Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Από καιρό Φλεβάρη κρύο πολύ τσουχτερό, συχνά σε σημείο να μη μπορείς να περπατήσεις άνετα σε μεγάλες λεωφόρους εκτεθειμένες στον άνεμο. Γύρω από Τάμεση θερίζει, ειδικά το βράδυ. Πέρυσι Φλεβάρη σε επταήμερη διαμονή έτυχα μια μέρα βροχή μόνο αλλά πολύ κρύο. Πρόπερσι ίδιο μήνα τις ισχυρότερες χιονοπτώσεις της τελευταίας εικοσαετίας, παρέλυσε η χώρα. Για πρώτη φορά στην πόλη, θα πρότεινα πιο ανοιξιάτικο καιρό, Απρίλη-Μάη λόγου χάρη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Eίσαι σίγουρος ότι μιλάς για το Λονδίνο? Προτείνεις δηλαδή στον κόσμο να πάει στα Waitrose να ψωνίσει για να φάει, να τρώει βρώμικα στο δρόμο και να τρέχει σε πιτσαρίες τύπου Pizza Express?
Πωπω ρε φιλος, με το καλημερα με αποπηρες...
Ναι ναι, προτεινω οσο το δυνατο οικονομικοτερες λυσεις, ακριβα μαγαζια ολοι μπορουν να βρουν. Για τα φτωχαδακια σαν κι εμενα μιλω.

To Princi για τα δεδομένα όλης της Ευρώπης είναι σούπερ μαγαζί... έχεις δει δηλαδή πολλά μαγαζιά στο στυλ του Princi στην Ευρώπη? Στο Princi δεν πας να ντερλικώσεις πας να τσιμπίσεις αγαπητέ...
Αν μιλας μονο για Δυτικη Ευρωπη συμφωνω. Αν βαζεις μεσα και τη Βορεια, την Ανατολικη και τα Βαλκανια,προφανως αστειευεσαι:haha:

Προφανώς σε άλλα μέρη συχνάζουμε... εγώ βρίσκω το φαγητό στο Λονδίνο εξαιρετικό... σαφώς σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι λίγο τσιμπιμένο αλλά υπάρχουν και μέρη που με ελάχιστα χρήματα τρως καταπληκτικά...
Αν συχναζαν ολοι οσοι παν στο Λονδινο στα ιδια μερη, τοτε απο την πρωτη φορα που πηγα στο Λονδινο μεχρι σημερα ακομη στην ουρα θα περιμενα. Αν βρισκεις το φαγητο εξαιρετικο εισαι τυχερος (ολα ειναι θεμα γουστου).
Αλλωστε εγω ανεφερα τι κανω, το φαγητο ειναι το τελευταιο θεμα που με απασχολει.


Και για διασκέδαση βέβαια δεν πας με την πλέμπα, τις αδερφές και τους μπεκρούλιακες στο Soho... εκείνο το Chelsea μπας και το έχεις ακουστά?
Κι αν ειμαι μπεκρουλιαρης με ποιους να παω;
ωραιο και το Chelsea δε λεω , αλλα εσυ αδερφε θες να μας τιναξεις την μπανκα στον αερα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνω κι εγω για Μαη και Ιουνη ( αν και λογω δουλειας δεν το εχω επισκεφτει ποτε αυτην την εποχη)μη σου πω αν μπορεις. Αλλα και Φλεβαρη ειναι μια χαρα και συνηθως μπορεις να βρεις τα πιο οικονομικα εισητηρια και ξενοδοχεια. Σπανια πετυχαινω σοβαρες βροχες, αντε κανενα ψιλοβροχο.

Ο Traveller (κατσε να τον παρω με το καλο) εχει δικιο και στο θεμα low season, αλλα πολυ περισσοτερο για το αυτοκινητο στο Λονδινο.

@Kristy εχει μια θεση ελευθερη στο Backingham για να παρκαρεις το αμαξι σου.χαχαχαχα...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Kαι ποσο παει το μαλλι στο Princi ?
Τσαμπα!
Εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε πιτες, πιτσες , γλυκα,αλλα και σε συγκεκριμενα πιατα οπως πάστα καθως και αλλα μαγειρευτά!
Για ενα προχειρο γευμα , χωρις απαιτησεις ,το Princi ειναι μια χαρα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλα.... Περνα απο εκει να δεις λοιπον.. Ειναι στην oδο Wardour στο Soho..
Ποιο φτηνη λυση δεν εχουμε... απο εκει και περα μονο ταχυφαγεια!
Αλλα ειπαμε το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλα.... Περνα απο εκει να δεις λοιπον.. Ειναι στην oδο Wardour στο Soho..
Ποιο φτηνη λυση δεν εχουμε... απο εκει και περα μονο ταχυφαγεια!
Αλλα ειπαμε το φτηνο κρεας το τρωνε οι σκυλοι!
Eυχαριστω.... Ναι εχω παρατηρησει οτι ολοι πηγαινουν εκει απο τα διαφορα θεματα και ιστοριες για Λονδινο... για πρωινο μου εκανε κλικ, ειδα εκει τους φουρνους και τα ψωμια μαλλον γι'αυτο. αλλα κι η πιτσα το πρωι μια χαρα μ'αρεσει! ;):D
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την πρώτη φορά που πήγα Λονδίνο, πήγα Φεβρουάριο, ούτε μια μέρα δεν έβρεξε και το κρύο ήταν υποφερτό( είμαι και απο Κρήτη που έχουμε υψηλές θερμοκρασίες),δεν μπορώ να πω οτι ξεπάγιασα.
Αφού μπήκαμε στο κόκκινο λεωφορείο και καθήσαμε στον πάνω όροφο, τον ανοικτό....να πω την μαύρη αλήθεια, για να καπνίζουμε κιόλας, άλλο πρόβλημα κι αυτό.
Δεν ξέρω γιατί μας κοίταζαν περίεργα οι Άγγλοι:roll::roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.797
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom