Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
στο gatwick για 2 μερες? ειναι πολυ μεγαλη η αποσταση για δυο μερες... υπερβολικα μεγαλη θα ελεγα.σκεψου οτι το λιγοτερο που θες για να πας κεντρο ειναι μιση ωρα! και με πολυ ακριβο εισητηριο. το φτηνο εισητηριο τυο εχει το τρενο αλλα μ'αυτο θες 1,5 ωρα!
 

Kosni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα!
Θα είμαι πρωτοχρονιά στο Λονδίνο για πρώτη φορά..
Έχω βρεί πολλές ιδέες από το forum, αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το βράδυ της πρωτοχρονιάς.
Έχετε να προτείνετε κάτι??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Χαιρετώ την παρέα!
Θα είμαι πρωτοχρονιά στο Λονδίνο για πρώτη φορά..
Έχω βρεί πολλές ιδέες από το forum, αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το βράδυ της πρωτοχρονιάς.
Έχετε να προτείνετε κάτι??
Γεια σε ολους, γεια σου κι εσενα.
Κοιταξε αν μιλας για το βραδυ 31.12 μονο μην κανεις κανα λαθος και κλειστεις σε κανα ξενοδοχειο ή εστιατοριο. Στο δρομο ειναι το καλυτερο. Πού; Δεν εχει μεγαλη σημασια: Piccadilly, Trafalgar, Westminster, μονο να ναι στο δρομο κι οσο πιο κοντα στο σοου τοσο καλυτερα. Πιστεψε με αν την ωρα της αλλαγης του χρονου δεν εισαι εξω, τοτε θα χασεις μια απο τις μεγαλυτερες εμπειριες ζωης. Αφου λοιπον αλλαξει ο χρονος και χαιρετηθεις, ανταλλαξεις ευχες και πιεις με περισσοτερα απο 4 εκατομμυρια κοσμου που θα κανουν ακριβως το ιδιο με σενα εκεινη τη στιγμη, περιπλανησου γυρω απο το Green Park, Leicester square. Εκει δεν θα χεις και πολλες επιλογες να πας αριστερα δεξια (θα καταλαβεις τι εννοω οταν θα βρεθεις εκει). Βρες λοιπον τη μικροτερη ουρα που θα υπαρχει εξω απο ενα μαγαζι και μπες για να ζεσταθει το κοκαλακι σου, να ξεκουραστουν τα ποδια σου (το πρωι σε περιμενει πολυ περπατημα αλλωστε), να φας ή να πιεις κατι. Το σε ποιο μαγαζι δεν εχει και μεγαλη σημασια (λιγο εως πολυ παντου χαλια τρως στο λονδινο)...ειπα σ'αυτο που εχει μικροτερη ουρα. Οταν μετα απο καποια ωρα ερθει η σειρα σου, θα νιωθεις ενας απο τους πιο τυχερους ανθρωπους στον κοσμο. Μετα παρε το δρομο της επιστροφης για το ξενοδοχειο σου, αντικρυσε την εικονα της πιο βρωμικης πολης (το πρωι θα ναι ολα διαφορετικα) μπες στο tube κι ετσι οπως θα κατεβαινεις ή θα ανεβαινεις με την σκαλα φωναξε στους απεναντι: Happy New Year!!!
Αυτο ηταν ολο δεν εχει αλλο. Αν θες να το ξαναζησεις πρεπει να ρθεις και του χρονου.

Ολα αυτα προυποθετουν οτι εσυ και η παρεα σου αντεχετε στο κρυο και στην ορθοστασια. Αν τωρα υπαρχει καποιος απο την παρεα που δεν τα αντεχει αυτα

1) Αν ειναι αρρωστος περνατε την αλλαγη του χρονου στην καλυτερη περιπτωση στο δωματιο του ξενοδοχειου, στη χειροτερη σε νοσοκομειο(σαν ξενοδοχειο ειναι κι εκει:haha:).
2) Αν ειναι μικρο παιδι γυρνατε κατευθειαν μετα την αλλαγη στο ξενοδοχειο και το πρωι ξεκινατε με μια βολτα στο Hyde Park κι αν καταφερετε και φυγετε καποια στιγμη χτυπατε κι ενα London Eye.
3) Αν ειναι μπεμπης/μπεμπα έπρεπε να τον ειχατε αφησει στη γιαγια. Τωρα καντε οτι καταλαβαινετε (ετσι κι αλλιως οι χαζομπαμπαδες παντου καλα παιρνουν:bleh:)
4) Αν ειναι γκρινιαρης/α και διαμαρτυρεται οτι κουραστηκε...Δεν παμε ποτε με γκρινιαρηδες διακοπες. Αφηστε τον/την να γκρινιαζει και απολαυστε τη στιγμη.
5) Αν ειναι κρυουλιαρης/α. Ντυστε τον/την πολυ καλα, να μην πολυκρυωνει στην αρχη. Μετα θα ειναι αναμεσα σε πολυ κοσμο, θα περπατησει, δωστε του/της να πιει κατι, αγοραστε και κανενα καραμελωμενο φυστικι και ολα οκ.

Ευχομαι να εχετε ενα ωραιο ταξιδι και ειμαι σιγουρος πως θα περασετε τελεια:clap:.

ΥΓ Να ξερες ποσο σε ζηλευω. φετος υστερα απο αρκετα χρονια λογω γαμου στην Ελλαδα θα παω Χριστουγεννα στο νησι και οχι Πρωτοχρονια:mad:.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@Kristy

Δυστυχως, οπως σου ειπε και η manelaki εισαι παρα πολυ μακρια. Για αυτοκινητο δεν ξερω να σου πω, αλλα και το ταξι κανα μισαωρο το κανει. Αλλα μη στεναχωριεσαι γιατι ουτως ή αλλως 2 μερες για λονδινο ειναι 3 ωρες για Θεσσαλονικη (και πολλες λεω). Δηλαδη ισα ισα να παρεις μια ιδεα.
Φαντασου το Λονδινο σαν μια μεγαλη, αφρατη και λαχταριστη τουρτα. Εσυ θα δοκιμασεις μονο λιγο απο την σαντυγι της, δηλαδη σχεδον τιποτα.
Ομως θα την δεις, θα την μυρισεις, θα την λιγουρευτεις και δε θα βλεπεις την ωρα και τη στγμη να την γευτεις. Ετσι την επομενη φορα θα παρεις το μεγαλο το κουταλι (μια καλη φωτογραφικη μηχανη και καρτα μνημης πολλων GB), θα βαλεις την καλη σου (αυτοκρατορικο γαρ) τη σαλιαρα για να μη λερωθεις ( ανετα παπουτσια για να προστατεψεις τα ποδια σου), θα βρεις μια ωραια και ανετη γωνια (ενα καλο και σε βολικη περιοχη ξενοδοχειο) για να την απολαυσεις.

@ δι αδερς (μου παν να μην γραφω με λατινικους χαρακτηρες:haha:)

Επειδη διαβασα μερικα πραγματα για ξενοδοχεια και εστιατορια.
Ειλικρινα το site εχει απιστευτες πληροφοριες και αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στους δημιουργους του και οσους συμμετεχουν με τον εναν ή με τον αλλον τροπο. Επιτρεψτε κι μενα να πω 2-3 πραγματακια.

Ξενοδοχεια

Για οσους ψαχνουν οικονομικο ξενοδοχειο και δεν τους ενδιαφερουν τα πολλα πολλα, παρα μοναχα ενα κρεββατι κι ενα μπανιο και μια μετριου επιπεδου καθαριοτητα υπαρχουν τα ξενοδοχεια της αλυσιδας imperial γυρω απο τη Russell square κοντα στο Βρετανικο μουσειο, σε μια απο τις πιο ομορφες και βολικες περιοχες του κεντρικου Λονδινου. Εχω μεινει στο απο αυτα (1630 δωματια, χαος) , στο National Royal Hotel και δεν ηταν τραγικα χαλια. Ενταξει πηρα μια χλωρινη για το μπανιο (για οσους δεν ξερουν τη ζητατε μπλιτς), το πρωινο ηταν τραγικο, αλλα και δωματιο σε τοσο κεντρικη περιοχη με περιπου 55 ευρω αρχες φλεβαρη δε βρισκεις και πολυ ευκολα. Αν εχετε μικρα παιδια μαζι σας ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πατε εκει. Με 80-120 ευρω υπαρχουν ακομα μερικα δωματια (αρκετα μικρα ειναι η αληθεια πολλες φορες) στα ξενοδοχεια της Ιμπεριαλ ή σε περιοχες οπως του Paddington και του Earls Court. Αν δωσετε κατι παραπανω γυρω στα 150 ευρω θα βρειτε αρκετα καλα ξενοδοχεια σε ολο το κεντρικο Λονδινο.
Για οποιον δεν εχει οικονομικο προβλημα προτεινω το αγαπημενο μου The Marylebone (γυρω στα 150-200 ευρω για την περιοδο των εορτων) στη 47 Welbeck street στην ωραιοτερη και πιο αριστοκρατικη γειτονια του Λονδινου, δυο λεπτα με τα ποδια απο την Oxford Street.
Η αφεντια μου εκλεισα για τα Χριστουγεννα στο Holiday inn Kesington Forum μακρια απο τα περισσοτερα σημεια ενδιαφεροντος μου, αλλα κοντα στο λατρεμενο μουσειο Επιστημων και Τεχνολογιας που μετα απο τοσες το χω μαθει απ εξω, κι ακομα συνεχιζει να με τραβα σαν μαγνητης:shock:.
Το βρηκα προσφορα 107 ευρω στο yeego.com με αγγλικο πρωινο, οταν ολες οι αλλες σελιδες το ειχαν τουλαχιστον 140 ευρω χωρις καθολου πρωινο. Και λεω γω τωρα να δεις ρε βλάκα που θα σε δωσουν καμια τρυπα πισω απο την αποθηκη με τα κλινοσκεπασματα:haha:...Αλλα οι φιλοι μου οι Τουρκοι δεν με εχουν απογοητευσει ακομα;)

Φαγητο

Καταρχας παντα προμηθευομαι μια δυο πιτες της μαμας απο την Ελλαδα.
Το φαγητο ειναι αισχος στις περισσοτερες περιπτωσεις και πανακριβο. Μια πολυ καλη λυση ειναι αν εχετε κοντα σουπερ μαρκετ να το επισκεπτεστε και να τσιμπατε ορισμενα πραγματακια. Ειδικα στα καπως μεγαλα οπως τα Waitrose ή τα Marks & Spenser θα βρειτε ακομα και salad bar. Μια αλλη καλη λυση ειναι τα λουκανικα με onion (κρεμμυδι) που πωλουνται στο δρομο (2,5-3 λιρες). Απο μαγαζια προτιμω τα εστιατορια της αλυσιδας Pizza Express. Το princi για τα δεδομενα του Λονδινου ειναι σουπερ μαγαζι, αλλα δυσκολο να βρεις να καθισεις (συνηθως το μισο μου φαγητο το τρωω στο ορθιο:mad:). Διαβασα καποιον/α (συγνωμη δε θυμαμαι ονομα) που θελει να κανει κρατηση για Χριστουγεννα ή Πρωτοχρονια στο Princi. Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο το μαγαζι ειναι self service. Αν κανω λαθος διορθωστε με.
Σαφως και προτεινω να επισκεφτειτε καποιες pub αλλα κυριως για να πιειτε(το φαγητο ειναι ασ' τα να πανε).
Για καφε μπειτε σε ενα cafe Rouge, σε ενα starbucks ή οπου αλλου δειτε και σας αρεσει, αλλα μην ξεχασετε να παραλειψετε να τον απολαυσετε με θεα τον Ταμεση και το Λονδινο στον επανω οροφο της Tate Modern. Εξαιρετικη επιλογη και το cafe Concerto στη Regent street, λιγα μετρα πιο κατω απο τα καταστηματα της Ferrari, της Apple και το μοναδικο National Geografic. Επισης μπειτε στο Rainforest cafe στο Trocadero (ειδικα αν εχετε μικρα παιδια) οχι για να καθισετε αλλα περισσοτερο για να το δειτε.
Γλυκο φυσικα στο cafe Concerto, κορμος στο Princi αρκετα καλος, φραουλες με ζεστη σοκολατα στις οχθες του Ταμεση ή στην Oxford, παγωτακι στα Haagen Dazs ή αγοραζουμε κανενα sneaker στο δρομο.
Το βραδι Soho, τι αλλο;

Τι να δω

Δεν θα αναφερθω στα συνηθισμενα Big Ben, Tower Bridge κτλ (νομιζω ειναι ασκοπο).
Θα πω μονο για την Canary Wharf (το Μανχαταν του Λονδινου) που δεν παρατηρησα να αναφερεται (δεν εχω διαβασει βεβαια και ολο το φορουμ). Εκει φυσικα θα πατε ενα εργασιμο πρωινο και θα βολταρετε αναμεσα στους ουρανοξυστες. Βαλτε τα καλα σας λοιπον και ανακατευθειτε με τους χιλιαδες γιαπηδες της Βρετανικης Μητροπολης. Αν ειστε και λιγο ψωνιο ταμαμ θα σας ερθει.
Αν εχετε χρονο προσπαθειστε να πατε σε εναν ποδοσφαιρικο αγωνα, ας ειναι και τεταρτης κατηγοριας.
Δειτε τουλαχιστον ενα Μιουζικαλ. Τα εισητηρια για παραστασεις της ιδιας μερας ειναι εως και 50% φθηνοτερα. Οι θεσεις πολλες φορες ειναι σε καλο σημειο. Αν αργησετε δεν θα σας βαλουν αμεσως αλλα σε καποιο σημειο της παραστασης ωστε η εισοδο σας να μην ενοχλησει τους υπολοιπους θεατες. Οι περισσοτερες παραστασεις ειναι απλα εκπληκτικες.
Αν επισκεφτειτε το Greenwich πατε μια στιγμη και στο North Greenwich και συγκεκριμενα στο O2 Arena. Εχει και πολυ καλα εστιατορια για φαγητο αλλα και το μαγαζι του Michael Jackson

Δεν θα παω με τιποτε

Χασιμο χρονου Harrods, Madame Tussauds

Μετακινησεις

Προτιμηστε για τις μετακινησεις τα διασημα κοκκινα λεωφορεια, ανεβειτε πανω, πιαστε πρωτη σειρα και αφεθειτε στις ομορφιες του Λονδινου. Tube για τις μεγαλες αποστασεις και οταν βιαζεστε. Προσπαθηστε να ανεβειτε και στο DLR (οχι κατι ιδιαιτερα σημαντικο αλλα σε καποια μερη του νιωθεις οτι εισαι και στο τρενακι του λουνα παρκ...).
Oyster νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη. Να σας πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει και πολλα πραγματα με τα εισητηρια και τις καρτες. Καθε φορα που παω Λονδινο οταν φτανω στο Heathrow ή Victoria αν προσγειωθω στο Gatwick πηγαινω εκει που εκδιδουν καρτες τους λεω ποσες μερες θα μεινω και σε ποιε ζωνες θα μετακινουμαι και μου βγαζουν την πιο συμφερουσα καρτα (ή ετσι θελω να πιστευω:haha:)
Gatwick Express, Heathrow Express τζαμπα λεφτα. Απο Heathrow tube Piccadilly line και πας οπου θες. Απο Gatwick ζηταω το φθηνοτερο τραινο (Μετα τις 12 τη νυχτα και μεχρι νωρις το πρωι,δεν ξερω ακριβως ωρα, δεν υπαρχει απλο τραινο), συνηθως γυρω στα 5,30-5,50 λιρες μεχρι Victoria και μετα παλι οπου θες με το tube ή λεωφορειο.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ποιός μήνας θεωρείται "low season" στο Λονδίνο?
Με ενδιαφέρει απο την μια να πετύχω τις χαμηλότερες τιμές στα αεροπορικά κ στη διαμονή και απο την άλλη να μην υπάρχουν τεράστιες ορδές τουριστών στην πόλη.

Για Νοέμβριο τι λέτε??
Κάπου διάβασα και για Ιανουάριο-Φεβρουάριο βέβαια...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Φαγητο

Καταρχας παντα προμηθευομαι μια δυο πιτες της μαμας απο την Ελλαδα.
Το φαγητο ειναι αισχος στις περισσοτερες περιπτωσεις και πανακριβο. Μια πολυ καλη λυση ειναι αν εχετε κοντα σουπερ μαρκετ να το επισκεπτεστε και να τσιμπατε ορισμενα πραγματακια. Ειδικα στα καπως μεγαλα οπως τα Waitrose ή τα Marks & Spenser θα βρειτε ακομα και salad bar. Μια αλλη καλη λυση ειναι τα λουκανικα με onion (κρεμμυδι) που πωλουνται στο δρομο (2,5-3 λιρες). Απο μαγαζια προτιμω τα εστιατορια της αλυσιδας Pizza Express. Το princi για τα δεδομενα του Λονδινου ειναι σουπερ μαγαζι, αλλα δυσκολο να βρεις να καθισεις (συνηθως το μισο μου φαγητο το τρωω στο ορθιο:mad:). Διαβασα καποιον/α (συγνωμη δε θυμαμαι ονομα) που θελει να κανει κρατηση για Χριστουγεννα ή Πρωτοχρονια στο Princi. Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο το μαγαζι ειναι self service. Αν κανω λαθος διορθωστε με.
Eίσαι σίγουρος ότι μιλάς για το Λονδίνο? Προτείνεις δηλαδή στον κόσμο να πάει στα Waitrose να ψωνίσει για να φάει, να τρώει βρώμικα στο δρόμο και να τρέχει σε πιτσαρίες τύπου Pizza Express?

To Princi για τα δεδομένα όλης της Ευρώπης είναι σούπερ μαγαζί... έχεις δει δηλαδή πολλά μαγαζιά στο στυλ του Princi στην Ευρώπη? Στο Princi δεν πας να ντερλικώσεις πας να τσιμπίσεις αγαπητέ...

Προφανώς σε άλλα μέρη συχνάζουμε... εγώ βρίσκω το φαγητό στο Λονδίνο εξαιρετικό... σαφώς σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι λίγο τσιμπιμένο αλλά υπάρχουν και μέρη που με ελάχιστα χρήματα τρως καταπληκτικά...

Και για διασκέδαση βέβαια δεν πας με την πλέμπα, τις αδερφές και τους μπεκρούλιακες στο Soho... εκείνο το Chelsea μπας και το έχεις ακουστά?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ποιός μήνας θεωρείται "low season" στο Λονδίνο?
Με ενδιαφέρει απο την μια να πετύχω τις χαμηλότερες τιμές στα αεροπορικά κ στη διαμονή και απο την άλλη να μην υπάρχουν τεράστιες ορδές τουριστών στην πόλη.

Για Νοέμβριο τι λέτε??
Κάπου διάβασα και για Ιανουάριο-Φεβρουάριο βέβαια...
Δεν υπάρχει low season στο Λονδίνο... μην ψάχνετε για κάτι που δεν υπάρχει...
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
επειδη σε λιγες μερες φευγω και δεν εχω ιδεα,σκεφτομαι τελικα να νοικιασω αυτοκινητο γιατι με τρομαξατε.μα καλα,τοσο μακρια θα ειμαι απο το λονδινο?στα αξιοθεατα,στο κεντρο,στο σοχο κτλ εχει να παρακαρω η θα τρεχω και με αυτο?δηλαδη απο γκατγουικ μεχρι λονδινο τηα κανω τρια τεταρτα περιπου?θελω να παω μπιγκ-μπεν,στο τισω,χαροντς,στο βρετανικο και στο φαντασμα της οπερας.εισητηρια που θα βρω και καθε ποτε εχει παραστασεις?ου αλλου μου προτεινετε να παω?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Ποιό αυτοκίνητο να νοικιάσεις που κοπέλα μου? Δεν υπάρχει αυτό που λες αυτοκίνητο για να δεις τα αξιοθέατα του Λονδίνου... θα μπλέξεις χειρότερα...

Απλά αν έκλεισες ξενοδοχείο στο Gatwick ακύρωσε το ΤΩΡΑ με κάθε κόστος... η ιδέα για να κλείσεις ξενοδοχείο στο Gatwick για δυο μέρες επίσκεψη στο Λονδίνο, πρέπει να καταγραφεί στο βιβλίο με τα Γκίνες ως την μεγαλύτερη ταξιδιωτική πατάτα...

Αν πάλι σε φιλοξενεί κάποιος κοντά στο Gatwick κάνε την καρδιά σου πέτρα και προετοιμάσου για ταλαιπορία,τρένα και έξοδα... η λύση του αυτοκινήτου στο Λονδίνο κυκλοφορεί μόνο σαν ανέκδοτο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.796
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom