτή την στιγμή... αφού πιείτε τον καφέ σας και πάρετε μια τάρτα φράουλα take away για αργότερα για τις ιδιωτικές σας στιγμές, περπατήστε δυο βήματα παραπάνω και μπείτε στο ναό...London Soho store | Agent Provocateur | Opulent lingerie UK τα ωραιότερα αμαρτωλά gadgets σας περιμένουν... αγοράστε όσα περισσότερο μπορείτε...προσοχή όμως συγκρατηθείτε, πρέπει να φάτε πρώτα να δυναμώσετε... Λίγο πιό πάνω από το Princi και απέναντι βρίσκετε αυτό εδώ... inamo restaurant, Soho, London - interactive oriental fusion restaurant and bar ότι πιο μοδάτο Γιαπωνέζικο κυκλοφορεί στο London... αφήστε την τάρτα στο ψυγείο γιατί θα γίνει σούπα και δώστε τις παραγγελίες σας computerize... Προτιμήστε κάτι σε όστρακα... To Soho hotel THE SOHO HOTEL είναι μισό τσιγάρο δρόμος...μπείτε και απολαύστε...προσοχή όμως μην ξεχάσετε το υπέρτατο gadget... την τάρτα...


Υ.Γ. Αν θέλετε κάτι σε πιό βαρβατίλα ξεχάστε τα πιό πάνω... πάρτε το ταίρι σας και πηγαίνετε μέχρι το Hammersmith... εκεί βρίσκετε το Mahdi... ένα από τα κορυφαία Ιρανικά εστιατόρια του Λονδίνου... Mahdi Restaurant London - Middle Eastern Restaurant Review and Information χτυπήστε δυο κεμπάπ πιείτε ένα αιράνι και συνεχίστε την βραδυά σας στην γύρω cult περιοχή... θα σας προσφέρει αξέχαστες συγκινήσεις...
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Έχω μια περίεργη ερώτηση.
Ψάχνω ξενοδοχείο για τα Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά (4 άτομα) και αυτά που έχουν καλό value for money, βρίσκονται λίγο πιο μακριά από το κέντρο (λογικό)

Το θέμα μου είναι το εξής. Επειδή θέλουμε να κάνουμε την αλλαγή του χρόνου κάτω από το Big Ben :D , και θα θελουμε να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο κάποια στιγμή, και επειδή τέτοια ώρα δεν θα υπάρχει μετρό, θα βρίσκουμε ταξί; Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
(Υπάρχουν μεταμεσονύκτια μέσα μεταφοράς ? ) :roll:


Αλλιώς θα πρέπει να κλείσω κάποιο πολύ κεντρικό ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Έχω μια περίεργη ερώτηση.
Ψάχνω ξενοδοχείο για τα Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά (4 άτομα) και αυτά που έχουν καλό value for money, βρίσκονται λίγο πιο μακριά από το κέντρο (λογικό)

Το θέμα μου είναι το εξής. Επειδή θέλουμε να κάνουμε την αλλαγή του χρόνου κάτω από το Big Ben :D , και θα θελουμε να γυρίσουμε στο ξενοδοχείο κάποια στιγμή, και επειδή τέτοια ώρα δεν θα υπάρχει μετρό, θα βρίσκουμε ταξί; Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
(Υπάρχουν μεταμεσονύκτια μέσα μεταφοράς ? ) :roll:


Αλλιώς θα πρέπει να κλείσω κάποιο πολύ κεντρικό ξενοδοχείο.
φίλε μάνο, την νύχτα της πρωτοχρονιάς στο Λονδίνο γίνεται πανικός. εγώ την πρωτοχρονιά του 2008 εμενα στο Westminster και ήθελα να πάω περπαντώντας στην Trafalgar ή κάπου κοντά στο μάτι, για να δω καλύτερα τα πυροτεχνήματα, και από τον κόσμο ούτε καν πλησίασα. Μιλάμε για πολύ λαό. πολύ φοβάμαι ότι στο κέντρο πρωτοχρονιά θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις ταξί.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σταύρο, έχεις δίκιο. Είναι λογικό αυτό που λες.
Οπότε, θα χαζέψουμε όσο αντέξουμε και μετά θα πάρουμε ένα νυχτερινό λεωφορείο από κάπου. :)

Τι ρωταγα πιο πάνω, αν υπάρχουν νυχτερινά λεωφορεία;

Ε, καλά τώρα! Αυτό έλειπε να μην είχαν νυχτερινά λεωφορεία!
Λοιπόν, πηγαίνοντας σε αυτό το link , επιλέγουμε την τοποθεσία που θα βρισκόμαστε και ανοίγει ένα PDF με όλα τα δρομολόγια και τις ανταποκρίσεις των νυχτερινών λεωφορείων.
Βλέπουμε ποια γραμμή μας εξυπηρετεί και πατάμε εδώ για να πάρουμε το πλήρες timetable της συγκεκριμένης γραμμής.

Πφφφ .. :cool:


Α, και αν σχεδιάζετε να πάρετε TAXI, ρίξτε μια ματιά εδώ για να μάθετε τις χρεώσεις.


 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
φίλε μάνο, την νύχτα της πρωτοχρονιάς στο Λονδίνο γίνεται πανικός. εγώ την πρωτοχρονιά του 2008 εμενα στο Westminster και ήθελα να πάω περπαντώντας στην Trafalgar ή κάπου κοντά στο μάτι, για να δω καλύτερα τα πυροτεχνήματα, και από τον κόσμο ούτε καν πλησίασα. Μιλάμε για πολύ λαό. πολύ φοβάμαι ότι στο κέντρο πρωτοχρονιά θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις ταξί.
εγω επαθα πανικό απο τον πολύ κόσμο...μου περασε και απο το μυαλό μηπως συμβει κατι με τρομοκρατία....και λακισα....τα πυροτεχνηματα τα ακουσα και τα ειδα..οσο μπορουσα απο ενα fast food στην oxford οπου έμενα.....
 

pirateserres

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Πήγαίνω δεύτερη φορά στο Λόνδίνο, αλλά πρώτη Χριστούγεννα. Θα ήθελα να ακούσω καμία πρόταση όσον αφορά το βράδυ των Χριστουγέννων. Διάβασα κάπου ότι τα περισσότερα εστιατόρια πλην ξενοδοχείων είναι κλειστά εκείνη την ημέρα.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
επειδη περσυ λογω χιονιου δε μπορεσα να παω στη little venice kαι δε βρισκω τις σημειωσεις μου, μπορει καποιος να μου πει σε ποια σταση μετρο βρισκεται η αφετηρια για το καραβακι..
ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom