Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

alexkat

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Σκεφτόμουνα περίπου 80€ το δίκλινο. Μάλλον απίθανο!!!
Manelaki, φοβερές οι δημιουργίες σου:clap::clap::clap:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σκεφτόμουνα περίπου 80? το δίκλινο. Μάλλον απίθανο!!!
Manelaki, φοβερές οι δημιουργίες σου:clap::clap::clap:
Ευχαριστω πολυ!:D
Ποτε θελεις να πας? Το εψαχνα κι εγω προσφατα, δε το βρισκω απιθανο εκτος κι αν μου πεις οτι φευγεις την αλλη βδομαδα :bleh:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
δεν αντιλεγω... αλλα ποτε μη λες ποτε. ποτε δε ξερεις τη προσφορα μπορει να πετυχει κανεις. ασε που μπορει να ψαχνει δωματιο για μηνες αργοτερα οποτε κατι θα βρει. :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν έχετε χρόνο (για παραμονή) και δεν θέλετε (πέρα απ' τα κλασσικά: μπάνιο, πρωινό) ανέσεις μεγάλου ξενοδοχείου, μπορείτε να ψάξετε περιφερειακά του Λονδίνου (π.χ. Croydon, καλή περιοχή και τακτική, κάθε μισή ώρα περίπου, σύνδεση με Victoria, λιγότερο από μία ώρα με το τραίνο) για φιλοξενία σε σπίτι (υπάρχουν πολλά), σε μεγάλα δίκλινα ή τρίκλινα δωμάτια (και το πρωινό σπιτικό, ε; ).
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
και γω για croydon θα σου πρότεινα αν θες κάτι φθηνό για Λονδίνο. Έχω μείνει σε αυτό Book Smart, Book Direct, Lowest Rates Guaranteed Online | Jurys Inn και στο booking Booking.com: hotel Jurys Inn Croydon, Croydon, United Kingdom - 120 Guest reviews. Book your hotel now! και βλέπω ότι για τις ημέρες που το θες βγάζει αρκετά καλές τιμές. Εμένα δε με πείραζε που θα 'ναι μακριά (γιαυτό και μείναμε εκεί) όμως τελικά αποδείχθηκε αρκετά καλή οικονομική λύση και πολύ βολική. Είσαι ζώνη 5 οπότε η διαφορά στο tube είναι πολύ μικρή αν έχεις τράβελ κάρντ. Έχεις κοντά σου δύο σταθμούς east croydon kai west croydon. Το ιστ είναι πιο βολικό. Τρένο περνάει κάθε 3 με 4 λεπτά περίπου. Οταν χάναμε το ένα ερχόταν το επόμενο μέχρι να κοιτάξω τον πίνακα. Το γρήγορο τρένο κάνει 15 λεπτά και το αργό 30 λεπτά. Το καλύτερο όλων είναι ότι έχει τρένα και για βικτόρια και για london bridge που είναι πολύ βολικές γραμμές για τις μετακινήσεις σου. Δλδ δε θα χρειαστεί να πάρει πάνω από δύο μέσα μεταφοράς γιατί από αυτούς τους σταθμούς περνάνε 8 με 10 γραμμές. Επίσης η περιοχή είναι όμορφη και θα κάνεις και εκεί βολτίτσα. Αν πετάς και από γκατγουικ τότε είναι σούπερ. Απέχει από το αερδρόμιο 15λεπτά και έχει τρένο συνέχεια, αυτό είναι το πιο βολικό απ' όλα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
alexstef2 βλέπω ότι τα πράγματα έχουν βελτιωθεί πολύ από τότε που έμεινα στην περιοχή αυτή και χαίρομαι γι αυτό. Το μόνο "πρόβλημα" ήταν ότι αν έχανες το τελευταίο τραίνο από τη Victoria, εκεί κάπου στις 11-11:30, έπρεπε μετά να πάρεις το tube για Brixton κι από κει το νυκτερινό λεωφορείο. Ε, και μεσάνυχτα και κάτι στο Brixton δεν ήταν και ότι καλύτερο θα ήθελες (ακόμη κι η αστυνομία είχε ταμπέλες έξω απ' το σταθμό ότι δεν εγγυώνται την ασφάλειά μας - δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Προσφατα ακουσα για το Brixton οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ. Καποτε ειχε τη μεγαλυτερη εγκληματικοτητα. Τωρα μονο με την αστυνομια δε τα πανε καλα... με τους λευκους ειναι συμφιλιωμενοι.
 

pete_doherty

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και απο εμενα,μιας και ειναι η πρωτη φορα που γραφω.Διαβασα και τις 47 σελιδες με τα posts σας,τα οποια βρηκα παρα πολυ κατατοπιστικα για το Λονδινο,το οποιο θα επισκεφτω την επομενη εβδομαδα για πρωτη φορα στη ζωη μου!
Ωστοσο,εχω καποια ερωτηματα!
1)Με συναλλαγμα τι παιζει?Να μην παρω καθολου μετρητα Ευρω μαζι μου αλλα να τα εχω στην καρτα και να κανω αναληψεις?
2)Ξερετε καποια συγκεκριμενη Pub η Bar η ακομα καλυτερα Μουσικη σκηνη με Live μουσικη να προτεινετε στο κεντρο?
3)Θα μενω κοντα στη σταση Earls court.Τι λεει προς τα εκει?:)
4)Εγκληματικοτητα γενικα στο κεντρο?Ισχυει?Η ειναι γραφικοι αυτοι που τα λενε και πρεπει απλως να εισαι γενικα προσεκτικος?Σε σχεση με την Αθηνα δηλαδη?

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.781
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom