Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Ένα από τα αγαπημένα μου μέρει είναι το Greenwich. Να πας Docklands και μετά να περάσεις κάτω από τον Τάμεση με τα πόδια από την υπόγεια διάβαση. Από εκεί δίπλα από το CuttySark μπορείς να πάρεις το καραβάκι για το φράγμα που ανοίγει (δεν θυμάμαι το όνομά του ) πάντα ήθελα να πάω αλλά δεν τα κατάφερα , μπορεί την επόμενη φορά.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ναι θα τον διαβασω, ισως τον εχω διαβασει παλια!
ενα kingston θα το παω ναι, στα docklands πηγα αλλα ηταν νυχτα, θελω να ξανα παω μερα και στο cutty sark πηγα βραδυ ξανα!!!! ηταν κοντα 11 και φτασαμε στο ασανσερ που περνας κατω απο τον ταμεση, αλλα μου θυμησε μια ταινια και δεν το επιχειρησαμε χαχα
thanks
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Επέστρεψα το Σαββατο από το παραδόξως ηλιόλουστο Λονδίνο που πέρασα καταπληκτικά. Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που με έκαναν να κινηθώ πιο στοχευμένα σε ωραία πράγματα!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
romantic ουτ εσυ εχεις παει hampstead... trust me... lower terrace rd, holly mount,holly walk... δεν ξερεις τι χανεις...

α και frognal way πισω και κατω απ την εκκλησια αλλα και windmill hill. Αποκαλυψη!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
romantic ουτ εσυ εχεις παει hampstead... trust me... lower terrace rd, holly mount,holly walk... δεν ξερεις τι χανεις...
Κι όμως πήγα προς τα κεί,αναφέρεσαι στα μικρά δρομάκια που είναι γύρω από τον σταθμό Hampstead (όχι το Hampstead park).To eίχα γράψει κι όλας ...τότε που πήγα και το είχαμε...συζητήσει.
Μετά τη βόλτα στο τεράστιο πάρκο και αφού είδα όοολες τις λιμνες... με λεωφορείο πήγα και στην hampstead pergola που είναι ένα επίσης πολύ ωραίο μέρος και είναι εκτός του κυρίου πάρκου του hampstead και από κει με λεωφορείο βρέθηκα στη συνοικία όπου ανακάλυψα και πήγα στο όμορφο μουσείο του Ηampstead (σπίτι του burgh,κάπως ετσι λέγεται,σπίτι με αυλή και ωραία καφετέρια) και έκανα βόλτα στους παρακείμενους δρόμους γύρω από τον σταθμό hampstead(όχι hampstead heath που είναι το πάρκο)στους οποίους αναφέρεσαι.Τώρα αν δεν πέρασα από την Ηolly walk αλλά μόνο από την lower terrace δε θυμάμαι και ναι μάλλον δεν πέρασα αλλά μικρό το κακό:bleh:θα το κάνω προσεχώς..
Ας πάει όποιος δεν έχει πάει να κάνει όοοολη αυτή τη γύρα που περιγράφω εν συντομία..και αν του ξεφύγει και τίποτε δεν χάθηκε ο κόσμος
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ε καλά, το burgh δε μου πε και τίποτα για να σου πω την αλήθεια...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ε καλά, το burgh δε μου πε και τίποτα για να σου πω την αλήθεια...
αυτό είναι αλήθεια,χιχι,πιό πολύ αξίζει απ έξω να το βλέπεις η να κάτσεις να πιείς έναν καφέ παρά το περιεχόμενο του
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ταξιδεύω 5 Απριλίου για 6 μέρες Λονδίνο και έχεις τις κάτωθι τρεις απορίες (προς το παρόν).
α) Όντως η Terravision εκτελεί ταχύτερα την διαδρομή από το Stansted στην Liverpool Street σε σχέση με national express; Βλέπω διαφορά 20 λεπτών της ώρας.
β) Μπορεί κάποιος να αγοράσει Travelcard εβδομαδιαία από σταθμό του τρένου για κάποιον άλλον έχοντας την φωτογραφία του;
γ) Stα vouchers για την προσφορά 2 for 1 ζητείται η ημερομηνία επίσκεψης. Θα πρέπει να είμαστε ακριβής σε αυτήν; Είναι δεσμευτική ή απλώς για διαδικαστικούς λόγους;
καλά ολοι Λονδινο Απριλη απιστευτο!!.:clap:. Και γω 15-22 Απριλη. Η ερωτηση ειναι σχετικη με την μετακινηση απο Liverbool Street sto Wembley stadioum μετα τις 12 τα μεσάνυχτα το μετρο σταματει. Υπάρχουν λεωφορεια που εξυπηρετούν ή πρεπει να παρω ταξι ( και ποσο περιπου κοστιζει βλεπω οτι ειναι 16 -18 χιλ.)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλά ολοι Λονδινο Απριλη απιστευτο!!.:clap:. Και γω 15-22 Απριλη. Η ερωτηση ειναι σχετικη με την μετακινηση απο Liverbool Street sto Wembley stadioum μετα τις 12 τα μεσάνυχτα το μετρο σταματει. Υπάρχουν λεωφορεια που εξυπηρετούν ή πρεπει να παρω ταξι ( και ποσο περιπου κοστιζει βλεπω οτι ειναι 16 -18 χιλ.)

http://www.tfl.gov.uk

όπως λέει και μία ψυχή εδώ μέσα ευαγγέλιο για τις μετακινήσεις στο Λονδίνο. Στα δεξιά θα δεις να γράφει journey planner. Εκεί βάζεις προορισμούς καθώς και τι μέσα μεταφορές θες να χρησιμοποιήσεις.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
http://www.tfl.gov.uk

όπως λέει και μία ψυχή εδώ μέσα ευαγγέλιο για τις μετακινήσεις στο Λονδίνο. Στα δεξιά θα δεις να γράφει journey planner. Εκεί βάζεις προορισμούς καθώς και τι μέσα μεταφορές θες να χρησιμοποιήσεις.
Μια χαρά!! εε Thanks λοιπόν!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Παιδιά γύρισα χθες το βράδυ απ το Λονδίνο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες που γράφετε όλοι. Έμεινα 5 μέρες αλλά νομίζω το ιδανικό είναι 10 με 12 μέρες, έχει τόσα πολλά να δεις.. Το παράδοξο ήταν ότι έβλεπα στην πλειοψηφία Κινέζους τουρίστες και μετά Έλληνες.

Γνωριζει κάποιος να μου πει εαν υπάρχει 3ημερη travelcard zone 1-2 off peak και που μπορώ να την εκδώσω;
Την παρασκευή γύρισα απο Λονδίνο, για 3 μέρες συμφέρει να βγάλεις ξεχωριστά κάθε μέρα αλλά δεν θα έχεις το προνόμιο 2 FOR 1 σε London EYE & Madame Tisot
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Την παρασκευή γύρισα απο Λονδίνο, για 3 μέρες συμφέρει να βγάλεις ξεχωριστά κάθε μέρα αλλά δεν θα έχεις το προνόμιο 2 FOR 1 σε London EYE & Madame Tisot
Και με ημερήσια travelcard ισχυει το 2for1, εμείς έτσι πήγαμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom