Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

loreena

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπερα! Θα παω Λονδινο Χριστουγεννα και θα κανω κει Πρωτοχρονια. Εχω κλεισει ηδη εισιτηρια με british και μενει ξενοδοχειο που κατι εχω βρει. Σας διαβασα οσους μπορεσα γιατι δεν εχω πολυ χρονο, πρεπει ομως ομολογω να παρω το θεμα απο την αρχη. Ειναι τοσες πληροφοριες που αγχωθηκα. Δεν ξερω τι να πρωτοδω και που να πρωτοπαω. Θα μενω κοντα στο Χαιντ παρκ και Μπακινγχαμ. Βρηκα καλη ευκαιρια σε χοτελ, αν και λιγο με νοιαζουν οι ανεσεις αφου θα το χω για εναν υπνο κι ενα μπανιο. Να βγαλω london pass για μεταφορες κι απο που? Και γενικα για να γυρισεις ολο το Λονδικο κι ανατολικα που αποσο ειδα ειναι ενδιαφρεον σημειο, ειναι μεγαλο, πολλες ωρες? 5 μερες θα χω γεματες στη διαθεση μου. Με ενδιαφερει να γυρισω με σακουλες με ρουχα και παπουτσια(φτηνα ε? :D), να παω σιγουρα στης Μανταμ τισσο το Μουσειο, τα μουσεια που ειναι δωρεαν,να επισκεφτω τοπ σοπ, χαροντς και σοχο. Ισως αν προλαβω μια διαδρομουλα στον Ταμεση. Κι ολα αυτα εχω χασει την μπαλα και δεν ξερω ποσο μακρια ειναι μεταξυ τους. Πως να ξεκινησω να ψαχνω λετε και τι να πρωτοκανω? Ευχαριστω! Θα επανελθω με νεοτερες αποριες αφου διαβασω ολες τις σελιδες.

υγ. οταν λετε ζωνες τι εννοειτε?
 

loreena

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Εγώ μόλις γύρισα από Λονδίνο.Για το 1ο θέμα θα ήθελα να σου απαντήσω ότι προσωπικά έβγαλα μια ημερήσια κάρτα daily card off peak με 7,50 λίρες για ζώνες 1-6 οπότε μέσα και το αεροδρόμιο και σαρωνα ολη μέρα το Λονδίνο.
μμου λες σε παρακαλω τι ειναι αυτη η καρτα και απο που τη βγαζεις? Τι σχεση εχει με τη london pass?
 

katerina13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!
Θα ταξιδέψω στο Λονδίνο τέλος Γενάρη για 2η φορά και έχω κάποιες απορίες.

1) Για εστιατόρια διάβασα στο forum σας ότι είναι καλύτερα να κλείσω. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα βρω? (συγκεκριμένα θα πάω σίγουρα στο Princi, που το προτείνετε και εδώ). Και είναι καλύτερα να κλείσω online ή όταν φτάσω εκεί?

2) Την 1η φορά δεν βρήκαμε εισητήρια για κάποια παράσταση (Φάντασμα της όπερας θέλαμε), διότι πήγαμε τελευταία μέρα, είμασταν 4 άτομα και είχε διάσπαρτες θέσεις. Έτυχε ή απλά πρέπει να πάω μια-δυο μέρες πιο πρίν? Και ξέρουμε πρίπου τι θέσεις να προτιμήσω, διότι δεν έχω ιδέα. Στη leicester square είχαμε πάει, είναι πιθανό να βρούμε εισητήρια και κάπου αλλού?

3) Από το gatwick προς το Λονδίνο είχαμε πάρει το Gatwick express. Τώρα βλέπω ότι έχει και το southern railway με πολύ καλύτερη τιμή και φαίνεται πως κάνει την ίδια ώρα. Έχει κάποι άλλο μειονέκτημα που πρέπει να ξέρω, και υπάρχει τέτοια διαφορά στην τιμή? Επίσης, αν το κλείσω από το internet, πρέπει να επιλέξω ακριβώς την ώρα, τι γίνεται αν έχω κάποια καθυστέρηση (μέχρι να πάρω τις βαλίτσες πχ), μπορώ να πάρω το επόμενο?

Συγνώμη αν σας ζάλισα, θα επανέλθω και με άλλες ερωτήσεις :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.626
Likes
8.392
1) Aναλόγως. Όταν ήταν στις δόξες του ο Jamie Oliver και ήθελα να πάω στο εστιατόριό του, την μία φορά που αποφάσισα να κάνω την κράτηση μόλις έφτασα Λονδίνο, δεν βρήκα τίποτα. Την επόμενη είχα κλείσει από το internet 2 μήνες πριν και πάλι βρήκα μόνο για Δευτέρα, όχι για Σ/Κ. Επομένως, έχει να κάνει με το πόσο δημοφιλή είναι τα εστιατόρια που θέλεις να πας.

2) Αν πας νωρίς το μεσημέρι στην Leicester Square βρίσκεις, αλλά τ' αρπάζεις με την μία. Κι εγώ την πρώτη φορά που πήγα Λονδίνο (όλα λάθος πια τα έκανα την 1η φορά :lol:) βρήκα εισητήρια, σκέφτηκα "ok, πίνω καφέ και τα αγοράζω μετά" και μετά τον καφέ δεν υπήρχε ούτε ένα.
Επίσης -εκτός από την Leicester- υπάρχει άλλο ένα κιόσκι με εισητήρια για θέατρο στην Covent Garden. Συγκεκριμένα βγαίνοντας από τον σταθμό Covent Garden, προχωράς τον δρόμο που λέγεται James Street (ελπίζω να τον θυμάμαι σωστά) και στο σημείο που ξεκινάει η πλατεία είναι το κιόσκι.
Σαν ύστατη λύση, πάντως, να ξέρεις ότι μπορείς να πας κανά 2ωρο πριν από την παράσταση στο θέατρο που σε ενδιαφέρει και να περιμένεις. Συνήθως έχουν αρκετές ακυρώσεις και βρίσκεις την τελευταία στιγμή θέση. Έχω δει έτσι παράσταση, μπαίνει πολύς κόσμος τελευταία στιγμή...

3) Δεν γνωρίζω.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
και για το 3 το southern κάνει κατά μέσο όρο μισή ώρα για Βικτόρια λίγο παραπάνω δηλαδή από Εξπρές. Κάνει 5-6 στάσεις ενδιάμεσα. Αν το κλείσεις από νετ είναι πολύ φτηνό περίπου 5 λίρες σε συγκεκριμένες ώρες. Άμα χάσεις αυτό τη συγκεκριμένη ώρα τότε χάνεις το εισιτήριο και για να βγάλεις επι τόπου είναι περίπου τριπλάσιο. Οπότε αν κλείσεις αυτό κλείσε μισή με μια ώρα αέρα ώστε να είσαι σίγουρη ότι θα το προλάβεις. Σίγουρα συμφέρει και δε νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο το ρίσκο της ώρας.
 

katerina13

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :clap:

Όσον αφορά τις θέσεις στο θέατρο, έχετε κάποια συμβουλή να μου δώσετε, π.χ. ποιες να προτιμήσω ή ποιες δεν είναι τόσο καλές κτλ κτλ

Ευχαριστώ :)
 

avenus89

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ?
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου!
γεια σας!!θα παω και γω Λονδινο στις 31 δεκεμβριου-5 ιανουαριου...και ειμαι πολυ χαρουμενη!
ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου κανουν τα πιο φτηνα εισιτηρια για το θεατρο..?και αν παρω τα πιο φτηνα υπαρχει περιπτωση να βλεπω καλα η΄ειναι τερμα θεου????
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
γεια σας!!θα παω και γω Λονδινο στις 31 δεκεμβριου-5 ιανουαριου...και ειμαι πολυ χαρουμενη!
ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου κανουν τα πιο φτηνα εισιτηρια για το θεατρο..?και αν παρω τα πιο φτηνα υπαρχει περιπτωση να βλεπω καλα η΄ειναι τερμα θεου????
Τα φτηνά εισιτήρια μπορείς να τα βρείς με έκπτωση 20-50% - ανάλογα την παράσταση και τη μέρα που θα πας. Υπάρχουν θέσεις που έχουν περιορισμένη ορατότητα ή είναι πλάγια ή μακριά. Όπως και στην Ελλάδα, σου δείχνουν την κάτοψη της αίθουσας, τις διαθέσιμες θέσεις και αποφασίζεις. Στη Leicester Square είναι το ένα δίπλα στο άλλο τα γραφεία που τα πουλάνε. Αν δεν βρείς στο ένα, ψάχνεις στο άλλο. Πάντως, οι τιμές μπορεί να παίζουν για την ίδια παράσταση - ανάλογα το γραφείο.
 

alexkat

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Καλησπερα! Θα παω Λονδινο Χριστουγεννα και θα κανω κει Πρωτοχρονια. Εχω κλεισει ηδη εισιτηρια με british και μενει ξενοδοχειο που κατι εχω βρει. Σας διαβασα οσους μπορεσα γιατι δεν εχω πολυ χρονο, πρεπει ομως ομολογω να παρω το θεμα απο την αρχη. Ειναι τοσες πληροφοριες που αγχωθηκα. Δεν ξερω τι να πρωτοδω και που να πρωτοπαω. Θα μενω κοντα στο Χαιντ παρκ και Μπακινγχαμ. Βρηκα καλη ευκαιρια σε χοτελ, αν και λιγο με νοιαζουν οι ανεσεις αφου θα το χω για εναν υπνο κι ενα μπανιο. Να βγαλω london pass για μεταφορες κι απο που? Και γενικα για να γυρισεις ολο το Λονδικο κι ανατολικα που αποσο ειδα ειναι ενδιαφρεον σημειο, ειναι μεγαλο, πολλες ωρες? 5 μερες θα χω γεματες στη διαθεση μου. Με ενδιαφερει να γυρισω με σακουλες με ρουχα και παπουτσια(φτηνα ε? :D), να παω σιγουρα στης Μανταμ τισσο το Μουσειο, τα μουσεια που ειναι δωρεαν,να επισκεφτω τοπ σοπ, χαροντς και σοχο. Ισως αν προλαβω μια διαδρομουλα στον Ταμεση. Κι ολα αυτα εχω χασει την μπαλα και δεν ξερω ποσο μακρια ειναι μεταξυ τους. Πως να ξεκινησω να ψαχνω λετε και τι να πρωτοκανω? Ευχαριστω! Θα επανελθω με νεοτερες αποριες αφου διαβασω ολες τις σελιδες.

υγ. οταν λετε ζωνες τι εννοειτε?
Loreena, ψάχνω να βρω φθηνό ξενοδοχείο. Θα μπορούσες να μου πεις σε ποιο έκλεισες;;; Μέχρι τώρα όσα έχω βρει είναι πανάκριβα.:(
 

alexkat

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Α, ναι. Ψάχνω για δύσκολες ημερομηνίες: 29/12 έως 5/1.
Το Hoxton έχει ελεύθερα δωμάτια από τις 3/1 και μετά.
Thanks Dimitrak
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.782
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom